در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > سیزدهم فروردین
تبلیغات اینترنتی

سیزدهم فروردین

13farvardin سیزدهم فروردین

– سیزدهم فروردین برابر با دوم آوریل ، مصادف است با روز طبیعت . ( این روز تعطیل رسمی می باشد )

روز طبیعت

سیزدهمین روز فروردین ماه یا همان سیزده بدر آخرین روز از جشن‌های سال نو است. در تقویم‌های رسمی ایران این روز «روز طبیعت» نامگذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی است. برخی بر این باورند در این روز باید برای راندن بدشگونی از خانه بیرون روند و بدشگونی را در طبیعت به در کنند.

ابتدا نسب به فلسفه و گذشته این روز در کتاب های تاریخی و ادبی گذشته تحقیق کردیم اما اشاره ای به سیزده بدر در آنها نیافتیم، آیا این رسم را باید پدیده ای جدید دانست و یا این که، رسمی کهن است، و به علت عام و عامیانه بودن در خور توجه نبوده و با معیارهای مورخان زمان ارزش و اعتبار ثبت و ضبط نداشته است؟ سیزده بدر رسم و آیینی که بدین گونه در همه شهرها و روستاهای ایران همگانی است و در بین همهً قشرهای اجتماعی عمومیت دارد، نمی تواند عمری در حد دو نسل و سه نسل داشته باشد.

جشن سیزده فروردین ماه از اعیاد ایرانیان و فارسی‌زبانان است. ایرانیان چون در مورد این روز آگاهی کمتری دارند آن روز را بدشگون می دانند و برای بیرون کردن بدشگونیها از خانه و کاشانه خود کنار جویبارها و سبزه ها می روند و به شادی می پردازند. تا کنون هیچ دانشمندی ذکر نکرده که سیزده نوروز بدشگون است. بلکه قریب به پیش آمد روز سیزده نوروز را بسیار فرخنده دانسته اند. در تقویم اعراب روز سیزده نحس بود و پس از اسلام نیز چون عربها سیزده تمام ماه ها را بدشگون می دانستند، این باور در ایران نیز گسترش یافت و به اشتباه سیزده عید نوروز را نیز بدشگون می شمردند.

ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می رفتند و شادی می کردند و در حقیقت به این ترتیب رسمی بودن دوره نوروز را به پایان میرسانیدند.

این رویداد دارای آیین‌های ویژه‌ای است که در درازنای تاریخ پدید آمده و اندک اندک چهره سنت به خود گرفته است. از آن جمله می‌توان آیین‌های زیر را برشمرد:
گره زدن سبزه
سبزه به رود سپردن
ماهی عید را به رود انداختن
خوردن کاهو و سکنجبین
پختن غذاهای متنوع به ویژه آش رشته

 

+ عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=1178
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

3 نظرات

  1. با دو سه تا عکس مطالب جالب تر میشه متشکر خداحافظ

  2. این روز در واقع به یادبود قتلعام بیش از 70000 نفر از ایرانیان به دستور همسر دوم خیانتکار خشایا شاه که با نقشه پدرش به دربار رخنه کرده بود (او یهودی بود اما خشایا شاه نمیدانست) بر گذار میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی