در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای بیستم فروردین – نهم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای بیستم فروردین – نهم آوریل

20farvardin 9april رویدادهای بیستم فروردین   نهم آوریل

 

روز بیستم فروردین برابر با نهم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

بیستم فروردین ماه مصادف است با روزی که در تقویم ملی به عنوان روز ملی فناوری هسته‌ای ثبت ‌شده است. در این روز دانشمندان جوان با دستیابی به فناوری غنی‌سازی اورانیوم، ایران را به حلقه کشورهای دارای فناوری اتمی رساندند.

 

رویدادهای جهانی :

پایان جنگ‏های داخلی امریکا معروف به جنگ‏های انفصال (1865م)

مدتی قبل از آغاز ریاست جمهوری آبراهام لینْکُلْنْ در امریکا، ایالات این کشور به دو دسته جنوبی (طرفدار برده‏داری) و شمالی (مخالف برده‏داری) تقسیم شده بودند. با پیروزی حزب جمهوری‏خواه امریکا و انتخاب لینکُلْن به ریاست جمهوری این کشور در مارس 1861م، رهبران جنوب که منافع خود را در معرض خطر می‏دیدند خواستار تجزیه ایالاتشان از امریکا شدند و خودْ ائتلاف ایالات امریکا را تشکیل دادند. به همین خاطر جنگ‏های داخلی‏معروف به جنگ‏های انفصال از دوازدهم آوریل 1861 آغاز شد و چهار سال به طول انجامید.

 

این جنگ سرانجام در 9 آوریل 1865م با کشته شدن بیش از نیم میلیون نفر و وارد آمدن خسارات مالی بسیار، به نفع شمالی‏ها که مخالف برده‏داری بودند پایان یافت. در نتیجه جنگ‏های انفصال، برده‏داری رسماً لغو گردید. با این حال، مدت کوتاهی پس از پایان جنگ، آبراهام لینکلن، رهبر ضدبرده‏داری توسط یکی از مخالفانش ترور شد و به قتل رسید. پاره‏ای از مورخین غربی معتقدند سیاست جمهوری‏خواهان در امر آزادی بردگان، به خاطر قبح و زشتی اسارت سیاهان نبوده، بلکه اقدامی بوده است برای جلب آراء مثبت سیاهان که رقم قابل ملاحظه‏ای از جمعیت امریکا را تشکیل می‏دادند. در آن زمان تصور جمهوری‏خواهان این بود که در صورت آزادی بردگان، آراء میلیون‏ها سیاه‏پوست، تضمین محکمی برای برقرار ماندن قدرت در دست جمهوری خواهان خواهد بود.

 

طرز تلقی جمهوری‏خواهان از سیاست آزادسازی سیاهان، همان نتیجه مطلوبی را که آنان برای خود تصور می‏کردند به ارمغان آورد و این حزب توانست پنج رئیس جمهور را برای شش دوره حکومت پی‏درپی در طی مدت 25 سال، از میان اعضای خود برگزیند. از این‏رو باید گفت که آزادی بردگان تنها شعاری بود در راستای اهداف قدرت‏طلبانه حزب جمهوری‏خواه حاکم. وگرنه دولت‏مردان امریکا، همگی بدون استثنا، سیاست‏هایشان مبتنی بر تمایلات و گرایشات نژادپرستانه بوده و همواره سیاه‏پوستان و سرخ‏پوستان را به دیده تحقیر و نفرت می‏نگرند. براساس اسناد به دست آمده، حتی خودِ آبراهام لینکلن نیز از برتری نژادی سفید بر سیاه حمایت کرده و مخالف تساوی آن دو بوده است.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30152
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی