در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای شانزدهم اردیبهشت –ششم می
محل تبلیغات شما

رویدادهای شانزدهم اردیبهشت –ششم می

16ordibehesht 6may  رویدادهای شانزدهم اردیبهشت –ششم می

 

روز شانزهم اردیبهشت برابر با شش می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی :

 

16 اردیبهشت 1290

جمع بسیاری از زنان در اصفهان به علت بروز قحطی و کمبود نان دست به تظاهرات زدند. در حمله زنان به بلدیه و غارت اموال آن‌، رییس بلدیه به قتل رسید.

 

16 اردیبهشت  1320

دولت آلمان از طریق سفارتخانه خود در تهران خواستار همکاری دولت ایران برای رساندن سلاح و مهمات آلمانی به دولت رشید عالی گیلانی در عراق شد. دولت گیلانی که در فروردین آن سال به قدرت رسیده بود به آلمان گرایش داشت.

 

16 اردیبهشت  1321

وزیر دارایی وقت به بانک کشاورزی و پیشه و هنر ایران دستور داد به منظور خرید زمین برای ساخت کوی دانشگاه تهران ، ضمن باز کردن اعتبار مربوط، موضوع را به اطلاع کمیسیون خرید زمین‌های کوی دانشگاه برساند.

 

16 اردیبهشت  1338

‘نویل گس’ رییس هیات مدیره نفت انگلیس که قرارداد سال 1328 او با وزیر دارایی وقت ایران، زمینه‌ساز نهضت عمومی برای ملی شدن صنعت نفت گردید، وارد تهران شد.

 

16 اردیبهشت  1342

‘علی امینی’ با جلب حمایت دموکرات‏های آمریکا و پس از پیروزی آنان در انتخابات، توانست از سوی محمدرضا پهلوی به نخست وزیری برسد. او پس از چهارده ماه در 27 تیرماه 1341 از این پست کنار رفت.

 

16 اردیبهشت  1357

حکومت پهلوی، رژیم ‘نورمحمد تره‌کی’ در افغانستان را به رسمیت شناخت.

 

16 اردیبهشت  1357

امام خمینی(ره) در مصاحبه‌ای با روزنامه لوموند فرانسه فرمودند: کمال مطلوب‌، یک دولت وحکومت اسلامی است، ولی مقدم بر آن سرنگون ساختن حکومت خودکامه ایران است‌…..

 

16 اردیبهشت  1360

هیات دولت در پیامی به مناسبت درگذشت ‘بابی ساندز’ مبارز ایرلندی و عضو ارتش جمهوریخواه، از قیام مردم آن سرزمین تجلیل کرد. بابی ساندز پس از 66 روز اعتصاب غذا در زندان بلفاست در سن بیست و هفت سالگی درگذشت.

 

16 اردیبهشت 1374

بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت امریکا، تحریم‌های اقتصادی جدیدی تحت عنوان ‘تحریم‌های ثانویه’علیه ایران وضع کرد. به موجب این تحریم‌ها که دوماه پس از محروم کردن شرکتهای امریکایی از معاملات نفت و گاز با ایران صادر شد، شرکتهای امریکایی از کلیه معاملات اقتصادی با ایران منع شدند

 

16ordibehesht 6may1  رویدادهای شانزدهم اردیبهشت –ششم می

 

* رویدادهای جهانی:

 

ششم می 1973

ششم ماه مه 1937 یک کشتی هوایی آلمانی (بالن ـ دریجیبل – زپلین) به نام هیندنبورگ در آسمان ایالت نیوجرسی آمریکا آتش گرفت و 35 سرنشین آن کشته شدند. این کشتی هوایی قبلا ده بار میان اروپا و آمریکا پرواز کرده بود. علت آتش گرفتن آن هنگام فرود، انفجار مخزن گاز هیدروژن تشخیص داده بود.

 

ششم می 1882

«رابرت کخ Koch» زیست شناس آلمانی ششم ماه مه سال 1882 کشف خود، میکروب سل (توبرکل باسیلوسTubercle Bacillus ـ باسیل دو کخ) را اعلام داشت. وی 24 مارس (دو هفته پیش از آن) این میکروب را که در طول تاریخ بیش از یک میلیارد انسان را کوته عمر کرده است، کشف کرده بود

 

ششم می 680

معاویه بن ابی سفیان سر سلسله امویان ششم ماه مه سال 680 میلادی در 78 سالگی درگذشت.این روز پس از تطبیق تقویم ها به دست آمده است. وی در سال 661 میلادی پس از قتل علی (ع) به دست خوارج در کوفه، خود را خلیفه اعلام کرده بود.

 

ششم می1775 

ششم ماه مه سال 1775 ، پاتریک هنری اندیشمند و مبارز آمریکایی از مهاجر نشینان انگلیسی این سرزمین خواست که بپاخیزند و آزادی و استقلال خود را از انگلستان ـ انگلیسی که با آنان پنج هزار مایل فاصله دارد و از چنین مسافتی حق حکومت کردن بر آنان را ندارد بگیرند.

 

ششم می 1536

هنری هشتم پادشاه انگلستان دستور داد که انجیل به زبان انگلیسی ترجمه و در کلیساهای آن کشور قرارداده شود. تا آن زمان رسم بر این بود که انجیل به زبان لاتین باشد.

 

ششم می 1982

یک جت جنگنده آرژانتینی ششم ماه مه 1982 به انتقام غرق شدن نبردناو ژنرال بلگرانو، ناوشکن انگلیسی شفیلد را با پرتاب موشک اکزوست ساخت فرانسه غرق کرد. در این رویداد 20 تن کشته و 24 نفر دیگر مجروح شدند. بلگرانو توسط یک زیردریایی انگلیسی در آبهای فالکلند غرق شده بود. خلبان جنگنده آرژانتینی داطلب انتقامگیری شده بود که قهرمان وطن شده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 6 می

 

1536: هنری هشتم پادشاه انگلستان دستور داد که انجیل به زبان انگلیسی ترجمه و در کلیساهای آن کشور قرارداده شود. تا آن زمان رسم بر این بود که انجیل به زبان لاتین باشد.

1684: لویی 14 پادشاه وقت فرانسه کاخ سلطنتی و دفتر اختصاصی خود را به ورسای انتقال داد.

1882: لایحه اخراج چینیان از ایالات متحده که در پی ایجاد جنبش های ضد زرد در ایالات غربی آن کشور تنظیم شده بود از تصویب مجلسین آمریکا گذشت و برای امضاء به کاخ سفید ارسال شد.

1994: تونل مانش (میان فرانسه و انگلستان) توسط سران دو کشور رسما گشایش یافت. این تونل، دو کشور را از زیر دریا به هم متصل می کند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=32282
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی