تازه های آسمونی
خانه > کسب و کار > صنعت، معدن و تجارت > مهمترین معادن طلای ایران کجاست ؟
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • مهمترین معادن طلای ایران کجاست ؟

  gold mines of iran1 مهمترین معادن طلای ایران کجاست ؟

  با وجودی که ایران جزو کشورهای مطرح در زمینه تولید طلا محسوب نمی‌شود کشورمان رتبه ۵۴ تولید طلا را در جهان در اختیار دارد اما سرمایه‌گذاری در معادن طلای ایران طی چند سال گذشته همزمان با رشد قیمت جهانی طلا، روند رو به رشدی را نشان می‌دهد.
  طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود ۱۵ معدن طلا در ایران وجود دارد که از این تعداد ۱۲ معدن فعال و سه معدن غیرفعال هستند.

  هم‌اکنون اکتشافات طلا در بیشتر استان‌های کشور از جمله آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمان، خراسان رضوی و جنوبی، اصفهان، یزد، مرکزی، قم و همدان، ارغش نیشابور، سقز ، طرقبه مشهد و سیستان و بلوچستان در دست اجرا بوده و به گفته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور حجم ذخایر قطعی و احتمالی طلای کشور نیز بالغ بر ۳۲۰ تن می‌شود.

  همچنین استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی چهار قطب تولید طلای کشور محسوب می‌شوند.

  در ایران وجود ۳۰۰ تن ذخیره قطعی طلا محرز شده است که با بررسی‌های انجام شده،انتظار می‌رود این مقدار ذخیره به هزار تن افزایش یابد.

  gold mines of iran مهمترین معادن طلای ایران کجاست ؟

  استاندارد جهانی یک معدن طلا، داشتن ذخیره صد تن به بالاست، کشور ما پر از معادن کوچک و پراکنده است و فقط حدود ۱۰ معدن آن نزدیک به سطح کلاس جهانی است که مهمترین آنها معدن طلای کردستان و زرشوران آذربایجان‌غربی است.

  این آمار حاکی از طلاخیز بودن کشور است. با توجه به جمعیت ۷۰ میلیونی کشور به ازای هر ایرانی، ۳/۴ گرم ذخیره قطعی طلا در ایران وجود دارد که اگر هزار تن ذخیره طلا را مبنا قرار دهیم ، این میزان به ۲/۱۴ گرم افزایش می‌یابد.

  ذخایر طلای موجود در ایران قابل‌توجه است اما میزان این ذخایر قطعی نیست و اکتشافات در مناطق مستعد یا امیدبخش در حال انجام است به‌طور کل ایران پتانسیل‌ خوبی از نظر ذخایر طلا دارد.

  اما نکته مهم بهره‌برداری از این ذخایر خدادادی است که این بهره‌برداری از مطالعات اکتشافی آغاز و به تولید و فرآوری شمش طلا منتهی می‌شود.

  پیدایش طلا در ایران همانند سایر مواد معدنی از شرایط خوبی برخوردار بوده به‌طوری که تاکنون بیش از ۵۰ ناحیه و منطقه معدنی طلا شناسایی و گزارش شده است.

  در ادامه مطلب آسمونی به سه تا از بزرگترین معادن طلای ایران اشاره نموده ایم.

  gold mines of iran2 مهمترین معادن طلای ایران کجاست ؟

  معدن طلای زرشوران

  معدن طلای زره‌شوران به عنوان بزرگترین معدن طلای ایران در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب و ۱۵ کیلومتری مجموعه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان واقع شده است. گواهی کشف معدن طلای زره‌شوران پس از عملیات اکتشافی گروه‌های داخلی و خارجی به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صادر شده است.

  واحد فرآوری و استحصال طلا با ظرفیت سالانه سه تن شمش طلا در منطقه زره‌شوران تکاب آغاز خواهد شد. بر اساس مطالعات نهایی ذخیره قطعی معدن طلای زره‌شوران تکاب چهار میلیون تن کانسنگ طلا با عیار ۵.۸ ppm (گرم در تن) برآورد شده است. ذخیره احتمالی این معدن ۳۰ میلیون تن با عیار متوسط ۵ ppm است.

  معدن طلای آق‌دره

  معدن طلای آق‌دره به عنوان دومین معدن طلای کشور در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب واقع شده است. شرکت معدنی پویازکان آق دره (سهامی خاص) اولین شرکت معدنی فعال در زمینه طلا در کشور می باشد . این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۳۷۵ آغاز نمود ٬ دفتر مرکزی شرکت در شهرستان کرج و معدن در کیلومتر ۵۰ جاده تکاب تخت سلیمان قرار دارد . معدن از نوع سطحی بوده و دارای عیار طلای ۱.۵ گرم بر تن می باشد شرکت های فراوری به غیر از طلا نقره و جیوه را نیز از این کانسنگ استخراج می نمایند

  کارخانه فرآوری و استحصال طلای آق‌دره در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب با ظرفیت تولید سالیانه ۲/۲ تن به بهره‌برداری رسیده و هم اکنون فعال است.

  gold mines of iran3 مهمترین معادن طلای ایران کجاست ؟

  معدن طلای موته

  معدن طلای موته در نزدیکی روستای موته و روستای رباط ترک و در فاصله ۵۰ کیلو متری از شهرهای گلپایگان، دلیجان و میمه قرار دارد. معدن طلای موته که در این محل واقع است به صورت روباز است و دارای ۹ کانسار طلادار می‌باشد.

  ذخیره اکسیدی معدن (تا سال ۱۳۸۰) بهره برداری شده است. عیار متوسط طلای این معدن ppm ۲ ( ۲ گرم در تن ) می‌باشد که در هر روز ۱ الی ۲ کیلوگرم طلا با درصد خلوص۷۰ ٪ ( ۱۸ عیار) تا ۹۵٪ ( ۲۴ عیار ) در شمشهای ۲ تا ۱۰ و ۱۳ تا ۱۵ کیلویی تولید می‌شود.

  در حال حاضر سالانه نزدیک به ۲۰۰ کیلو طلا از معدن طلای موته استخراج می‌شود. کارخانه فرآوری طلای ایران در موته ۱۵ سال پیش با همکاری یک شرکت استرالیایی به بهره برداری رسید.

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • طراحی 
سایت
 • ویزای کانادا
 • اینم جالبه !

  دوره DBA چیست ؟

  آیا می دانید دوره DBA چیست؟ تفاوت دوره DBA با PHD در چیست؟ اگر می …

  ۳۹ دیدگاه

  1. سلام ممنون از سایت خوب شما

  2. دشتیاری ریک

   مطالب بسیار جالب میباشد سوال بنده میخوام یک معدن طلا را به ثبت برسانم به کجامرجعه کنم

  3. یاشاسین یاشاسکول ازاین دوحالت خارج نیست

  4. خویه در مورد طلا اینجا صحبت شده اینقدر مثل سگ و گربه بهم میپرید
   وای به حال اینکه در مورد بمب اتم صحبت میشد چه میکردین

   مثلا اون یکی میگفت فلان دانشمند از شهر ماست پس بمب اتم مال ماست و…

   واقعا جای بسی تاسف د اره

   حالا میفهمم که چزا ایران پیشرفت نمیکنه
   تا زمانی ادمهای امثال شما هست مملکت به هیچ جا نمیرسه

  5. ناشناس هستی که با این طرز فکرت میخوای کاره‌ای بشی?

  6. شهداى اسلام

   آه آه آه آه آه ??????? ?? حیف خون شهدای اسلام که الآن منه جوون باید آه آه آه آه آه بکشم

  7. عامو بی خیال

   آخی اگه یی معدن طلوی تو شیراز بود اوقت بهتون میگفتم زندگی یعنی چی چی.عامو قدرش بودونین.

  8. بدبخت تکابی .شما تکابی ها چیزی بجز یک مشت یهودی نیستید که افتخارتون اینه که قاتلای بین المللی مثل شارون و موشه دایان تو شهر اونا به دنیا اومدن.شما تکابیا یک مشت جاسوس و آدم فروش بی سواد پر مدعا بیشتر نیستید.شماها با ای سواد درپیتتون هم شهر خودتونو به گند و بدبختی کشوندید، هم نمیذارید مملکت ایران از اون خیر ببره.من چند سال با شماها زندگی کردم و قسم میخورم که هر کس که چند وقت اینجا زندگی کرده باشه نظر منو داره و قسم میخورم که هر وقت در ادامه عمرم کاره ای بشم که بتونم واسه کشورم کاری کنم، تکاب رو به ویرانی بیشتر بکشم.شماها یک مشت وطن فروش خائن هستید.

  9. یک بار انقلاب کردیم برای هفت پشیمون بسه.

  10. جاوید ایران

  11. پدر خانواده احمدی که زمان جنگ تدارکات چی جنگ بوده است الان در کاندا هستش پسر این اقا به برکت معادن طلای اق دره و دیگر معادل طلا کلسیونی از گرون قیمت ترین ماشین های جهان را دارد ، که سوپر استار ها هم در کاندا چنین ماشین های رو ندارند ، فقط کافیه سرچ کنید در گوگل و به دزدی های منابع طلای ایران توسط خانواده پی ببرید.
   سالانه ۱۴۰ هزار میلیارد یا همچین رقمی سود خالص از فروش این طلا ها بوده است ، حتی روز نامه کانادای ، هلندی گزارشی در این باره نوشته است

  12. جالبه بدونید که وقتی کارگران می ایند بیرون انها بطور کامل میگردند

  13. واقعا ماتوکشور عالیی زندگی میکنیم از هرلحاظ قدرته نظامیش که عالیه موشکای ایران تا اسراییل کثیف میره قدرت تخریبش بالاست بسیاربالااز لحاظ اقتصادی هم که عالییم وازلحاظ دیگه…زنده بادجمهوری اسلامی ایران

  14. عندالرسول هاشمزاده

   ۲
   سلام
   من مهندس متالرژی بابیش از۳۵سال تجربه درصنایع مختلف هستم روشی ساده ولی انحصاری برای کشف معادن خصوصا طلا میتوانم انجام دهم.ضمنا متذکر میشوم که معادن طلا با ذخیره بیش از ۱۰۰تن کشف نشده زیادی درایران وجوددارد که بااکتشاف انهاوتهیه گزارش توجیه اقتصادی معتبر بین المللی درشرایط بسا برخام میشودسرمایه گذاری خارجی زیادی راجذب کردوارزش ریال کشورراارتقائ داد.امادگی دارم دقت این روش رابارهادرحضورصاحب نظران اثبات کنم.درصورت تمایل ازطریق ایمیل اطلاع دهیدتادریک جلسه محدود ادعای خودم رااثبات کنم.

  15. پس معدن طلای سن گون ورزقان تبریز برای اروپاست که ننوشتینش، روزی نزدیک سی تن طلا ازش میبرین

  16. سلام دوستان.من توکرمان زندگی میکنم.هرمنطقه اش میریم معدنه از طلا گرفته و مس تا اهک.چندهزار معدن توکرمانه.ولی پولش واسه دیگرونه.شهر با این همه معادن واقعا داغونتر از هم جاست.وقتی پولش واسه مردم وشهر خرج بشه جای خوشحالی داره نه فقط کلاس بذاریم معدن داریم.

  17. من دیدم نوشته ایران ۱۵ معدن طلا دارد – باید بگم که متاسفانه مراحل استحصال طلا به روش نوین به دلایل تحریم ها در ایران صورت نمی گیرد و اکثرا با روش های قدیمی و کند انجام می گیرد که در بعضی کار خانه ها حتی بعضی وقتها طلای حاصله حقوق کارگران را هم کفاف نمی دهد – لذا فعالیت های بسیار کمی در رابطه با کشف معدن جدید صورت می گیرد یا بهتر بگوییم اصلا نمی گیرد
   ایران خاکش سرار طلاست به شرطی که سر هم دیگر کلاه نزاریم

  18. واقعا نمیدونستم حیرت زده شدم خیلی دوست دارم ار فراوری شما بازدید کنم.

  19. حیف ایران که اوضاع مردمش این باشه,شکرخداازهمه چیز غنیست,امابااین حال فقیرزیادداره

  20. زنده باد ایران

  21. آخه چیش به مردم میرسه توروخدا انقلاب کنید

  22. یاشاسین تکاب هر بژی تکاب که اگر نبودیم طلایی نبود مرحبا به تکاب و تکابی که قدمتتومن به اندازه ی همه تاریخه اینجا دروازه ی تمدن اروپاس اینجا شیز افشار تکابه که ازنامش اذر ها دارم به جانم یاشاسین اذربایجانم

   • تو دیگه از کدوم دهات فرار کردی؟تو اگه آفریقایی بودی حتما خودتو به خاطر معادن الماس حلق آویز میکردی؟انقدر سطحت پایینه که حیف وقت واسه جواب دادنت. اما بدون مهد معادن ایران، استان کرمانه. منابع نفت در خوزستان و منابع گاز در خراسان…منابع غنی اورانیوم در یزد و ….
    هرکی از این استانهاس بیاد مثل تو حرف بزنه که فاتحه مملکت خوندس…چقدر آدم کوچیکی هستی واقعا

    • تو چرا قاطی کردی؟ مگه همین خوزستانیا یکسره شاکی نیستن چرا پول نفت صرف استانهای دیگه میشه؟! خودشون عرضه آباد کردن شهرهاشون رو ندارن میندازن گردن بقیه استانها!! جوگیر!

    • آدم های احمقی مثل تو هستن که باعث میشه ایران امروز اینی باشه که الان هست

   • با یاشاسین تکاب موافقم ولی بقیش خنده داره من اینو به عنوان یک آذری میگم .این حرفها شعور ادم رو زیر سوال میبره.
    با تشکر

   • بی نامو نشان

    میشه لطفا ازطلا و معدن حرف نزید شمارا ول کنند غریبه پرستی میکنید همانطورکه طلادو دستی تقدیم غریبه کرید.

   • همون یاشاسین تو سرت بخوره

   • آدم کم جنبه با یه ذره طلا جاهای دیگر این امپراطوری نمی بینی بگو یاشاسین ایران جنوب ایران همه چیز داره از کشاورزی تا نفت … شمال هم همینطور غرب وشرق هر کدام به اندازه خودش داره انوقت به دروازه اروپا بودن افتخار می کنی دلم برات می سوزه ندید پدید

   • Eşek Takab

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.