در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای شانزدهم خرداد – ششم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای شانزدهم خرداد – ششم ژوئن

16khordad 6june1 رویدادهای شانزدهم خرداد – ششم ژوئن

 

روز شانزدهم خرداد برابر با ششم ژوئن

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

16 خرداد 1377
آیت‏اللَّه ‘محمدباقر ملکی میانِجی’ فقیه اصولی و مفسر قرآن و صاحب آثاری چون بدایع الکلام فی تفسیر آیات الاحکام، تفسیر فاتحه الکتاب و تفسیر شش جلدی قرآن کریم، در گذشت.

 

16 خرداد 1374
خبرگزاری ها از قول ‘جان دویچ’ رییس جدید سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) اعلام کردند که او خواستار افزایش فعالیت های جاسوسی آمریکا در ایران شده است. جان دویچ در دی ماه سال گذشته مطابق با ژانویه 1995 به این سمت انتخاب شده بود.

 

16 خرداد 1360
شش ماه بعد از انعقاد بیانیه الجزایر و آزاد سازی گروگان های آمریکایی، حدود دو میلیارد دلار از دارایی های ایران، نزد بانکهای آمریکایی در شرایطی آزاد شد که یک میلیارد دلار آن به حساب تضمینی جهت پرداخت احکام دیوان داوری دعاوی علیه ایران اختصاص یافت و بقیه نیز به ایران پرداخت شد.

 

16 خرداد 1358
بر اثر بمباران دهکده‌های مرزی ایران توسط چهار جنگنده عراقی 10 نفر کشته شدند. ایران در این رابطه با فراخواندن سفیر عراق مراتب اعتراض خود را اعلام داشت.

 

16 خرداد 1352
محاکمه علنی هفت نفر که به توطئه ربودن سفیر آمریکا و سرقت از بانک ایران و انگلیس متهم بودند در دادگاه نظامی آغاز شد.

 

16 خرداد 1342
امام خمینی(ره) از باشگاه افسران به زندان قصر منتقل شدند.

 

16 خرداد 1330
سرکنسولگری‌های ایران در تل‌آویو و قدس به دستور ‘محمد مصدق’ نخست وزیر وقت تعطیل شد.

 

16 خرداد 1307
‘امان الله خان’ پادشاه افغانستان متعاقب سفری شش ماهه به چند کشور اروپایی، برای ملاقات با ‘رضاخان’ و دیدار از ایران از طریق روسیه وارد بندر انزلی شد.

 

16 خرداد 1304
قانون نظام وظیفه عمومی و احضار به خدمت زیرپرچم در پی تشکیل اداره کل، احصائیه و سجل احوال، به پیشنهاد وزیر جنگ وقت به تصویب مجلس شورای ملی رسید. بر اساس این قانون که مشتمل بر 36 ماده بود همه مردان 21 ساله باید به اجبار به خدمت سربازی اعزام شوند.

 

16 خرداد 1305
کابینه ‘مستوفی الممالک’ به عنوان دومین کابینه دوران پهلوی اول شکل گرفت‌. وی بعد از محمدعلی فروغی ملقب به ذکاء الملک به این سمت انتخاب شد و کابینه او یک سال بعد در 6 خرداد 1306 به کار خود پایان داد.

 

16 خرداد 1299
میرزا کوچک خان و قوای جنگل با انتشار بیانیه‌ای، الغاء اصول سلطنت و تأسیس حکومت جمهوری را در رشت اعلام کردند و یک روز بعد کمیته انقلاب، هیات دولت را معرفی کرد که میرزا کوچک خان در این هیات عنوان سرکمیسر و کمیسر جنگ را بر عهده داشت.

 

16 خرداد 1294
قوای روس از قزوین به سمت تهران حرکت کردند. در مسیر نظامیان روس شهر کرج را اشغال کردند و به سمت تهران به راه افتادند، با نزدیک شدن قوای روس به تهران احمد شاه تصمیم گرفت پایتخت را به اصفهان انتقال دهد.

 

16 خرداد 1293
جان لارنس کالدول وزیر مختار جدید آمریکا در ایران وارد تهران شد. او بعد از چارلز راسل به این سمت رسید و
حدود هفت سال پست مزبور را در اختیار داشت. جان کالدول هفتمین نماینده ی سیاسی آمریکا در ایران بود. گفتنی است همتای ایرانی او در آمریکا عبدالعلی خان صدری صدیق السلطنه بوده است.

 

16 خرداد 1289
آیت‏اللَّه سیدریحان اللَّه بروجردی عالم دینی و صاحب آثار ریحان القلوب در اخلاق، فواکِه الفقها در فقه و شموس الطالعه در شرح زیارت جامعه در 60 سالگی درگذشت.

 

* رویدادهای جهانی:

 

16khordad 6june رویدادهای شانزدهم خرداد – ششم ژوئن

 

6 ژوئن 1694

ششم ژوئن زادروز “فرانسوا کنه” اقتصاد دان قرن 18 فرانسه است که در سال 1694 به دنیا آمد.
فرانسوا کنه یک پزشک فرانسوی بود که با نوشتن کتاب «تابلو اکونومیک» وارد دنیای اقتصاد شد و او را موسس تفکّر (مدرسه) و سر گروه فیزیوکراتها قلمداد کرده اند که بر اقتصاد کشاورزی و منابع طبیعی پای می فشرده اند. برخی مولفان زادروز کنه را پنجم ژوئن ذکر کرده اند.

 

6 ژوئن 1152

کار تالیف «چهار مقاله» توسط نظامی عروضی ژوئن سال 1152 میلادی پایان یافت. مولف با این که در عصر سلجوقیان می زیست، این اثر خود را به نام حسام الدین غوری کرده بود.

 

6 ژوئن 1605

نخستین روزنامه چاپی جهان که دارای اخبار عمومی و متنوع بود در نخستین هفته ژوئن سال 1605 در شهر استراسبورگ فرانسه (در آن زمان متعلق به آلمان) آغاز بکار کرد و نامش ارتباط (ریلیشنRelation) بود.

 

برخی دیگر از رویدادهای 6 ژوئن

68: نرون امپراتور وقت روم خودکشی کرد.

1882: یک توفان دریایی بیش از یکصد هزار تن را در منطقه بمبئی هند بی جان ساخت.

1919: اصلاحیه 19 قانون اساسی آمریکا به زنان این کشور حق شرکت در انتخابات داد.

1967: جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل آغاز شد.

2010: استونیا Estonia (به زبان محلی Eesti ) چهل و پنج هزار کیلومتری و یک میلیون و سیصد و چهل هزارنفری از جمهوری های شوروی پیشین در ساحل بالتیک که یک اقلیت بزرگ روس (26 درصد جمعیت) در آنجا زندگی می کنند اعلام کرد که می خواهد هفدهمین عضو گروه «یورو» شود و به جای «کرون Kroon» یورو را واحد پول خود قراردهد. این تمایل در زمانی اعلام شده بود که «یورو» به سبب مشکلات اقتصادی چند کشور عضو در وضعیتی متزلزل قرار داشت و چهارم ژوئن 2010 ارزش برابری آن از هر یورو یک دلار و 20 سنت پایین تر رفته بود. استونی که از سال 1721 بخشی از امپراتوری روسیه بود به ناتو و اتحادیه اروپا پیوسته است.

2010: پارلمان اوکراین سوم ژوئن 2010 رای به بیطرفی و عدم تعهد این کشور داد و به این ترتیب اوکراین به ناتو (سازمان دفاعی غرب) نخواهد پیوست. یکی از خواستهای روسیه از اوکراین همین بود که تحقق یافت.

2010: وزیر خزانه داری آمریکا در آستانه نشست وزیران و کارشناسان گروه 20 که چهارم ژوئن 2010 در کره جنوبی برپا شد به همتایان خود اطلاع داد که نمی توانند بیش از این روی مصرف کنندگان آمریکایی و جذب صادرات آنها به آمریکا حساب کنند. وی تاکید کرده بود که ادامه این روش که آمریکاییان مصرف کنندگان کالای دیگران باشند مسئله ای را حل نخواهد کرد و بحران مالی ادامه خواهد یافت.

2010: وزارت دفاع آمریکا از آغاز مذاکره میان مسکو و واشنگتن بر سر محدود کردن سلاحهای فضایی دو کشور حمایت کرد و به دولت آن کشور چراغ سبز زد تا چنین مذاکراتی را آغاز کند. وزارت دفاع آمریکا قبلا مخالف کاهش سلاحهای فضایی بود. مسکو اشاره کرده است که برای انجام چنین مذاکراتی آمادگی دارد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34287
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی