در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای چهاردهم خرداد – چهارم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای چهاردهم خرداد – چهارم ژوئن

14khordad 4jnne رویدادهای چهاردهم خرداد – چهارم ژوئن

 

روز چهاردهم خرداد برابر با چهارم ژوئن 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

14 خرداد هرسال (سالروز درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران)

آیت الله روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران 14 خرداد 1368 (مصادف با سوم ژوئن 1989) وفات یافت و همان روز مجلس خبرگان آیت الله علی حسینی خامنه ای را به رهبری جمهوری اسلامی برگزید. آیت الله خامنه ای قبلا به مدت هشت سال رئیس جمهور بود.
روزنگارهای تاریخ عمومی (کرونیکلز آو ظ ورلد) 17 ماه مه (27 اردیبهشت) را زادروز آیت الله خمینی ذکر کرده و نوشته اند که در سال 1900 میلادی چشم به جهان گشوده بود. در این مآخذ آمده است که آیت الله خمینی در جریان بپاخیزی ژوئن 1963 (خرداد 1342) و 35 ساعت پس از ایراد یک سخنرانی در قم که در آن شاه را از جنبه های مختلف مورد انتقاد تند قرارداده، محکوم و تقبیح کرده بود دستگیر، به تهران منتقل و ماههای دربازداشت بود ولی پس ازرفع توقیف موقت و بازگشت به قم چون از مخالفت دست نکشید و به انتقاد و اعتراض ادامه داد در مارس 1965 (اسفند 1343) از وطن تبعید شد. وی در طول تبعید در ترکیه و عراق از مبارزه با شاه دست نکشید و این مبارزه از ژانویه سال 1978(دی ماه 1356) شدت گرفت که درست یک سال بعد، در پی اعتصابها و تظاهرات ممتد منجر به خروج شاه و خانواده اش از ایران و متعاقب آن بازگشت آیت الله خمینی به وطن و پیروزی انقلاب در فوریه 1979(بهمن 1357) شد و 50 روز بعد، ایرانیان در یک رفراندم رای به تغییر نظام و تاسیس جمهوری اسلامی دادند. جمهوری اسلامی ایران 19 ماه پس از پیروزی انقلاب مورد تعرض نظامی تمام عیار عراق قرارگرفت و این جنگ هشت سال ادامه داشت که بازنده آن دولت وقت عراق بود. از آیت الله خمینی مطالب، اندرزها و یک وصیتنامه باقی مانده است. از وصایای وی یکی این بوده است که روحانیون از قبول کارهای اجرایی خودداری ورزند. اندرز ژانویه 1989 آیت الله خمینی به گورباچف که به صورت پیامی با یک پیک ویژه ارسال شده بود معروف است. وی به گورباچف اندرز داده بود که فریب مقامات آمریکا را نخورد. این پیام یک سند تاریخ شده است.

 

14 خرداد 652

ده سال پس از جنگ نهاوند، قارن یکی از ژنرالهای ارتش ایران در آن جنگ ـ در مقاومت دیگری از پای در آمد. قارن برای ادامه مقاومت در برابر گسترش سلطه تازیان، از نهاوند به هرات رفته بود و سپاهی از مردم هرات، فراه و کُهستان [ساتراپی باستانی آریا] برای جنگ با اعراب فراهم ساخته بود و چون در پیشاپیش این سپاه حرکت می کرد در نخستین تماس دو نیرو هدف یک تیر قرارگرفت و کشته شد و سپاه بدون سردار او به ارگ هرات عقب نشینی کرد. 

14 خرداد 1301

دولت تهران پس از برکناری سید ضیاء الدین طباطبایی یزدی از نخست وزیری، در خرداد 1301 (ژوئن 1922) بیست و پنج هزار تومان هزینه سفر به او داد تا کشور را داوطلبانه ترک کند و سید ضیاء از ایران رفت. طبق برنامه ریزی دولت لندن که هنوز سید ضیاء را برای روز مبادا لازم داشت، وی سال ها در فلسطین که توسط انگلستان اداره می شد اقامت کرد که پس از اشغال نظامی ایران در شهریور 1320(آگوست 1941) به کشور بازگشت و از شهر یزد ـ زادگاه خود ـ به نمایندگی مجلس انتخاب گردید و اعتبارنامه وی برغم مخالفت شدید دکتر مصدق که او را عامل یک دولت خارجی (انگلستان) اعلام کرده بود تصویب شد. سید ضیاء تا پایان عمر در ملک خود ـ سعادت آباد (نه چندان دور از ونک ـ تهران) اقامت داشت.

 

14 خرداد 1331

 دانکن ساندز سیاستمدار، دولتمرد انگلیسی و داماد وینستون چرچیل نخست وزیر وقت به پارلمان انگلستان پیشنهاد کرده بود که آسانترین راه حل مسئله ای به نام «ایران» که به وجود آمده بود این است که ایران باردیگر میان دولتهای لندن و مسکو (مطابق توافق سن پترزبورگ آگوست 1907) قسمت شود!. وی که در پارلمان انگلستان سخن می گفت، اضافه کرده بود: «محاصره اقتصادی ایران به تنهایی موثر واقع نخواهد شد و حمله نظامی بدون توافق قبلی با مسکو، به تصرف ایران توسط شوروی منجر خواهد شد که دولت واشنگتن چنین اجازه ای را به ما (لندن) نخواهد داد زیرا که راندن شوروی از ایران، برای غرب امکان پذیر نخواهد بود».

 

14 خرداد 1332

از خرداد 1332 (ژوئن 1953 و آخرین سال حکومت مصدق) پرداخت دستمزد کارکنان دولت ایران طبق اشل ترمیم شده وقت آغاز شده بود. در این اشل، حقوق کارمند پایه یک (تازه استخدام) 150 تومان (1500 قران، مساوی با 21 دلار) و از لحاظ ریالی به مراتب کمتر از یک هزار و دویستم آن در سال 1388 تعیین شده بود. طبق این جدول، حقوق آخرین پایه آن زمان (پایه 9 با نزدیک به 30 سال سابقه کار) ششصد و نود و دو تومان در ماه (با نرخ تسعیر آن زمان، نزدیک به صد دلار) بود. متوسط دستمزد یک کارمند دولت ایران در سال 1388 (سال 2009) هشتصد دلار و بازنشسته دولتی هفتصد دلار (بالاتر از متوسط دریافتی بازنشستگان در آمریکا) بود. افزایش دستمزد و مستمری کارکنان دولت که از سال 1388 (سال 2009) آغاز شده است این بحث را به میان آورده است که آیا دولت ایران قادر به پرداخت این پول در صورت کاهش بهای بین المللی نفت و وقوع رویدادهای غیر مترقبه خواهد بود یا نه؟!.

 

14 خرداد 1358

در این روز از خرداد سال 1358 دریادار مدنی کرمانی استاندار وقت خوزستان صدام حسین را متهم به ارسال اسلحه به ایران و عامل تحریک برخی عوامل درخوزستان کرد و اطمینان داد که از تمامیت خوزستان محافظت خواهد شد و گفت که اگر یک وجب از خاک خوزستان از دست رود حاضر است اورا اعدام کنند.

 

* رویدادهای جهانی:

 

14khordad 4jnne1 رویدادهای چهاردهم خرداد – چهارم ژوئن

 

4 ژوئن  1944

 درجریان جنگ جهانی دوم، شهر رُم به دست نیروهای نظامی متفقین افتاد.

 

4 ژوئن 1790

امروز 222سال از اجرای نخستین قانون مهاجرت به فدراسیون آمریکای شمالی (مهاجرنشین پیشین انگلستان ـ ایالات متحده) می گذرد که در 26 مارس 1790 به تصویب رسیده و پس از طی مراحل و تشریفات مرسوم به اجرا گذارده شده بود. این قانون تنها به سفیدپوستان اجازه مهاجرت و تابعیت می داد (زردپوستان حق مهاجرت نداشتند و سیاهپوستان برده بودند و کالا بشمار می رفتند و خرید و فروش می شدند ـ دادن تابعیت آمریکا به مهاجران (نچرالایزد شدن فردی که در کشوری دیگر به دنیا آمده باشد) حق افراد آزاد و سفیدپوست بود. تا مارس 1790 که از استقرار انگلیسی ها در آمریکای شمالی 183 سال گذشته بود مهاجرت قید و بندی نداشت و چون در جریان جنگ استقلال، برخی از مهاجران تازه وارد به نیروهای نظامی دولت لندن در سرکوب بپاخاستگان استقلال طلب کمک کرده بودند داشتن ضابطه برای مهاجرت لازم آمده بود. در این قانون، دوال نشنالیتی (دو ـ ملیتی بودن ـ تابعیت مضاعف) نه رد و نه قبول شده بود.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 4 ژوئن

1798: جیاکومو کازانوا (کاسانوا) نویسنده، دیپلمات و زنباز ایتالیایی در 73 سالگی درگذشت. وی در کتاب «داستان زندگی من» پرده از زنبازی هایش برداشته و ضرب المثل جهانیان شده است.

1878: امپراتوری عثمانی جزیره قبرس را به انگلستان اجاره داد، ولی دولت لندن برغم از مهاجران تُرک بودن حدود 20 درصد جمعیت قبرس ـ دیگر عثمانی را به آنجا راه نداد. قبرس از 1960 استقلال یافته ولی دولت لندن هنوز در آنجا پایگاه نظامی دارد. تُرکهای قبرس در سال 1974 با کمک نظامی جمهوری ترکیه برای خود در شمال آن جزیره دولت جداگانه تشکیل داده اند و مذاکرات تامین وحدت هنوز به نتیجه نرسیده و قبرس همچنان دارای دو دولت است.

1919: پیشنویس اصلاحیه شماره 19 قانون اساسی آمریکا مبنی بر دادن حق رای در انتخابات به زنان این فدراسیون در قوه مقننه این کشور تصویب شد و برای بررسی و اظهار نظر به مجالس ایالتی ارسال شد که آن را تایید کردند.

1944: درجریان جنگ جهانی دوم، شهر رُم به دست نیروهای نظامی متفقین افتاد.

1989: در نتیجه انفجار دو قطار مسافربر در شوروی 575 تن کشته و 800 نفر دیگر مجروح شدند. این انفجار به سبب نشت گاز از لوله های مربوط که در مسیر راه آهن قرارداشتند و انفجار این گاز براثر جرقه ناشی از ترمز یکی از قطارها صورت گرفته بود. بیشتر مسافران دو قطاررا کودکان تشکیل می دادند که آنان را برای استفاده از تعطیلات تابستانی مدارس به کنار دریا می بردند.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34267
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

% دیدگاه، نظر شما چیست؟

  1. ناشناس

    mamnoon ali bood

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی