در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیست و یکم مرداد – دوازدهم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیست و یکم مرداد – دوازدهم آگوست

21mordad 12august1 رویدادهای بیست و یکم مرداد – دوازدهم آگوست

 

روز بیست و یکم مرداد برابر با دوازدهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

21 مرداد 1374

عالم بزرگوار، «احمد سبط الشیخ انصاری»، از نوادگان شیخ مرتضی انصاری و صاحب آثار ارزنده ای چون خلاصه القوانین، الدرر النّجفیه، شرح تحریر الوسیله و شرح تبصره المتعلمین، در سن 65 سالگی درگذشت.

 

 

21 مرداد 1360

در جریان جنگ تحمیلی، یک کشتی دانمارکی که حامل سلاح و مواد منفجره برای رژیم بعث عراق بود، در آب های خلیج فارس متوقف و بار آن توقیف شد.

 

 

21 مرداد 1358

متن تشکر مقامات فلسطینی از امام خمینی (ره) بدنبال تعیین روزی به نام روزجهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، منتشر شد.

 

 

21 مرداد 1357

به دنبال حمله نظامیان به تظاهرات روز گذشته شیراز و شهادت تعدادی از مردم انقلابی، در این روز عزای عمومی اعلام شد. مردم به جهت اعتراض به برپایی جشن هنر دست به تظاهرات زده بودند.

 

 

21 مرداد 1357

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که فرودگاه اصفهان از ساعت هشت شب تا شش صبح به روی تمام پروازهای داخلی و خارجی بسته خواهد بود. این رویداد در پی اعلام حکومت نظامی در این شهر اتفاق افتاد.

 

 

21 مرداد 1300

وزارت امورخارجه امریکا از دولت ایران خواست تصویر کلیه قراردادهایی که پس از خاتمه جنگ جهانی اول با دیگر کشورها، منعقد کرده است، را برای دولت امریکا ارسال کند!

 

 

21 مرداد 1296

محاکمه اعضای کمیته مجازات، آغاز شد. این کمیته سری، در سال 1295 در تهران تشکیل شد و بنیانگذاران آن، تنی چند از طرفداران مشروطه بودند که پس از استقرار نظام جدید و عدم تحقق مقاصد خود، تصمیم به ترور مخالفین گرفتند. این کمیته در دوران وثوق الدوله سرکوب و پس از محاکمه، اعضای آن به اعدام، زندان و یا تبعید محکوم شدند.

 

 

21 مرداد 1295

نیروهای عثمانی که در ابتدای مرداد ماه، از مرزهای غربی وارد کشور شده بودند، پس از تصرف شهر همدان به سوی قزوین به حرکت در آمدند.

 

 

21 مرداد 1275

میرزا رضا کرمانی به جرم قتل ناصرالدین شاه قاجار، در میدان مشق تهران (باغ ملی کنونی) اعدام شد. او در 12 اردیبهشت ماه و در آستانه برگزاری جشن‏های پنجاهمین سال سلطنت ناصرالدین شاه، با شلیک سه گلوله در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، شاه را به قتل رسانده بود.

 

* رویدادهای جهانی:

 

21mordad 12august رویدادهای بیست و یکم مرداد – دوازدهم آگوست

 

12 آگوست 138

حکومت 21 ساله هادریان بر امپراتوری گسترده روم باستان (هشتم آگوست 117 تا 10 ژوئیه 138 میلادی) که وی بیش از نیمی از آن را در سفر به سرزمین های متعدد قلمرو روم گذرانید و در پایتخت نبود فرصتی به وجود آورد تا عقیده سیاسی کنتراتاریانیسم Contractarianism پا به عرصه وجود بگذارد. سالروز تولد این عقیده را 12 اوت سال 131 میلادی (شش سال پس از مرگ پلوتارک) ذکر کرده اند؛ زیرا که در این روز میان منتقدین از قاضی “سالویوس ژولیانوس” که از سوی “هادریان” مامور دوباره نویسی قوانین قضایی بر پایه ضوابط سابق و رسوم قدیمی و جمع آوری آنها در یک مجموعه شده بود و شخص وی یک جلسه مناظره بر پا شده بود که منتقدین در آن جلسه گفتند امپراتور نمی تواند جز در اموری که برای اجرای آنها انتخاب شده است اقدام کند و این استدلال باعث پیدایش عقیده سیاسی “کنتراتاریانیسم” در جهان شده است؛ زیرا که هادریان که مردی تحصیلکرده بود با این عقیده مخالفت علنی نکرد و امکان داد که رشد کند. هادریان یکی از معدود امپراتوران روم است که قبلا نظامی و ژنرال نبود.

 

 

12 آگوست 1820

امروز زادروز « الیور ماوت Oliver Mowat » است که کوشید تا کانادا به صورت یک کنفدراسیون درآید. «الیور ماوت» 12 آگوست 1820 به دنیا آمد و هنگامی که فرماندار «اونتاریو Ontario» بود متوجه لزوم تبدیل یک سرزمین مهاجرنشین مرکب از مردم مختلف نژاد و فرهنگ به یک کنفدراسیون شد. وی باتوجه به تعصب فرانسوی داشتن کوبکی ها، لازمه حیات کانادا را در قرارگرفتن این سرزمین در چارچوب یک کنفدراسیون مشاهده کرد که ایالتهای عضو آن دارای اختیارات زیاد و اختیارات دولت مرکزی محدود باشد. الیور سپس به نوشتن تعریف بر کنفدراسیون کانادا و تعیین اختیارات هر ایالت، روابط ایالات باهم و با دولت مرکزی پرداخت و آنگاه تلاش بسیار کرد تا این نظر خود را بقبولاند و موفق شد و به همین لحاظ به بانی کنفدراسیون کانادا مشهور شده است. ولی تجربه کنفدراسیون کردن در نقاط دیگر جهان موفقیت نداشته است. بلشویکها امپراتوری روسیه و تیتو یوگوسلاوی را کنفدراسیون کردند که فروپاشیدند و به همین ترتیب پیش از آنها چند کنفدراسیون دیگر. اندیشمندان گفته اند که تنها با تجربه ترکیه که ارتش پاسدار قانون اساسی قرار داده شود ممکن است امید مختصر به بقای یک کنفدراسیون داشت.

 

 

12 آگوست 2003

چارلز تیلور که با یک یاغیگری مسلحانه و خونین، رئیس جمهوری لایبیریا را برکنار و خود برجای او نشسته بود پس از 14 سال حکومت 12 آگوست 2003 در پی یک شورش مسلحانه و فشار دولتهای افریقای غربی و ممالک دیگر کناره و به نیجریه نقل مکان کرد. در طول ناآرامی های 14 ساله لایبیریا که ناشی از جاه طلبی های او بودند بیش از 250 هزار لایبیریایی جان خود را از دست دادند.تایلور که با ادعای تامین زندگی بهتر و پایان دادن به فساد مقامات لابیریا دست به شورش زده بود پس از به دست گرفتن قدرت به بالاکشیدن درآمد الماس و صنایع چوب لایبیریا دست زد و همان آرامش و رفاهی را هم که مردم این سرزمین افریقایی داشتند از دستشان گرفت. اتباع لایبیریا عمدتا اعقاب همان سیاهپوستانی هستند که در قرن 19 پس از آزاد شدن از بردگی در آمریکا به افریقا بازگشتند و در این منطقه سکونت گزیدند

 

 

 

12 آگوست 2003

آرنالدو آلمان رئیس جمهور پیشین نیکاراگوئه 12 آگوست 2003 به اتهام اختلاس ، کلاهبرداری و خارج ساختن ارز از کشور بازداشت شد. وی در طول حکومت ساندینیستهای چپگرا از ایراد هرگونه اتهام نسبت به آنان خودداری نمی کرد و با همین اتهامات و زد و بندهای بسیار به ریاست جمهوری انتخاب شده بود.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 12 اوت

1332: نبرد «داپلین مو» اتفاق افتاد.

1553: پاپ ژولیوس سوم دستور داد که تلموذ یهودیان (قسمتی از تورات) مصادره و آتش زده شود.

1944: احداث لوله نفت زیردریایی انگلستان به فرانسه جهت انتقال سوخت برای مصارف جنگ به پایان رسید.

1955: حداقل دستمزد ( برای کارگران غیر ماهر ) در آمریکا یک دلار تعیین شد که تا 47 سال بعد شش برابر شد.

1961: پی سی ــ داسPC – DOS ساخته شد.

1964: شورش نژادی ایالت نیوجرزی آمریکا را فراگرفت.

1964:«ایان فلمینگ» داستان نویس انگلیسی و نگارنده داستان «جیمز باند» در 56 سالگی درگذشت.

1972: آخرین دسته نیروهای رزمی آمریکا از ویتنام خارج شد.

1985: در یک سانحه هوایی در ژاپن 520 تن کشته شدند که پرتلفات ترین سانحه هوایی بود و بر اثر برخورد یک جمبوجت در یک پرواز داخلی به کوه روی داده بود.

1988: تایید شد که سختی زندان با اعمال شاقه بدن نلسون ماندلانا آن چنان تضعیف ساخته که در زندان دولت سپید پوستان آفریقای جنوبی به بیماری سل دچار شده است.

1990: صدام حسین در برابر این درخواست معترضانه که کویت را تخلیه کند اعلام کرد هرزمان که اسرائیل مناطق عربی را رها سازد وی نیز کویت را تخلیه خواهد کرد ، اشغال های نظامی که باهم فرق ندارند.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39948
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی