در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و دوم مرداد – سیزدهم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای بیست و دوم مرداد – سیزدهم آگوست

22mordad 13august1 رویدادهای بیست و دوم مرداد – سیزدهم آگوست

 

 

روز بیست و دوم مرداد برابر با سیزدهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

22 مرداد 1357

مردم در اکثر شهرهای ایران علیه حکومت پهلوی تظاهرات کردند. در اغلب نقاط ماموران رژیم با مردم درگیر شدند.

 

 

 

22 مرداد 1357

علی رغم اعلام حکومت نظامی، مردم اصفهان در تظاهرات گسترده ای علیه رژیم شرکت کردند.

 

 

22 مرداد 1354

روابط سیاسی ایران و بورکینافاسو( کشوری در غرب آفریقا) برقرار شد.

 

 

 

22 مرداد 1353

قصرشیرین زیر آتش توپخانه‌های دوربرد عراق قرار گرفت و عده‌ای از مردم غیر نظامی کشته شدند. این در حالی بود که مذاکرات هیات های سیاسی ایران و عراق برای رفع اختلافات مرزی در آنکارا جریان داشت.

 

 

 

22 مرداد 1332

محمدرضا پهلوی، به طور محرمانه محمد مصدق را از نخست‏وزیری عزل و سرلشکر زاهدی را به این سمت منصوب کرد. این تصمیم بر اساس توصیه دولت‏های آمریکا و انگلیس انجام شد، این دولت ها ملی کردن صنعت نفت را عملی مخالف منافع استعماری خود می پنداشتند و دولت مصدق را عامل این اتفاق می دانستند.

 

 

 

22 مرداد 1320

والاس موری رییس اداره خاور نزدیک وزارت خارجه امریکا در جریان جنگ جهانی دوم، به کاردل‌هال وزیر امور خارجه این کشور اظهار داشت که به عقیده او دولت بریتانیا قصد اشغال ایران را دارد و خواسته‌هایش مبنی بر اخراج اتباع آلمانی، بهانه‌ای بیش نیست.

 

 

 

22 مرداد 1317

قانون مربوط به اساسنامه‌ بانک ملی ایران، در شش فصل با عنوان‌های کلیات، سرمایه و اندوخته، ارکان بانک، وظایف و عملیات بانک، ترازنامه و تقسیم سود و مقررات مختلف، تدوین شد، این قانون مشتمل بر 54 ماده بود.

 

 

 

22 مرداد 1307

دوره ششم مجلس شورای ملی که در 19 تیر 1305 افتتاح شده بود به کار خود خاتمه داد.

 

 

22 مرداد 1300

یک لشکر هزار نفره برای سرکوبی کلنل محمدتقی خان پسیان عازم مشهد شد. کلنل محمدتقی خان پسیان در پنجم مرداد ماه با تصرف ادارات دولتی، نظامی و انتظامی استان خراسان‌، قیام خود علیه دولت قوام‌السلطنه را در دوران حاکمیت رضاخان آغاز کرده بود.

 

 

 

22 مرداد 1295

قوای عثمانی پس از اشغال همدان، قزوین را نیز به تصرف خود درآورد.

 

 

 

22 مرداد 1295

میرزا حسن خان وثوق الدوله از سوی احمدشاه به رئیس الوزرایی انتخاب شد. دوره صدارت او 11 ماه بیشتر طول نکشید.

 

 

 

22 مرداد 1294

قیام دلیران تنگستان علیه قوای انگلیس که بوشهر را پنج روز پیش از این اشغال کرده بودند، آغاز شد. رهبر این قیام رئیس‌علی دلواری، بود که با کمک و هم فکری شیخ حسین چاه‌کوتاهی و زایر خضرخان تصمیم گرفت، علیه تجاوز بیگانگان قیام کند. این حرکت که درجنوب ایران صورت گرفت تا سالها مایه وحشت انگلیسی‌‌ها شده بود.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

22mordad 13august رویدادهای بیست و دوم مرداد – سیزدهم آگوست

 

 

13 آگوست 1927

13 آگوست، زادروز «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا است ـ مردی که پنج دهه در برابر دولت واشنگتن ایستاد و شکست نخورد. وی در این روز در سال 1927 به دنیا آمده از سال 1959 رهبری کوبارا به دست گرفت و در این کشور نظام سوسیالیستی برقرار کرد.فیدل کاسترو در پی یک عمل جراحی دستگاه گوارش، از 31 جولای 2006 اختیارات حکومتی خودرا تفویض کرد و از سال 2008 بازنشسته شده است، ولی به نوشتن مقاله و دادن اندرز ادامه می دهد. مقالات او پس از انتشار در هاوانا، در رسانه های بزرگ جهان نقل می شود و مایه تفسیر قرار می گیرد. سران ملل بویژه کشورهای لاتین قاره آمریکا برای دیدار او و گرفتن اندرز پی در پی به هاوانا می روند. کاسترو از جولای 2010 شرکت در میزگردهای تلویزیونی و جلسات بحث مجمع ملی کوبارا بر برنامه های خود اضافه کرده است. در پی بازنشسته شدن فیدل، رائول کاسترو با رای مجمع ملی کوبا بر جای برادر نشسته است .کوباییان 13 آگوست 2006 هشتادمین زادروز کاسترو را بدون حضور وی که در بیمارستان بستری بود به صورتی محدود جشن گرفتند. 13 آگوست 2006 کاسترو در پیامی به هموطنانش اطمینان داده بود که وضعیت مزاجی او رو به بهبود می رود و مراسم تولد او موکول به دوم دسامبر شود که در عین حال سالروز بازگشت او از تبعید به وطن و آغاز قیام مسلحانه است. روزنامه های کوبا با این پیام دو عکس از کاسترو را چاپ کرده بودند که در بیمارستان برداشته شده و یکی از عکس ها، اورا در حال مکالمه تلفنی نشان می داد (عکسی که در سمت چپ – بالا درج شده است). این عکس که کاسترو را با نشاط و سرحال نشان می دهد چند روز پس از آن برداشته شده بود که رسانه های آمریکا با لحنی شادمانه خبر از بیماری شدید، تفویض اختیارات و احتمال قریب الوقوع بودن فوت او داده بودند. او 31 جولای 2006 در بیمارستان بستری شده بود. کاسترو یکی از شخصیتهای مهم معاصر درجهان است که از آغاز قرن بیستم طولانی تر از هر فرد دیگر، بر یک کشور رهبری کرده است.

 

 

 

13 آگوست 1947

دولت انگلستان که بر اثر جنگ جهانی دوم دچار کمبود کارگر شده بود 13 آگوست سال 1947 بیست هزار زن آلمانی را از منطقه اشغالی آمریکا در آلمان به انگلستان کوچانید تا در کارگاههای این کشور مشغول به کار شوند. این زنان در زمانی به انگلستان انتقال یافتند که آلمان برای ترمیم خرابی های ناشی از جنگ به کارگر نیاز مبرم داشت و سرانجام مجبور شد که با مهاجرت کارگران از ترکیه و بلغارستان موافقت کند که بسیاری از آنان از همان زمان در آنجا مانده اند.

 

 

 

13 آگوست 1988

13 آگوست سال1988 نلسون ماندلا که به بیماری سل ناشی از تضعیف بدن بر اثر ماندن طولانی با شرایط بد در زندان و تحمل اعمال شاقه مبتلا شده بود، از زندان به بیمارستان منتقل شد، زیرا خبر بیماری او به خارج از زندان درز کرده بود و دولت اقلیت سفید پوست آفریقای جنوبی که تحت فشار افکار جهانیان قرار گرفته بود راهی جز موافقت با انتقال او به بیمارستان نداشت. ماندلا زنده ماند و پیروز شد و این بار نوبت او بود که دولت سفید پوستان را به تاریخ بسپارد و عملا مدفون سازد. ماندلا پس از پیروزی انتقام نگرفت، هیچکس به خاطر کارهای گذشته اش تعقیب و مجازات نشد و همین دلیل کشور آسیب ندید و خود او محبوب جهانیان شده است.

 

 

 

13 آگوست 2004

تیتر و عکس صفحه اول شماره جمعه 13 آگوست 2004 روزنامه های آمریکا کناره گیری فرماندار انتخابی و 47 ساله نیوجرسی از این سمت بود. وی پنجشنبه بعد از ظهر در حالی که همسرش «دینا» در کنارش ایستاده بود و دست در دست هم داشتند در یک مراسم رسمی و در برابر دوربین های تلویزیونی گفت که او «همجنس باز و یک همجنس باز آمریکایی» است و چون نمی خواهد که از این بابت به امور ایالت آسیب برسد، و صحنه رسوایی و هیاهوی سیاسی قرار گیرد کناره گیری می کند. وی گفت که می داند عمل او خلاف اخلاق و پذیرفتنی برای بسیاری از مردم نیست.جیمز مک گریوی که از حزب دمکرات است تاریخ کناره گیری خود را 15 نوامبر2004 (13 روز پس از انتخابات آن سال) قرار داده بود تا بتواند در طول مبارزات ریاست جمهوری، از «جان کری» نامزد وقت آن حزب جانبداری کند.تعجب در اینجاست که مک گریوی با داشتن آن عادت، دو بار ازدواج کرده و دارای دو فرزند است.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 13 اوت

1868: در کشور پرو واقع در آمریکای لاتین زلزله روی داد و بیش از 25 هزار تن را کشت.

1899: آلفرد هیچکاک سازنده انگلیسی فیلم سینمایی متولد شد و 81 سال عمر کرد.

1907: نخستین تاکسی در تاریخ جهان در شهر نیویورک اغاز بکار کرد.

1960: سرزمین آفریقایی چاد که مستعمره فرانسه بود استقلال یافت.

1960: مکالمه دو طرفه تلفنی از طریق ماهواره بالونی ” ایکو – 1″ عملی شد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=40173
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی