در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > تقویم تاریخ > رویدادهای دهم خرداد – سی و یکم می
کانال تلگرام کوروش

رویدادهای دهم خرداد – سی و یکم می

10khordad 31may رویدادهای دهم خرداد – سی و یکم می

 

روز دهم خرداد برابر با سی و یکم می

رویداد ها و وقایع این روز به شرح ذیل می باشد

 

* رویدادهای ملی

 

10 خرداد 1359

تحریم اقتصادی آمریکا علیه ایران که در اول خرداد به تصویب رسیده بود اجرایی شد.

 

10 خرداد 1357

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد یک قرارداد9/1 میلیارد دلاری برای تولید 352 جت جنگنده اف 16 برای آمریکا، ایران و چهار کشور اروپائی را با شرکت ‘جنرال داینامیکس’ منعقد کرده است. 55 هواپیمای تولیدی به ایران تعلق دارد.

 

10 خرداد 1351

همزمان با حضور ‘ریچاردنیکسون’ رییس جمهوری آمریکا در تهران، چندین انفجار در مراکز آمریکایی‌ها در تهران رخ داد.

 

10 خرداد 1351

در جریان سفر رییس جمهوری امریکا به ایران ، اعلامیه مشترکی از سوی ریچارد نیکسون و محمدرضا پهلوی مبنی براظهار نگرانی از وخامت اوضاع در خاورمیانه صادر شد.

 

10خرداد 1344

مقررات روادید میان ایران و عراق لغو شد.

 

10 خرداد 1334

دولت شوروی پس از سالها مذاکره، 11 تن طلای متعلق به ایران را که هنگام جنگ جهانی دوم در بانک شوروی نگاه داشته بود، به مقامات دولتی ایران تحویل داد.

 

10 خرداد 1320

‘رشید عالی گیلانی’یکی از فرماندهان ارتش عراق، درپی سقوط حکومت 58 روزه‌اش به ایران پناهنده شد‌. وی که در 14 فروردین همان سال با کودتا علیه ‘ملک فیصل دوم’ در عراق به قدرت رسیده بود، مغلوب جنگ با قوای متجاوز انگلیسی شد.

 

10 خرداد 1318

لایحه دولت مبنی بر سرشماری عمومی جمعیت ایران از تصویب مجلس شورای ملی گذشت. کاشان اولین شهری بود که بر اساس این قانون در 10 اسفند 1318 مورد سرشماری قرارگرفت.

 

10 خرداد 1300

‘نجدالسلطنه’ والی جدید خراسان که به امر قوام عهده‌دار این سمت شده بود، راهی حوزه مأموریت خود شد، اما بلافاصله توسط نیروهای تحت امر ‘کلنل محمدتقی خان پسیان’ بازداشت شد.

 

10 خرداد 1286

عهدنامه ‘ارز روم’ میان دولت ایران و امپراتوری عثمان منعقد شد. این قرار داد بین نماینده ایران میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیرکبیر و نماینده عثمانی امضا شد به موجب این پیمان دولت ایران از ادعای خود نسبت به سلیمانیه چشم پوشید و در عوض دولت عثمانی مالکیت ایران بر بندر خرمشهر و حق کشتی‏رانی در رودخانه شطالعرب را به رسمیت شناخت و مقرر شد که دولت عثمانی از بدرفتاری با زائران و بازرگانان ایرانی پرهیز کند.

 

10 خرداد 1287

کابینه دوم ‘حسینقلی خان نظام السلطنه’ از کابینه‌های عصر ‘محمدعلیشاه قاجار’ پایان یافت. این کابینه در 9 اسفند 1286 شکل گرفته بود.

 

* رویدادهای جهانی:

 

10khordad 31may 2 رویدادهای دهم خرداد – سی و یکم می

 

31 می 2006

این کودک که دارای سه دست کامل است در مارس 2006 در یک بیمارستان شهر شانگهای چین به دنیا آمده بود. دست اضافی در قسمت چپ بدن قرار گرفته و توفیری با دو دست دیگر ندارد. دکتر «چن بوچانگ» پزشک این بیمارستان سی ام می 2006 گفته بود که منتظر است ببیند از دو دست سمت چپ بدن کدام بهتر کار می کند تا دست دیگر را قطع کند ولی هنوز تفاوتی مشاهده نشده است و لذا باید صبر کرد. رشد کودک کاملا طبیعی است. دکتر چن همچنین گفته بود که این کودک دارای تنها یک کلیه است ولی این مانعی برای ادامه حیات او به وجود نمی آورد. در تاریخ علم پزشکی تولد کودکی با سه دست کامل قبلا ثبت نشده بود. تا آن روز هنوز نامی بر این کودک سه دست و یک کلیه ای نگذارده بودند و در دفاتر بیمارستان او را Jie – Jie جی ـ جی نوشته بودند.

 

31 می  1579

ژان لوئی بالزاک نویسنده فرانسوی 31 ماه می 1597 به دنیا آمد و 57 سال عمر کرد. وی در نوشته هایش روش Epistolary Essay را بکار برده، نامه ای را مطرح و بر محتوای آن «نظر» نوشته و هر نامه مسئله ای را بیان کرده است. بالزاک (با اُنُره دو بالزاک اشتباه نشود که دو قرن پس از او و در 1799 به دنیا آمد) در نثرنگاری فرانسه رفورم ایجاد کرد.

 

31 می  1921

امروز (31 ماه می) سالگشت خونین ترین رویداد ناشی از اختلاف نژادی در آمریکاست که در سال 1921 اتفاق افتاد و ضمن آن بیش از 300 تن از ساکنان شهر تالساTulsa (دومین شهر بزرگ ایالت اکلاهما) کشته شدند و یکهزار و 256 خانه و ساختمان دیگر ویران شد. در تاریخ، از رویداد به عنوان The Tulsa Race Riot of 1921 یاد می شود.

 

31 می  1941

31 ماه می سال 1941 کمپانی ادونس پابلیکیشن نخستین شماره مجله «پارید» که توزیع آن در هر شهر آمریکا به ضمیمه روزنامه محلی (به صورت پری پرینت) انجام می شود انتشار یافت. این مجله که یکشنبه ها به همراه (داخل) صدها روزنامه آمریکایی انتشار می یابد 11 تا 20 میلیون خواننده دارد.

 

31 می  1889

  31 ماه می سال 1889 در پی چند روز بارندگی شدید، سد «ساوت فورک» در ایالت پنسیلوانیای آمریکا شکسته شد و آب به ارتفاع 18 متر شهر جانزتاون از مراکز تولید فولاد آمریکا را فراگرفت که ویرانی فراوان ببار آورد و بیش از 2 هزار و دویست تن نیز جان دادند. این شهر در دامنه کوههای الگینی قرار دارد و ساکنان آن عمدتا از اعقاب مهاجران آلمانی هستند.

 

 

 

برخی دیگر از رویدادهای 31 می

70: باروی اول بیت المقدس (اورشلیم) به دست رومی ها افتاد و هشتم سپتامبر تمامی شهر تسخیر و کاملا ویران شد و باقیمانده یهودیان آن به اکناف جهان پراکنده شدند. یهودیان از چهار سال پیش از آن برضد سلطه رومیان دست به شورش زده بودند.

455: پترونیوس ماکزیموس (‍petronius maxisimus ) امپراتور روم غربی (ایتالیا و سرزمین های اطراف آن) به دست مردم شهر رم اعدام شد. وی به جای ایستادگی در برابر حمله وندالها به شهر، قصد فرار داشت که به دست مردم افتاد. ماکزیموس که با دادن رشوه به سمت امپراتور تعیین شده بود تنها 11 هفته حکومت کرده بود.

1779: آمریکا دارای قانون «کاپی رایت» شد.

1905: ویلهلم دوم قیصر وقت آلمان در چارچوب رقابتهای استعماری اروپاییان وارد طنجه (مراکش) شد.

1935: یک زمین لرزه شدید بیش از 50 هزار تن را در کویته (در آن زمان شهری مرکزی بلوچستان انگلستان) کشت.

1906: از داخل خانه ای در مادرید به سوی کالسکه آلفونسو 13 پادشاه وقت اسپانیا که همان روز ازدواج کرده بود و پس از شرکت در مراسم کلیسایی نکاح با همسر خود عازم کاخ سلطنتی بود بمب پرتاب شد که 18 تن را کشت ولی پادشاه و ملکه زنده ماندند. این بمب در داخل یک سبد گل جاسازی شده بود.

1907: نخستین تاکسی (خودرو سواری مسافربر) به مفهوم امروز در شهر نیویورک بکار افتاد.

1947: حکومت مجارستان به دست حزب کمونیست این کشور افتاد.

1961: در پی جنگ «بوئر» ها با انگلیسی ها، کشور فدرال آفریقای جنوبی مرکب از چهار منطقه خود مختار (کیپ، ناتال، اورنج، و ترانسوال) که دولت مرکزی آن دارای چهار پایتخت بود (یک پایتخت برای قوه اجرایی، دیگری مقننه، سومی قضائیه و چهارمی امور مالی) تاسیس شد که در همین روز در سال 1961 به جمهوری فدرال و حق رای در دست سفید پوستان مهاجر تبدیل شد که به تدریج مورد تحریم قرار گرفت و ….

1962: آدولف آیشمن ( adolf eichman) افسر سابق اس اس آلمان که قبلا از آرژانتین ربوده شده و به اسرائیل انتقال یافته بود به جرم کشتن گروهی از یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم ، پس از محاکمه (نخستین ساعت بامداد اول ژوئن) اعدام شد.

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام آسمونی شوید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=34135
آموزش پیش بینی فوتبال
خرید غذای سگ، خرید غذای گربه
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

تقویم تاریخ بیست و سوم شهریور – چهاردهم سپتامبر

     تقویم تاریخ روز بیستم   و سوم شهریور خورشیدی برابر با یازدهم سپتامبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی