در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای نوزدهم مرداد – دهم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای نوزدهم مرداد – دهم آگوست

19mordad 10august1 رویدادهای نوزدهم مرداد – دهم آگوست

 

 

روز نوزدهم مرداد برابر با دهم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

19 مرداد 1365

وزارت خارجه امریکا تأیید کرد یک مهندس 49ساله به نام “جان پاتیس” که برای یک شرکت امریکایی در ایران کار می‌کرد، به علت جاسوسی به نفع ایالات متحده دستگیر شده است‌. وی بعداً به این جرم اعتراف کرد.

 

 

19 مرداد 1353

نمایندگان سیاسی ایران و عراق مذاکرات خود را برای رفع اختلافات در آنکارا آغاز کردند.

 

 

19 مرداد 1352

“ویلیام راجرز “( وزیر خارجه امریکا) برای شرکت در شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی (سنتو) وارد تهران شد و با شاه و وزیر امور خارجه ایران ملاقات و گفتگو کرد.

 

 

19 مرداد 1351

موافقتنامه افزایش ظرفیت کارخانه ذوب‌آهن اصفهان بین ایران و شوروی امضا شد.

 

 

19 مرداد 1348

“محمود جم” از نخست وزیران عصر “رضاخان” در 90سالگی درگذشت‌.

 

 

19 مرداد 1339

مطبوعات ایران نوشتند هیچیک از دولتهای منطقه حاضر نشدند پیشنهاد “جمال عبدالناصر” برای قطع روابط با ایران را بپذیرند.

 

 

19 مرداد 1305

انتشار روزنامه اطلاعات پس از یک وقفه یک ماهه از سر گرفته شد. دلیل این وقفه مشکلات مالی و فنی اعلام شد. اولین شماره روزنامه اطلاعات، روز 19 تیر 1305 منتشر شد.

 

 

19 مرداد 1294

نیروهای نظامی انگلیس بوشهر، را به اشغال خود درآوردند.

 

 

19 مرداد 1292

درگیری خونین میان مأموران دولتی با قوای بختیاری مستقر در تهران که حاضر به خلع سلاح نبودند، صد کشته از طرفین و از مردم برجای گذاشت‌…….

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

19mordad 10august رویدادهای نوزدهم مرداد – دهم آگوست

 

10 آگوست 1989

24 ساعت پس از بمباران اتمی «ناگاساکی» و صدور این تهدید ترومن رئیس جمهور وقت امریکا که اگر ژاپن تسلیم نشود بمباران اتمی ادامه خواهد یافت، (دهم آگوست) دولت ژاپن اعلام کرد به شرط این که به موقع و مقام امپراتور دست نخورد تسلیم خواهد شد. این در حالی بود که نیروهای ژاپنی بسیاری از سرزمین هایی را که تصرف کرده بودند در اشغال داشتند. ناگاساکی دومین شهر ژاپن بود که بمباران اتمی شده بود. Hirohito امپراتور وقت ژاپن که در سال 1901 به دنیا آمده بود برغم اشغال نظامی این کشور در سمت خود باقی ماند و در 1989 درگذشت و پسرش برجایش نشست. ژاپن دارای حکومت پارلمانی است و امپراتور نقش تشریفاتی دارد و عنوان رئیس کشوردرست در همین روز (دهم آگوست) در سال 1904 ناوگان ژاپن ناوگان روسیه در خاور دور را در یک شبیخون منهدم کرده بود.

 

 

10 آگوست 1967

را فردریک الدریج Ira Frederick Aldridge بزرگترین نمایشگر و نمایشنامه نویس سیاه پوست قرن 19 دهم آگوست سال 1967 در لهستان در گذشت . وی که زاده آمریکا بود بیشتر کارهای هنری خود را در انگلستان و آلمان اجرا می کرد و در آلمان از شهرت و احترام خاصی برخوردار بود. آیرا که در 24 ژوئیه سال 1807 به دنیا آمده بود یک تراژدین بسیار ماهر بود. او برای اجرای برنامه به لهستان رفته بود که در آنجا درگذشت.

 

 

10 آگوست 1905

دهم آگوست، زادروز یوجین دنیس Eugene Dennis رهبر پیشین حزب کمونیست ایالات متحده است که در 1905 و در ایالت واشنگتن به دنیا آمد. نام او قبلا فرانسیس والدروم Francis X. Waldron بود. وی در 21 سالگی به حزب کمونیست آمریکا پیوست و در جنبش های کارگری متعدد بویژه در کالیفرنیا شرکت کرد و چندبار ازجمله در سال 1929 دستگیر و با سپردن وثیقه آزاد شد و در همین سال به شوروی رفت و در آنجا به مطالعه تشکیلاب حزب کمونیست این کشور پرداخت و در سال 1935 در بازگشت به آمریکا، دبیر اول حزب کمونیست این کشور شد و منظما برای «دیلی ورکر» ارگان این حزب مقاله می نوشت.

 

 

10 آگوست 1910

کامیلو کاوور Camillo Cavour سیاستمدار، میهندوست و روزنامه نگار که در قرن 19 با سعی و تلاش بسیار موفق شد وطنش ایتالیا را پس از قرنها یکپارچه کند و به صورت یک قدرت اروپایی درآورد دهم آگوست 1810 به دنیا آمد. تنها آرزوی کاوور تامین وحدت و کسب عظمت ایتالیا بود که قرنها قطعه ــ قطعه شده بود و هر گوشه اش تحت سلطه یک قدرت اروپایی بود. در این کار مهم، بسیاری از جمله گاریبالدی به کاوور کمک کردند، ولی مغز او کارساز اصلی بود. درباره این مساعی و جزئیات، در این تاریخ آنلاین در زمان خود مطالب متعدد آمده است

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 10 اوت

117: هادریان (هادریانوس) امپراتور روم که دیوار دفاعی او در خاک انگلستان معروف است با دولت ایران صلح کرد (به نوشته برخی از مورخان یازدهم اوت). وی سه روز پیش از این تاریخ بر جای تراژان امپراتور مقتول روم نشسته بود که در جریان جنگ

با ایران درگذشته بود. (تفصیل؛ در سایت 11 اوت)

995: اوتو یکم رئیس امپراتوری مقدس (مورد تایید پاپ) در جنگ «لکفلدLechfeld» مجارها Magyars را که به قلمرو آن امپراتوری تعرض می کردند شکست داد. مجارها اعقاب مغ ها ( مگیMagi ـ مجی ـ مجوس ها) ایرانیانی بوده اند که در عهد

باستان در پی دور شدن از آیین زرتشت از ایران رانده شدند و در مجارستان امروز استقرار یافتند و بعدا در اینجا هم گرفتار حمله هونها (مهاجران آسیایی دیگر) شدند.

1519: ماژلان با پنج کشتی «ظاهرا» به قصد دور زدن کره زمین ولی در باطن استعمار نقاط جدید؛ بندر سویل در اسپانیا را ترک کرد.

1707: روسیه و سوئد یک پیمان دفاع متقابل امضاء کردند که به موجب آن اگر از خارج به یکی از دو کشور حمله شود ، به منزله حمله به هر دو تلقی شود.

1792: انقلابیون فرانسه به کاخ سلطنتی حمله کردند که نتیجه اش دستگیری لوئی شانزدهم و زنش بود که مدتی بعد با گیوتین گردن زده شدند.

1809: اکوادور اعلام استقلال کرد. قرنها مستعمره اسپانیا بود.

1863: کامبوج تحت الحمایه فرانسه شد.

1893: نخستین دسته چینی ها از سانفرانسیسکو اخراج شدند.

1893: در سال 1893 مهندس رودولف دیزلRudolf Diesel آلمانی اتومبیلی را که ساخته بود در شهر اوگسبورگAugsburg به حرکت آورد.

1913: جنگ دوم بالکان با امضای پیمانی پایان یافت.

1920: محمد ششم سلطان عثمانی قرارداد «سور (سورسsevres)» را که به موجب آن امپراتوری شکست خورده عثمانی میان فاتحان تقسیم می شد امضاء کرد.

1937: بکر صدقی رئیس دولت وقت عراق ترور شد.

1952: سلطنت ملک حسین بر اردن رسما آغاز شد.

2002: در سال 2002 کریستن نیگارد Kristen Nygaard ریاضی دان نروژی و پیشتاز نوشتن زبان و پروگرام برای کامپیوتر در 76 سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39406
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی