در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای شانزدهم مرداد – هفتم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای شانزدهم مرداد – هفتم آگوست

16mordad 7august1 رویدادهای شانزدهم مرداد – هفتم آگوست

 

 

روز شانزدهم مرداد برابر با هفتم  آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

16 مرداد 1359

به فرمان امام خمینی(ره) جهاد دانشگاهی با هدف تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی تشکیل شد.

 

 

16 مرداد 1356

“امیرعباس هویدا” نخست وزیر وقت یک روز پس ازبرکناری، در مصاحبه‌ای با روزنامه اطلاعات اعلام کرد تا یک روز قبل از استعفای خودم‌، از موضوع استعفا خبر نداشتم‌.

 

 

16 مرداد 1356

“جمشید آموزگار” حکم نخست وزیری را از شاه دریافت کرد.

 

 

16 مرداد 1349

سپهبد” تیمور بختیار” که ازچندی پیش در عراق می‌زیست و به فعالیت علیه حکومت پهلوی سرگرم بود، در شکارگاه اطراف بغداد توسط یکی ازاعضای نفوذی ساواک به ضرب گلوله به قتل رسید. ضارب نیز کمی بعد در مرز ایران و عراق دستگیر و تیرباران شد.

 

 

16 مرداد 1344

آیت الله “فیروزآبادی “مؤسس بیمارستان فیروزآبادی تهران که چند دوره در عصر مشروطه نماینده مجلس بود در 96 سالگی درگذشت‌.

 

 

16 مرداد 1341

” علی امینی” 10 روز پس از آنکه توسط شاه از نخست‌وزیری عزل شد، در حالی که امریکا را مورد انتقاد قرار می‌داد، به اتفاق همسرش، تهران را به قصد اقامت در سوئیس ترک کرد.

 

 

16 مرداد 1333

ژنرال” آیزنهاور” رئیس جمهور امریکا و” چرچیل” نخست وزیر انگلیس تعهد ایران به پرداخت غرامت به انگلیس به دلیل ملی شدن صنعت نفت راتبریک گفتند.

 

 

16 مرداد 1285

“مظفرالدین شاه قاجار” متعاقب صدور فرمان برقراری حکومت مشروطه درایران‌، دستور تشکیل اولین مجلس شورا را صادر کرد.

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

16mordad 7august رویدادهای شانزدهم مرداد – هفتم آگوست

 

 

7 آگوست 1953

هفتم آگوست 1953 (1332 هجری خورشیدی) ژنرال دوایت دیوید آیزنهاورDwight David Eisenhower رئیس جمهوری وقت آمریکا که در ژانویه همان سال، در این مقام آغاز بکار کرده بود در یک مصاحبه عمومی نگرانی عمیق دولت آمریکا از گسترش فعالیت و نفوذ حزب توده در ایران و احتمال کمونیست شدن این کشور ـ در صورت ادامه وضعیت را اعلام داشت و اشاره کرد که وی در برابر این وضعیت نمی تواند ساکت بنشیند و دست روی دست بگذارد. متعاقب انتشار مصاحبه، حزب توده در تهران بر ضد آمریکا دست به یک رشته تظاهرات خیابانی زد که به نوشته مورخین، باعث تایید ادعای آیزنهاور در اذهان جهانیان شد و به تقویت بهانه او انجامید. تظاهر کنندگان در عین حال ورود همزمان ژنرال (سرهنگ) شوارتسکوف دوست آمریکایی شاه به ایران و بازگشت محرمانه اشرف پهلوی (خواهر دوقلوی شاه) را به کشور (ازتبعید) علائم یک توطئه در شرف وقوع خواندند.

 

7 آگوست 1941

«رابیندارانات تاگور R. Tagore» ادیب، شاعر، نویسنده، موسیقیدان و فیلسوف شهیر هند هفتم آگوست 1941 درگذشت. وی در ماه می 1861 در کلکته به دنیا آمده و تحصیلات عالی خودرا در دانشگاه لندن به پایان برده بود. این ادیب بنگالی که مبلّغ یک فرقه برهمایی بود در سال 1311 هجری خورشیدی (1932) از ایران دیدن کرده و با اندیشمندان ایرانی به مذاکره و تبادل نظر پرداحته و در مجلس شورای ملی نیز حضور یافته بود. 

 

 

7 آگوست 1929

«گلوریا امرسون Gloria Emerson» خبرنگار قدیمی روزنامه های آمریکا و عمدتا نیویورک تایمز که روش تازه ای در گرفتن و نوشتن خبر بکار برده بود و در این زمینه به شهرت رسیده بود 5 آگوست 2004 در آپارتمان خود در محله منهتن شهر نیویورک «مرده» یافت شد و گفته شده بود که یکی ـ دو روز پیش از آن فوت شده بود. گلوریا متولد سال 1929 چندی بود که به بیماری پارکینسونز (لقوه) مبتلا بود و نگران پیشرفت این بیماری در خود بود. دکتر برادنی پزشگ گلوریا احتمال داده بود که ممکن است خودکشی کرده باشد و گفته بود که گلوریا از بابت این بیماری و این که با تشدید تدریجی لرزش اعضای بدن، سرانجام نتواند به کار نوشتن ادامه دهد سخت نگران و افسرده بود. [بعدا خودکشی کردن گلوریا تایید شد]. او 75 ساله بود.

 

 

7 آگوست 359

کنستانتین دوم که از 337 تا 361 امپراتور روم بود هفتم آگوست سال 317 میلادی به دنیا آمد. وی در طول حکومت خود دو بار از ایرانیان شکست نظامی خورد. بار اول در سال 359 در سوریه و بار دوم در سال 360 در غرب ترکیه امروز (ساحل مدیترانه) که نیمی از آناتولی غربی را به ایرانیان باخت. در هر دو جنگ فرماندهی ارتش ایران را شاپور دوم مستقیما برعهده داشت. کنستانتین دوم در سال 361 میلادی درگذشت و فرصت جنگ دیگری را به دست نیاورد.

 

 

7 آگوست 1933

هفتم آگوست 1933 و پس از ایجاد کشور عراق به دست انگلیسی ها، آشوریان عراقی ساکن منطقه کشاورزی سومیل= سمیل Simele (تلفظ آشوری اش: سیمله) واقع در شمال عراق ـ منطقه دهوک ـ قتل عام شدند. در این رویداد نزدیک به سه هزار تن کشته شدند. این کشتار 4 روز طول کشیده بود. در این منطقه 63 روستای آشوری نشین وجود داشت که بسیاری از باقیمانده ساکنان آنها بعدا نیز به تدریج مقتول و یا فراری داده شدند. فراریان عمدتا به ایران، کانادا و ایالات متحده پناه بردند. آشوریان در سال 1915 و همزمان با ارمنیان توسط اعثمانیان کشتار شده بودند که بسیاری از آنان به ایران فرار و در ارومیه و همدان ساکن شده بودند. آشوریان که بازماندگان یک امپراتوری باستانی به همین نام در شمال عراق و جنوب ترکیه هستند مسیحی نسطوری مذهب اند و کشتار آنان شاید به همین علت و همدلی با قدرتهای اروپایی صورت گرفته باشد. باوجود این، عراق هنوز دارای یک اقلیت آشوری است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 7 اوت

1789: از این زمان، ایالات متحده (دولت فدرال) دارای وزارت جنگ شد که بعدا به وزارت دفاع تغییر نام داد.

1794: رئیس جمهور وقت آمریکا با توجه به گردنکشی و شورش مسلحانه یک گروه در ایالت پنسیلوانیا، دستور اجرای قانون میلیشیا را صادر کرد (Militia Act of 1792). طبق این قانون که در 1792 تصویب شده بود، در زمان بحران و شورش، میلیشیای ایالتها زیر فرماندهی رئیس جمهور قرار می گیرد. در ایالات متحده آمریکا، رئیس جمهور فرمانده نیروهای مسلح است.

1819: سیمون بولیوار قهرمان ملی لاتین های قاره آمریکا در منطقه کوهستانی بویاکا Boyaca واقع در 150 کیلومتری شهر بوگوتا Bogota نیروی نظامی مشترک اسپانیا و لاتین های خواهان ادامه حکومت استعماری اسپانیا را شکست داد و با این پیروزی که عمدتا با کمک ونزوئلایی ها صورت گرفت کلمبیا که تا آن زمان گرانادای نوین نام داشت استقلال به دست آورد.

1858: ویکتوریا شاه انگلستان شهر اوتاوا Ottawa را برای پایتختی مهاجرنشین کانادا برگزید که هنوز پایتخت این کنفدراسیون است.

1930: در شهر ماریون Marion ایالت ایندیانای آمریکا، گروهی از مردم به زندان شهر ریختند و دو سیاهپوست را که به اتهام سرقت از یک فروشگاه بازداشت موقت شده بودند بیرون کشیدند و به دار زدند. گفته شده است که پلیس شهر در این اقدام که Lynching خوانده می شود به مهاجمان زندان کمک کرده بود.

1940: هیتلر منطقه مرزی آلزاس و لورن Alsace – Lorraine را که مورد اختلاف آلمان و فرانسه بوده است ضمیمه آلمان ساخت.

1944: موسسه IBM آمریکا کلکولیتور پروگرام شده (ماشین حسابگر) ساخت.

1987: کمیل شمعون سیاستمدار لبنانی که از 1952 تا 1958 رئیس جمهور این کشور بود و یک جنگ داخلی را از سر گذراند در 87 سالگی درگذشت. وی در سال 1956 از ایران دیدار کرد و در مراسم گشایش نمایشگاه کشاورزی ایران که در میدان جلالیه (اینک پارک لاله) برپا شده بود شرکت کرد.

2008: تعرض نظامی گرجستان به اوستیای جنوبی Ossetia آغاز شد که روسیه ایستادگی و گرجستان را عقب زد و اوستیای جنوبی اعلام استقلال کرد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=39483
loading...
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی