در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای یازدهم خرداد – یکم ژوئن
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای یازدهم خرداد – یکم ژوئن

11khordad 1june رویدادهای یازدهم خرداد – یکم ژوئن

 

روز یازدهم خرداد برابر با یکم ژوئن 

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

11 خرداد 1366
حجج ‌اسلام «سیدعلی خامنه‌ای» و « اکبر هاشمی رفسنجانی» در نامه‌ای به امام خمینی (ره) خواستار تعطیل حزب جمهوری اسلامی شدند. امام نیز با این درخواست موافقت کردند.

 

11 خرداد 1363
شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه 552 مربوط به جنگ عراق با ایران را منتشر کرد.

 

11 خرداد 1356
56 دانشجوی معترض ایرانی به علت انجام تظاهرات علیه رژیم شاه در محوطه دانشگاه واشنگتن، توسط پلیس امریکا دستگیر شدند.

 

11 خرداد 1352
«ریچارد هلمز‌» سفیر امریکا در تهران، در ملاقاتی با « عباسعلی خلعتبری‌» وزیر خارجه کشورمان تأسف دولت امریکا را از اظهارات قائم مقام وزارت دفاع این کشور درباره به کارگیری اصطلاح «خلیج فارس و عرب» ابراز داشت‌. درپی این ملاقات اطلاعیه‌ای نیز از سوی سفارت امریکا منتشر شد.

 

11 خرداد 1349
آیت‌ الله « سید‌محمد‌رضا سعیدی» از روحانیون مبارز عصر پهلوی توسط مأموران رژیم شاه دستگیر و به زندان قزل قلعه منتقل شد.

 

11 خرداد 1348
«حسن ارسنجانی» طراح لایحه اصلاحات ارضی در ایران، در سن 47 سالگی بر اثر سکته قلبی جان سپرد.

 

11 خرداد 1344
منزل مراجع قم امروز شاهد تجمع علما ، فضلا و طلاب حوزه علمیه قم در اعتراض به صدور حکم اعدام اعضای هیات موتلفه اسلامی شامل محمد بخارایی، محمد صادق امانی همدانی، رضا هرندی و مرتضی نیک نژاد بود. این عده اول بهمن ماه 1343 «حسنعلی منصور» نخست وزیر را ترور کرده بودند.

 

11 خرداد 1314
اساسنامه «فرهنگستان ایران» که روز چهارم اردیبهشت گذشته توسط «محمدعلی فروغی» رئیس الوزرا در تهران تشکیل شده بود ، به تصویب هیات وزیران رسید.

 

11 خرداد 1306
«حاج مهدی قلی هدایت» کابینه تشکیل داد. این کابینه تا شهریور ماه سال 1312 فعالیت داشت.

 

11 خرداد 1305
جمعی از علمای تهران از جمله «سید حسن مدرس» در منزل امام جمعه تهران تشکیل جلسه دادند تا در مورد حملات وهابیون به اماکن مقدسه مدینه چاره اندیشی کنند.

 

11 خرداد 1303
روزنامه «اتحاد اسلام» به مدیریت « شیخ حسین لنکرانی» در تهران منتشر شد.

 

11 خرداد 1299
اولین پیمان دوستی میان ایران و چین به امضا رسید.

 

11 خرداد 1290
میرزا «محمدعلی خان علاء السلطنه» وزیر علوم در راس هیاتی برای شرکت در مراسم تاجگذاری پادشاه انگلیس، عازم لندن شد.

 

* رویدادهای جهانی:

 

11khordad 1june1 رویدادهای یازدهم خرداد – یکم ژوئن

 

یکم ژوئن 1660

یکم ژوئن سال 1660 به حکم یک دادگاه مهاجرنشین انگلیسی ماساچوست بانو «ماری بارت دایرMary Barrette Dyer» به جرم نقض مکرر قانون ماساچوست (بعدا یک ایالت آمریکا) که کویکر مذهب ها را از ورود به آنجا منع کرده بود به دار آویخته شد. در آن زمان قانون ماساچوست ورود کویکرها Quakerرا به این منطقه ممنوع ساخته بود. با این که شوهر ماری از دوستان فرماندار وقت بود، حکم اعدام درباره او اجرا شد. شوهر ماری کویکر مذهب نبود.

 

یکم ژوئن  2004

برخی پزشکان متخصص بیماری سرطان یکم ژوئن 2004 نظر خود را درباره نتیجه یک پژوهش تازه که اواخر ماه مه همین سال انتشار یافته بود که در آن نسبت به دقت آزمایش «پی. اس . ا .P.S.A» ایجاد تردید شده بود روشن ساخته و گفته بودند که به اصالت این آزمایش تردید نیست. شک به سطح قابل قبول پی اس ا در خون است.

 

یکم ژوئن  2005

پراودای آنلاین یکم ژوئن 2005 در سرمقاله خود ضمن اشاره به گردهمایی وقت مقامات گرجستان، اوکراین، آذربایجان و مولداوا در شهر یالتا در کریمه اخطار کرد که هرگونه تلاش برای توسعه ناتو در شوروی سابق سرانجام به برخورد با مسکو و معارضه ای سخت و دامنه دار منتهی خواهد شد. از سکوت کنونی مسکو نباید سوء استفاده شود.

 

برخی دیگر از رویدادهای 1 ژوئن

193: میلادی مارکوس دیدیوس امپراتور روم در شصت و ششمین روز زمامداریش در کاخ امپراتوری ترور شد.

1215: در پی یک جنگ پرتلفات، بیژینک Beijing [اینک شهری 20 میلیونی] به دست مغولها افتاد که بعدا به نام دودمان «یوان» به حکومت بر چین ادامه دادند. بیژینک در لغت به معنای پایتخت شمالی است. مغولها آن را Daidu می گفتند (به معنای پایتخت بزرگ) و مارکو پولو در سفرنامه اش، بیژینگ را Canbuluc = Canbaluc نوشته است. فرانسویان «پکن» گفته اند.

1845: یک کبوتر نامه بر پس از 55 روز پرواز و طی 11 هزار کیلومتر مسافت خود را از آفریقای جنوب غربی (نامیبیای امروز) به لندن رسانید.

1869: توماس ادیسون ماشینی را که برای تسهیل امر رای گیری در انتخابات ساخته بود به ثبت داد. با این که از اختراع این ماشین 136 سال گذشته است روشهای اخذ رای ماشینی (از مکانیکی تا الکترونیک) همواره مورد ایراد و اعتراض بوده اند و هنوز هیچ روشی در دقت، و دادگاه پسند بودن جای نوشتن ورقه رای با دست و انداختن آن به صندوق را نگرفته است. در برخی از کشور ها از هر دو روش به موازات هم استفاده می کنند که اگر به شمارش آراء که از طریق ماشین اخذ شده اعتراض شود، شمارش آرایی که با قلم نوشته و یا علامت گذاری شده و به داخل صندوقهای تماما شیشه ای انداخته شده ( که هرکس بتواند حجم اوراق رای را به چشم ببیند و از خالی بودن صندوق پیش از رای گیری مطمئن شود) آغاز شود که این دوباره شماری وقت گیر، اما معتبر است.

1949: نخستین مجله به صورت «مایکرو فیلم( یا مایکرو فرم )» انتشار یافت که ادامه این روش از زمان پیدایش اینترنت و مطالب « آن لاین » ضرورت نداشته است.

1958: مردم فرانسه که از خودسری ها، گرانی ها، بیکاری ها و … به جان آمده بودند شارل دوگل را از بازنشستگی خارج و رئیس دولت کردند تا به اوضاع سر و سامان دهد و او با این شرط که شش ماه کشور را با تصمیمات و بخشنامه های خود اداره کند با باز گشت به قدرت موافقت کرد.

1971: نظامیان سابق آمریکایی (وتران ها) که در جنگهای خاوردور شرکت کرده بودند جملگی از دولت این کشور خواستند که به جنگ غیر ضروری و بیهوده و پرهزینه ویتنام پایان دهد.

1979: به حکومت اقلیت سفید پوست رودزیای جنوبی به ریاست «ای ین اسمیت Ian Smith » پایان داده شد و اکثریت سیاهپوست این سرزمین آفریقایی 390 هزار کیلومتری و 12 میلیونی دولت را به دست گرفت و نام کشوررا به زیمبابوه بازگردانید و نام پایتخت را هم از سالیسبوری به حراره تغییر داد. سسیل رودس Cecil Rhodes انگلیسی در قرن نوزدهم آن سرزمین را که استقلال و پادشاه داشت به نام انگلستان متصرف شده بود. در طول سلطه لندن، شمار مهاجران سفید پوست رودزیای جنوبی (هم مرز فدراسیون آفریقای جنوبی و موزامبیک) به دویست هزار تن رسیده بود که این سفیدپوستان در سال 1965 به رهبری «ای ین اسمیت» به استعمار دولت لندن پایان و به طور یکجانبه اعلام استقلال کرده بودند. مبارزه سیاهپوستان با حکومیت سفیدپوستان از همان نخستین لحظه اعلام استقلال اغاز شده بود. مُگابه یکی از دو رهبر مبارزان بود که بعدا رئیس جمهور زیمبابوه شد.

1990: سران آمریکا و شوروی میان دو کشور یک قرارداد منع تولید سلاحهای شیمیایی را امضاء کردند.

2009: یک هواپیمای ارفرانس در پرواز شماره 447 از ریو دو ژانیرو (برزیل) به پاریس به اقیانوس اطلس افتاد و 228 سرنشین آن کشته شدند. جعبه سیاه حاوی مکالمات خدمه و وضعیت پرواز این هواپیما در سال 2011 در کف اقیانوس به دست آمد و پس از بررسی، در ماه می 2011 اعلام شد که علت سقوط؛ نبودن خلبان در کابین خود در لحظه خطر بوده است!. خلبان از کابین خارج شده و به سالن مسافران رفته بود تا قدم بزند و ….

2011: شبکه فاکس نیوز گزارش داد که هزینه عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و عراق از نوامبر 2001 تا مارس 2011 به 993 میلیارد و 500 میلیون دلار رسیده است (تقریبا یک تریلیون دلار) و مالیات دهندگان آمریکایی سئوال می کنند که چرا و هدف چیست؟. بکاربردن نیروی نظامی، وسیله است برای رسیدن به هدف سیاسی و این هدف هنور توجیه نشده است. بر اساس محاسبات، اینک هزینه هر نظامی آمریکایی در افغانستان سالانه یک میلیون دلار است. آمریکا تنها در ایالت هشتاد هزار نفری هِلمند افغانستان یک میلیارد و سیصد میلیون دلار هزینه کرده است، چرا؟

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34262
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی