در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای هفدهم خرداد – هفتم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای هفدهم خرداد – هفتم ژوئن

17khordad 7june رویدادهای هفدهم خرداد – هفتم ژوئن

روز هفدهم خرداد برابر با هفتم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

17 خرداد 1364
عملیات ‘ظفر1’ در منطقه عملیاتی جزیره مینو، با هدف انهدام بخشی از نیروهای دشمن توسط ارتش به اجرا درآمد. در این عملیات، ضمن وارد آمدن تلفات و خسارات جبران ناپذیری به دشمن، تعدادی از سنگرهای انفرادی و اجتماعی آنان در منطقه منهدم شد.

 

17 خرداد 1361
‘امام خمینی'(ره) به دنبال تهاجم رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان با صدور پیامی خطاب به مسلمانان جهان بویژه ملت ایران و لبنان، ناراحتی و تاثر شدید خود را از بی‏تفاوتی و سکوت دولت‏های اسلامی ابراز داشتند.

 

17 خرداد 1358
با تایید مصوبه دولت موقت در شورای انقلاب، کلیه بانک‌های ایران ملی اعلام شدند. به دنبال این تصمیم 24 بانک خصوصی و بانکها مختلط به صورت ملی درآمدند.

 

17 خرداد 1354
سومین یورش نظامی حکومت پهلوی به مدرسه فیضیه قم صورت گرفت، مطبوعات خارجی تعداد شهدا را در این روز 45 تن و مجروحان را بسیار زیاد و دستگیرشدگان را 500 تن ذکر کردند.

 

17 خرداد 1351
‘ذوالفقار علی بوتو ‘رییس جمهوری پاکستان و همسرش با دعوت رسمی محمد رضا پهلوی وارد تهران شدند.

 

17 خرداد 1346
بدنبال حمله فراگیر رژیم صهیونیستی از زمین، هوا و دریا علیه کشورهای همسایه فلسطین که به جنگ شش روزه معروف شد، امام خمینی(ره) با صدور بیانیه ای هر گونه ارتباط با رژیم صهیونیستی را تحریم و حرام اعلام کردند.

 

17 خرداد 1342
پس از حوادث 15 خرداد، ‘امیر اسدالله علم’ نخست وزیر در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد: 15 نفر از بزرگترین پیشوایان مذهبی به زودی تسلیم محکمه نظامی می شوند و محکمه نظامی ممکن است به مجازات اعدام ختم شود.

 

17 خرداد 1299
یک روز پس از اعلام حکومت جمهوری و الغای سلطنت توسط میرزا کوچک خان جنگلی در رشت، کمیته مرکزی انقلاب سرخ در این منطقه تشکیل شد.

 

17 خرداد 1287
‘محمد‌علی شاه ‘در پی استقرار در باغشاه و بازداشت گروهی از سران کشور و تبعید پاره ای از آنان به خراسان و اشغال نظامی سازمانهای پست و تلگراف، حفظ نظم تهران را به پالکونیک، ژنرال روسی و نیروی قزاق سپرد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

17khordad 7june1 رویدادهای هفدهم خرداد – هفتم ژوئن

 

7 ژوئن 1952

امروز زادروز «اورهان پاموک» داستان نگار ترکیه است که هفتم ژوئن 1952 در استانبول به دنیا آمده است. وی که برنده جایزه نوبل ادبی سال 2006 است اینک در دانشگاههای آمریکا فنون داستان نویسی و ادبیات تطبیقی تدریس می کند. داستانهای اورهان به بیش از پنجاه زبان ترجمه شده و هفت کتاب از تالیفات او جمعا هشت میلیون نسخه فروش داشته اند. اورهان چند سال پیش پس از اینکه در نطقی به کشتار ارمنیان توسط عثمانی اشاره کرد متهم به خیانت به وطن شد و تحت تعقیب قضایی قرارگرفت. عناوین داستانهای مهم او عبارتند از: قلعه سپید، کتاب سیاه، برف، اسم من سرخ است، استانبول و زندگانی نو.

 

7 ژوئن  1818

نشریات عمومی انگلستان هفتم ژوئن سال 1818 تصمیم به باز کردن صفحه ای برای چاپ نامه ها و نظرات مردم گرفتند و شرایط آن را هم تعیین کردند. این تصمیم که توسط ناشران نشریات شهر لندن گرفته شده بود بعدا عمومیت یافت و باعث توجه جمع دیگری از مردم به روزنامه ها و نیز بالا رفتن اهمیت نشریات در نظر مقامات شد. قبلا هم نامه های مردم به صورت پراکنده در جراید به چاپ می رسید، ولی صفحه خاصی که بعدا «نامه به سردبیر» عنوان گرفت در آنها وجود نداشت. پس از ایجاد نامه ها و نظرات مردم، یک دبیر تازه بر دبیران اطاق خبر اضافه شد که به او عنوان پابلیک ادیتور (دبیر مخاطبان) دادند. این دبیر درعین حال با عوامل خود نظرات مخاطبان درباره محتوای روزنامه را جمع آوری و به سردبیر اجرایی گزارش می کند و سردبیر درصورت ایجاد تغییرات در تحریریه خود؛ این نظرات را جهت توجیه اقدام خود اعلام می دارد. در قرن 20 رادیو ــ تلویزیونها کوشیدند تا در این امتیاز رسانه های چاپی شریک شوند، ولی تا دهه جاری (دهه یکم قرن 21) در این کار موفق نبودند که از آغاز این دهه، نظرات واصله مخاطبان ـ از طریق ایمیل، فاکس و تلفن ـ در پایان هر بخش خبری را پخش می کنند و این نظرات گاهی طولانی تر از بخش خبر مربوط می شود. اظهار نظرها عمدتا درباره مطالبی است که در بخش اخبار پخش شده است. ریتینگ ها نشان می دهد که از زمان پخش نظرات واصله، شمار مخاطبان شبکه های تلویزیونی افزایش یافته است.

 

7 ژوئن 1942

امپراتوری ژاپن هفتم ژوئن 1942 دو جزیره «آتو Attu» و «کیسکا Kiska» را در آلاسکا تصرف کرد تا از آنجا تعرض زمینی خود به آمریکای شمالی را (که بعدا از اندیشه های استالین شد) آغاز کند. دولت واشنگتن در دهه 1870 آلاسکا را از تزار روسیه خریداری کرد و اینک یک ایالت فدراسیون آمریکاست. از سال 1812 (زمان تعرض انگلیسی ها به ایالات متحده که ضمن آن شهر واشنگتن هم به آتش کشیده شد) تا هفتم ژوئن 1942، این نخستین بار بود که نظامیانی از یک کشورخارجی گوشه ای از ایالات متحده را تصرف کرده در آنجا مستقر شده بودند. این استقرار تا 30 ماه می سال بعد (تقریبا یک سال) ادامه داشت.

 

7 ژوئن  1660

شکست نظامی دانمارک از سوئد در هفتم ژوئن 1660 باعث بازشدن دریای بالتیک به روی کشتی های جنگی همه کشورها شد. دانمارک مانع از این رفت و آمد بود.
در همین روز در سال 1905 نروژ از سوئد جدا شد که در سال 1814 به صورت یک قلمرو واحد در آمده بودند. تصمیم به جدایی را نروژ گرفته بود. نروژ یک کشور ثروتمند دارای نفت است. این نفت سالها پس از جدایی دو کشور به بهره برداری رسید.

 

7 ژوئن  1981

هفتم ژوئن 1981 دو دسته هواپیمای نظامی از اسرائیل خودرا به 20 کیلومتری جنوب شرقی بغداد رسانیدند و تاسیسات اتمی و تولید پلوتونیوم عراق را که در این ناحیه با کمک فرانسویان بوجود آمده بود بمباران کردند و از میان بردند. قبلا و در سی ام سپتامبر 1980 (چند روز پس از تعرض نظامی عراق به ایران)، دو فانتوم ایران (جت نظامی از نوع اف ـ 4) این تاسیسات را بمباران کرده بودند. فرانسویان بر این تاسیسات نام اوسیراک (مخفف دو کلمه اوسیریس ـ خدای مصری یونایی عهد باستان ـ و عراق = ایراک) گذارده بودند ولی دولت وقت عراق آن را تموز (نام یک ماه بابلی ها) می خواند. گفته شده است که فرانسویان نقشه تاسیسات را به اسرائیلی ها داده بودند!. این نخستین تاسیسات اتمی با رآکتور فعال در طول تاریخ بوده است که بمباران شده است. بمباران کننده ظاهرا نگرانی از تشعشعات اتمی و آسیب دیدن محیط زیست به خود راه نداده بود. تاسیسات اتمی عراق زیر زمینی و یا در دل کوه نبود که از گزند بمباران مصون باشد. عراق در آن منطقه فاقد کوه و تپه بلند است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 7 ژوئن

1494: اسپانیا و پرتغال با امضای عهد نامه TORDESILLAS موافقت کردند که قاره آمریکا را میان خود قسمت کنند. این تصمیم برپایه اعلامیه قبلی پاپ اتخاذ شد.

1557: انگلستان به فرانسه که با اسپانیا متحد شده بود اعلان جنگ داد.

1863: سپاه اعزامی فرانسه به مکزیک، مکزیکو سیتی را تصرف کرد.

1898: حزب سوسیال دمکرات ایالات متحده برای نخستین بار از جانب خود نامزد ریاست جمهوری تعیین کرد.

1942: ناو امریکایی «یورک تاون» در جریان جنگ «میدوی» توسط نیروهای ژاپنی غرق شد.

1967: نیروهای اسرائیل ارتش مصر در صحرای سینا را تا آبراه سوئز عقب راندند.

1990: مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب طرحی دولت این کشور را از فروش تکنولوژی پیشرفته به شوروی مادام که با استقلال لیتوانی موافقت نکند منع کرد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34294
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی