در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دوازدهم خرداد – دوم ژوئن
محل تبلیغات شما

رویدادهای دوازدهم خرداد – دوم ژوئن

12khordad 2june رویدادهای دوازدهم خرداد – دوم ژوئن

 

روز دوازدهم خرداد برابر با دوم ژوئن 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

12 خرداد 1379

‘سید‌علی‌اکبر ابوترابی’ که مدیریت 10 ساله‌اش در اردوگاه‌ اسیران ایرانی در عراق زبانزد همه آزادگان ایران است، در یک سانحه رانندگی در جاده مشهد به همراه پدرش جان به جان ‌آفرین تسلیم کرد.

 

12 خرداد 1354

مناسبات سیاسی ایران و لیبریا برقرار شد.

 

12 خرداد 1352

سرهنگ ‘هاوکینز’ آمریکایی، از افسران ارشد هیات مستشاری آمریکا در ایران، در منطقه عباس‌آباد توسط دو موتورسوار مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

 

12 خرداد 1349

با درگذشت آیت الله ‘سید محسن طباطبایی حکیم'( مرجع تقلید شیعیان جهان)برنامه‌های موسیقی رادیو و تلویزیون ایران قطع شد و در سراسر کشور عزای ملی اعلام شد. در ایران بار دیگر مرجعیت’امام خمینی'(ره) توسط علما مورد تأکید قرار گرفت.

 

12 خرداد 1323

پس از برگزاری کنفرانس مهم رهبران سه کشور انگلیس،آمریکا و شوروی در تهران، شهرداری تهران اعلام کرد سه خیابان مهم تهران به اسم ‘چرچیل’ ، ‘روزولت’ و ‘استالین’ نامگذاری می شود.

 

12 خرداد 1314

نخستین فرهنگستان ایران به ریاست ‘محمدعلی فروغی'( نخست وزیر ) آغاز به کار کرد. اساسنامه این فرهنگستان در 29 اردیبهشت 1314 به تصویب هیأت دولت رسید و در 5 خرداد به وزارت معارف ابلاغ شد. این اساسنامه در 16 ماده تنظیم شده و در ماده اول آن بر لزوم حف1 توسعه و ترقی زبان فارسی تأکید شده بود.

 

12 خرداد 1313

‘رضاخان’ تنها مسافرت خارجی خود را به ترکیه آغاز کرد. این سفر یک ماهه، انگیزه‌های او را برای رواج بی بندوباری و لائیسم، شبیه آنچه آتاتورک در کشورش ایجاد کرده بود، تقویت کرد.

 

12 خرداد  1346

(1346 هجری) در برلین غربی، برضد شاه سابق (پهلوی دوم) که به این شهر رفته بود تظاهرات دامنه داری صورت گرفت که ضمن آن یک نفر کشته شد.

 

12 خرداد 1331

12 خرداد 1331 (دوم ژوئن 1952) وزارت امور خارجه ایران (دولت دکتر مصدق) طی یادداشتی به دولت انگلستان تاکید کرد که امضای هرگونه قرارداد این دولت (انگلستان) با بحرینِ ایران را، نقض تعهدات و یک «دو ـ رویی» محض می داند. در این یادداشت آمده بود که دولت انگلستان طبق اسناد موجود از زمان شاه عباس به بعد، بارها پذیرفته است که مجمع الجزایر بحرین گوشه ای از قلمرو ایران است. بنابراین، نباید با متمرّدین این جزایر قرارداد امضاء می کرد

 

12 خرداد 545

محاسبات تقویمی نشان می دهد که جزیره 9 هزار کیلومتری قبرس در مدیترانه شرقی در ماه ژوئن سال 545 پیش از میلاد بر قلمرو ایران افزوده شده بود و این زمان در کتابهای تاریخ قرون قدیم مندرج است. این جزیره که از نظر وسعت سومین جزیره مدیترانه بشمار می رود تا مارس 332 پیش از میلاد [ 4 ـ 5 ماه پس از نبرد ایسوس] هنوز در دست ایرانیان بود. نبرد ایسوس که در آن ارتش ایران از اسکندر مقدونی شکست خورد در نوامبر 333 پیش از میلاد روی داده بود. ناحیه ایسوس تا ساحل مدیترانه فاصله زیاد ندارد. در دوران حکومت ایران بر قبرس، نهال و بذر بسیاری از درختان میوه منطقه مدیترانه و نیز حنا (برای تولید رنگ قرمز) از این جزیره به ایران و نهال و بذر چند نوع انگور ایران به آنجا منتقل شد. ایرانیان از معادن مس قبرس استفاده می کردند.

 

* رویدادهای جهانی:

 

12khordad 2june1 رویدادهای دوازدهم خرداد – دوم ژوئن

 

2 ژوئن 1882

جویسپی گاریبالدی Giuseppe Garibaldi میهندوست بنام ایتالیا که در تامین وحدت وطن خود، پس از 14 قرن از هم پاشیدگی، جانفشانی بسیار کرد دوم ژوئن 1882 در 74 سالگی درگذشت. وی چهارم ژوئیه (جولای) 1807 به دنیا آمده بود. کاوور Camillo di Cavour با زبان و قلم و گاریبالدی با تفنگ، وحدت ایتالیا را تامین کردند که کاری بس دشوار بود. گاریبالدی پس از بیرون آوردن مناطق متعدد ایتالیا از دست حکام مستقل، برای تحقق آرزوی دیرینش که شهر رُم بار دیگر پایتخت ایتالیا شود، با مردان خود دو بار به این شهر که در دست پاپ بود حمله بُرد که پادشاه کاتولیک فرانسه به کمک پاپ نیرو فرستاد و نظامیان فرانسوی که از لحاظ شمار و تسلیحات بر مردان گاریبالدی برتری داشتند تا مدتی مانع الحاق رم به ایتالیای واحد شدند.

 

2 ژوئن  1994

دوم ژوئن 1994 بر اثر سرنگون شدن یک هلی کوپتر که از شهر بلفاست (ایرلند شمالی) بپرواز درآمده بود 19 افسر اطلاعاتی انگلستان وابسته به اینتلیجنس سرویس این کشور (سازمان ام. آی – 5) کشته شدند. در این حادثه شش افسر ارتش و پلیس نیز جان سپرده بودند. هلی کوپتر 29 سرنشین داشت. رسانه های لندن درباره این حادثه نوشته بودند که 19 افسر اطلاعاتی مقتول از زبده ترین ماموران جاسوسی و ضد جاسوسی انگلستان بودند.

 

2 ژوئن  2005

«مارک فلتMark Felt» معاون پلیس امنیت داخلی آمریکا (اف.بی.آی) در زمان حکومت نیکسون، که در سال 2005 نود و یک ساله و در سانتا رزا (کالیفرنیا) زندگی می کرد چند روز پیش از آفتابی کردن خود، مشاور قضایی اش را فراخوانده و از او خواسته بود که به مجله «ونیتی فرVanity Fair» بنویسد که وی قضیه واترگیت را به «باب وودوارد Bob Woodward» خبرنگار اینوستیگیتیو واشنگتن پست گفته بود و از او خواسته بود که نامش محرمانه بماند.

 

برخی دیگر از رویدادهای 2 ژوئن

1491: هنری هشتم که ازدواجهای متعدد او و گردن زدن همسرانش به جای طلاق گفتن آنان و درگیری با پاپ بر سر طلاق و ازدواج مجدد و اعلام استقلال کلیسای انگلستان به ریاست خود صفحات تاریخ را پر کرده است متولد شد.

1763: پونتیاک رئیس قبایل متحده بومیان آمریکا (سرخپوستان) بزرگترین پادگان نظامی انگلستان در میشیگان را تصرف و شهر مکیناو را از چنگ اروپایی های مهاجر خارج ساخت.

1774: دولت لندن اجرای قانون استقرار سربازان انگلیسی در خانه مهاجرنشین ها در آمریکا را صادر کرد که یک اشتباه بود و باعث خشم مهاجران شد که این قانون را «غیرقابل تحمل» اعلام کردند و گروه ـ گروه به انقلاب استقلال پیوستند.

1793: در پاریس 29 تن به عنوان «ضد انقلاب» متهم به گردن زده شدن باگیوتین شدند و همین کار سبب رویگردان شدن مردم از انقلاب و سرآغاز شکست آن شد. این عده اتهام «ضد انقلاب» بودن را رد کرده بودند.

1848: کنگره اسلاو نژاد های اروپا با هدف ایجاد یک کنفدراسیون در پراگ کار خود را آغاز کرد که با توطئه اروپای غربی رو به رو شد و به نتیجه نرسید ولی این فکر مخصوصا در روسیه هنوز باقی و زنده است.

1896: مارکونی اختراع رادیو را به ثبت داد.

1921: کنگره آمریکا (قوه مقننه) به بومیان این سرزمین (اصطلاحا سرخپوستان ) که از هزاران سال پیش در این کشور بودند بالاخره تابعیت آمریکا اعطاء کرد!. به عبارت دیگر، مهاجران «بومیان» را تبعه کشور کردند.

1949: کشور «ساخت انگلستان» ماوراء اردن به اردن هاشمی تغییر نام داد.

1949: جمهوریت ایتالیا پس از روشن شدن نتیجه رفراندم اعلام شد. در این رفراندم از ایتالیایی ها خواسته شده بود که میان نظام پادشاهی و جمهوریت، یکی را انتخاب کنند که اکثریت رای به جمهوری شدن داده بود و امبرتو دوم پادشاه وقت ایتالیا این نتایج را

پذیرفت و کنار رفت.

1967: (1346 هجری) در برلین غربی، برضد شاه سابق (پهلوی دوم) که به این شهر رفته بود تظاهرات دامنه داری صورت گرفت که ضمن آن یک نفر کشته شد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34374
loading...
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی