در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیستم خرداد – دهم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیستم خرداد – دهم ژوئن

20khordad 10june رویدادهای بیستم خرداد – دهم ژوئن 

 

روز بیستم خرداد برابر با دهم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

20 خرداد 1368

‘خاویر پرز دکوئه‌یار ‘دبیرکل سازمان ملل در پی درگذشت ‘امام خمینی'(ره) گفت: ‘مردم ایران رهبری بزرگ را از دست دادند و من عظمت اندوه آنان را درک می‌کنم’. در پی این رویداد پرچم سازمان ملل نیمه افراشته شد و پرچم هیچ کشوری نیز به اهتزاز در نیامد.

 

20 خرداد 1364

روزنامه ها از تلاش ایران برای نجات یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی TWA امریکا که توسط ربایندگان به بیروت برده شده بود، خبر دادند.

 

20 خرداد 1360

امام خمینی(ره) حکم عزل ابوالحسن بنی‌صدر، رییس جمهوری وقت را از فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صادر فرمودند.

 

20 خرداد 1355

محمدرضا پهلوی با پرداخت 150 میلیون دلار وام به پاکستان موافقت کرد.

 

20 خرداد 1349

آیت‌الله’ سید‌محمد‌رضا سعیدی’ از روحانیون مبارز عصر پهلوی دوم پس از تحمل 9 روز شکنجه‌ در زندان رژیم به شهادت رسید.

 

20 خرداد 1342

بدنبال بازداشت امام خمینی(ره) توسط رژیم پهلوی، از سوی علما و مراجع داخل و خارج بیانیه هایی در اعتراض به این اقدام صادر و به صورت تلگراف به تهران ارسال شد.

 

20 خرداد 1329

آیت‌الله ‘سید ابوالقاسم کاشانی’ که پس از ترور ناموفق شاه در 15 بهمن 1327 به لبنان تبعید شده بود در میان شور و هیجان مردم و روحانیون وارد فرودگاه مهرآباد شد.

 

20 خرداد 1324

رییس مجلس شورای ملی رسما رأی عدم اعتماد این مجلس به کابینه ابراهیم حکیمی را اعلام کرد. مجلس در تاریخ سیزدهم همین ماه با اخذ 25 رای مثبت از مجموع 95 رای، به این دولت رای اعتماد نداده بود. حکیمی در دوران حیات سیاسی خود چهار بار وزیر دارایی، هشت بار وزیر فرهنگ، یک بار وزیر دادگستری، یک بار وزیر مشاور، یک بار وزیر امور خارجه، سه بار نخست وزیر و یک بار هم وزیر دربار شد.

 

20 خرداد 1297

سپاهیان عثمانی وارد خوی و سلماس شدند. به دنبال هجوم آندرانیک سرداری از ارمنیان قفقاز به این مناطق، قوای عثمانی به بهانه کمک به مردم وارد این دو شهر شدند، اما پس از عقب‏نشینی سردار ارمنی، آنان تا مدتی در منطقه ماندگار شدند.

 

* رویدادهای جهانی:

 

20khordad 10june1 رویدادهای بیستم خرداد – دهم ژوئن

 

10 ژوئن 2009

به گزارش (دهم ژوئن 2009) تایمز آنلاین، اتحادیه خلبانان از اعضای خود خواسته بود که تا تبدیل به احسن کردن دستگاه سنسور کنترل پرواز هواپیماهای ارباس 330 و 340، از پرواز دادن آنها در مسافت های طولانی خودداری کنند. با کشف قطعاتی از ارباس ساقط شده ارفرانس (پرواز 447) برفراز اقیانوس اطلس جنوبی که منجر به مرگ 228 نفر شده بود، احتمال داده شده بود که ناکارآمد بودن سنسورهای کنترل پرواز باعث وقوع این سانحه شده باشد. اگر این دستگاه به خوبی کار نکند؛ سرعت هواپیما ممکن از حد نیاز بیشتر و یا از حد اقل کمتر شود که در هر دو مورد ممکن است به سانحه بیانجامد.  پرواز 447 ارفرانس با 216 مسافر و 12 خدمه یکم ژوئن 2009 از ریو دو ژانیرو (برزیل) عازم پاریس بود که به اقیانوس اطلس افتاد.

 

10 ژوئن 2004

دهم ژوئن 2004 وزیران 34 کشور عضو سازمان کشورهای قاره آمریکا در پایان اجلاس دو روزه خود در شهر«کیتو» به فساد اداری در این منطقه از جهان اعلان جنگ دادند. این وزیران در نشست خود پذیرفتند که وجود فساد اداری و لانه کردن آن در سازمانهای دولتی و غیر دولتی آمریکای لاتین از رشوه و پارتی بازی تا اختلاس، جعل و کلاهبرداری رشد اقتصادی آمریکای لاتین را مانع شده، دمکراسی را آبکی و ضعیف ساخته و عوام الناس را ناراضی و نومید کرده به گونه ای که هرکس آرزوی مهاجرت از وطن را دارد. در پی همین اجلاس، کار فساد زدایی آغازشد و چهره آمریکای لاتین سریعا در حال عوض شدن است.

 

10 ژوئن 1903

ده روز پس از قتل پادشاه صربستان، جزئیات این رویداد انتشار یافت، از این قرار: چند سرهنگ ارتش صربستان با یک هنگ سرباز سی ام ماه مه سال 1903 در ساعات شب به کاخ الکساندر اوبرنویچ اول پادشاه وقت صربستان حمله بردند و او و همسرش «دراگا» را کشتند. الکساندر با محافظانش تا ساعت 4 بامداد مقاومت کرده بود. با قتل الکساندر دودمان اوبرنویچ منقرض شد و سلطنت به دودمان کارا (قره) جورجویچ (جورج سیاه ) انتقال یافت. میلوخ اوبرنویچ و جورج سیاه از قهرمانان استقلال صربستان و کرواسی و اخراج عثمانیان از این دو سرزمین بودند که به همین سبب حکومت این سرزمین ها یکی پس از دیگری به خاندان آندو داده شد.

 

10 ژوئن 1924

گیاکومو ماتئوتی Giacomo Matteotti رئیس فراکسیون سوسیالیستها در پارلمان ایتالیا در پی انتشار کتاب «فاش می کنم» حاوی انتقاد از روش انتخاباتی حزب فاشیست ایتالیا ازجمله وادارکردن رای دهندگان به نامزدهای این حزب و تخریب علنی دیگران و تقلب در انتخآبآت سى ام ماه مى 1924، 40 روز بعد (دهم ژوئن این سآل) در راه خانه اش ربوده شد و جسد قطعه ـ قطعه شده او 66روز بعد در 36 کیلومتری شهر رم به دست آمد.

 

10 ژوئن 1952

ادیب شیشکلی Adib Al-Shishakli مرد نیرومند وقت سوریه 10 ژوئن 1952 در واکنش به ادعای وارده به ملک طلال پادشاه اردن که به بیماری روانی دچار شده است! اعلام کرد که این ادعا ساخته و پرداخته دولت انگلستان است که می خواهد اورا که مخالف وحدت عراق و اردن است از سلطنت معزول کند. [شیشکلی این مطلب را زمانی بیان داشت که هنوز ملک طلال به بهانه بیماری روانی برکنار نشده بود.]. طلال چند روز پیش از آن به سفارت انگلستان در پاریس رفته بود و به سران دولت لندن دشنام داده و آنان را استعمارگر خوانده بود.

 

برخی دیگر از رویدادهای 10 ژوئن

1580: «لویس واز دو کاموس» شاعر ملی پرتغال (شاعری به شیوه فردوسی ما) درگذشت.

1610: مهاجران هلندی در مانهتان= منهتن (شهر نیویورک امروز) مستقر شدند و آن را «نیو آمستردام» نامیدند. بعدا انگلیسی ها این منطقه را از دست هلندی ها خارج ساختند و به اسم دوک آو یورک، نیویورک خواندند که این نام باقی مانده است.

1793: در جریان انقلاب فرانسه، در پی دستگیری سران ژیریدن ها (میانه روها) قدرت به دست ژاکوبن ها (تندروها) و از جمله ربسپیر افتاد، دوران بازداشت و اعدام (عصر وحشت) آغازشد که مآلا به شکست و پایان یافتن انقلاب انجامید.

1801: لیبی (حکومت طرابلس) به دولت وقت امریکا که حاضر به پرداخت پول مورد مطالبه (باج دریایی) نبود اعلان جنگ داد.

1848: خط تلگراف نیویورک به شیکاگو بکار افتاد.

1989: در جریان جنگ دولت واشنگتن با اسپانیا که به نوشته مورخان، به ظهور امپریالیسم آمریکا انجامید نیروهای این کشور (مورین ها) در جزیره کوبا پیاده شدند.

1916: به تحریک انگلیسی ها که نسبت به سرزمین های عربی نظر داشتند مخالفت سران عرب با سلطه عثمانی علنی شد.

1940: روزولت رئیس جمهور ایالات متحده که در انتظار فرصت برای ورود به جنگ جهانی دوم بود و زمینه سازی می کرد سیاست ها و رفتار دولت وقت ایتالیا را مورد انتقاد قرارداد و توسعه طلبانه و تجاوزکارانه خواند.

1940: نیروهای ژنرال اروین رومل در جریان تصرف فرانسه به دریای مانش رسیدند و با از پای درآمدن فرانسه در اروپا، سوریه و لبنان ــ دو سرزمین تحت الحمایه آن در خاور میانه به تصرف انگلستان درآمدند. در همین روز از همین سال نروژ نیز خودرا به

آلمان تسلیم کرد.

1946: جمهوری ایتالیا تاسیس خود را رسما اعلام داشت.

1967: جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل که ضمن آن اسرائیل صحرای سینا، غزه، غرب رود اردن، بیت المقدس شرقی و جولان را تصرف کرده بود از بیم مداخله شوروی پایان یافت پایان یافت. این جنگ که در آن 9 دولت عربی شرکت کرده بودند بر

وخامت مسئله و اسرائیل افزود.

1976: کمیسیون ویژه سنای آمریکا (معروف به راکفلر) یازدهم ژوئن 1976 اعلام کرد که «سیا» از وظایف خود تجاوز کرده و 3 هزار پرونده برای آمریکائیان تشکیل داده است. طبق قانون تاسیس، سیا برای جمع آوری اطلاعات در باره فعالیت خارجیان به

وجود آمده است و امنیت داخلی از وظایف «اف. بی. آی.» است. این اتهام در دوران حکومت جورج بوش (پسر) به اف بی آی و سایر سازمانهای امنیت آمریکا وارد آمده است که برغم اصول قانون اساسی به استراق سمع و اموری از این قبیل در آمریکا دست

زده اند. پس از انتشار گزارش کمیسیون راکفلر (گزارش ژوئن 1976)، فعالیت های «سیا» در مورد اتباع آمریکا محدود شد.

2000: حافظ اسد ـ ژنرال هوایی پیشین و رهبر سوریه که دولتمردی بسیار باهوش شناخته شده بود در 70 سالگی درگذشت و بعدا پسرش، بشار، که یک پزشک است به ریاست کشور سوریه انتخاب شد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34758
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی