در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای یکم اردیبهشت – بیست و یکم آوریل
محل تبلیغات شما

رویدادهای یکم اردیبهشت – بیست و یکم آوریل

1 ordibehesht 21 april1 رویدادهای یکم اردیبهشت – بیست و یکم آوریل

 

روز یکم اردیبهشت برابر با بیست و یکم آوریل

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

رویدادهای ملی :

 

1 اردیبهشت 1384

یک هواپیمای بوئینگ707 ساها که از کیش به تهران باز می‌گشت در محوطه فرودگاه مهرآباد دچار سانحه شد و به داخل رودخانه کن سقوط کرد. این حادثه دو کشته و 47 مجروح بر جای گذاشت.

 

1 اردیبهشت 1348

روابط ایران و عراق تیره شد و ارتش ایران به حال آماده ‌باش در آمد.

 

1 اردیبهشت 1347

“اوتانت” دبیرکل سازمان ملل به منظور شرکت در اجلاس حقوق بشر وارد تهران شد.

 

1 اردیبهشت 1342

دولت “امیر اسدالله علم” دستور اعزام طلاب قم به خدمت سربازی را صادر کرد.

 

1 اردیبهشت 1333

“سپهبد فضل الله زاهدی” از مقام نخست وزیری استعفا کرد، ولی شاه مجدداً او را مأمور تشکیل کابینه کرد.

 

1 اردیبهشت 1332

سرتیپ “محمود افشارطوس”‌، رئیس وقت شهربانی مفقود شد و جنازه وی 5 روز بعد در تپه‌های لشکرک کشف گردید.

 

1 اردیبهشت 1330

“ملک الشعرای بهار”، سیاستمدار و روزنامه‌نگار درسن 67 سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت، او محقق‌، نویسنده‌، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار نیز بود.

 

1 اردیبهشت 1319

سفارت امریکا در تهران طی یادداشتی از وزارت امور خارجه ایران خواست آخرین نقشه خطوط آهن و راههای شوسه مهم کشور را به آن سفارت تحویل دهد.

 

1 اردیبهشت 1297

“میرزاحسن خان مستوفی الممالک” تشکیل کابینه داد.این کابینه فقط یک هفته دوام داشت‌.

 

 

رویدادهای جهانی :

 

21 آوریل 753 پیش از میلاد (زادروز شهر«رم» و زیربنای دمکراسی رومی)

 

21 آوریل زادروز شهر رم پایتخت ایتالیاست. «پلوتارک» و «لیوی» داستان ایجاد شهر رم را در تالیفات خود، برپایه «شنیده ها» تایید کرده اند. طبق افسانه ها، شهر رم توسط دو برادر دوقلو به نام های رموسRemus و رمولوسRomulus ساخته شده و بنای آن 21 آوریل سال 753 پیش از میلاد به اتمام رسیده بود. همین افسانه ها حکایت دارد که رمولوس در همان روز اتمام کار ساختن رم (21 آوریل 753 پیش از میلاد) برادرش رموس را کشت (تا رقیب نداشته باشد) و دو روز بعد خود را حکمران شهر اعلام داشت. شهر رم در منطقه مسکونی لاتیوم Latium ساخته شد و نخستین ساکنان آن لاتین ها بودند ولی رمولوس که تا سال 717 پیش از میلاد زنده بود و 36 سال بر رم حکومت کرد به مهاجران یونانی که در جنوب و جنوب شرقی شبه جزیره ایتالیا سکونت داشتند اجازه داد که به رم مهاجرت کنند. وی بعدا اصول دمکراسی را از یونانی های مهاجر فرا گرفت و برای اداره شهر رم، یک شورای انتخابی به وجود آورد که بعدا که رم با تسخیر سایر مناطق به صورت کشوری بزرگ در آمد این شورا «سنای رم» نام گرفت.
گفته شده است که پدر رموس و رمولوس از شهری به نام آمستردام به کنار رود تیبر در لاتیوم (محلی که بعدا شهر رم در آنجا ساخته شد) مهاجرت کرده بود. ولی روشن نیست که این آمستردام در کجا واقع بود.

 

21آوریل 1792 (روزی که استعمار پرتغال، انقلابی بزرگ برزیل را قطعه قطعه کرد)

«21 اپریل» سالروز اعدام تیرادنتسTiradentes (خوزه دا سیلوا خاویرJoaquim Jose da Silva Xavier, also known as Tiradentes) قهرمان ملی برزیل و روز ملی این کشور است. وی که برضد سلطه پرتغال بر برزیل قیام مسلحانه کرده بود پس از دستگیر شدن، 21اپریل 1792 اعدام شد. به دستور حکمران پرتغالی برزیل، تیرادنتس را قطعه قطعه کردند و هر قطعه اش را به یک شهر فرستادند تا مردم ببینند و اندیشه انقلاب و استقلال را از سر بیرون کنند. با این که استقلال برزیل در هفتم سپتامبر 1822 به تحقق پیوست، معذلک 21 آوریل برای برزیلی ها روزی است بزرگ. تیرادنتس یک روشنفکر انقلابی بود و تحت تاثیر افکار «ژان ژاک روسو» و سایر اندیشمندان دوران روشنگری اروپا قرار گرفته بود. قیام او، همزمان با انقلابهای فرانسه و امریکای شمالی (ایالات متحده) بود. برزیل هشت میلیون و پانصد هزار کیلومتر مربع وسعت و اینک 189 میلیون تن جمعیت دارد

 

21 آوریل سال 1918 (معروفترین خلبان جنگنده سه باله)

«مانفرد فن ریکتوفنManfred Von Richthofen» معروفترین خلبان جنگنده در جنگ جهانی اول 21 آوریل سال 1918 در جبهه سم (به ضم س) در فرانسه جان خود را از دست داد. هواپیمای سه باله این خلبان آلمانی هدف گلوله قرار گرفته بود. وی که 26 ساله و فرمانده اسکادران بود قبلا در 80 ماموریت جنگی پیروز شده بود. نیروهای متخاصم آلمان، او را «رد بارون (امیر زاده سرخ)» لقب داده بودند زیرا که هواپیمایش را رنگ سرخ می زد. «مانفرد» قبلا افسر سوار بود که هواپیما به صورت جنگ افزار درآمد. در جریان جنگ جهانی اول بود که برای نخستین بار از تانک و هواپیما استفاده شد.

 

21 آوریل 1945 (ارتش سرخ برلین را محاصره، و «فیلد مارشال مدل» خودکشی کرد)

 واحدهای ارتش شوروی شهر برلین را از فاصله چهار کیلومتری محاصره و زیر آتش توپ قرار دادند و عناصر دو لشکر پیاده و کماندو روس مامور رخنه به شهر شدند که تا آخر وقت این روز به قرارگاههای سرفرماندهی ارتش آلمان رسیدند و حمله به این قرارگاهها آغاز شد. 9 روز بعد برلن به دست روسها افتاد و هیتلر خودکشی کرد. فیلد مارشال «اوتو موریتس والتر مدل» از فرماندهان نیروهای مسلح آلمان 21 آوریل خودکشی کرد. وی گفته بود که به این اصل که یک فیلد مارشال آلمانی نباید به اسارت درآید وفادار خواهد ماند. فیلد مارشال مدل بود که آخرین تعرض زرهی آلمان به نام نبرد «بالژ» را مدیریت کرده بود که به علت نداشتن سوخت کافی و مهمات نتیجه نداشت

 

1 ordibehesht 21 april 1 رویدادهای یکم اردیبهشت – بیست و یکم آوریل

 

 21آوریل در بخش دیگری از آلمان نیروهای متفقین غربی آزمایشگاههای اتمی آلمان را تصرف و اشیاء، اسناد و کارکنان آنها و ازجمله چند دانشمند اتمی ـ موشکی را به دست آوردند که بعدا به آمریکا منتقل شدند و ….

 در روزهای آخر، نوجوانان آلمانی و مردان سالخورده از برلین دفاع می کردند و مقاومت و دفاع پسران 12 تا 15 ساله به شهادت سربازان روس، بهتر از پدرانشان و نظامیان حرفه ای بود. فیلد مارشال مدل با فرستادن نوجوانان به مقابل ارتش سرخ مخالف بود ولی راهی جز اطاعت از پیشوا (هیتلر) نداشت.

 

21 اپریل 2005 (50 سال پس از اجتماع باندونگ و ایجاد جامعه غیر متعهد در جهان دو قطبی)

سران و نمایندگان بیش از 80 کشور در جاکارتا اجتماع کرده بودند تا یاد کنفرانس 29 کشور آسیایی ـ آفریقایی را که در اپریل 1955 در شهر باندونگ (اندونزی) برگزار شده بود گرامی دارند و با توجه به اوضاع جاری جهان، خودرا متعهد به همکاری های تازه کنند. کنفرانس باندونگ سال 1955 با هدف ریشه کن ساختن آثار هرگونه استعمار از مشرق زمین و آفریقا تشکیل شده بود، و در دهه نخست قرن 21 اعتقاد عمومی بر این بود که تفکر استعمار هنوز از میان نرفته و استعمارگران تنها تغییر لباس داده اند.

 

برخی دیگر از رویدادهای 21 آوریل

1898:   در پی آزاد شدن استقرار مهاجران اروپایی ایالات متحده در اکلاهما (بعدا یک ایالت فدراسیون آمریکا) و تصاحب اراضی این منطقه ( معروف به هجوم برای تصرف زمینLand Rush )، در این روز و ظرف چند ساعت اراضی ناحیه ای که اکلاهماسیتی در آن واقع است به تصرف بیش از ده هزار مهاجر درآمد و تا ظهر آن روز تاسیس «اکلاهما سیتی» اعلام شد. قبلا این اراضی به بومیان منتقل شده از شرق آمریکا اختصاص داده شده بود که به این ترتیب اینجا را هم از دست دادند. این بومیان (اصطلاحا؛ سرخپوستان) و ازجمله چروکی ها از ایالت های کارولینای شمالی و جنوبی و جورجیا با پای پیاده به اکلاهما منتقل شده بودند و اراضی پیشین آنان میان مهاجران قسمت شده بود.

1912:   «پراودا» با عنوان صدای بولشویکهای روسیه (کمونیست ها) در سن پترزبورگ انتشار یافت.

1946:   در شرق آلمان نظام سوسیالیستی برقرار شد که 43 سال دوام داشت.

1954:   گرگوری مالنکوف نخست وزیر شوروی شد.

1961:   نظامیان فرانسوی در الجزایر بر ضد سیاست پاریس سر به شورش برداشتند.

1967:   یک کودتای نظامی در یونان دولت منتخب را برکنار کرد.

1984:   انسل آدامسAnsel Adams عکاس معروف و مبتکر آمریکایی که ضمن گرفتن عکس، فن عکاسی را نیز تکمیل کرد و قواعد فنی ـ هنری متعدد برای این کار بوجود آورد و کتابها و مقالات متعدد در این زمینه نوشت در 82 سالگی درگذشت.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31207
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی