در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای یکم شهریور – بیست و سوم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای یکم شهریور – بیست و سوم آگوست

1shahrivar 23august رویدادهای یکم شهریور – بیست و سوم آگوست 

 

 

 

روز یکم شهریور برابر با بیست و سوم آگوست

 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

 

 

 

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1345

 

روابط سیاسی ایران با دو کشور مالزی و لائوس برقرار شد.

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1334

 

ستاد ارتش با سازمان جدید خود آغاز به کار کرد. در این سازمان‌، ارتش به سه ستاد زمینی‌، هوایی و دریایی تقسیم شد.

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1332

 

درپی کودتای امریکایی – انگلیسی 28مرداد ‘فضل الله زاهدی ‘ کابینه کودتا را تشکیل داد. شاه به ‘کرمیت روزولت‌’ طراح کودتا گفت : من تاج و تختم را مرهون خداوند، ملتم‌، ارتشم و شما هستم‌.

 

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1320

 

رضاشاه در دستوری بی‌حاصل خواستار خروج آن دسته از آلمانی‌ها شد که به وجودشان در ایران نیازی نیست. این دستور در آستانه اشغال ایران توسط متفقین و به امید منصرف کردن روس و انگلیس از این اشغالگری صادر شد.

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1314

 

سرکنسولگری ایران در شهر بیت‌المقدس تأسیس شد.

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1313

 

‘حسین علاء’ وزیر مختار ایران در لندن شد.

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1292

 

وزیر مختار انگلیس در تهران طی یادداشت شدیداللحنی به وزارت امور خارجه ایران از تعرض مداوم مردم به کاروانهای انگلیسی در جنوب ایران شکایت کرد.

 

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1288

 

مردم خشمگین تهران ‘وزیر اکرم‌’ را از استانداری عزل و به جای وی ‘میرزا شکرالله خان معتمدخاقان‌’ را که از مشروطه‌خواهان بود، به عنوان حاکم تهران منصوب کردند.

 

 

 

 

 

 

 

1 شهریور 1287

 

جنگهای گسترده میان نیروهای دولتی و مشروطه خواهان در سراسر کشور ادامه دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

 

 

1sharivar 23august رویدادهای یکم شهریور – بیست و سوم آگوست

 

 

 

 

 

23 آگوست 2001

 

در دهمین سالروز حمله موشکی آمریکا به مخفیگاه اسامه بن لادن در کوههای مشرق افغانستان، انفجاری های انتحاری که شیوه ای رو به گسترش است در نقاط متعدد از پاکستان تا الجزایر صورت گرفت و تلفات سنگین ببارآورد. حمله موشکی بیستم آگوست 1998 آمریکا از ناوهای این کشور به مقرّ بن لادن در غار «توره بوره» به انتقام انفجار هفتم آگوست این سال سفارتخانه های آن کشور در کنیا و تانزانیا صورت گرفت که بی نتیجه بود. حمله به توره بوره در کوههای شرق افغانستان با موشک کروز صورت گرفته بود. همزمان ناوهای آمریکایی به یک کارخانه تولید دارو در حاشیه شهر خرطوم در کشور سودان که تصور می رفت متعلق به بن لادن است موشک زدند. این حملات آسیبی به بن لادن وارد نساخته است. برخی از اصحاب نظر گفته اند که انفجار در دو سفارتخانه «بهانه» لازم به دست آمزیکا داد که به نام سرکوبی تروریسم به تامین هدف های دیگر خود بپردازد!

 

 

 

 

 

23 آگوست 1939

 

23 آگوست 1939میان دو دولت آلمان و شوروی (هیتلر و استالین) یک پیمان عدم تجاوز ده ساله به امضا رسید. از سوی آلمان، فون ریبنتروپ Von Ribbentrop و از سوی شوروی، مولوتوف (وزیران امور خارجه دو کشور) این پیمان را امضا کردند. سران وقت شوروی که از سابقه دشمنی و کینه هیتلر نسبت به کمونیسم آگاه بودند فریب خودشان و اورا خوردند و تن به امضای پیمان دادند. برای هیتلر، این پیمان تنها دو سال و دو ماه مفید بود و در سال 1941 خاک شوروی را مورد حمله قرارداد و بزرگترین تلفات یک جنگ در طول تاریخ را به آن اتحادیه وارد ساخت و ویرانی فراوان به بارآورد. مورخان معاصر، پیمان عدم تجاوز هیتلر و استالین را نخستین فریب روسها از غرب در قرن بیستم بشمار آورده اند و دومین فریب را اغفال گورباچف در سه سال آخر دهه 1990 و یلتسین در تمامی طول زمامداری اش دانسته اند.از زمان فروپاشی شوروی، روسها شاهد نقض همه وعده هایی بودند که غرب قبلا به آنان داده بود. آنان خاک آلمان را به رغم اخطار مورخان روس که آلمانی ها دوباره ضربه خواهند زد تخلیه کردند، از اروپای مرکزی، لهستان و اروپای شرقی و جنوب شرقی خارج شدند و در برابر فروپاشی شوروی مقاومت خشونت آمیز نکردند زیرا که غرب می گفت «عملی غیر دمکراتیک و زور» است!. در آگوست 2008 همان لهستان با آمریکا قرارداد استقرار پایگاه موشکی امضاء کرد و گرجستان کوچولو که از بطن شوروی بیرون آمده است با رقیب ساخت و بهانه مداخله تراشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 آگوست 1991

 

در این روز در سال 1991، کودتای ضد گورباچف پس از شصت ساعت شکست خورد. مورخان، بااینکه از این کودتا سال ها گذشته و مجریان آن دوباره دارای مقام شده اند هنوز درباره اصالت آن تردید دارند زیرا که کودتا ها معمولا در ساعات شب و با دستگیری مخالفان آغاز می شود و در روزهای اول مخصوصا اگر کودتاگران ضعیف باشند دست به خشونت شدید می زنند که در مورد این کودتا چنین نبود. این کودتا نتیجه عکس داشت و شوروی را که قرار بود به صورت اتحادیه ای از جمهوری های مستقل درآید متلاشی کرد زیرا جامعه مشترک المنافع و آزادن بودن خروج از آن بقاء چندان ندارد. فروپاشی شوروی اگر چه عملا انجام شده ولی مبنای قانونی ندارد. یعنی از طریق کسب نظر مردم (رفراندم) انجام نشده است.

 

 

 

 

 

 

23 آگوست 1958

 

شارل دوگل رهبر وقت فرانسویان 23 آگوست 1958 در آخرین مرحله سفر طولانی به مستعمرات فرانسه که امپراتوری این کشوررا تشکیل می دادند در شهر برازاویل پایتخت کنگوی فرانسه در اجتماعی خطاب به هزاران تن از ساکنان این شهر قول داد که در برابر تمایلات استقلال طلبانه مستعمرات فرانسه قرار نخواهد گرفت و گفت که به سود فرانسه است که مستعمرات را رها سازد و با هم یک گروه مشترک المنافع تشکیل دهند (عکس بالا). بیان چنین مطلبی از سوی دوگل که در احساسات ناسیونالیستی او تردید نبوده است در سراسر جهان با اهمیت ویژه تلقی شد و سایر دولتهای مستعمره دار نیز در صدد رها ساختن مستعمرات برآمدند که ظرف چهار سال (پس ازنطق دوگل) بسیاری از مستعمرات استقلال یافتند.

 

 

 

 

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 23 اوت

 

1617:   برای نخستین بار در جهان یک خیابان یکطرفه (One – Way) شد و این کار در شهر لندن صورت گرفت.

 

1754:   لوئی 16 به دنیا آمد که از 1774 تا 1792 شاه فرانسه بود، توسط انقلاب برکنار و با «گیوتین» اعدام شد.

 

1821:   اسپانیا پس از 3 قرن به مکزیک استقلال داد. مکزیک پیش از ورود اسپانیائی ها به قاره غربی دارای تمدنی درخشان و کهن، و یک امپراتوری بود.

 

1904:   زنجیر چرخ اتومبیل که آن را قادر می سازد در برف و یخ حرکت کند اختراع شد.

 

1978:   جوموکنیاتا رهبر کنیا که نام او به معنای «نیزه مشتعل کنیا» است در 86 سالگی درگذشت. وی که در انگلستان تحصیل کرده بود از قدیمی ترین مبارزان آزادی و استقلال در آفریقا بشمار می رود.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=41140
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی