در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای سیزدهم خرداد – سوم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای سیزدهم خرداد – سوم ژوئن

13khordad 3june رویدادهای سیزدهم خرداد – سوم ژوئن

 

روز سیزدهم خرداد برابر با سوم ژوئن 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

13 خرداد 1366

عملیات کوچک نصر 2 در منطقه عملیاتی میمک با رمز ‘یا حسین مظلوم'(ع) و با هدف آزادسازی ارتفاعات مشرف بر خطوط مواصلاتی دشمن، در منطقه عملیاتی میمک آغاز شد.

 

13 خرداد 1366

آلمان غربی به متجاوز بودن رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران اعتراف کرد.

 

13 خرداد 1342

‘امام خمینی'(ره) ضمن افشاء روابط پنهانی ‘محمدرضا پهلوی’ با رژیم صهیونیستی فرمودند: ‘ای جناب شاه من به تو نصیحت می‌کنم‌، دست بردار از این کارها، آقا اغفال می‌کنند تو را. من میل ندارم که یک روز اگر بخواهند تو بروی همه شکر کنند… اگر دیکته می‌دهند دستت و می‌گویند بخوان‌، در اطرافش فکر کن‌… نصیحت مرا بشنو… روابط مابین شاه و اسراییل چیست که سازمان امنیت می‌گوید از اسراییل حرف نزنید… مگر شاه اسراییلی است‌؟’

 

13 خرداد 1342

به مناسبت عاشورا، مردم تهران و قم با حضور در راهپیمایی ‌ها و تظاهرات گسترده، ضمن اعلام حمایت خود از’ امام خمینی'(ره)، جنایات حکومت پهلوی را محکوم کردند. خیابان مقابل کاخ مرمر در تهران و همچنین مدرسه فیضیه قم مراکز اصلی تجمع مردم بود.

 

13 خرداد 1334

دوره کابینه اول ‘ابراهیم حکیمی'(حکیم الملک‌) که 12 اردیبهشت همین سال تشکیل شده بود، با رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس شورای ملی پایان یافت. از اتفاقات مهم این دوره، پایان جنگ جهانی و اعلام رسمی آن از سوی حکیم الملک در مجلس بود.

 

13 خرداد 1330

‘سید مجتبی نواب صفوی’ رهبر فداییان اسلام توسط مأمورین آگاهی دستگیر و به مدت 20 ماه زندانی شد.

 

13 خرداد 1326

‘کوردل هال’ وزیر امور خارجه وقت امریکا اعلام کرد که ارتباط امریکا با ایران و اعطای کمک های نظامی و سیاسی به ایران در جهت منافع امریکاست‌.

 

13 خرداد 1321

‘محمد شایسته’ وزیر مختار ایران در واشنگتن، در ملاقات با وزیرخارجه امریکا از وی خواست یک مشاور اقتصادی را برای اصلاح امور اقتصادی ایران معرفی کند.

 

13 خرداد 1321

مراسم سالگرد جشن استقلال آمریکا در سفارت این کشور در تهران برگزار شد، نخست وزیر و جمعی از اعضای هیأت دولت در این مراسم شرکت داشتند.

 

13خرداد 1309

فرمان برگزاری انتخابات هشتمین دوره قانونگذاری صادر شد. مجلس هشتم در 24 آذر ماه 1309 افتتاح شد و در 25 دی ماه همان سال رسمیت یافت.

 

13 خرداد 1302

نخستین دسته از افسران ایرانی از رسته های مختلف ارتش انتخاب و برای تکمیل تحصیلات نظامی به کشور فرانسه اعزام شدند، یک افسر به نام سرهنگ ‘احمدخان نخجوان’ از تیپ گارد پیاده، نیز جهت تحصیل در رشته هواپیمایی و فراگرفتن فن خلبانی اعزام شد. وی اولین ایرانی است که گواهینامه خلبانی دریافت کرده است.

 

13 خرداد 1299

‘احمد شاه’ پس از هشت ماه سیر و سیاحت در کشورهای اروپایی، به تهران بازگشت و دو هفته بعد ‘وثوق‌الدوله’ از کار کناره‌گیری کرد. وثوق‌الدوله قبل از سفر شاه اعلامیه بلندبالایی انتشار داده و با اعلام سفر قریب‌الوقوع شاه به اروپا، از انعقاد قراردادی بین دولت های ایران و انگلیس پرده برداشته بود.

 

* رویدادهای جهانی:

 

13khodad 3june رویدادهای سیزدهم خرداد – سوم ژوئن

 

3 ژوئن 2004

سوم ژوئن 2004 جورج تنتTenet مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «CIA » که 51 ساله بود از سمت خود کناره گیری کرد و جورج بوش رئیس جمهور وقت استعفای او را پذیرفت. سازمانهای اطلاعاتی آمریکا به ویژه CIA در پی رویداد 11 سپتامبر 2001 تحت فشار و انتقاد بودند و بالاخره یک نفر باید کنار می رفت.

 

3 ژوئن 1098

صلیبون در لشکرکشی اول خود به خاور میانه، سوم ژوئن سال 1098 شهر انتاکیه ( آنتیوخ Antioch) را تصرف و ویران کردند. آنان در سر راه خود به فلسطین و تصرف بیت المقدس به انتاکیه رسیده بودند. انتاکیه که اینک بیش از 30 هزار جمعیت ندارد در آن زمان شهری چند صد هزار نفری بود. این شهر در قرن سوم پیش از میلاد توسط سلوکوس اول جانشین اسکندر در بهترین نقطه شرق مدیترانه ساخته شده بود و بیشتر ساکنان اولیه آن مقدونی و یونانی تبار و یا یهودیان بودند.

 

3 ژوئن 1539

هرناندو دو سوتو Hernando de Soto اسپانیایی پنج روز پس از ورود به فلوریدا، سوم ژوئن 1539 این منطقه را ملک دولت اسپانیا اعلام کرد!. هنر وی این بود که گام به آنجا گذارده بود. در آن زمان بلعیدن سرزمین ها به همین آسانی بود که بازماندگان این مهاجران اروپایی اینک هر متر مربع این اراضی مفتخور شده را به گزاف می فروشند و ثروت بادآورده خودرا به رخ ملل دیگر می کشند. سه قرن بعد دولت اسپانیا فلوریدا را به دولت واشنگتن فروخت که یک ایالت عضو اتحادیه را تشکیل می دهد.

 

3 ژوئن 1952

سوم ژوئن سال 1952 طلال ابن عبدالله پادشاه 53 ساله اردن ناگهان در پاریس به سفارت انگلستان رفت و در برابر کارکنان سفارت و مراجعان فریاد زد: مرگ بر استعمار،مرگ بر انگلستان، زنده اردن و … و از آنجا خارج شد. در پی این اقدام، پارلمان اردن که تعطیلات خود را می گذرانید به دعوت ابوالهدی پاشا نخست وزیر وقت تشکیل جلسه داد و اعلام کرد که ملک طلال به بیماری روانی مبتلا شده و قادر به انجام وظایف خود نیست .

 

3 ژوئن 1982

سوم ژوئن 1982 در لندن، سه تن از افراد گروه ابو نِضال ـ دو اردنی و یک عراقی ـ قصد کشتن شلمو آرگف Shlomo Argov سفیر وقت اسرائیل در انگلستان را کردند. شلمو هنگام خروج از یک هتل هدف گلوله یکی از این سه قرارگرفت و از ناحیه سر مجروح شد و تیرانداز نیز توسط بادی گارد شلمو آرگف زخمی و دستگیر شد. دو تن دیگر نیز هنگام فرار به دام پلیس افتادند. یک سال بعد، یک دادگاه لندن آن سه فرد را به تحمل زندان محکوم کرد.

 

3 ژوئن 1761

هنری شرپنل Henry Shrapnel که در 1803 گلوله شرپنل را برای توپ اختراع کرد که به نام او باقی مانده است سوم ژوئن سال 1761 به دنیا آمد. وی یک افسر توپخانه بود که این گلوله «ضد نفر» را ساخت. «شرپنل» یک گلوله مجوّف است که داخل آن گلوله های متعدد، میخ، قطعات فلزی نوک تیز و … و مواد مواد منفجره تأخیردار قرار می دهند و گلوله اصلی پس از شلیک، در مسیر خود و نزدیک به هدف منفجر می شود و گلوله ها و قطعات داخل خود را آزاد می کند که در منطقه بزرگی تا 6 هزار متر مربع فرو می ریزنند و باعث تلفات فراوان افراد می شوند.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 3 ژوئن

1621: دولت هلند به سبک انگلستان فرمان تاسیس کمپانی هند غربی هلند را برای تصرف و اسثتمار قسمتهایی از قاره امریکا صادر کرد. قبلا آن دولت کمپانی هند شرقی هلند را برای بلعیدن اندونزی تاسیس کرده بود، به همان گونه که انگلستان کمپانی هند شرقی را برای تصاحب هندوستان به وجود آورده بود.

1808: جفرسون دیویس که از 1861 تا 1865 رئیس کنفدراسیون آمریکا (ایالات جنوبی ) بود متولد شد. هنوز ایالت جنوبی لوئی زیانا مراسم زادروز او را برگذار می کند.

1864:رنسوم الی الدز Ransom Eli Olds از پیشگامان صنعت اتومبیلسازی آمریکا و سازنده اتومبیل ازموبیل Oldsmobile و کامیون ریو REO (سه حرف اول اسم و نام خانوادگی رنسوم الی الدز) به دنیا آمد و 86 سال (تا 26 آگوست 1950) عمر کرد. وی که پسر یک آهنگر بود در اواخر آخرین دهه قرن 19 موفق به ساختن اتومبیل شد. هر دستگاه ازموبیل Oldsmobile ساخت کارخانه رنسوم در دهه نخست قرن بیستم تنها 650 دلار بفروش می رسید. وی در همان دهه کارخانه خودرا فروخت ولی سمت معاونت مدیر عاملی شرکت را حفظ کرد. رنسوم سپس یک کمپانی دیگر تاسیس کرد و کامیون ریو را ساخت که عمدتا در ارتش ها از آن استفاده می شود. بعدا کمپانی ژنرال موتورز کارخانه سازنده ازموبیل را خرید ولی از سال 2004 ساخت این نوع اتومبیل را که معروفیت یافته بود پس از 96 سال متوقف ساخت!.

1962: یک جت بوئینگ 707 ارفرانس هنگام برخاستن از فرودگاه اورلی Orly (پاریس) سرنگون شد و 130 تن سرنشیان آن کشته شدند. سال بعد (1963) در همین روز یک هواپیمای دی. سی ـ 7 شرکت نورث وست آمریکا در نزدیکی بریتیش کلمبیا (غرب کانادا) به اقیانوس آرام افتاد و 101 جان سپردند.

1979: یک چاه نفت در خلیج مکزیگ منفجر شد ودر طول چند هفته با خروج 3 میلیون بشکه نفت خام از آن آبهای این خلیج آلوده شدند. در اپریل 2010 نیز یک چاه نفت متعلق به کمپانی بریتیش پترولیوم (انگلستان) در خلیج مکزیک به علت نقص فنی در ساخت و لوله گذاری آن از کنترل خارج و ظرف چند ماه میلیونها بشکه نفت از آن وارد آبهای خلیج شد و سواحل ایالات متحده را آلوده ساخت و هفته ها خبر اول شبکه های تلویزیونی آمریکا بود و این دولت کمپانی انگلیسی را مجبور به پرداخت غرامت به آسیب دیدگان کرد. این رویداد ضعف های متعددی را آشگار ساخت. این مسئله هنوز ادامه دارد.

1999: اسلوبودان میلوشویچ Slobodan Milosevic رئیس جمهور وقت یوگوسلاوی پس از 11 هفته که کشورش زیر حملات هوایی شدید «ناتو» قرارداشت و آسیب فراوان دید حاضر شد به راه حل دولتهای عضو این پیمان دفاعی غرب برای مسئله کوزوو تن در دهد.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34456
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی