در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای پانزدهم تیر – ششم جولای
محل تبلیغات شما

رویدادهای پانزدهم تیر – ششم جولای

15tir 6july1 رویدادهای پانزدهم تیر – ششم جولای

 

روز پانزدهم تیر برابر با ششم جولای

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

15 تیر 1294

بحران کابینه در این روز، ششم جولای 1916 (15 تیرماه 1294 هجری) و در جریان جنگ جهانی اول که نیروهای دولتهای متخاصم، ایران را هم میدان نزاع خود قرار داده بودند) به اوج خود رسیده بود. عین الدوله دوم جولای پس از درگیر شدن با مجلس بر سر ادامه وزارت فرمانفرما (وزیر داخله) از نخست وزیری کناره گیری کرده بود و دو جناح اصلی مجلس (اعتدالیون و دمکراتها) هر کدام نظر به یک سیاستمدار داشتند. بالاخره، شاه وقت مستوفی (مستوفی الممالک) را معرفی کرد که این پیشنهاد رد شد. شاه بار دیگر عین الدوله را معرفی کرد که اکثریت مجلس وی را هم تایید نکرد. در این میان، جمعی از اعضای مجلس «مشیرالدوله» را پیشنهاد کردند که خود او نپذیرفت و سرانجام 27 جولای (پنجم امرداد) دوباره مستوفی معرفی شد و این بار رای اعتماد به دست آورد!

 

 

15 تیر 1336

 15 تیرماه 1336 مخفیگاه «خسرو روزبه» سرگرد کمونیست ارتش که مدتها فراری بود در خیابان سیروس کشف و به محاصره ماموران درآمد. خود وی هنگام فرار از این محل از طریق تیر برق بر زمین افتاد، مجروح گردید، دستگیر و بعدا اعدام شد. مردم او را به دلیل برخورد و گریزهای شگفت آنگیزش با ماموران، «اعجوبه زمان» می خواندند. سابقه درگیری و فرارهای خسرو روزبه از سال 1324 آغاز شده بود. یکی از موارد فرار او 17 اردیبهشت سال 1326 از زندان دژبان مرکز (تهران) بود که درباره این فرار افسانه سرایی فراوان شده بود. خسرو، سروان توپخانه بود که در دانشکده فنی دانشگاه تهران هم به تحصیل پرداخت و در همه جا و همه وقت یک لحظه از فعالیت و تبلیغ برای سوسیالیسم باز نمی ایستاد. کتاب او در باره توپ و خمپاره نشان داد که وی یک نابغه نظامی و دارای هوش ریاضی است. برخی از منابع مدعی اند که خسرو روزبه موسس سازمان نظامی حزب توده بود.

 

 

15 تیر 571م

یمن از نیمه اول جولای در سال 571 میلادی پس از اخراج حبشی ها از آن سرزمین در قلمرو ایران قرار گرفت. مورخان عثمانی آغاز حکومت ایرانیان بر یمن را سال 575 ذکر کرده اند.  بزرگان یمن بسال 570 میلادی از خسروانوشیروان، شاه ساسانی ایران، خواسته بودند که لشکری بفرستد و حبشی ها را بیرون راند. سپاه اعزامی ایران که به فرماندهی «وهرز» ژنرال دیلمی با کشتی از راه خلیج فارس به یمن فرستاده شده بود حبشی ها را بیرون راند. حکومت ایرانیان بر یمن 57 سال بعد در 628 میلادی، پس از مرگ (قتل) خسرو پرویز و گسترش اسلام در جزیره العرب پایان یافت.

 

 

15 تیر 1631م

ششم جولای سال 1631 میلادی ژنرال رستم خان فرمانده نیروهای اعزامی از اصفهان به قفقاز، به نافرمانی تهمورث حکمران گرجستان پایان داد. در پی این رویداد، دربار صفوی در اصفهان «خسرومیرزا» را به جای حکمران سابق به فرمانداری گرجستان تعیین کرد

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

15tir 6july رویدادهای پانزدهم تیر – ششم جولای 

 

6 جولای 1885

لویی پاستور Louis Pasteur شیمیدان فرانسوی ششم جولای 1885 در جریان تلاش برای ساخت واکسن ها، مایه پیشگیری (واکسن) ضد هاری (بیماری Rabies که این واژه در لاتین به مفهوم حالت دیوانگی است و این بیماری از حیوان مخصوصا از طریق گازگرفتگی سرایت می کند) را که ساخته بود با موفقیت روی نوجوانی به نام ژوزف آزمایش کرد و راه برای پیشگیری از بیماریها هموار شد.

 

 

6 جولای 1955

دکتر اکسل تئورل Axel Theorell پزشک و بیو شیمیست سوئدی که به خاطر کشف چند آنزیم تازه در سال 1955 جایزه نوبل گرفت ششم جولای 1903 به دنیا آمد . از اکتشافات علمی دیگر او اکسیده شدن آنزیمها و تاتیر الکل بر آنهاست.

 

 

6 جولای 1785

کنگره آمریکا (که در آن زمان، تنها یک مجلس بود) ششم جولای سال 1785 به اتفاق آراء «دلارDollar» را واحد پول آن کشور قرار داد. پیش از انقلاب استقلال، پول انگلستان (لیره) در 13 مهاجر نشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود. در جریان انقلاب و به سبب خصومت با دولت لندن، آمریکائیان سکه نقره ای اسپانیا به نام «دلار» را که در مکزیک اسپانیا رایج بود وسیله داد و ستد قرار داده بودند و به همین دلیل نام پول ملی خودرا «دلار» نهادند.

 

 

6 جولای  1916

ششم جولای زادروز شاعر و نویسنده سوئدی ورنر فن هایدنستام Verner Von Heidenstam است که در سال 1859 به دنیا آمد و در سال 1916 برنده جایزه ادبی نوبل شد. وی پس از دیداری از خاورمیانه و کشورهای منطقه مدیترانه تحت تاثیر فرهنگ خاور میانه قرار گرفت و چند کتاب او درباره این منطقه است . وی در اثر خود « اندیمیون » نگرانی عمیقش را از انتقال فرهنگ اروپایی به خاور میانه و گرفتن جای فرهنگ این منطقه را ابراز داشته است . یک داستان او تحت تاثیر قصه « هزار و یک شب » و به همین سبک نوشته شده است ، همین طور کتاب دیگر او « قفس شیر » . هایدنستام که به تاریخ وطن خود علاقه فراوان داشته بقیه داستانهای خود را برپایه قصه های تاریخی سوئد نگاشته است.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 6 جولای

1415: شورای کلیسای کاتولیک آلمان که «یان هوس» را به جرم الحاد به مرگ محکوم کرده بود در این روز آتش زد.

1782: در جریان رقابت انگلستان و فرانسه بر سر تصاحب هند، ناوگان دو کشور در آبهای نزدیک مدرس با یکدیگر وارد جنگ شدند.

1827: دولتهای انگلستان، روسیه و فرانسه با امضای عهد نامه لندن استقلال یونان را به رسمیت شناختند و متعهد شدند که این استقلال را به دولت عثمانی بقبولانند.

1908: شورش افسران جزء ارتش عثمانی به رهبری «نیازی بگ» بر ضد دولت این کشور آغاز شد تا مجبور به انجام اصلاحات شود.

1958: الاسکا که در قرن 19 از روسیه خریداری شده بود ایالت چهل و نهم آمریکا اعلام شد.

1964: سرزمین افریقایی مالاوی که تحت نام «نیاسالند» مستعمره انگلستان بود استقلال یافت.

1975: جزایر کومور از فرانسه جدا و اعلام استقلال کرد.

1990: شورای «ناتو» با توجه به تحولات در بلوک شرق (خروج از انسجام) اعلام کرد که از تسلیحات اتمی و متعارف خود در اروپا خواهد کاست.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=36549
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی