در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای نوزدهم خرداد – نهم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای نوزدهم خرداد – نهم ژوئن

19khordad 9june رویدادهای نوزدهم خرداد – نهم ژوئن

 

روز نوزدهم خرداد برابر با نهم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

19 خرداد 1375

طرح استان شدن شهر قم، برای نخستین بار توسط آیت ‏اللَّه خامنه ‏ای رهبر معظم انقلاب؛ در جریان سفر ایشان به این شهر در پائیز 1374 مطرح شد و این طرح سرانجام با پیگیری‏های مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور به انجام رسید.

 

19 خرداد 1368

آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین پیام خود در مقام رهبر معظم انقلاب، اعلام فرمودند: ‘ما با راه درازی که به سوی آینده درخشان کشور و ملتمان در پیش داریم و با وجود دشمنان که مایلند به هر قیمت ما را از پیمودن این راه و رسیدن به آن آینده، مانع شوند، به حکم عقل و دین و تجربه باید صفوف خود را مستحکم و یکپارچه کنیم و از اختلافات بپرهیزیم’.

 

19 خرداد 1354

مناسبات سیاسی ایران و نیجریه برقرار شد.

 

19 خرداد 1352

وزیران امور خارجه امریکا، انگلیس‌، ترکیه و پاکستان برای شرکت در کنفرانس وزیران سنتو به تهران آمدند.

 

19 خرداد 1345

‘ژنرال اسمیت’ رییس سرویس اطلاعات خارجی رژیم صهیونیستی از حسن همکاری ساواک با دستگاه اطلاعاتی این رژیم اظهار رضایت کرد.

 

19 خرداد 1339

عمر چهار ساله نوزدهمین دوره مجلس شورای ملی به پایان رسید.

 

19 خرداد 1331

دادگاه لاهه با حضور ‘محمد مصدق’ برای بررسی شکایت ایران از انگلیس تشکیل شد.

 

19 خرداد 1315

به دستور ‘رضاخان’ موسسه وعظ و خطابه با هدف واداشتن روحانیون و وعا1 به گذراندن یک دوره تحصیلی در آن به وجود آمد. این موسسه از جمله گام های ‘رضاخان’ برای مقابله با نفوذ روحانیت و تغییر محتوای وعظ و خطابه آنان به سود ارکان رژیم بود.

 

19 خرداد 1307

‘امان الله خان’ پادشاه افغانستان که سه روز پیش به بندر انزلی آمده بود، وارد تهران شد.

 

19 خرداد 1302

‘مستوفی الممالک’ از سوی آیت‏ اللَّه ‘سیدحسن مدرس’ نماینده دوره چهارم مجلس شورای ملی استیضاح شد؛ دلیل این اقدام مدرس، حفظ منافع ملت و جلوگیری از قدرت خطرناک رضاخان بوده است.

 

19 خرداد 1287

انجمن ایالتی تبریز، تلگرافی به انجمن‏های ولایتی و علمای نجف ارسال داشت که مفاد آن یادآور سوء نیت شاه در ویران ساختن بنیان مشروطه و خیانت به ملت بود. دسیسه‏ها و نیرنگ‏های محمدعلی شاه، مردم تبریز را مطمئن کرد که شاه قاجار، هدفی جز سرکوب آزادی خواهان ندارد. از این رو؛ مردم این شهر در قبال اقدامات شاه، واکنش شدیدی از خود نشان دادند و علیه خودکامگی او دست به شورش زدند.

 

* رویدادهای جهانی:

 

19khordad 9june1 رویدادهای نوزدهم خرداد – نهم ژوئن

 

9 ژوئن 2005

در مسکو اعلام شد خودورکوفسکی مالک اصلی کمپانی نفتی یوکوسYukos که یک یهودی روس است به اتهام تقلب، کلاهبرداری و ندادن مالیات به 9 سال زندان محکوم اتهامات دیگری ازجمله شرکت در توطئه قتل دارد که همچنان تحت رسیدگی است. محکوم شدن خودورکوفسکی به 9 سال حبس از سوی محافل متعدد در سطح جهان ناچیز تلقی شده بود و سوژه مقاله و کاریکاتور قرارگرفته بود.

 

9 ژوئن 2005

کمپانی جنرال موتورز آمریکا که روزگاری پایه قدرت و شهرت جهانی این کشور بود هفتم ژوئن 2005 اعلام داشت که برای جلوگیری از زیاندهی بیشتر و افزایش قرض، تعدادی از کارخانه های خود در آمریکای شمالی را تعطیل و 25 هزار تن از کارگران و مهندسان آنها را برکنار خواهد کرد. این کمپانی همچنین اعلام کرده بود که با همان هدف، مزایای مابقی کارکنان خود به ویژه مزایای بیمه درمانی آنان را کاهش خواهد داد. قبلا گزارش مطبوعات نشان می داد که میزان فروش اتومبیلهای ساخت کمپانی جنرال موتورز در ایالات متحده به طور متوسط تا 20 درصد پایین آمده است و مجبور است اتومبیلهایی را که روی دستش مانده با تخفیف بفروشد. این وضعیت احتمالا به دلیل رقابت با کارخانه های اتومبیلسازی ژاپن و آلمان بوده است.

 

9 ژوئن 1932

از ژوئن سال 1932 در ایالات متحده آمریکای شمالی بر فروش بنزین مالیات وضع شد که تا کنون این مالیات 15 برابر شده است و رقم بزرگی از درآمدهای دولتی را تشکیل می دهد. هرگونه فعالیت نفتی در آن کشور غیر دولتی و در دست کمپانی های بزرگ است و بهای فروش در جایگاهها برحسب قواعد بازار آزاد (معادله عرضه و تقاضا) در نوسان است. در ژوئن 2007 با اینکه بهای نفت خام در بازار به هر بشکه 63 دلار کاهش یافته، در آمریکا به بهانه کمبود پالایشگاه، بهای بنزین در حال افزایش است و ظرف سه سال (از اواخر 2003 تا ژوئن 2007 ) تقریبا سه برابر شده است.

 

9 ژوئن 1899

دولت انگلستان که منطقه هنگ کنگ را در جریان جنگ با چین معروف به جنگ تریاک تصرف کرده بود نیم قرن بعد از این عمل، به فکر توسعه خاک این منطقه اشغالی افتاد و برای این که وضعیت را از صورت اشغال نظامی خارج سازد، هنگ کنگ و اراضی اطراف آن را نهم ژوئن سال 1899 از دولت وقت چین 99 ساله اجاره کرد.دولت چین در آستانه انقضای مدت اجاره به انگلستان اخطار کرد که هنگ کنگ را تخلیه کند. از آنجا که چین نوین، دیگر آن چین مفلوک قرن 19 و پیش از اکتبر 1949 نبوده و از ظرفیت نظامی و اقتصادی وسیع و وحدت کامل بر خوردار است انگلستان تسلیم شد و هنگ کنگ به دامان مادر باز گردانده شد.

 

9 ژوئن 1628

« توماس مورتون » که از انگلستان به آمریکای شمالی مهاجرت کرده بود و در منطقه ماساچوست به کار خرید و فروش پرداخته بود به عنوان « مهاجر نامطلوب » از آمریکا دی پورت ( اخراج ) شد. در آن زمان از استقرار انگلیسی ها در شمال آمریکا ، تنها 21 سال می گذشت .

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 9 ژوئن

68: نرون امپراتور روم که به خشونت معروف بوده است خودکشی کرد.

1815: کنگره وین در این روز استقلال هلند ، بلژیک و لوکزامبورگ را تضمین کرد و مقرر داشت که این سه کشور همسایه باهم متحد باشند. در همین جلسه بی طرفی کشور سویس نیز تضمین شد و بخشی از غرب لهستان به آلمان داده شد.

1822: چارلز گرام مخترع دندان مصنوعی این اختراع خود را به ثبت داد.

1898: در جریان جنگ آمریکا (دولت واشنگتن) با دولت اسپانیا بر سر کوبا، تفنگداران دریایی آمریکا وارد کوبا شدند که پایگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو (کوبا) یادگار همان زمان است.

1936: ( 1315 ) : دولت وقت ایران سواد آموزی اجباری سالمندان 18 تا 40 ساله را به اجرا گذارد.

1940: به علت از پای درآمدن فرانسه در اروپا ، سوریه و لبنان ــ دو سرزمین تحت الحمایه آن در خاور میانه به تصرف انگلستان درآمدند.

1999: میان ناتو و یوگوسلاوی آتش بس برقرار شد. جنگ طرفین بر سر کوزوو بود که یوگوسلاوی حاضر به تخلیه آن شده بود.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34662
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی