در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای نوزدهم اردیبهشت –نهم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای نوزدهم اردیبهشت –نهم می

19ordibehesht 9may1 رویدادهای نوزدهم اردیبهشت –نهم می

 

روزنوزدهم اردیبهشت برابر با نهم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

19 اردیبهشت هر سال

روز بزرگداشت شیخ کلینی

 

19 اردیبهشت 1303

 

عالم مجاهد و مبارز آیت‏اللَّه ‘سید عبدالحسین لاری’ درگذشت. از جمله فعالیت های این روحانی مبارز،حمایت از مشروطه خواهان شیراز و رویارویی با نیروهای دولتی و همکاری با دلیران تنگستان در مقابله با متجاوزان انگلیسی بود. در کنار فعالیت‏های سیاسی، از آیت‏اللَّه لاری حدود چهل اثر فقهی، کلامی، فقهی – سیاسی، اصولی و… به یادگار مانده است.

 

19 اردیبهشت 1303

بخشنامه ای ازسوی وزارت مالیه خطاب به کلیه ادارات مالیاتی ابلاغ شد، در این بخشنامه دستور داده شده بود، با توجه به تبدیل تقویم رسمی به هجری شمسی و برای ایجاد یکسانی و نظم، اگر لازم است در نگارش ها به اسنادی که با تاریخ غیر شمسی نوشته شده اشاره شود، باید معادل شمسی آن بین دو قوس نوشته و ذکر شود

 

19 اردیبهشت 1306

مجلس شورای ملی، ضمن الغاء کاپیتولاسیون، به همه دولت‏هایی که از این امتیاز استفاده می‏کردند یک سال وقت داد که در قراردادهای خود تجدید نظر کنند. حق کاپیتولاسیون در ایران، اولین بار در معاهده ترکمنچای در سال 1206 در زمان فتحعلی شاه قاجار به روسیه داده شد و بعدها بسیاری از دولت‏های دیگر نیز صاحب این امتیاز شده و قضاوت کنسولی خود را بر دستگاه سیاسی و قضایی ایران تحمیل کردند.این قانون ننگین، یک بار دیگر در زمان پهلوی دوم به تصویب رسید که با مخالفت و اعتراض شدید امام خمینی(ره) روبرو شد. لغو واقعی کاپیتولاسیون پس از پیروزی انقلاب اسلامی صورت پذیرفت.

 

19 اردیبهشت 1325

نیروهای نظامی اتحاد جماهیر شوروی، پس از پایان جنگ جهانی دوم و شکایت ایران به شورای امنیت مبنی بر عدم خروج این نیروها بر خلاف پیمان سه جانبه، به طور کامل از ایران خارج شدند.

 

19 اردیبهشت 1340

بیستمین دوره مجلس شورای ملی که در دوم اسفندماه 1339 آغاز به کار کرده بود، پایان یافت. در همین روز سومین دوره مجلس سنا نیز که در سوم فروردین 1339 آغاز شده بود به درخواست دکتر امینی ودستور شاه پایان یافت.

 

19 اردیبهشت 1360

به منظور تجلیل از مقام بابی سندز چریک ایرلندی ، خیابان مجاور سفارت انگلستان در تهران به عنوان خیابان بابی سندز نامگذاری شد .

 

19 اردیبهشت 1367

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌612 خود را با موضوع محکوم ساختن استفاده از سلاح های شیمیایی، صادر کرد. در این قطعنامه که بدنبال شکایت ایران علیه عراق صادر شد، بدون آن که از کشوری خاص به عنوان استفاده کننده سلاح‏های شیمیایی یاد شود، کاربرد این سلاح‏ها محکوم شد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

نهم  می 1960

نهم ماه می سال 1960 (روزی چون امروز) آژانس آمریکایی دارو و غذا (اف.دی. ا) بر مصرف قرص تازه ساز تنظیم خانواده (ضد آبستنی) مشروط بر این که تنها مصرف کلینیکی داشته باشد صحه گذارد و مسئله بزرگی حل شد.

 

نهم  می 1846

نهم می 1846 بنجامین فرانکلین از پدران ایجاد «ایالات متحده آمریکا» در هفته نامه خود «پنسیلوانیا گازت» چاپ شهر فیلادلفیا کاریکاتوری را چاپ کرد که عنوان نخستین کاریکاتور ژورنالیستیک در آمریکا (احتمالا در همه جهان) را به خود اختصاص داده است. فرانکلین در زیر این کاریکاتور که یک مار دو پاره شده را نشان می دهد خطاب به دو قطعه مار نوشته است: به هم ملحق شوید و یا بمیرید.

 

نهم  می 2004

سازمانهای روزنامه نگاران جمهوری مولدوا در نخستین هفته ماه می سال 2004 به تصمیمات دولت این کشور عضو سابق اتحاد شوروی اعتراض کرده و این تصمیمات را نهایتا در جهت کنترل رسانه های مولدوا و قراردادن آنها، عملا در دست دولت دانسته بودند. این اعتراضیه که به صورت یادداشت به رئیس دولت تسلیم شده توسط اعضای اتحادیه ها، سندیکاها و انجمن های روزنامه نگاران امضاء و در آن تاکید گردیده بود که رسانه ها مدافع منافع جامعه و اتباع در برابر اقدام دولت متبوع و مدافع دولت متبوع و مردم در مقابل تعرض و تحمیلات خارجیان هستند و در این مقام باید جایگاه مستقل از دولت داشته باشند و لذا، هرگونه تلاش دولت برای تحمیل کنترل خود بر رسانه ها را رد و در برابر آن مقاومت خواهند کرد.

 

19ordibehesht 9may رویدادهای نوزدهم اردیبهشت –نهم می

 

برخی دیگر از رویدادهای 9 می

1821: درجریان مبارزات استقلال طلبانه یونانیان، سیصد میهندوست یونانی در منطقه گراویا Gravia یک نیروی 9 هزارنفری عثمانی را به درون شهر کشاندند و شکست دادند که کاری کم سابقه بود.

 

1846: در جریان رشته جنگهای دولت واشنگتن با مکزیک که هدف واشنگتن از آن گسترش قلمرو خود بود، در چنین روزی در ناحیه پالو آلتوPalo Alto تکزاس واقع در شمال ریو گرانده نیروهای مکزیک از نظامیان ژنرال تیلور Taylor شکست خوردند.

 

1861: شهر ریچموند پایتخت کنفدراسیون آمریکا (ایالت های جنوبی) اعلام شد. ریچموند از شهرهای قدیمی شرق آمریکای شمالی است که در قرن هفدهم توسط مهاجران انگلیسی ساخته شده و حکومت نشین ایالت مشترک المنافع ویرجینیا است. این شهر در

180 کیلومتری جنوب شهر واشنگتن واقع شده است.

 

1886: جان پمبرتون John Styth Pemberton داروساز آمریکایی هشتم می 1886 راه کربناته کردن شربت ها کشف کرد که به ساخت نوشابه کوکاکولا توسط او انجامید. انتخاب نام این نوشابه نیز از اوست. وی از اتباع جورجیا ـ ایالت جنوب شرقی فدراسیون آمریکای شمالی بود. در جریان جنگ داخلی آمریکا، پمبرتون از نظامیان کنفدراسیون بود.

 

1902: آتش نشان جزیره مارتینیک Martinique واقع در کارائیب (آنتیل کوچک) ناگهان فعال شد و تمامی جمعیت بزرگترین شهر این جزیره، جز تنی چند را نابود کرد و شهررا نیز ازمیان برد. شمار تلفات تقریبا 30 هزار تن گزارش شده است.

 

1933: گاندی درجریان مبارزه منفی خود با استعمار و ستمگری انگلستان، روزه 21 روزه خودرا از هشتم می 1933 آغازکرد.

 

1942: شکاری ـ بمب افکنهای نیروی دریایی امپراتوری ژاپن ناو هواپیمابر آمریکایی لکزینگتون Lexington را غرق کردند و با ازمیان رفتن این ناو، نبرد «کورال سی» پایان یافت.

 

1972: ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا اعتراف کرد که دستور داده است اطراف بنادر ویتنام شمالی مین گذاری شود.

 

2010: رئیس قوه قضایی جمهوری اسلامی ایران ششم ماه می 2010 گفت که این دستگاه نمی تواند از تخلفات ادارات و مسئولان چشم پوشی کند و چنین تخلفاتی را نادیده بگیرد.

 

2010: پلیس جمهوری اسلامی ایران ششم ماه می 2010 در حومه تهران هشتاد دختر و پسررا که در یک کنسرت خصوصی (بدون مجوّز) شرکت کرده بودند دستگیر و به مرجع قضایی تحویل داد. این جوانان برای خرید بلیت این کنسرت هرکدام معادل سی دلار پرداخت کرده بودند. دادستان تهران خبر دستگیری این شمار و نیز فروشندگان بلیت را تایید کرده بود. وی به صاحبان ساختمانها هشدار داده است که با برگزاری چنین مجالسی موافقت نکنند. رسانه های خارجی در گزارش این رویداد، از چنین مجالسی به نام کنسرت زیرزمینی و مخفیانه یادکرده بودند.

 

2010: طبق گزارش خبرگزاری های بین المللی، گروهی افغان در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل دست به تظاهرات زدند و اعدام شش افغانی در ایران را محکوم کردند. این شش تن در پی ارتکاب جرم مجازات شده بودند.

 

2010: روسیه پس از اطلاع از ورود دزدان دریایی سومالیایی در هشتصد کیلومتری سواحل سومالی به یک تانکر خود که از دریای سیاه به مقصد چین نفت حمل می کرد، بی درنگ کماندو به محل فرستاد و این کماندوها به دزدان حمله بردند یکی را کشتند و بقیه را دستگیر کردند. این عملیات که کمتر از 24 ساعت پس از ورود دزدان به نفتکش روسی به نام «دانشگاه مسکو» انجام شد جهانیان را برانگیخت که سئوال کنند چرا سایر دولتها چنین نمی کنند. پرداخت باج و هرگونه کوتاهی در مقابله با دزدان دریایی باعث تشویق آنان به ادامه تعرض می شود. تنها در چهارماه اول سال 2010 سیصد کشتی در شاخ آفریقا هدف دستبرد دزدان سومالیایی قرار گرفته بود. تانکر روس که 86 هزار تن نفت خام به ارزش 50 میلیون دلار حمل می کرد 23 خدمه داشت.

 

2010: ششم ماه می 2010 بورس نیویورک (وال استریت) پس از ماهها ترقّی دفعتا دچار سقوط آزادشد و تا پایان این روز 348 پوینت (2/3 در صد) پایین آمد. روز بعد (جمعه هفتم می) این تنزّل ادامه یافت و 139 پوینت دیگر از دست داد. از آنجا که بورس بازی به صورت بازی قمار در قمارخانه درآمده و خالی از تقلب و دسیسه نیست نمی توان دلیل واقعی برای نوسانهای آن به دست داد.

 

2010: یک دادگاه کیفری هند محمد اجمل قصّاب ـ تنها بازمانده رویداد تروریستی سال 2008 مومبای (بمبئی) را به اعدام محکوم کرد. یک مورد از اتهامات او؛ جنگ با هند عنوان شده است. دادگاههای هند معمولا از صدور حکم اعدام اکراه می کنند و این، نخستین حکم اعدام در طول شش سال در هند بود. این حکم قطعی نیست و درصورت درخواست محمداجمل، پرونده به دادگاه استیناف و سپس دیوان عالی ارسال خواهد شد. در رویداد مومبای 166 تن کشته شدند. محمداجمل ـ در سال 2010 ـ بیست و دو ساله از اتباع پاکستان است.

 

2010: هلموت کهل که به صدای محافظه کاران (راستگرایان) آلمان معروف شده است هفتم می 2010 در حالی که اورا با ویلچر حرکت می دادند به هموطنان خود توصیه کرد که مانع از فروپاشی وحدت اروپا شوند که جنگ به دنبال خواهد داشت. مفسران مسائل جهان گفته اند که این توصیه ثابت کرد که وضعیت اتحادیه اروپا و بویژه کشورهای عضو گروه «یورو» خوب نیست. اتحادیه اروپا به همانگونه که پیش بینی می شد نتوانست برای خود شخصیت سیاسی به دست آورد و قدرتی واحد شود. اروپا در سابق از این اتحادیه ها، بسیار بخود دیده است.

2010: موسسه گوگلGoogle از جون و یا جولای 2010 خود Online e – book باز می کند و یوزرها (کاربرها) خواهند توانست به کتابهای دیجیتال گوگل (Google Digital Book) دسترسی یابند. به این ترتیب، گوگل رقیب آمازون و Ibook store اپل خواهد شد. گفته شده است که گوگل برای این کار میلیونها کتاب را اسکن کرده است. برآورد شده است که درآمد گوگل از این راه سالانه بیش از دو میلیارد و پانصد میلیون دلار باشد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32187
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

2 نظرات

  1. 19 اردیبهشت روز معلم ازاده زنذه یا فرزادکمانگر(اعدام شده سیاسی بر پایه اتهامات وارد شده از جانب کسانی که سیل و زلزله و… رو به پوشش بانوان نسبت میدهند!)…چرا این نوشته نشده؟تا به کی دروغ؟تا به کی ریا؟تا به کی…

  2. موضوع خیلی جالبی بودممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی