در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای پانزدهم خرداد – پنجم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای پانزدهم خرداد – پنجم ژوئن

15khordad 5june رویدادهای پانزدهم خرداد – پنجم ژوئن

 

روز پانزدهم خرداد برابر با پنجم ژوئن 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

15 خرداد هرسال(قیام خونین)

15 خرداد سال 1342 یادآور قیامی است که با خشونت تمام سرکوب شد. این بپاخیزی که در پی مخالفت آیت الله خمینی با شاه آغاز شده بود؛ متعاقب درگیری های شهر قم، به تهران و حومه آن و چند شهر دیگر گسترش یافته بود. سیزدهم خرداد 1342 به مناسبت عاشورا، مخالفان دولت و ناراضیان در تهران، قم و چند شهر دیگر دست به تظاهرات زده بودند. دسته ای از تظاهرکنندگان حتی مقابل کاخ مرمر (دفتر کار شاه) و نیز ساختمان نخست وزیری اجتماع کرده و شعار داده بودند. در همین روز در مدرسه فیضیه قم، آیت الله خمینی نطقی تند و شدیدالحن علیه شاه ایراد کرده بود. متعاقب این سخنرانی، سحرگاه 15 وی در قم دستگیر و به تهران انتقال یافته بود. خبر این بازداشت بردامنه تظاهرات افزود. میدانهای تره بار و برخی از مغازه ها بسته شدند. تظاهرکنندگان در شهر ری، باقر آباد، خیان مولوی و میدان ارگ تهران با انبوه نیروهای انتظامی (ژاندارم و پلیس) و واحدهای دژبان ارتش رو به رو شدند. نظامیان تظاهرکنندگان را که در میدان ارگ قصد ورود به ساختمان رادیو و خبرگزاری پارس را داشتند به خمپاره بستند ـ عملی که قبلا سابقه نداشت. در باقرآباد نیز ژاندارمها راه برکفن پوشان ورامینی که رهسپار تهران بودند بستند و آنان را زیر آتش گرفتند و تلفات وارد ساختند. در شهر ری تظاهرکنندگان وارد کلانتری پلیس شده بودند که مورد حمله یک واحد کمکی ژاندارم قرار گرفتند. تلفات قیام کنندگان بسیار سنگین گزارش شده بود. در پی سرکوب قیامگران، از همان شب در تهران و حومه بریاست سپهبد نعمت الله نصیری (رئیس شهربانی وقت) حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام شد و شماری بسیار دستگیر که بعدا برخی از آنان اعدام شدند. در پی پیروزی انقلاب سال 1357 تنی چند از افسرانی که در سرکوب قیام 15 خرداد 1342 دست داشتند دستگیر، محاکمه و اعدام شدند. هیچیک از قدرت های وقت حتی شوروی از این خشونت نکرده بود.

 

15 خرداد  538

ژوئن سال 538 میلادی (طبق برخی تالیفات، ژوئن) ارتش ایران (دوران پادشاهی خسروانوشیروان ساسانی) شهر آنتیوک (آنتیوخ ـ انتاکیه) ـ نه چندان دور از خلیج اسکندرون را از روم شرقی پس گرفت. در سال 526 میلادی در منطقه آنتیوک یک زمین لرزه بسیارشدید روی داده بود و 250 هزار تن از ساکنان شهر را کشته بود. آنتیوک در نیمه قرن چهارم پیش از میلاد توسط سلوکوس جانشین اسکندر مقدونی ساخته شده است. این شهر و مناطق اطراف آن در اکتبر سال 637 به دست نیروی عرب بفرماندهی خالد بن ولید و مالک اشتر افتاد که قبلا دمشق را متصرف شده بودند و روم شرقی را در نبرد «یرموک» شکست داده بودند. در قرن یازدهم میلادی علاوه بر صلیبیون، یک بار ارمنیان و باردیگر سلجوقیان آنتیوک را تصرف کردند. در ژوئن 1098 میلادی صلیبیون آنتیوک را پس از تصرف ویران ساختند و قتل عام کردند به گونه ای که دیگر به حالت اول بازنگشت و اینک شهری کوچک و دارای کمتر از چهل هزار جمعیت است.

 

15 خرداد  988

(دوران فردوسی) یک بانوی با تدبیر رئیس ایالت ری و سایر مناطق مرکزی ایران از جمله اراک شد. بانو ملک خاتون (سیده ملک خاتون) پس از درگذشت شوهرش علی دیلمی ملقب به فخرالدوله، با صلاحدید افسران سپاه و بزرگان منطقه به این سمت دست یافته بود. سمت این بانو قبلا به تایید پسر عموی شوهرش شرف الدوله دیلمی حکمران بغداد رسیده بود. در آن زمان، جز خراسان و سیستان بقیه نقاط ایران به دست دیلمیان اداره می شد. حکومتهای سیستان و خراسان بزرگتر نیز در دست دو دودمان ایرانی دیگر بود.

 

15 خرداد  1373

 وردی نژاد در 1373 با تلاش فراوان که می توان آن را فداکاری و حتی مشقّت خواند، روزنامه ایران را تاسیس کرد که بدون هرگونه ملاحظه درخدمت ایران و ایرانیان باشد. وی سپس با هدف ایجاد دوستی و تفاهم میان ایران و همسایگان عرب، روزنامه الوفاق را به زبان عربی منتشر ساخت. آنگاه به تاسیس روزنامه انگلیسی زبان “ایران دیلی” همت گمارد تا ایران حال و ایران گذشته، فرهنگ، تمدن، اقتصاد، هنر و ادبیات آن را به سایر ملل بشناساند و بیگانگان مقیم ایران را در جریان اخبار درست تحولات ایران و بیانات مقامات آن قرار دهد. تاسیس این روزنامه ها که به موازات گسترش و ارتقاء و بهبود کیفیت کار “ایرنا” بود وردی نژاد را قانع نساخت که کار دولتی را با آموزگاری در دبستان آغاز کرده بود تا بتواند درآمد برای ادامه تحصیل در دانشگاه داشته باشد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

15khordad 5june1 رویدادهای پانزدهم خرداد – پنجم ژوئن

 

5 ژوئن 8239

سال 8239 پیش از میلاد مبدا تقویم مایا Maya که قومی بسیار متمدن بود و در قسمت شمالی آمریکای مرکزی (جنوب مکزیک امروز) می زیست به حساب آمده است. آثار تمدن «مایا» ها در جنوب و «آزتک» ها در شمال مکزیک باقی مانده است. در قرن 15 میلادی نظام حکومتی پیشرفته هر دو قوم توسط اسپانیایی های مهاجم از میان رفت. مایا ها اینک در جنوب مکزیک و گواتمالا با فقر و عقب ماندگی زندگی می کنند. دلیل شکست آنان از اروپائیان مهاجم، تنها نداشتن اسلحه آتشین بود. کریستف کلمب در سال 1492 میلادی با ورود به قاره آمریکا که تا آن زمان بر ساکنان سایر قاره ها ناشناخته بود راه تملّک سرزمین های این قاره و قتل و استثمار بومیان آن را به روی اروپائیان باز کرد.

 

5 ژوئن 1968

رابرت کندی داستان پیشین آمریکا، سناتور و نامزد وقت انتخابات مقدماتی حزب دمکرات برای ریاست جمهوری که پنجم ژوئن 1968 در راهرو هتل «امباسادور» شهر لس آنجلس هدف دو گلوله قرار گرفته بود 25 ساعت بعد (ششم ژوئن) درگذشت و باعث گسترش انواع شایعات شد که هنوز پس از گذشت چند دهه به قوت خود باقی هستند.

 

5 ژوئن 2010

در پی نفی اتهام از یک متهم به قتل در چین که ده سال زندانی بود از ژوئن 2010 ضابطه تازه ای در این کشور که یک پنجم نفوس جهان را در درون خود دارد به اجرا گذارده شده است. طبق این ضابطه که شامل پرونده های جاری و متهمان آنها نیز می شود استناد مراجع قضایی به اقرارها، اعتراف ها و مستندات ناشی از اعمال تهدید، ارعاب، وعده، فریب و انواع شکنجه ازجمله مانع از خوابیدن فرد مظنون شدن اکیدا منع و غیر قانونی شده است.

 

برخی دیگر از رویدادهای 5 ژوئن

1783: ژوزف و ژاک مونگلفیرJ & J Montgolfier نخستین نمایش پرواز با بالون را در فرانسه انجام دادند.

1794: کنگره آمریکا با تصویب قانونی آمریکاییان را از خدمت در ارتش های خارجی ممنوع ساخت. باید دانست که استخدام اتباع سایر کشورها در ارتش آمریکا منعی ندارد.

1806: جمهوری باتاویا Batavian Republic خطه پادشاهی هلند شد.

1878: فرانسیسکو ویلا (پانچو ویلا) انقلابی بنام مکزیک متولد شد.

1932: کریستی براون داستان نگار ایرلندی در شهر دوبلین به دنیا آمد

1945: چهار فاتح جنگ جهانی دوم در اروپا اعلام کردند که حاکم بر آلمان هستند که یک ماه بود به اشغال آنها در آمده بود.

1984: بانو ایندیرا گاندی نخست وزیر وقت هند دستور تصرف “معبد زرین سیکها” را در پنجاب صادر کرد. صدها سیک در آنجا پناه گرفته بودند که بسیاری از آنان در پی صدور دستور بانو گاندی و حمله نظامیان به معبد کشته شدند. همین اقدام سبب شد که بعدا دو سرباز سیک بانو گاندی را در اقامتگاهش ترور کنند.

2010: به نوشته رسانه ها، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی اشاره کرده است که ایران اورانیوم کافی و لازم برای ساخت دو بمب اتمی را در اختیار دارد. قبلا گفته شده بود که ایران از مرحله غنی سازی چهاردرصدی به مرحله 20 درصدی رسیده است که برای موارد صنعتی و پزشکی لازم است. ساخت سلاح هسته ای نیاز به اورانیوم غنی شده 90 درصدی دارد.

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34282
آموزش پیش بینی فوتبال
هدیه ظرف غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی