در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و سوم خرداد – سیزدهم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و سوم خرداد – سیزدهم ژوئن

23khordad 13june 2 رویدادهای بیست و سوم خرداد – سیزدهم ژوئن

 

روز بیست و سوم خرداد برابر با سیزدهم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

23 خرداد هرسال (روز جانباز)

روز ولادت حضرت ابوالفضل العباس هرساله مصادف است با روز جانباز ،این روز به دلیل رشادت های حضرت عباس در جنگ با یزیدیان و از دست دادن دو دست مبارکشان در حین جنگ به این اسم نام گزاری شده است.

 

23 خرداد 1367

عملیات بیت المقدس 7 با رمز عملیاتی یا اباعبدالله الحسین در منطقه‌ عمومی‌ شلمچه‌ در شمال‌ شرقی‌ خرمشهر با هدف پس‌ زدن‌ دشمن‌ از خاک‌ ایران‌ و مقابله‌ با ترفند تجاوزات‌ دوباره‌ ارتش‌ عراق‌، آغاز شد.

 

23 خرداد 1364

عملیات انصاراللَّه در منطقه کردستان توسط سپاه پاسداران آغاز شد.

 

23 خرداد 1359

فرمان ‘امام خمینی'(ره) مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی انتشار یافت‌.

 

23 خرداد 1327

کابینه ‘عبدالحسین هژیر’ در دوران پهلوی دوم تشکیل شد. این کابینه تا 15 آبان همان سال دوام یافت‌.

 

23 خرداد 1325

‘احمد قوام’ نخست وزیر ناچار شد با رهبران دمکرات آذربایجان پیمانی را به امضا برساند که طی آن تشکیل یک شورای مدیریت در چهارچوب استان شامل فرمانداری کل‌، رۆسای ادارات استان و هیات رئیسه انجمن استان پیش بینی شده بود.

 

23 خرداد 1302

کابینه دوم ‘میرزاحسن خان مشیرالدوله’ تشکیل شد. این کابینه تا 30 مهر همان سال دوام یافت‌.

 

23 خرداد 1289

قانون استخدام ‘مورگان شوستر’ به عنوان خزانه دار کل ایران از سوی مجلس شورای ملی تصویب شد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

23khordad 13june1 رویدادهای بیست و سوم خرداد – سیزدهم ژوئن

 

13 ژوئن 2009

در جریان کار تطبیق روزنامه های چاپی با عصر اینترنت و آنلاین ها و نیاز مخاطبان قرن 21، بیشتر روزنامه های آمریکا از ژوئن 2009 (جز در روزهایی که به حد کافی اعلان تجاری و یا خبر پولی داشته باشند) سِکشِن اخبار اقتصادی (لایی «B») خودرا که معمولا در چهار و یا هشت صفحه منتشر می شد به یک صفحه که چهل تا شصت درصد آن را هم آگهی پُر می کند کاهش داده اند.

 

13 ژوئن  1942

13 ژوئن سال 1942 دولت آمریکا همه دفاتر تبلیغاتی خود از جمله اداره آمار و حقایق، اداره اخبار، و دفتر گزارشهای دولتی را در هم ادغام و سازمان اطلاعات و تبلیغات جنگ (O.W.I) را به وجود آورد. این سازمان از سال 1945 به وزارت امور خارجه آمریکا منتقل و امور تبلیغات خارجی آمریکا از جمله امور صدای آمریکا را به دست گرفت (و عملا بازوی روابط عمومی این کشور شد). «صدای آمریکا» اختیار پخش برنامه در داخل این کشوررا ندارد و امواج آن برون مرزی است.(کیهانی نژاد)

 

13 ژوئن  2005

نیکلاس کریستف روزنامه نگار آمریکایی که برای یافتن مطلب به کشورهای دیگر سفر می کند در مقاله ای که در شماره 13 ژوئن 2005 نیویورک تایمز انتشار یافته نوشته بود: در شهر آدیس آبابا با زنی 55 ساله به نام «مامیتا گاشه» آشنا شدم و با او مصاحبه کردم که سواد خواندن و نوشتن نداشت ولی ماهر ترین جرّاح بیمارستان شهر بشمار می رفت و تخصص او عمدتا در عمل فیستولا بوده است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 13 ژوئن

1777: لافایت، شاهزاده فرانسوی وارد آمریکا (بندر چارلستون در کارولینای جنوبی) شد تا استقلال طلبان مهاجر نشین ها را آموزش نظامی دهد و برای ادامه جنگ با انگلستان آماده سازد. استقلال طلبان مهاجر نشینان با کمکهای نظامی فرانسه بود که بر انگلستان فائق آمدند. فرانسه با انگلستان دشمنی دیرین و رقابت مستعمراتی داشت.

1871: یک توفان دریایی اقیانوس اطلس (هوریکین) 300 نفر را در منطقه «لابرادور» کانادا کشت. لابرادور که امروزه 28 هزار تن جمعیت دارد در آن زمان نفوس کمی داشت. توفانهای دریایی اقیانوس اطلس از ماه ژوئن (ماه جاری) فعال می شوند و هم اکنون یکی از آنها که در کارائیب فعال شده به سوی فلوریدای آمریکا پیش می آید.

1934: در «ونیز» نخستین ملاقات هیتلر با موسولینی صورت گرفت که بعدا به اتحاد دو کشور ناسیونال سوسیالیست انجامید.

1944: نخستین موشک «V-1» آلمان معروف به بمب پرنده بر انگلستان فرود آمد.

1952: یک جت میگ ـ 15 شوروی یک هواپیمای اکتشافی ارتش سوئد را که به خواست آمریکا به آبهای استونیا نزدیک شده بود سرنگون ساخت و هواپیمای دیگر را که برای یافتن هواپیمای اول به پرواز درآمده بود در آسمان منهدم ساخت. پس از فروپاشی شوروی، استونی به عضویت ناتو درآمده است!.

1982: خالد پادشاه کشور سعودی در 70 سالگی درگذشت و فهد برجایش نشست که او نیز در اوت 2005 درگذشت و عیدالله جایش را گرفت.

1995: ژاک شیراک رئیس جمهور فرانسه اعلام داشت که بدون توجه به قراردادهای موجود، آزمایشهای هسته ای را از سر خواهد گرفت تا بتوان سلاحهای اتمی فرانسه را نوسازی کرد. وی گفت که مصالح ملی فرانسه تجدید این آزمایشها را که تنها در پلینزی فرانسه (واقع در اقیانوس آرام) انجام می شود ایجاب می کند زیرا که دنیا هنوز محیطی امن نیست.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34747
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی