در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هفدهم مرداد – هشتم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای هفدهم مرداد – هشتم آگوست

17mordad 8august رویدادهای هفدهم مرداد – هشتم آگوست

 

روز هفدهم مرداد برابر با هشتم آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

17 مرداد 1377

به مناسبت بزرگداشت مقام و منزلت خبرنگاران‌، روز 17 مرداد که ‘محمود صارمی’ خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی همراه با 8 نفردیگر از کارکنان سرکنسولگری ایران در شهر مزارشریف توسط شبه نظامیان طالبان به شهادت رسیدند، به عنوان ‘روز خبرنگار’ نامگذاری شد.

 

 

17 مرداد 1367

در پی پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق نیروهای سازمان ملل موسوم به ‘یونیماگ’ در مرز دو کشور مستقر شدند.(یونیماگ یک گروه 1300نفره از نظامیان پاسدار صلح سازمان ملل بودند که خاویرپرز دکوئار به موجب نخستین بند قطعنامه 598، مربوط به آتش‌بس بین ایران و عراق، آنها را مأمور نظارت بر اجرای این قطعنامه کرد. )

 

 

17 مرداد 1355

‘هوشنگ انصاری'(وزیر دارایی و اموراقتصاد محمدرضا پهلوی)اعلام کرد: حجم مبادلات ایران و امریکا به چهل میلیارد دلار بالغ شده است‌. به گفته وی ایران بیست میلیون تن نفت به امریکا صادر می‌کند و معاملات ایران و امریکا در 1354هجری خورشیدی بدون نفت و تسلیحات، 5/2میلیارد دلار بوده است‌.

 

 

17 مرداد 1354

آیت الله العظمی سید ‘محمدهادی میلانی’ از مراجع تقلید در 83 سالگی در مشهد درگذشت‌.

 

 

17 مرداد 1339

اتحادیه عرب درخواست نماینده مصر برای تحریم ایران را رد کرد.

 

 

17 مرداد 1334

‘ملک سعود’ (پادشاه عربستان سعودی) در رأس هیأتی از مقامات این کشور وارد تهران شد.

 

 

17 مرداد 1300

‘حسین علاء’از سوی احمدشاه به سمت وزیر مختار ایران و سفارت اکردیته درمکزیک‌، آرژانتین و گواتمالا منصوب شد. وی پایه گذار رابطه با امریکا پس ازکودتای سوم اسفند بود.

 

 

17 مرداد 1298

‘میرزا حسن خان وثوق الدوله'(نخست وزیر وقت ایران)‌، قرارداد معروف 1919 را با انگلیسی‌ها امضاء کرد.

 

 

17 مرداد 1294

قوای انگلیس در کشاکش جنگ اول جهانی در ساحل شهر بوشهر پیاده شدند.

 

 

 

17 مرداد 1285

مشروطه خواهان به تحصن خود در سفارت انگلیس خاتمه دادند. این تحصن از 28 تیر آغاز شده بود.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

17mordad 9august رویدادهای هفدهم مرداد – هشتم آگوست

 

8 آگوست 1950

هشتم آگوست سال 1950 بانوی آمریکایی «فلورنس چدویک Florence Chadwick» عرض دریای مانش (کانال میان انگلستان و فرانسه ــ اروپای قاره ای، کانال انگلستانEnglish Channel) را در 13 ساعت و 23 دقیقه [طبق برخی نوشته ها؛ 20 دقیقه] شنا کرد و خود را از فرانسه به انگلستان رسانید و رکورد ساز شد و در تاریخ قرارگرفت. وی سال بعد (11 سپتامبر 1951) این مسافت را انگلستان به فرانسه شنا کرد و این بار در 16 ساعت و 22 دقیقه ـ تفاوت فاصله زمانی به علت وضعیت آب و هوا بود. در آگوست 1950، وی از Grisnez در شمال فرانسه به Dover در جنوب انگلستان شنا کرده بود. مسافت طی شده 23 مایل (37 کیلومتر) بود. عرض کانال انگلستان که باریکه ای میان دریای شمال و اقیانوس اطلس است و انگلستان را از اروپای قاره ای جدا کرده است در نقاط مختلف، متفاوت است ـ از 34 کیلومتر تا 240 کیلومتر و طول آن 560 کیلومتر. فرانسویان این کانال را دریای مانش La Manche می گویند.

 

 

 

8 آگوست  1919

هشتم آگوست 1919 پیمان راولپندی به جنگ سوم افغانها با انگلستان پایان داد و دولت انگلستان 19 آگوست استقلال افغانستان را برسمیت شناخت و در پی آن عنوان حکمران افغانستان از «امیر» به «پادشاه» تبدیل شد.

 

  

 

8 آگوست 1945

هری ترومن رئیس جمهوری وقت آمریکا در این روز از ماه آگوست 1945 منشور ملل را امضاء کرد. وی سومین رئیس دولتی بود که امضای خودرا پای این منشور گذارد. این منشور و سازمان ملل، ساخت دولتهای بزرگ فاتح جنگ جهانی دوم است و به همین سبب عنوان «ملل متحد» روی آن گذارده شده است و بنابراین؛ نباید از این سازمان که توان اجرایی اش در دست شورای امنیت و در این شورا حق «وتو» با 5 دولت فاتح وقت است انتظاری جز خدمت به همین دولتها داشت.

 

 

 

8 آگوست  1988

نیروهای دولت مسکو پس از 9 سال استقرار در افغانستان و به تصمیم گورباچف، از هشتم آگوست 1988 تخلیه آن کشوررا آغاز کردند. 13 سال پس از خروج آنان، نخست نظامیان آمریکا و سپس اعضای پیمان دفاعی اتلانتیک شمالی (ناتو) جایشان را گرفتند. ورود نظامیان شوروی به افغانستان که ظاهرا به خواست دولت وقت کابل صورت گرفته بود با اعتراض شدید آمریکا و غرب همراه بود و اینان حتی بازی های المپیک مسکورا تحریم کردند.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 8 اوت

1815: در این روز دولتهای اروپایی متحد، ناپلئون را که چندی پیش و پس از شکست در واترلو تسلیم آنها شده بود بر کشتی نشاندند و روانه جزیره سنت هلن در اقیانوس اطلس کردند که در آنجا تا پایان عمر به حالت تبعید باقی بماند.

1860: ملکه جزایر ساندویچ (مجمع الجزایر هاوایی که در آن زمان استقلال داشت و هنوز یک ایالت آمریکا نشده بود) برای دیدار از نیویورک وارد این شهر شد. هاوایی تا اواخر قرن 19 یک کشور سلطنتی مستقل بود.

1879: امیلیو زاپاتا، انقلابی بزرگ مکزیک به دنیا آمد.

1940: حملات هوائی آلمان به انگلستان که خرابی فراوان به بارآورد، آغاز شد.

1942: در جریان جنگ جهانی دوم، شش آلمانی که به منظور خرابکاری به خاک آمریکا وارد شده و به دام افتاده بودند در شهر واشنگتن اعدام شدند.

1945: چند روز مانده به پایان جنگ جهانی دوم در جبهه خاور دور، دولت مسکو طبق قراردادهای یالتا و پوتسدام به ژاپن اعلان جنگ داد و یک میلیون سرباز به منچوری و قسمت شمالی کره که در تصرف ژاپن بودند و چند جزیره دیگر فرستاد. بیشتر مورخان

بر این باورند که ورود مسکو رقیب قدیمی توکیو به جنگ و خطر تصرف ژاپن به دست روسها، بیش از بمباران اتمی باعث تسلیم آن کشور شده بود.

1946: دولت هند به منطقه 47 هزار کیلومتری بوتان واقع در شمال شرقی هند با 2 میلیون و دویست هزار جمعیت استقلال داد ولی قرار شد که امور دفاعی و روابط خارجی آن منطقه که دارای سلطان است همچنان در دست هند باقی بماند. با این توافق، قرارداد

سال 1907 انگلستان و بوتان لغو شد. بوتان میان چین و هند واقع شده و بیشتر مردم آن از نژاد نپالی هستند. نزدیک به نهصد هزار بوتانی هم در نپال بسر می برند.

1955: از این روز کنفرانس ژنو برای تنظیم چگونگی استفاده مسالمت آمیز از نیروی اتم آغاز بکار کرد.

1960: سرزمین ساحل عاج در غرب آفریقا استقلال یافت.

1967: انجمن همکاری های ملل آسیای جنوب شرقی (آ سه آن ASEAN) که اینک دارای 11 عضو است و 550 میلیون نفوس (8 درصد جمعیت جهان) را شامل می شود تاسیس شد. کشورهای موسس در سال 1967 عبارت بودند از اندونزی، مالزیا، تایلند،

فیلیپین و سنگاپور.

1968: در این روز شهر میامی در فلوریدای آمریکا صحنه یک شورش نژادی خونین بود.

1976: جان روزلی، مافیای آمریکایی معروف که چند سال پیش از آن طبق نقشه «سیا» قرار بود فیدل کاسترو را به قتل برساند، به طرز مرموزی کشته شد.

1988: نسبت به «جورج شولتز» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در کشور بولیوی سوء قصد شد ولی آسیب ندید.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39197
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی