در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای یازدهم مرداد – دوم آگوست
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای یازدهم مرداد – دوم آگوست

 11mordad 2august1 رویدادهای یازدهم مرداد – دوم آگوست

 

 

روز یازدهم مرداد برابر با دوم آگوست

رویداد ها و وقایع این روز به شرح زیر می باشد

 

 

* رویدادهای ملی

 

 

11 مرداد 1380

حکم ریاست جمهوری” سیدمحمد خاتمی” از سوی “آیت الله خامنه‌ای” رهبر معظم انقلاب تنفیذ شد.

 

 

11 مرداد 1367

“برژینسکی ” مشاور ارشد سیاست خارجی امریکا گفت‌: امریکا باید در قبال ایران موضع انعطاف پذیری در پیش گیرد و در گشایش روابط با ایران پیش دستی کند.

 

 

11 مرداد 1360

حکم ریاست جمهوری” محمدعلی رجائی” از سوی “امام خمینی”(ره) تنفیذ شد.

 

 

11 مرداد 1342

“امام خمینی”(ره) از زندان عشرت آباد به یک خانه در داودیه تهران منتقل و بعضی محدودیتهای ایشان رفع شد.

 

 

11 مرداد 1338

“عباس آرام” سفیر ایران در ژاپن به سمت وزیر امور خارجه ایران منصوب شد.

 

 

11 مرداد 1332

“کرمیت روزولت” مأمور سیا و یکی از طراحان اصلی کودتا بر ضد” مصدق” با شاه ملاقات کرد. در این ملاقات طرفین توافق کردند سرلشکر”زاهدی” جایگزین مصدق شود و کابینه جدیدی تشکیل دهد.

 

 

11 مرداد 1297

“میرزا حسن خان وثوق الدوله” کابینه دوم خود راتشکیل داد. این کابینه تاسوم تیر 1299 برقرار بود.

 

 

11 مرداد 1288

“شیخ فضل الله نوری” پرچمدار دفاع از مشروعیت جنبش مشروطه‌، به دار آویخته شد و به شهادت رسید.

 

 

 

* رویدادهای جهانی:

 

 

11mordad 2august رویدادهای یازدهم مرداد – دوم آگوست

 

 

2 آگوست 1939

البرت اینشتاین Albert Einstein فیزیکدان آلمانی که به آمریکا مهاجرت کرده بود دوم آگوست سال 1939 در نامه ای که برای روزولت رئیس جمهوری وقت آمریکا ارسال داشت به او تاکید کرد که ساخت بمب اتمی کاری است شدنی و هیتلر دارد این برنامه را دنبال می کند.این نامه روزولت را ترغیب به فراهم ساختن مقدمات تولید بمب اتمی کرد. پروژه منهتن به اجرا درآمد و یک دسته از دانشمندان مربوط دوم دسامبر 1942 (سه سال پس از نامه اینشتاین) در دانشگاه شیکاگو موفق به کنترل واکنش های زنجیره ای اتم شدند و نخستین بمب اتمی آمریکا در نیمه جولای 1945 در بیابان ایالت نیومکزیکو آزمایش شد و ششم آگوست (سه هفته بعد) بر ضد ژاپن بکار رفت.

 

 

 

2 آگوست 1580

وم آگوست سال 1580 «میشل دو مونتاین» نویسنده و پژوهشگر بنام فرانسوی تالیف دو جلدی خود «رساله ها» را منتشر ساخت که روزنامه های اروپایی به این مناسبت مدعی شده اند که وی مبتکر رساله نگاری («اسیEssay» نویسی) بوده است که اینک قلمرو بیشتری یافته و فیلم و عکس را هم در برگرفته است. مورخان، ابتکار رساله نویسی را به صورتی که در دانشگاههای امروز مرسوم است از «پلوتارک» دانسته اند.

 

 

 

2 آگوست  1923

جیمز بالدوین James Baldwin نویسنده سیاهپوست آمریکایی دوم آگوست 1923 به دنیا آمد و اول دسامبر 1987 در فرانسه از سرطان معده فوت شد. او یک داستان نویس ماهر و با احساس و یک مقاله نگار و منتقد بزرگ بود که در طول عمر نویسندگی خود همه اش درباره تبعیض به خاطر رنگ پوست و جدایی انسانها از هم نوشته و بلندگوی ناله های قربانیان تبعیض شده بود.داستانها، مقاله ها و فیلمنامه های بالدوین کمک بزرگی به جنبش حقوق مدنی سیاهان آمریکا کرد تا این که قانون مربوط تصویب شد. بالدوین که از مشاهده تبعیض در زادگاه خود خسته شده بود کشور فرانسه را برای ادامه زندگی انتخاب کرد و تا پایان عمر همانجا ماند.

 

 

 

2 آگوست  216

دوم آگوست سال 216 پیش از میلاد (روزی چون امروز) رومیان در منطقه «کانائه Cannae» واقع در شمال شرقی ایتالیا از هانیبال Hannibal کارتاژی شکست سختی که قابل پیش بینی نبود متحمل شدند. [کارتاژ در حاشیه شمالی آفریقا و عمدتا لیبی و تونس امروز بود که اعراب قرطاجُنّه می خوانند].مورخان، این پیروزی کارتاژیها را به حساب نبوغ نظامی هانیبال نوشته اند. هانیبال که قبلا متحد رومیان بود به دلایل بسیار از جمله این که رومی ها دیگران را به چشم انسانهای درجه دوم نگاه می کردند از آنها جدا شد و اسپانیا را که در قلمرو روم بود تصرف کرد و در سال 214 پیش از میلاد برای گوشمالی دادن رومیها ارتش خودرا که مجهز به فیل جنگی بود از طریق فرانسه از کوههای سر به فلک کشیده پُربرف آلپ عبور داد و پا به شمال ایتالیا گذارد.

 

 

 

2 آگوست  532

دوم آگوست در سال 532 میلادی، واحدهای ارتش روم (شرقی) در شهر قسطنطنیه (استانبول امروز) تظاهرکنندگان بر ضد مالیاتهای اضافی تازه را به داخل ورزشگاه بزرگ این شهر راندند و در اینجا قتل عام کردند.

 

 

 

2 آگوست  1934

دوم آگوست 1934 مارشال هیندنبورگ رئیس جمهور آلمان درگذشت و همان روز هیتلر از پارلمان خواست که با تصویب یک قانون او را «فوهررFuhrer» به معنای رهبر و پیشوا لقب دهد که هم رئیس جمهور باشد و هم صدر اعظم (رئیس دولت).

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 2 اوت

338: پیش از میلاد فیلیپ دوم پادشاه مقدونیه ارتش اتحادیه یونانی ها را که از نظر شمار بیش از نیروهای او بودند در «چائه رو نه آ» شکست داد و با تصرف همه یونان مسیر تاریخ را تغییر داد.

1492: پادشاه و ملکه اسپانیا دستور اخراج یهودیان را از این کشور صادر کردند که جمعی از آنان به استانبول نقل مکان کردند.

1589: هانری سوم شاه وقت فرانسه که خود را وارد جدالهای مذهبی کرده بود به دست یک طلبه مسیحی به نام ژاک کلمنت کشته شد.

1696: محمد اول سلطان عثمانی به دنیا آمد. سلاطین عثمانی ، جز سلیم اول و سلیمان پسرش مابقی بیشتر اوقات را درگیر امور حرمسرای گسترده خود بودند. مادر سلطان قدرت زیاد داشت. مقامهای دولتی بفروش می رسید . قتل، و به بردگی گرفتن مردم

سرزمین های دیگر رواج داشت. اگر وزیر اعظم شایسته بود پیشرفتی هم صورت می گرفت. پیشرفتهای نظامی اولیه به این سبب بود که ترکان عثمانی عاشق جنگ و نزاع بودند. بقای عثمانی در دو قرن آخر هم نتیجه رقابت قدرتهای اروپایی باهم بود که نمی

خواستند یکی از آنها عثمانی را تصرف کند.

1914: آلمان از بلژیک خواست که به نیروهای آلمانی اجازه دهد تا از طریق خاک آن کشور به فرانسه حمله برند که بلژیک پس از مشورت با انگلستان این درخواست را رد کرد و همان روز نیروهای آلمان وارد خاک بلژیک شدند و دولت انگلستان نیز به آلمان

اعلان جنگ داد.

1939: قانون «Hatch» کارمندان دولت فدرال آمریکا را از فعالیت سیاسی در محل کار ممنوع کرد.

1945: کنفرانس سران دول فاتح در پتسدام که از 17 ژوئیه آغاز شده بود پس از موافقت با تقسیم آلمان و اتریش میان فاتحان و محاکمه اطرافیان هیتلر و باز گرداندن آلمانی ها از خاک لهستان و احاله تعیین مرزهای لهستان به یک اجلاس بین المللی بکار خود پایان

داد.
1967: «کلاد بارنت» که برای دادن اخبار فعالیت سیاهپوستان به رسانه ها و نیز دادن خبرهای درست از نقاط دیگر به آنان، خبر گزاری Associated Negro Press را تاسیس کرده بود در 78 سالگی درگذشت.

 

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=38500
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی