در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای یکم مرداد – بیست و سوم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای یکم مرداد – بیست و سوم جولای

1mordad 23july1 رویدادهای یکم مرداد – بیست و سوم جولای 

 

روز یکم مرداد برابر با بیست و سوم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

1 مرداد 1288

یکم مرداد 1288 سلطان احمد شاه که کودکی بیش نبود از ساختمان تابستانی سفارت روسیه در زرگنده قلهک به کاخ گلستان انتقال یافت. پدرش، شاه مخلوع، تا این روز حاضر نمی شد او را از خود دور سازد که ایلخان قاجار (پس از تبانی با دولت روسیه) با یک واحد قزاق به سفارت روسیه رفت و احمد شاه را که با پدر و اعضای خانواده در آنجا متحصن بودند بیرون آورد.

 

 

 

1 مرداد 1331

اول مرداد ماه 1331 دکتر مصدق که با جانبازی مردم بر شاه و هوادارانش پیروز شده بود اعلام کرد که به احترام مقتولان تظاهرات سیاسی سی ام تیر، فردا – دوم مرداد سازمانهای دولتی تعطیل و پرچمها به حالت نیم افراشته در خواهند آمد. وی همچنین قول داد که ترتیبی خواهد داد که از آن پس نشود هیچیک از اصول قانون اساسی را نادیده گرفت و جهت تامین منافع فرد و یا افراد معین از آن عبور کرد. وی گفت که وصیت کرده است که پس از مردن، او را در کنار گور مقتولان سی ام تیر به خاک بسپارند. او از این مقتولان به نام کسانی نام برد که جان برکف نهاده بودند تا از حقوق ملت، آزادی و دمکراسی، قوانین وطن، حاکمیت ملی و استقلال کشور دفاع کنند. آنان جان دادند و در خون غلتیدند تا اراده ملت استوار و حاکم باقی بماند.

 

 

 

1 مرداد 1339

یکم امرداد 1339، شاه درمصاحبه ای در پرسش به سئوالی که از پیش آماده شده بود به صراحت گفت که ایران اسرائیل را ده سال پیش برسمیت شناخته و این، موضوع تازه ای نیست. انتشار این مطلب با عکس العمل شدید دولتهای عربی رو به رو شد و جمال عبدالناصر ضمن حمله شدید به شاه، روابط مصر با ایران را قطع کرد و جنگ رادیویی دو کشور آغاز شد که سالها طول کشید.

 

 

 

1 مرداد 1340

یکم امُرداد (23 جولای) زادروز محمود صدری روزنامه نگار ـ اندیشمند ایران است که در سال 1340 (1961 میلادی) در اقلیدِ فارس به دنیا آمده است. وی که در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران تحصیل کرده بود به این تحصیلات در دانشگاه علامه طباطبایی در رشته اندیشه سیاسی در اسلام ادامه داد. 

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

1mordad 23july رویدادهای یکم مرداد – بیست و سوم جولای

 

23 جولای 1829

23 جولای سال 1829 ویلیام برت آمریکایی ماشین تحریری را که ساخته بود و گفته می شود نخستین تایپ رایتر بوده است در ایالت میشیگان به ثبت رسانید ، ولی از آن پس اشاره دیگری به ماشین ساخت ویلیام برت نشده است تا این که 31 سال بعد
     ( سال 1867 ) سه آمریکایی دیگر به نامهای کریستوفر شول ، کارلوس گلیدن و سمیوئل در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین آمریکا ماشین تحریری را ساختند که استفاده از آن آسان و عملی بود و کارخانه رمینگتون که در آن زمان تفنگ و چرخ خیاطی تولید می کرد امتیاز انبوه سازی این تایپ رایتر را به مبلغ 12 هزار دلار از آنان خرید و تحت نام « شول ـ گلیدنShole – Glidden » به تولید صنعتی آن پرداخت که رو به کامل گذارد و در سراسر جهان وسیله ای عمومی و ضروری شده است. عکس بالا از یک ماشین تحریر « شول ـ گلیدن » که در سال 1873 ساخته شده و در موزه اسمیتسونین شهر واشنگتن نگهداری می شود برداشته شده است. باید دانست که تلاش برای ساختن ماشین تحریر تحت نام « تایپو گرافر » از قرن چهاردهم میلادی آغاز شده بود که تا قرن هجدهم عملی نشد.

 

 

23 جولای 1942

23 جولای 1942 دولت بلغارستان که متحد آلمان بود به اشاره برلین (دولت هیتلر و یا شخص او) نیکلا واپ تساروف Nikola Vaptsarov شاعر بنام آن کشور را اعدام کرد. نیکلا که تفکر سوسیالیستی داشت دست به تهیه تومار و جمع آوری امضاء زده بود که در آن درخواست اتحاد بلغارستان با روسیه شده بود. این عمل او و سرودن اشعاری در این زمینه و برضد جنگ و خونریزی، تبدیل به اتهام «خیانت به وطن» شد؛ در مارس 1942 دستگیر، و 4 ماه بعد اعدام گردید. یازده بلغاری دیگر که در جمع آوری امضاء به نیکلا کمک کرده بودند نیز اعدام شدند.

 

 

23 جولای 1952

ژنرال نجیب رئیس گروه «افسران آزادیخواه مصر = الضباط الاحرار» که با یک کودتای نظامی زمام امور این کشوررا به دست گرفته بود 23 جولای1952 اعلام کرد که بر کشور مسلط است و فاروق، پادشاه بر کنار شده مصر، باید این کشور را ترک کند. از آن پس این روز، روز انقلاب مصر نامگذاری شده است. اندیشه جنبش افسران آزادیخواه مصر از جمال عبدالناصر بود که بعدا سرلشکر محمد نجیب را رئیس جنبش کردند. جنبش از 15 افسر با درجه سروانی تا سرهنگی و دو ژنرال ـ یک سرلشکر و یک سرتیپ تشکیل شده بود. وخامت بحران اقتصادی مصر، فساد دولتی، خوشگذارانی های پُر سر و صدای فاروق و شکست ارتش های عرب از اسرائیل در جنگ سال 1848 و تحقیر ناشی از آن انگیزه ایجاد این جنبش با هدف انقلاب (کودتا) برای تغییر نظام و اصلاح امور بود.

 

 

23 جولای 1970

23 جولای 1970 قابوس بن سعید متولد 18 نوامبر 1940 (و در آن زمان 30 ساله) برضد پدرش سعید بن تیمور (1910 ـ 1972) کودتا کرد و سلطان عمّان شد که 309 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن در سال 2010 دو میلیون و هفتصد هزار تن بود. بیش از هشتصد هزار خارجی در عمان نفتدار و استراتژیک زندگی و کار می کنند. این کشور هنوز فاقد یک قانون اساسی مدون و مجلس مقننه به صورت معمول آن است. 

 

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 23 جولای

636: اعراب مسلمان تصرف سرزمین فلسطین را که پس از حکومت خسرو پرویز به دست روم شرقی (قسطنطنیه) افتاده بود تکمیل کردند.

1631: ارتش سوئد به فرماندهی گوستاو دوم پادشاه این کشور در «وربن» روسیه بر دشمنان خود پیروز شد. «گوستاو» سوئد را با برقرار کردن نظام وظیفه اجباری و جنگ با کشورهایی که سوئد را دست کم گرفته بودند به عنوان یک دولت مقتدر وارد صحنه اروپا ساخت. گوستاو در 37 سالگی در ششم نوامبر 1631 در جنگ با آلمانی ها کشته شد.

1759: ارتش روسیه در جنگ بر آلمان پیروز شد و در این جنگ هفت هزار سرباز آلمانی کشته شدند.

1974: حکومت سرهنگها در یونان سقوط کرد. لشکرکشی ترکیه به قبرس و تصرف منطقه ترک نشین این جزیره عمدتا یونانی زبان، آخرین میخی بود که بر تابوت حکومت سرهنگها در یونان کوبیده شد.

1954: پارلمان فرانسه قرارداد ژنو در باره سرنوشت ویتنام را تصویب کرد . این قرارداد در پی شکست نظامی فرانسه در «دین بین فو» امضاء شده بود.

1991: حزب کمونیست شوروی در اصل پذیرفت که در نظام اقتصادی این کشور تجدید نظر شود.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=38094
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی