در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای یکم خرداد – بیست و دوم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای یکم خرداد – بیست و دوم می

1khordad 22may1 رویدادهای یکم خرداد – بیست و دوم می

 

روز یکم خرداد برابر با بیست و دوم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

1 خرداد 1370
در پی هتک حرمت به عتبات عالیات در عراق و تخریب این مراکز مقدس، توسط رژیم بعثی، ‘آیت‌الله سید علی خامنه‌ای’ رهبر معظم انقلاب، یک روز عزای عمومی اعلام کردند.

 

1 خرداد 1359
محاصره اقتصادی ایران توسط آمریکا و کشورهای هم پیمان آن از جمله بازار مشترک اروپا آغاز شد. به دنبال تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام، دولت آمریکا با بلوکه کردن دارایی های ایران و قطع روابط سیاسی – نظامی، به حربه تحریم اقتصادی روی آورد.

 

1 خرداد 1358
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: روابط سرد تهران – واشنگتن معلول حمایت طولانی آمریکا از رژیم گذشته ایران است.

 

1 خرداد 1325
با شروع عملیات خروج نظامیان روسی از ایران‌، شورای امنیت ادامه رسیدگی به شکایت ایران را به حالت تعلیق درآورد. در 26 اسفند 1324 دولت ایران برای دومین بار نسبت به ادامه حضور غیرقانونی روس ها در خاک ایران به دبیرکل سازمان ملل شکایت کرده بودند.

 

1 خرداد 1306
«آرتورچسترمیلسپو» رییس کل مالیه ایران، به دلیل اختلاف با رضاخان برسر شیوه نظارت بر بودجه نظامی کشور ناگزیر به کناره‌گیری شد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

1khordad 22may رویدادهای یکم خرداد – بیست و دوم می

 

22 می  1640

تاریخ ورود نخستین چاپخانه به ایران را 22 ماه مه سال 1640 میلادی (367 سال پیش) نوشته اند. این ماشین چاپ (مدل گوتنبرگ) توسط یک ایرانی ارمنی به منظور نصب در جلفای اصفهان وارد ایران شده بود. در آن زمان شهر اصفهان پایتخت ایران و شاه صفی رئیس کشور بود.

گوتنبرگ آلمانی که یک زرگر بود دستگاه چاپ خود را در دهه 1440 تکمیل کرده بود. قرنها پیش از او چینی ها دستگاه چاپ بلوکی ساخته بودند.

 

22 می  1952

22 مه 1952 اندرو مکس ول روزنامه نگار انگلیسی در مقاله ای درباره رقابت 52 سال پیش آمریکا با انگلستان بر سر بازارهای نفت، با توجه به درگیری انگلستان با ایران ، نوشته بود که آمریکا با استفاده از فرصتی که این درگیری به دست داده است بر بازارهای نفت که قبلا، عمدتا در دست ما بود مسلط شده و از این پس شرکت نفت انگلستان عاجز از رقابت با کمپانی های آمریکایی است و این، در تاریخ معاملات نفت نقطه ای است بدون باز گشت.

 

22 می  1940

در ماه مه سال 1940 فرانسه که به همراه انگلستان بر سر لهستان به دولت هیتلر اعلان جنگ داده بود در زیر زنجیر تانکهای آلمان معروف به پانزر (واحد و یا تیپ زرهی) داشت له می شد. نیروهای آلمانی در همین ماه پس از تصرف هلند و بلژیک، از خط دفاعی ماژینو که ارتش فرانسه به آن چشم امید دوخته بود، به آسانی گذشته بودند. از نظامیان کمکی انگلستان به فرانسه هم کاری ساخته نشد و این نیرو در ماه ژوئن با یک بی نظمی بی سابقه و تحمل تلفات از دونکرک فرار کردند.

 

22 می  2004

من موهان سینگ 22 ماه مه 2004 به معرفی حزب کنگره ملی هند نخست وزیر تازه این کشور شد. وی نخستین سیک هندی است که نخست وزیر این کشور می شود. برخلاف پیش بینی محافل غربی، وی تاکید کرد که دولت او کنترل صنایع معین را از دست نخواهد داد، بانکها همچنان زیر نظر مستقیم دولت خواهند بود (غیر دولتی نخواهند شد) و کمپانی های دولتی به جای غیر دولتی شدن به صورت رقابتی اداره خواهند شد (کاری که چین کرده است) و جز برای توسعه، به آنها کمک دولتی نخواهد شد (اگر زیان بدهند تعطیل خواهند شد) و دولت او از پیروان یک فرقه مذهبی برضد فرقه دیگر حمایت نخواهد کرد و به این ترتیب از پدید آمدن برخوردهای مذهبی شدیدا جلوگیری خواهد شد.

 

22 می  2004

22 ماه مه 2004 شبکه تلویزیونی «پی بی اس» مصاحبه بسیار طولانی «چارلی رز» با «باب وود وارد» روزنامه نگار آمریکایی را که عمدتا در باره جورج بوش (پسر) بود پخش کرد که وود وارد ضمن آن گفت: بوش با این که می داند پس از اشغال نظامی عراق، اسلحه کشتار و جمعی شواهدی دال بر ارتباط رژیم صدام با القاعده به دست نیامده و رسوایی شکنجه عراقی ها در ابو غریب چهره آمریکا را در جهان کدر ساخته است ؛ هنوز تصور می کند کاری که در عراق کرده و ادامه استقرار نیروی 130 هزار نفری آمریکا در عراق درست بوده است و هیچ کس نمی تواند او را از آن چه که در مغزش می گذرد و تصور می کند که درست است منصرف کند، حتی پدرش ـ جورج بوش اول. وود وارد گفت که از مقامات کاخ سفید شنیده است که آنان و همچنین ژنرال پاول وزیر امورخارجه وقت پیش از حمله نظامی به عراق، بارها به بوش گفته بودند که تا بازرسان سازمان ملل به کار خود در عراق ادامه دهند و رسما وجود اسلحه کشتار جمعی را اعلام نکنند دستور حمله به عراق را صادر نکند و اگر شورای امنیت پس از دریافت گزارش رسمی بازرسان دایر بر وجود اسلحه اقدامی نکند، آن وقت دستور حمله را بدهد، که گوش نکرده بود. او نمی داند که دمکراسی فقط انتخابات نیست، اتخاذ تصمیمات و انجام کارها پس از مشورت با کارشناسان مربوط، اصحاب نظر و توجه به مندرجات مطبوعات هم گوشه دیگری از دمکراسی است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای  ۲۰  می 

1967: یک فروشگاه بزرگ در مرکز شهر بروکسل آتش گرفت و 323 نفر کشته شدند.

1972: نام کشور سیلان به سریلانکا تغییر یافت.

1978: «محمد ما ژیان» نویسنده مسلمان چین 14 مه این سال در 72 سالگی فوت شد. از کارهای مهم او تالیف فرهنگ لغات عربی به چینی و ترجمه قرآن به زبان چینی بود. وی در قاهره تحصیل زبان و ادبیات عربی را تکمیل کرده بود.

1979: دوم خرداد 1358 (صد روز پس از پیروزی انقلاب) مدیرعامل وقت سازمان رادیو تلویزیون (صدا و سیما) دولت شوروی را متهم کرد که با ارسال امواج پارازیتیک بسیار قوی مانع رسیدن صدای رادیو ایران به گوش فارسی زبانان آن اتحادیه که میلیونها نفرند و به ویژه تاجیکها (ایرانی تبارها) می شود که برادران همخون ما هستند. وی افزود که ارسال این پارازیتها اینک بیش از زمان رژیم سلطنتی ایران است، چرا؟!. زیرا که سران کرملین از مکتب اسلام و نیز برانگیخته شدن احساس میهنی مردم سرزمین هایی که مسکو از پیکر ایران جدا ساخته و به خود ضمیمه کرده است می ترسند.

1981: یکم خرداد 1359 در تهران اعلام شد که نرخ برابری ریال نسبت به پولهای دیگر، شناور (دارای نوسان) خواهد شد. در آن روز ارزش رسمی برابری دلار هفت تومان و نیم قران و بهای برابری آن در بازار 13 تومان بود. 27 سال پس از آن زمان با این که درآمد حاصل از نفت چند برابر افزایش یافته، ارزش برابری ریال نسبت به دلار (که خود دربازارهای پول در حال تنزل است) بیش از 700 برابر شده است.

1990: یمن شمالی و یمن جنوبی کشور واحد جمهوری یمن را به وجود آوردند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33656
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی