در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هجدهم اردیبهشت –هشتم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای هجدهم اردیبهشت –هشتم می

18ordibehesht 8may رویدادهای هجدهم اردیبهشت –هشتم می

 

روزهجدهم اردیبهشت برابر با هشت می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

هجدهم اردیبهشت 1313

با تصویب هیات دولت، مقدمات خرید نخستین کارخانه برق شش هزار کیلوواتی به نام اشکودا با چهار مولد یک هزار و 500 کیلوواتی در شهرتهران فراهم شد که بعدها این کارخانه به نام مۆسسه برق تهران کارخود را ادامه داد. این کارخانه برای تأمین روشنایی کافی این شهرراه اندازی شد.

 

هجدهم اردیبهشت 1324

درپی اعلام پایان جنگ دوم جهانی توسط چرچیل ، 101 تیر هوایی در تهران شلیک و در سراسر کشور تعطیل عمومی اعلام شد.

 

هجدهم اردیبهشت 1339

شورای وزیران امور خارجه سنتو با شرکت پنج وزیر از کشورهای عضو در تهران تشکیل شد.

 

هجدهم اردیبهشت 1349

آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی پس از مبارزات مستمر و سخنرانی های مکرر علیه اختناق حکومت پهلوی توسط ساواک دستگیر و در قزل قلعه زندانی شد. این عالم مجاهد در روز چهارشنبه 20 خرداد 1349 تحت شدیدترین شکنجه ها، به شهادت رسید.

 

هجدهم اردیبهشت 1357

ژنرال کالیفورد، وزیرجنگ امریکا، وارد تهران شد و در ملاقات با محمدرضا پهلوی حمایت واشنگتن را از وی اعلام کرد. در این دیدار ژنرال ازهاری رییس ستاد ارتش ایران و ویلیام سولیوان سفیر امریکا در تهران، حضور داشتند.

 

هجدهم اردیبهشت 1361

رزمندگان اسلام، در جریان عملیات بیت‏المقدس، با نزدیک شدن به مرزهای بین‏المللی، شهر هویزه را پس از ماه ها اشغال توسط نیروهای بعثی، به محاصره خود درآوردند و این شهر را آزاد ساختند.

 

هجدهم اردیبهشت 1361

در مرحله دوم عملیات بیت المقدس پادگان حمید پس از ماه ها اشغال با فرار نیروهای عراقی، به طور کامل به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

 

 

18ordibehesht 8may1 رویدادهای هجدهم اردیبهشت –هشتم می

 

* رویدادهای جهانی:

 

هشت می  1794

هشتم ماه مه 1794 (دوران انقلاب فرانسه) آنتوان لاوازیه که به پدر شیمی نوین (شیمی تجربی) معروف است به حکم یک دادگاه انقلاب با گیوتین گردن زده شد!. اشتباه لاوازیه این بود که پس از کسب شهرت علمی وارد سیاست شده بود و در سال 1791 عمل دولت وقت (پادشاهی) را در افزایش مالیاتها به منظور رفع دشواری های دولت تایید کرده بود. افزایش مالیات یکی از علل انقلاب بود، و مخصوصا کشاورزان از این عمل به خشم آمده بودند.

 

هشت می  1527

غارت شهر «رم» که از ششم ماه مه در سال 1527 آغاز شده بود در این روز شدت بیشتری یافته بود. این تاراج توام با تجاوز به بانوان و تخریب تا شانزدهم ماه مه ادامه یافت. شهر «رم» ششم ماه مه در برابر هجوم مرسنرهای اعزامی از جانب پادشاه آلمان و اسپانیا سقوط کرده بود. این پادشاه با فرانسه و انگلستان رقابت داشت. چون دولت فرانسه خود را مکلف به حراست از دستگاه پاپ می دانست، مرسنرهای اعزامی در صدد تصرف شهر رم و مقر پاپ برآمده بودند. 15 هزار مرسنر آلمانی به دلیل این که پروتستان بودند واتیکان را هم غارت، به آثار هنری آن (نقاشی ها) آسیب زدند و قسمتی از آنجا را به اصطبل اسبهای خود تبدیل کردند. مورخان نوشته اند که با غارت شهر رم، ادامه رنسانس که از ایتالیا آغاز شده بود تا مدتی متوقف شد.

 

هشت می  1835

ششم ماه مه سال 1835 جیمز گوردون بنت روزنامه نگار آمریکایی نخستین شماره روزنامه خود، نیویورک هرالد را منتشر کرد و در اندک مدتی روزنامه اول آمریکا شد. ولی پس از مرگش، پسرش که مقیم فرانسه بود و حوصله روزنامه نگاری نداشت با ناشر «نیویورک تریبیون» شریک شد و از آن پس، دو روزنامه یکی شدند و تحت نام «نیویورک هرالد تریبیون» بکار خود ادامه دادند .

 

هشت می  1817

بیماری پارکینسونز به اسم دکتر جیمز پارکینسون (1755 ـ 1828) است که هشتم مه سال ۱۸۱۷ از آن نام برد و گفت که یک بیماری مزمن مربوط به سلسله اعصاب است. علائم اولیه آن به گونه ای است که ممکن است دکتر تشخیص بیماری دیگری را بدهد .

 

هشت می  2003

نشست محدود استادان علوم سیاسی در سانفرانسیسکو که درباره دمکراسی بحث و بررسی می کرد هشتم مه 2003 در اعلامیه ای از دخالت یافتن «احساس و عاطفه» رای دهندگان در تمرین دمکراسی ابراز نگرانی کرد. این استادان در نشست های قبلی خود؛ تبلیغات پولی (آگهی ها و اعلانات)، کمک های مالی به نامزدها و بی اعتنا شدن تدریجی نسلهای تازه به مشارکت در دمکراسی را خطرات انحراف دمکراسی از اصول و فرضیه های خود اعلام کرده بودند و خواسته بودند که احزاب برپایه ایدئولوژی به وجود آیند، نه به صورت مجمعی از جویندگان قدرت و یا حامیان نوعی «راهکار».

 

هشت می  2001

هشتم ماه مه سال ۲۰۰۱ گروه باستان شناسان انگلیسی، ایتالیایی و یونانی اعلام کردند که آبراه خشایارشا را که در سال ۴۸۰ پیش از میلاد در خاک یونان ساخته شده بود کشف کرده اند. (کسانی که خبر این کشف و جزئیات این اقدام خشایارشا را در رسانه های غرب دیده بودند متوجه شده اند که مضمون فیلم «300» ساخت سال 2006 جعلی ونادرست بوده است.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32440
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی