تازه های آسمونی
خانه > کسب و کار > کارآفرینی و کسب درآمد > شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  شرکت های دانش بنیان + شرایط تاسیس

  knowledge-company

  شرکت دانش ­بنیان به شرکتی گفته می­شود که از %1 تا %100 سهام آن متعلق به یک دانشگاه یا واحد پژوهشی و یا از 51 تا 100 درصد آن متعلق به اعضای هیات علمی دانشگاه­ها یا واحدهای پژوهشی باشد. در صورتی که سهام دانشگاه کمتر از %50 باشد شرکت دانش ­بنیان خصوصی است و در غیر اینصورت شرکت دانش بنیان دولتی است.


  اهداف شرکت­های دانش­ بنیان :

  1- جذب و تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار.

  2- هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش).

  3- تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی.

  4- توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب‌وکار.

  5- حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر.

  6- ایجاد زمینه برای به‌کارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه.

  7- ترغیب متخصصین، نوآوران، مخترعان، اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در رفع نیازهای جامعه برای ترویج فرهنگ تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی.

  8- تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های شکل‌یافته در مراکز پژوهشی.

  9- ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی.

  knowledge-company(2)

  چگونگی ایجاد شرکت­های دانش­ بنیان :

  دانشگاه­ ها و واحدهای پژوهشی پس از تصویب امکان تاسیس شرکت­های دانش­ بنیان در آیین­نامه­ ی مالی و معاملاتی خود در هیات امنا، می­ توانند شروع به تشکیل شرکت­ های دانش­ بنیان نمایند. هر شرکت دانش­ بنیان به پیشنهاد تعدادی از اعضا­ی هیات علمی و تصویب دانشگاه یا واحد پژوهشی تاسیس خواهد شد و یا توسط دانشگاه و واحد پژوهشی به اعضا­ی هیات علمی پیشنهاد می­ شود. دانشگاه­ ها و واحدهای پژوهشی به صورت­ های زیر می­ توانند در شرکت­ های دانش­ بنیان سهامدار باشند:

  * به جهت اعتبار دانشگاه یا واحد پژوهشی، بخشی از سهام شرکت دانش­ بنیان به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی می­ شود. (حداقل 5 درصد)

  * به دلیل استفاده از مورد یا موارد مشخصی از یافته­ های پژوهشی دانشگاه یا واحد پژوهشی در شرکت،‌ بخشی از سهام شرکت با توافق سهامداران (دانشگاه یا واحد پژوهشی و دیگر سهامداران حقیقی یا حقوقی) به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی می­ شود. (در هر مورد استفاده، بنا بر ارزش موضوع استفاده شده، سهام مربوطه می­ تواند از 1 تا 100 درصد باشد.)

  * به علت سرمایه­ گذاری مستقیم دانشگاه، بخشی از سهام شرکت دانش­ بنیان به نام دانشگاه است. (درصد، متناسب با میزان سرمایه­ گذاری است.)

  * به جهت خدمات دیگری که دانشگاه به شرکت دانش­ بنیان ارایه می­ دهد، بخشی از سهام به نام دانشگاه می­ شود. (متناسب با میزان خدمات)پ

  * اگر شرکت دانش­ بنیان دولتی باشد، بدون نیاز به ارایه­ ی هیچ خدماتی، حداقل50 درصد سهام به نام دانشگاه یا واحد پژوهشی است.

  * هر دانشگاه در سال نخست می­ تواند یک شرکت مادر تخصصی راه­ اندازی کند.

  * ایجاد این شرکت­ ها با همکاری شهرداری­ ها یا مشارکت دانشگاه­ های منطقه در اولویت می­ باشد.

  knowledge-company(1)

  تبصره1: شرکت دانش­ بنیان بصورت شرکتی و مستقل از تشکیلات دانشگاه اداره می­ شود و دانشگاه به میزان سهامی که در شرکت دانش­ بنیان دارد، در مدیریت آن تاثیر­گذار بوده و در سود و ضرر آن شریک است.

  تبصره 2: سازمان­ های حقوقی (خصوصی یا دولتی) خارج از دانشگاه، متناسب با میزان سرمایه­ گذاری خود، می­ توانند سهامدار شرکت دانش­ بنیان باشند. (شکل­ گیری شرکت­ های دانش­ بنیان با مشارکت صنایع دولتی یا خصوصی و دستگاه­ ها و سازمان­ های اجرایی در موفقیت آنها تاثیر دارد.) در صورتی که بیش از50 درصد سهام این­گونه شرکت­ ها دولتی باشد، باید به تصویب هیات وزیران برسد.

  تبصره 3: رییس و معاونین دانشگاه و واحد پژوهشی در زمان تصدی مسوولیت، می­ توانند سهامدار شرکت­های دانش­ بنیان شوند؛ و لیکن هیات مدیره و مدیر عاملی این­گونه شرکت­ ها را تا زمان تصدی مسوولیت نمی­ توانند داشته باشند.

  تبصره 4: در شرکت­ های دانش­ بنیان خصوصی، اعضا­ی هیات علمی دانشگاه­ ها و واحدهای پژوهشی، متناسب با میزان وقت­گذاری و نوع فعالیت در شرکت (علاوه بر انجام وظایف دانش بنیان) یا متناسب با میزان مشارکت در مالکیت فکری موضوعی که در شرکت استفاده می­ شود و یا متناسب با میزان سرمایه­ گذاری واقعی (نه اسمی) که در شرکت دارند، سهامدار می­ شوند.

  تبصره 5: در شرکت­ های دانش­ بنیان خصوصی، افراد حقیقی داخل یا خارج از دانشگاه یا واحد پژوهشی (غیر از اعضا­ی هیات علمی) می­ توانند به دلایل خاص و یا شرایطی که دانشگاه یا واحد پژوهشی تعیین می­ کند، صاحب بخشی از سهام شوند.

  تبصره 6: برای ایجاد شرکت­ های دانش­ بنیان که اعضای هیات علمی، صد در صد مالکیت را دارند، نیازی به تصویب دانشگاه نیست و احراز عضویت علمی متقاضیان تاسیس شرکت کافی است.

   

  برای مشاهده ایده های کارآفرینی با سرمایه کم ، بر روی لینک زیر کلیک کنید :

  ایده های کارآفرینی با سرمایه کم

   

   

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=102961
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  ارز مبادله ای چیست ؟

  آسمونی : ارز مبادله‌ای، ارزی است که در مرکز مبادلات ارزی برای برخی گروه از …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.