در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دوازدهم مرداد – سوم آگوست
محل تبلیغات شما

رویدادهای دوازدهم مرداد – سوم آگوست

12mordad 3august رویدادهای دوازدهم مرداد – سوم آگوست

 

 

روز دوازدهم مرداد برابر با سوم آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

 

12 مرداد 1368

محسن بدیع، نخستین صداگذار و موسس صنعت لابراتور فیلم رنگی در ایران درگذشت.

 

 

12 مرداد 1359

«شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» به عنوان مرکز هماهنگی، مشارکت و هم فکری تشکیلات فرهنگی – تبلیغی نهادهای انقلابی در حرکت‏های عمومی و فراگیر جامعه با تأیید امام خمینی(ره) تاسیس شد.

 

 

12 مرداد 1358

انتخابات مجلس خبرگان برای تدوین قانون اساسی با شرکت گسترده مردم برگزار شد. سرانجام این مجلس با انتخاب 75 نفر نماینده، در 28 مرداد با پیام امام خمینی(ره) آغاز به کار کرد.

 

 

12 مرداد 1358

استاد جواد بدیع ‏زاده موسیقی ‏دان معاصر در سن 78 سالگی درگذشت.

 

 

12 مرداد 1349

نمایندگان اکافه (کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آسیا و خاور دور)، وارد تهران شدند.

 

 

12 مرداد 1342

مأموران امنیتی رژیم پهلوی محل اقامت امام خمینی(ره) در داودیه تهران را محاصره و از دیدار مردم با ایشان جلوگیری کردند.

 

 

12 مرداد 1331

مجلس شورای ملی با واگذاری اختیارات تام به «محمدمصدق» برای مدت شش ماه موافقت کرد. وی 22 تیر تصویب چنین اختیاراتی را برای مقابله با تبعات ملی شدن صنعت نفت درخواست کرده بود.

 

 

12 مرداد 1325

آیت‌الله حاج «شیخ محمد تقی بافقی» از علمای برجسته عصر مشروطیت در 68 سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

 

 

12 مرداد 1324

هیئت وزیران مصوبه ای درباره عکاسی، فیلمبرداری و نقاشی در داخل کشور تصویب کرد و طبق آن به جز موارد تعیین شده با نصب تابلو توسط وزارت کشور و وزارت جنگ شامل قلعه‌ها، استحکامات نظامی، اماکن و اجتماعات مذهبی؛ این گونه فعالیت ها در سایر محل‌ها آزاد اعلام شد.

 

 

12 مرداد 1321

متعاقب ورود مستشاران نظامی و مالی امریکا به ایران، «والاس موری»(وزیر مختار امریکا در تهران) در تلگرافی به وزارت خارجه کشورش گفت: بزودی ما در وضعی خواهیم بود که عملاً ایران را اداره می کنیم!

 

 

12 مرداد 1294

سومین کابینه «میرزا حسن خان مستوفی الممالک»(نخست وزیر قاجار) تشکیل شد. این کابینه با پیشروی نظامیان روس به طرف تهران و شورش مسلحانه نظام السلطنه مافی در غرب کشور همراه بود.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

12mordad 2august رویدادهای دوازدهم مرداد – سوم آگوست

 

سوم آگوست 1961

 سوم جولای 1961 اعلام شده بود که همینگوی چند ساعت پیش از آن (دوم جولای) در خانه اش در شهرKetcham ایالت کوهستانی آیداهو با شلیک گلوله خودکشی کرده است. ادعای مری ولش مورد تایید پزشگ قانونی ـ که جسد را معاینه کرده بود ـ و نیز پلیس محل قرار نگرفت که نظر بر خودکشی همینگوی داشته اند. همینگوی 21 جولای 1899 در ایالت ایلی نوی آمریکا به دنیا آمده بود و کار روزنامه نگاری را از جوانی و از روزنامه «کانزاس سیتی ستار» آغاز کرده بود و کار او در این روزنامه پوشش اخبار حوادث شهر بود و همین حادثه نویسی اورا به داستان نویسی گرایش داد. پس از ورود آمریکا به جنگ جهانی اول، همینگوی بمانند سایر جوانان این کشور وارد ارتش شد، به جبهه اروپا اعزام و مدتی راننده آمبولانس نظامی بود تا اینکه مجروح شد. محصول این جبهه رفتن داستان «وداع با اسلحه» است.

 

 

سوم آگوست 2008

سوم آگوست 2008 الکساندر سولژنیتسین Aleksandr Solzhenitsyn داستان نگار و بازی نویس (نمایشنامه نگار) معروف روس در نود سالگی در مسکو براثر ایست قلب درگذشت و از خود 35 داستان و نمایشنامه به چاپ رسیده و ازجمله داستان «گولاگ» برجای گذارد. عدم رضایت و انتقادهای او از ساختار اداری نادرست و وجود فساد و ندانمکاری در میان مقامات بالادست شوروی و بی اعتنایی آنان به اکثریت، جز خودشان معروف است. سولژنتیسین از سوسیالیسم انتقاد نکرد و تاسف خورد که چرا پیاده کردن این فرضیه در شوروی به دست نابخردان خودپسند افتاده بود. وی از طریق تالیف خود «گولاگ» جهانیان را در جریان آنچه را که در اردوگاههای کار اجباری شوروی می گذشت قرارداد. سولژنیتسین که در سال 1970 برنده جایزه نوبل در ادبیات شده بود در سال 1974 به حالت تبعید از وطن خارج شد. او سالها در ایالات متحده بسربرد ولی حاضر نشد به میهن پدری پشت کند و تابعیت دولت دیگر را بپذیرد.

 

 

سوم آگوست 1926

امروز زادرور انتونی سمسون Anthony T. S. Sampson نویسنده بزرگ انگلیسی است که سوم آگوست 1926 به دنیا آمد و 18 دسامبر 2004 درگذشت. وی نخست روزنامه نگار بود و تا معاونت سردبیری ابزرور The Observer و سردبیری مجله «Drum طبل» ارتقاء یافته بود و تا آخر عمر نیز انتشار مقالات وی در ایندیپندنت قطع نشد. سمسون روزنامه نگاری را از مجله درام چاپ شهر یوهانسبورگ (آفریقای جنوبی) آغاز کرده بود.

 

 

سوم آگوست 2007

سوم آگوست 2007 و هشت ماه پس از ایجاد «ویکیلیکس Wikileaks» در اینترنت، انجمن جهانی روزنامه نگاران آن را «نیو میدیا = رسانه نو» اعلام و ردیف تازه ای در فهرست رسانه ها برایش بازکرد. بنیادگذاران این رسانه که کار خودرا افشاکردن فساد مالی، اداری و سیاسی در سطح جهان با یافتن اسناد و قراردادن در اینترنت با هدف روشن ساختن مردم و اصلاح وضعیت از این طریق اعلام کرده اند بیشترین مخاطبان را به دست آورده اند.

 

 

سوم آگوست 1900

امروز زادروز ارنی پایل Ernie Pyle روزنامه آمریکایی است که سوم آگوست 1900 در نیومکزیکو به دنیا آمد و 18 اپریل 1945 هنگام تهیه عکس و خبر از میدان جنگ در جزیره ای نزدیک به «اوکیناوا» هدف گلوله ژاپنی ها قرار گرفت و کشته شد.

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 3 اوت

1843: روزنامه “رفورم La Reforme” با هدف پاسداری از دمکراسی فرانسه در پاریس تاسیس شد.

1882: کنگره آمریکا نخستین قانون محدود ساختن مهاجرت به این کشور را تصویب کرد.

1902: حبیب بورقیبه نخستین رئیس جمهوری تونس به دنیا آمد و98 سال عمر کرد.

1914: در این روز در آغاز جنگ جهانی اول ، آلمان به بلژیک حمله ور شد و به فرانسه هم اعلان جنگ داد.

1960: سرزمین آفریقایی نیژر استقلال خود را از فرانسه به دست آورد.

1972: قرارداد محدود کردن شبکه دفاع ضد موشک بالیستیک ( ا. ام . بی.) میان شوروی و آمریکا امضاء که در سال 2002 آمریکا از آن بیرون آمد. از همان آغاز کار هم این قرارداد مورد ایراد اصحاب نظر قرار گرفته بود که آیا می شود سلاحهای صرفا

دفاعی یک ملت را محدود کرد!.

1975: یک جت بوئینگ 707 (قدیمی ترین نوع جت مسافر بر که اینک عمدتا از رده خارج شده اند) در اقادیر مراکش به کوه اصابت کرد و 188 تن کشته شدند.

1981: جنبش همبستگی (Solidarity) در لهستان که بر ضد نظام وقت لهستان بپاخاسته بود از گران شدن بهای مواد غذایی استفاده کرد و هواداران خود و ناراضیان را به خیابانها آورد و خیابانهای مرکزی شهر ورشو را به روی ترافیک بست.

1981: 13 هزار تن کارکنان ترافیک هوایی در آمریکا با هدف دریافت دستمزد بیشتر دست به اعتصاب زدند و به اخطار رونالد ریگن رییس جموری وقت آمریکا که به کار بازگردند توجه نکردند و در نتیجه همگی اخراج شدند.

 

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=38962
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

4 نظرات

 1. آخه کاشکی همین تاریخ آگوست رو روزانه تو سایت میزاشتین پیشه کامنتها ممنون میشم اگه فعال کنید این تاریخهارو مرسییییییییییییییییییییییییییییییی

  • --> آسمونی

   منطورتون اینه کادر جداگانه ای مثل بخش پیامک داشته باشه؟

   • منظورم این بود که مثلا الان من دارم کامنت مینویسم شما هم بنویسید که آگوست مثلا چند ساعت فلان کامنت گذاشته اینجا مهسا فعال کنید تاریخرو پیش کامنتها

    • --> آسمونی

     قبلاً فعال بود، اما بنا به دلایلی این مورد رو حذف کردیم، اگر تصمیمی در این خصوص بگیریم حتماً اجرایی خواهد شد.
     متشکریم از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی