در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیستم اردیبهشت –دهم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیستم اردیبهشت –دهم می

20ordibehesht 10may رویدادهای بیستم اردیبهشت –دهم می

 

 

روز بیستم اردیبهشت برابر با دهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

20اردیبهشت 1302

” لرد کرزن ” وزیر خارجه انگلیس به وزیر مختار کشورش در تهران اظهار داشت رضاخان به ما وابسته است و بدون حمایت مالی ما نه می تواند مخارج ارتش خود را تامین کند و نه به سایر اهدافش نایل آید.

 

20اردیبهشت 1314

“حسین دادگر ” عدل الملک‌ نماینده اول تهران که در سه دوره گذشته ریاست مجلس شورای ملی را برعهده داشت، در پی پرونده سازی سرلشکر” آیروم ” رئیس نظمیه تهران به باکو تبعید شد.

 

20اردیبهشت 1333

ژنرال “ترود” رئیس اداره دوم ستاد ارتش امریکا در رأس یک هیأت 10 نفره از ژنرالهای امریکائی برای بررسی موضوع صدور تسلیحات جدید به ایران، وارد تهران شد.

 

20اردیبهشت 1336

“مرتضی قلی بیات” ازنخست وزیران حکومت پهلوی درگذشت وطبق وصیتش در نجف دفن شد.

 

20اردیبهشت 1342

سازمان ملل اعلام کرد نسل جوان ایران در معرض خطر جدی گسترش مواد مخدر قرار دارد.

 

20اردیبهشت 1358

“امام‌خمینی” (ره)در مصاحبه با روزنامه لوموند: عمال آمریکا در جریان ترورها خود را پشت سر سازمان‌های مذهبی دروغین چون گروه فرقان پنهان کرده‌اند. پس از دستگیری افراد این گروه، مشخص شد که آنها هیچ از قرآن نمی‌دانند.

 

 

20ordibehesht 10may1 رویدادهای بیستم اردیبهشت –دهم می

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

دهم می 1119

وقوع جنگ ساوه میان سلطان سنجر سلجوقی و برادرزاده اش سلطان محمود را دهم ماه مه 1119 نوشته اند که در این نبرد، نیروهای سنجر (پادشاه سلجوقی وقت) پیروز شدند. با وجود این، سنجر سلطان محمود را بخشید، ولی از اختیارات او که حاکم مناطقی از ری تا موصل و ازجمله شهر بغداد بود کاست و بهروز را که توسط سلطان محمود سلجوقی از سمت کلانتر بغداد برکنار شده بود به این مقام بازگردانید که نوعی تحقیر سلطان محمود تلقی شد ولی واکنش نشان نداد. قلمرو سلجوقیان به ویژه در زمان سنجر توسط امیرزادگان خودمختار اداره می شد که با وجود همزمان بودن دوران آنان با جنگهای صلیبی در آسیای غربی، دائما با هم سر ستیز داشتند و برسر یکدیگر می تاختند و قتل و کشتار به راه می انداختند.

 

دهم می 1863

جان میل اندیشمند انگلیسی قرن ۱۹، دهم مه سال ۱۸۶۳ با انتشار رساله ای ابراز نظر کرد که برای تکمیل دمکراسی در یک کشور دست کم پنجاه سال وقت لازم است. به باور جان میل، تا که افراد بالغ یک جامعه برای دادن «رأی» به حرف این و آن گوش کنند، درآن جامعه (محله، شهر و یا کشور) دمکراسی واقعی برقرار نخواهد شد.

 

دهم می 1872

بانو ویکتوریا وودهول روزنامه نگار آمریکایی و ناشر هفته نامه «وودهولVictoria Woodhull» با این که هنوز قانون اساسی ایالات متحده (آمریکا) اجازه شرکت در انتخابات را به زنان نداده بود دهم ماه مه 1872 خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری این فدراسیون کرد. وی همزمان با تبلیغ برای خود، از حق بانوان به رای دادن و رای گرفتن نیز دفاع می کرد ولی در روز رای گیری، وی و سایر بانوان را به محل صندوقها راه ندادند و چون او در برابر پلیس مقاومت کرد موقتا بازداشت شد.

 

دهم می 2006

در رای گیری دهم مه 2006 پارلمان ایتالیا Giorgio Napolitano جیورجیو ناپولیتانو (ناپلی) 81 ساله به ریاست جمهوری ایتالیا انتخاب شد. وی یک سناتور کمونیست بود که از سوی پرودی چپگرا نامزد آن مقام شده بود. نخستین کار رئیس جمهور تازه امضای حکم نخست وزیری پرودی بود.

 

دهم می 1768

ورث بریتون» به دستور شخص پادشاه انگلستان در ارگ لندن (برج لندن) بازداشت شد. وی در این مقاله از متنی که در شماره 45 نشریه اش (منتشره در سال 1763) نوشته بود به دفاع پرداخته بود. ویلکس به خاطر آن متن مدتی زندانی بود. وی در آن متن، نطق پادشاه در جلسه افتتاحیه سالانه مجلس نمایندگان را به باد انتقاد گرفته و نوشته بود: پادشاه در این نطق از قرارداد صلح پاریس که به زیان انگلستان بود تمجید کرد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32194
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. مطالب خیلی خوبی بودممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی