تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هجدهم مرداد – نهم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای هجدهم مرداد – نهم آگوست

18mordad 9august1 رویدادهای هجدهم مرداد – نهم آگوست

 

 

روز هجدهم مرداد برابر با نهم آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

18 مرداد 1367

دبیرکل سازمان ملل، ‘خاویر پرز دکوئیار’، روز 29 مرداد را روز اجرای آتش‌بس میان ایران و عراق اعلام کرد.

 

 

 

18 مرداد 1362

براثر بمبارانهای شیمیایی پیرانشهر توسط هواپیماهای عراقی‌، 120 نفر شهید یا مجروح شدند.

 

 

18 مرداد 1348

روابط سیاسی ایران و برمه برقرار شد.

 

 

18 مرداد 1333

پذیرش تعهدات ایران به پرداخت غرامت به انگلیس و مبادلات نفتی جدید با کنسرسیوم، خشم بسیاری از علما، رجال و دانشگاهیان را برانگیخت‌. در این روز، نامه اعتراض‌آمیزی با امضای بسیاری از شخصیتهای روحانی و سیاسی خطاب به رؤسای دو مجلس نوشته شد.

 

 

18 مرداد 1332

‘کرمیت روزولت’، مجدداً با ‘محمدرضا پهلوی’ ملاقات کرد. در این ملاقات ضمن برنامه‌ریزی برای کودتا برضد ‘محمد مصدق’، توافق شد که شاه هنگام کودتا در ایران نباشد. ( کرمیت روزولت نوه ‘تئودور روزولت’ بیست و ششمین رئیس جمهور امریکا و رئیس شعبه خاورمیانه سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا،سیا، بود.)

 

 

18 مرداد 1321

کابینه سوم ‘احمد قوام’، قوام السلطنه، از مجلس شورای ملی رأی اعتماد گرفت‌.

 

 

18 مرداد 1298

جزئیات قرارداد معروف 1919 توسط وثوق الدوله باانگلیسی‌ها فاش شد ویک روز پس از امضای قرارداد ‘آرمیتاژ اسمیت’ و’ ژنرال دیکسون’ فرستادگان انگلیس برای اداره امورمالی و نظامی ایران وارد تهران شدند.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

18mordad 9august رویدادهای هجدهم مرداد – نهم آگوست

 

9 آگوست 1927

امروز زادروز پروفسور ماروین مینسکی Marvin Minsky دانشمند ریاضیات و علوم کامپیوتر است که نهم آگوست 1927 به دنیا آمده و با کمک همکارانش Artificial Intelligence (هوش دست ساز) و لابراتوار مربوط را در انستیتو تکنولوژی ماساچوست به وجود آورده که پیشرفت بزرگی در علوم کامپیوتر بشمار می رود. پروفسور مینسکی تا سال 2003 هشت کتاب درسی در رشته های علوم کامپیونر نیز تالیف کرده بود.

 

 

 

9 آگوست 2005

در نشست (Forum) آگوست 2005 «بریس بینBrisbane»، «همفری مک کوینHumphrey McQueen» مورخ معروف و چپگرا نظر خودرا پیرامون خواست های عمومی و مشترک بشر و برپایه نتایج آخرین بررسی ها اعلام داشت و گفت که بشر خواهان تعدیل درآمدها و ثروت است. بشر نمی خواهد که یک همنوع گرسنه سر بر بالین بگذارد، بدون درمان رها شده باشد و یا بدون داشتن خطر برای جامعه در بند (زندان) مانده باشد. متن سخنرانی او در فوروم بریس بین نهم آگوست 2005 انتشار یافت که رسانه ها بخش هایی از آن را نقل کرده بودند.

 

 

 

9 آگوست 1945

ساعت 11 و 20 دقیقه بامداد نهم آگوست 1945 (به وقت محلی) و سه روز پس از فرود آمدن نخستین بمب اتمی بر هیروشیما، دومین بمب اتمی آمریکا با قدرت تخریبی معادل 22 هزار تُن «تی ان تی» بر ناگاساکی Nagasaki ـ شهر دیگر ژاپن افکنده شد که به علت وزش باد بر گوشه ای از شهر فرود آمد و یک سوم شهر از جمله کارخانه های فولادسازی و صنعتی «میتسوبیشی» را نابود کرد و جمعا هشتاد هزار تن کشته و 60 هزار نفر دیگر مجروح شدند. 

 

 

 

9 آگوست 1958

نهم آگوست 1958، همزمان با دیدار خروشچف رهبر وقت شوروی از چین، دولت آمریکا یک بار دیگر اعلام کرد که رژیم پکن را به سازمان ملل راه نخواهد داد. دیدار خروشچف از چین سوم آگوست آغاز شده بود. مائو پس از مذاکرات طولانی در پکن با خروشچف، متوجه شده بود که وی بمانند سران قبلی مسکو فکر نمی کند و در بعضی موارد آماده تعدیل روش حکومت کردن و سازش با دولتهای غیر سوسیالیست و قدرت های رقیب است. 

 

 

 

9 آگوست 1965

نهم آگوست سال 1969 در ساعات شب، شارون تیت Sharon Tate بازیگر تازه کار فیلمهای سینمایی که اباء نداشت نیمه عریان و … از او تصویر بگیرند در خانه اش در منطقه لس آنجلس(بورلی هیلز) به طرز فجیعی به قتل رسید . وی هشت ماهه حامله بود و شوهرش در لندن بسر می برد. در حمله به خانه تیت، سه تن دیگر که در آنجا بودند کشته شدند. قاتلان که به گردن «شارون» طناب انداخته بودند تا جسد او را به دار بکشند هنگام ترک خانه، باخون مقتولین بر در ورودی کلمه «پیگز =خوک ها» را نوشته بودند. آنان پس از خروج از خانه، یکی از همسایگان را نیز که در اتومبیلش نشسته بود کشتند.خبر این واقعه در آن زمان سایر گزارشهای جهان را تحت الشعاع خود قرارداده بود.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 9 اوت

0: سال 48 پیش از میلاد در جریان جنگ رومی ها بر سر قدرت، در منطقه «فارسالوس» واحدهای ژولیوس سزار که از فرانسه و اسپانیا آمده بودند باوجود خستگی و کمبود خواربار و قلت سواره نظام بر واحدهای پمپی غالب آمدند که پمپی به امید دریافت کمک

از ایران به مصر فرار کرد و ژولیوس سزار امپراتور روم شد.

378: در سال 378 میلادی ویزیگت ها (ژرمن ها) ارتش امپراتوری روم را در جنگ «آدرایانوپلAdrianople» شکست دادند که در این جنگ «والنس» امپراتور هم کشته شد. ویزیگتها بعدا فرانسه (گل) و اسپانیا را متصرف شدند و در آنجا به ایجاد

حکومت دست زدند.

681: بلغارها (مهاجرانی از آسیای میانه) در منطقه دانوب شرقی نزدیک دلتای این رود ایجاد یک «خان نشین» را برای خود اعلام کردند.

1173: کار ساختن برج تاریخی «پیساPisa» در ایتالیا آغاز شد که نزدیک به دو قرن دو طول کشید تا تکمیل شود و یک هنر مهندسی ـ معماری بشمار می رود.

1638: یک هلندی به نام «یانوس برانک» در زمینی درحاشیه نیویورک استقرار یافت که به نام او محله «برانکس» نامیده می شود و اینک یکی از محله های بزرگ شهر نیویورک است.

1805: اتریش، روسیه و انگلستان ضمن امضای پیمانی در سن پترزبورگ اتحادیه تازه ای بر ضد ناپلئون تشکیل دادند.

1849: پادشاهان اتریش و روسیه متحد شدند و جمهوری مجارستان را از میان بردند تا در آن منطقه از اروپا، اندیشه جمهوری طلبی ریشه نگیرد.

1877: در منطقه مونتانا و در کنار رودخانه «بیگ هولBig Hole River» میان بومیان آمریکا (سرخپوستان) و افراد یک یکان از ارتش دولت واشنگتن جنگ درگرفت که ضمن آن 29 نظامی آمریکایی و 89 بومی کشته شدند.

1900: یهودیان روسیه در منطقه «اودسا» دست به شورش زدند.

1902: ادوارد هفتم بر جای مادرش ملکه ویکتوریا نشست و پادشاه انگلستان شد.

1942: گاندی رهبر انقلاب استقلال هند از استعمار انگلستان و مبتکر «مبارزه منفی» باردیگر بازداشت شد.

1954: میان ترکیه، یونان و یوگوسلاوی پیمان همیاری امضاء شد.

1965: سنگاپور از فدراسیون مالزیا جدا شد و اعلام استقلال کرد.

1973: دانشمندان شوروی سفینه «مارس – 7» را به سوی ستاره مریخ فرستادند.

1974: جرالد فورد به عنوان سی و هشتمین رئیس جمهوری آمریکا کار خود را آغاز کرد.

1990: در پی تصرف کویت توسط عراق، 12 دولت عربی پذیرفتند که برای دفاع از کشور سعودی نیروی نظامی به این کشور که قبلا دولت آمریکا چنین کرده بود بفرستند.

1990: شورای امنیت به اتفاق آراء انضمام کویت به عراق را ابطال کرد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39199
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی