در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیستم مرداد – یازدهم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیستم مرداد – یازدهم آگوست

20mordad 11august1 رویدادهای بیستم مرداد – یازدهم آگوست

 

روز بیستم مرداد برابر با یازدهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

20 مرداد 1378

آخرین کسوف قرن بیستم از چابهار تا ماکو به وقوع پیوست. این کسوف به طور واضح در تمامی مناطق ایران رویت شد.

 

 

20 مرداد 1359

مجلس شورای اسلامی با 153 رای موافق به نخست‌وزیری محمدعلی رجایی رأی اعتماد داد.

 

 

20 مرداد 1358

آیین نامه تاسیس موسسات خبری و نمایندگی خبرگزاری‏های خارجی در ایران در 14 ماده تصویب شد.

 

 

20 مرداد 1358

لایحه قانونی مطبوعات در این روز در چهل و یک ماده به تصویب مجلس رسید. در لایحه قانونی مصوب، موضوعاتی چون تعریف مطبوعات، شرایط کسب امتیاز نشریه، جرائم مطبوعاتی و نحوه رسیدگی به جرائم پیش‏بینی شده بود.

 

 

20 مرداد 1358

قراردادهای تسلیحاتی 9 میلیارد دلاری ایران با آمریکا لغو شد.

 

 

20 مرداد 1357

تظاهرات عظیم مردم اصفهان علیه رژیم پهلوی به وقوع پیوست و به دنبال این حوادث، دولت در اصفهان حکومت نظامی اعلام کرد.

 

 

20 مرداد 1357

راهپیمایی ضد رژیم مردم شیراز دراعتراض به برگزاری جشن هنردر این شهر برگزار شد. این مراسم نوعی فستیوال بین المللی در حوزه هنر بود که مخارج سنگینی را در برداشت و در آن، صحنه‏های نامناسب و نامانوس، نمایش‏های زننده و خلاف عفت عمومی به روی صحنه می‏آمد که با اعتراض شدید مردم روبرو بود.

 

 

20 مرداد 1355

هنری کیسینجر وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده در نظر دارد 160 فروند هواپیمای اف‌16 به بهای 4/3 میلیارد دلار به ایران بفروشد.

 

 

20 مرداد 1320

در آستانه اشغال ایران توسط قوای متفقین، فرانکلین روزولت، رییس جمهور آمریکا در دیدار با چرچیل، نخست‌ وزیر انگلیس با برنامه‌های لندن درباره ایران موافقت کرد.

 

 

20 مرداد 1304

فقیه جلیل آیت ‏اللَّه شیخ عبدالنبی نوری درگذشت. وی یکی از مجتهدین نام‏آور عصر خود بود و در فقه، اصول، معقول و منقول نبوغی خاص داشت. حوزه درسی این عالم ربانی، محل تجمع فضلا و بزرگانی چون آیت‏اللَّه سید شهاب‏الدین مرعشی نجفی بود.

 

 

20 مرداد 1301

لایحه استخدام و اختیارات میلسپو در اداره امور مالی ایران در مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

 

 

20 مرداد 1298

احمدشاه قاجار تهران را به قصد انجام اولین سفر اروپایی ترک کرد.

 

 

20 مرداد 1295

در پی خروج نظامیان روس از همدان‌، این شهر به تصرف قوای عثمانی درآمد.

 

 

20 مرداد 1279

به موجب پیمانی که مظفرالدین شاه آن را امضا کرد حق انحصاری کاوش‌های باستان‌شناسی در ایران به فرانسه اعطا شد.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

20mordad 11august رویدادهای بیستم مرداد – یازدهم آگوست

 

یازدهم آگوست 1918

11 آگوست 1918 درمیان نیروهای آلمان در نبرد آمینز Amiens (منطقه ای است در فرانسه، نزدیک Somme) آثار شکست آشکار شد و این وضعیت شکست های دیگری را در پی داشت که به عقب نشینی نیروهای آلمانی در همه جبهه ها و ورود نیروهای متحدین به خاک آلمان و تسلیم این کشور ظرف درست 3 ماه منجر شد و جنگ جهانی اول ساعت 11 روز 11 ماه یازدهم سال میلادی 1918 پایان یافت. دلایل عمده عقب نشینی آلمان در آگوست 1918 ورود تعداد بسیار زیادی تانک از سوی متحدین به جبهه و تبدیل جنگ از خندقی به زرهی و پشتیبانی هوایی، پایان یافتن نیروی ذخیره آلمان، تسلیم پی در پی یکانهای خسته و ناامید آلمانی و نیز تظاهرات چپها در برلین بود. 11 آگوست 1918، برای آلمان تنها 600 هزار نظامی باقی مانده بود. عکس، زرهی شدن جنگ و پیشروی تانکها به سوی خاک اصلی آلمان را نشان می دهد.

 

 

 

یازدهم آگوست 1792

یازدهم آگوست 1792، پس از اشغال کاخ سلطنتی و زندانی کردن لوئی 16 پادشاه فرانسه، انقلابیون این کشور یک شورای شش نفری برای اداره امور فرانسه به نام «شورای انقلاب فرانسه» ایجاد کردند که در آن ژرژ دانتون و ژان ماری رولن عضویت داشتند. نخستین اقدام این شورا، انتخاب «آنتوان سانتر» به ریاست گارد ملی انقلاب فرانسه بود. انقلابیون که از 20 ژوئن (هفت هفته پیش از این) حاضر به ترک خیابانها نشده بودند کاخ سلطنتی فرانسه را که از آن دو هنگ نظامی اجیر شده سویسی محافظت می کردند تصرف کرده بودند. در حمله انقلابیون به کاخ بیش از یک هزار تن از افراد گارد سویسی شاه فرانسه کشته شدند. لوئی 16 که در اطاق نوکرانش پنهان شده بود دستگیر شد.

 

 

 

یازدهم آگوست 1945

11 آگوست 1945، یک روز پس از این که ژاپن اعلام داشت که حاضر است تسلیم شود، ژنرال مک آرتور از سوی رئیس جمهوری آمریکا مامور تحویل گرفتن امور ژاپن و امضای قرارداد تسلیم این کشور شد. با وجود این، حملات هوایی آمریکا به خاک ژاپن به صورت محدود و از باب احتیاط ادامه داشت.

 

 

 

یازدهم آگوست 1953

11 آگوست 1953، دولت مسکو نخستین بمب هیدروژنی را آزمایش کرد و بر قدرت نظامی خود افزود. طبق برخی گزارش ها، دولت مسکو پیش از فروپاشی شوروی بیش از کشورهای دیگر سلاح هسته ای داشت، و موشک. عهدنامه ستارت، شمار سلاحهای اتمی مسکو و واشنگتن را محدود و مشخّص کرده است؛ هر یک دارای شش تا هفت هزار بمب و کلاهک، که توافق سال 2010 این شماررا بازهم کم خواهد کرد. در 67 سالی که از ساخت سلاح اتمی گذشته، این سلاح تنها دو بار و آن هم بر ضد امپراتوری ژاپن بکار رفت ولی بازدارندگی آن از جنگ به ثبوت رسیده و به علاوه، از ابزار قدرت و اقتدار ملّی است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 11 اوت

1795: مجلس ملی فرانسه نظام پولی «فرانک» را به وجود آورد که از 15 آگوست قدرت اجرایی یافت. از دهه یکم قرن 21 سیستم پول واحد اروپایی (یورو) جای آن را گرفته است.

1813: روسیه، سوئد و پروس ( آلمان) بر ضد ناپلئون متحد شدند که یک اتحادیه تازه تلقی شده است.

1860: نیروهای فرانسه و انگلستان عملیات تازه نظامی خود را در چین آغاز کردند و چهار روز بعد شانگهای و نزدیک به دو ماه پس از آن پکن را تصرف و کاخ سلطنتی چین را غارت کردند.

1898: دولت واشنگتن مجمع الجزایر هاوایی را که قبلا کشوری مستقل در اقیانوس آرام و دارای یک پادشاه بومی بود ضمیمه قلمرو خود کرد.

1906: (1285 هجری خورشیدی) شش روز پس از صدور فرمان مشروطیت، دیگر متحصّن در ساختمان سفارت انگلستان در تهران باقی نمانده بود. تحصّن در سفارت انگلستان بعدا یک امتیاز منفی برای متحصّنین و لکه ننگی بر پیشانی آنان شد.

1916: نیروهای عثمانی که از طریق خاک عراق وارد ایران شده بودند شهر همدان را متصرف شدند و از طریق قزوین عازم تهران گردیدند.

1922: (1301 هجری خورشیدی): تیپ آذربایجان به فرماندهی سرتیپ امان الله میرزا قلعه چهریق را تصرف و اسماعیل آقا سمیتقو را با تلفات سنگین به ترکیه فراری داد و اسلحه و مهمات فراوان به دست آورد.

1932: هیتلر نپذیرفت که معاون «پاپن» صدر اعظم آلمان شود.

1990: اوضاع پاکستان در سومین روز پس از برکناری بی نظیر بوتو و کابینه او به تصمیم رئیس جمهوری این کشور همچنان بحرانی بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39727
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی