تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هجدهم تیر – نهم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای هجدهم تیر – نهم جولای

18tir 9july1 رویدادهای هجدهم تیر – نهم جولای

روز هجدهم تیر برابر با نهم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

* رویدادهای ملی

18 تیر 1381

آیت اللَّه سیدکاظم اخوان مرعشی مدرس برجسته حوزه علمیه مشهد و مولف آثاری چون مناسک حج، حاشیه بر عروه الوثقی، شرح عروه الوثقی و تقریرات درس فقه آیت اللَّه بروجردی، در 83 سالگی درگذشت.

18 تیر 1359

200 عضو کنگره آمریکا در نامه مشترکی به مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان خواستند موضوع آزادی گروگان های امریکائی در تهران را در اولویت قرار دهند.

18 تیر 1334

پس از انتصاب هندرسن به معاونت وزارت امور خارجه امریکا، سلدرون چ. م. به جای وی به عنوان سفیر جدید امریکا در ایران معرفی و وارد تهران شد.

18 تیر 1311

مسجد وکیل شیراز در استان فارس، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

18 تیر 1299

میرزا کوچک خان جنگلی یک ماه پس از اعلام حکومت جمهوری در گیلان در اعتراض به بد قولی اعضای حزب عدالت وابسته به روسیه، که برخلاف توافق قبلی مبنی بر خودداری از تبلیغات کمونیستی، به ترویج مرام کمونیسم در شهر رشت پرداختند، از این شهر خارج و به فومن رفت.

* رویدادهای جهانی:

18tir 9july رویدادهای هجدهم تیر – نهم جولای

9  جولای 1886

«نیویورک تریبیون» نخستین روزنامه جهان بود که حروفچینی خود را از حروف سربی دستچین به لاینوتایپ تبدیل کرد. شماره سوم جولای سال 1886 نیویورک تریبیون با ماشین لاینو تایپ حروفچینی شده بود. لاینوتایپ سه سال پیش از آن (سال 1883) توسط یک زرگر آلمانی به نام «اوتمار مرگانتالر» ساخته شده بود.

9  جولای 1993

انجمن بین المللی ناشران در نشست جولای 1993 ضمن بررسی دهها موضوع و مسئله، موضوع انتقاد از «ادامه انتشار برخی روزنامه های عمومی (غیر حزبی و غیر تخصّصی) با فروش (تیراژ) بسیار کم و تحمل زیان که کاری منطقی بنظر نمی رسد» را نیز مورد بحث قرارداد و اظهار نظر کرد که یک روزنامه عمومی (جامع) موسسه ای است اقتصادی و محل کسب و کار، نه پلکان سیاسی برای صاحبش و وسیله گرفتن اعانه (ازدولت و یا اصحاب منافع)؛ لذا روزنامه های عمومی که در کشورهای بالای پنج میلیون جمعیت، با فروشی کمتر از حدود پنج هزار نسخه به انتشار ادامه می دهند نباید «روزنامه عمومی» بشمار آورده شوند.

9  جولای 1386

نهم جولای 1386 میلادی، در همان ایام که امیر تیمور ایران را مورد تاخت و تاز قرار داده بود و از کله مقتولین مناره می ساخت و اروپای قرون وسطا (دوران ظلمت) اسیر دسته های مسلح موسوم به شوالیه (یکه سوار جنگی) بود و از دست حکومتهای مرکزی کار چندانی ساخته نبود؛ یکی از جنگهای میهنی قهرمانانه تاریخ بشر در ناحیه «سمپاخ Sempach» روی داد. در این جنگ 1600 داوطلب سویسی یک سپاه بیش از شش هزار نفری اتریشی را منهدم ساختند.

9  جولای  1789

9 جولای سال 1789 میلادی نمایندگان طبقه سوم در مجمع ملی فرانسه (مجلس سراسری طبقات سه گانه این کشور) که اعضای آن از میان روحانیون، اشراف و عوام (توانگران شامل بازرگانان و صاحبان صنایع و کشتی دارها و اصحاب حرفه ها، و نه افراد پایین تر طبقه متوسط امروز) تعیین و معرفی شده بودند به ناگهان اعلام داشتند که مجمع ملی از این پس «مجلس موسسان» خواهد بود که وظیفه اش تدوین یک قانون اساسی و محدود کردن اختیارات سلطنت و مقامات اجرایی وطن است که پس از این تغییر نام و تکلیف، مجلس آمادگی خود را برای تدوین قانون اساسی اعلام داشت.

برخی دیگر از رویدادهای 9 جولای

1746: ناوگان فرانسه هم برای گرفتن سهمی از هند وارد «پندیچری Pondicherry» این این سرزمین شد. بعدا میان فرانسه و انگلستان بر سر استعمار هند زد و خورد شد و فرانسویان میدان رقابت را ترک کردند.

1887: تاریخدان «سامیوئل الیوت موریسون» به دنیا آمد.

1951: شش سال پس از پایان جنگ جهانی دوم، تازه در این روز ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا از کنگره این کشور خواست که به حالت جنگ با آلمان پایان دهد!.

1963: موافقت نامه ایجاد فدراسیون مالزیا مرکب از مالایا، سنگاپور، ساراواک، و بورنئوی شمالی (مستعمرات سابق انگلستان) امضاء شد و دولت اندونزی بلافاصله نسبت به انها ادعای ارضی کرد. بعدا سنگاپور از این فدراسیون جدا شد و به صورت کشوری

مستقل درآمد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=36785
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی