تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی بزرگان دین > پیامبرى حضرت یسع
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  پیامبرى حضرت یسع

  بیوگرافی پیامبر

  وى یکى از پیامبران بنى‏اسرائیل بوده و قرآن جز در زمره مجموعه پیامبرانى که ایمان بدانان واجب است، درباره زندگى او مطلبى یادآور نشده است: <وَاذکُرْ إِسْمعِیلَ وَالْیَسَعَ وَذَاالکِفْلِ وَکُلٌّ مِنَ الأَخْیارِ»؛

   <وَإِسْماعِیلَ وَالْیَسَعَ وَیُونُسَ وَلُوطاً وَکُلّاً فَضَّلْنا عَلَى العالَمِینَ».

  و گفته مى‏شود که یسع، پسر عموى الیاس(ع) بوده که پس از رحلت الیاس به تبلیغ رسالت الهى پرداخته و به همان شیوه دین و آیین الیاس، مردم را به خدا پرستى دعوت مى‏کرده است و در زمان آن حضرت، رخ دادها و گناهان بسیارى انجام پذیرفت.

  و نیز ملاحظه مى‏کنیم که قرآن به طور خلاصه و کوتاه از الیاس(ع) یاد کرده و به پیامبرى یسع اشاره‏اى گذرا داشته است، ولى کتب تاریخى درباره الیاس(ع) مملوّ از اسرائیلیات است.

  ما تنها رویدادى را که طبرى نقل کرده از میان مطالب فراوانى که منقول است برمى‏گزینیم و فشرده آن را یاد آور مى‏شویم، البته از باب اطلاع و آگاهى به بیان آن مى‏پردازیم نه این‏که این رویداد، واقعیت داشته باشد.

  الیاس آن‏گاه که از بنى‏اسرائیل خواست بت‏پرستى را کنار گذاشته و به پرستش خداى یگانه تمسک جویند، دعوت وى را نپذیرفته و به او پاسخ مثبت ندادند، الیاس به پیشگاه خداى خود عرضه داشت: بار خدایا، بنى‏اسرائیل، از پرستش تو سر برتافتند و بر کفر و الحاد و پرستش غیر تو روى آوردند، نعمت‏هایى را که به آنان دادى دگرگون ساز. خداوند بدو وحى‏فرمود: ما زمام امور ارزاق آنها را به دست تو مى‏سپاریم، هرگونه که خواستى عمل نما. الیاس عرض کرد: آفریدگارا، بارانت را از آنان دریغ فرما. در پى آن سه سال بر آنها باران نبارید تا چهار پایان آنان از بین رفت و درختانشان خشکید و مردم سخت دچار گرفتارى شدند.

  الیاس هر کجا که به سر مى‏برد، خوراک و روزى او مى‏رسید و بنى‏اسرائیل هرگاه بوى نان مى‏شنیدند مى‏گفتند: الیاس این‏جاست، و در جستجوى وى برمى‏آمدند، و بدین ترتیب، اهل آن خانه مورد اذیت و آزار آنها قرار مى‏گرفت. الیاس روزى به خانه زنى از بنى‏اسرائیل پناه برد که پسرى بیمار به نام (یسع بن اخطوب) داشت. آن زن، الیاس را به خانه خود راه داد و ماجراى او را نهان داشت. آن حضرت در حق فرزند او دعا کرد و خداوند او را از بیمارى رهانید.

  و از آن پس دست از الیاس بر نداشت و بدو ایمان آورده و وى را تصدیق کرد و پیوسته با او بود و هر کجا الیاس مى‏رفت، وى نیز او را همراهى مى‏کرد. الیاس پیرمردى سالخورده، ویسع پسرکى نوجوان بود و پس از آن، روزى الیاس به بنى اسرائیل گفت: اگر دست از پرستش بت‏ها بردارید از خدا مى‏خواهم که گرفتارى‏ها را از شما بردارد.

  لذا آنان بت‏ها و پیکره‏هایى را که ساخته بودند بیرون ریختند و الیاس(ع) به پیشگاه خداوند دعا کرد و خداوند به فریادشان رسید و گرفتارى‏ها را از آنان برداشت، سرزمین‏هاى آنان سرسبز شد، ولى آنها دست از عقیده خود برنداشته و به راه راست هدایت نگشتند. وقتى الیاس(ع) چنین دید از خداى خویش درخواست نمود که جانش را بستاند تا از شرّ آنها راحت و آسوده گردد و خداوند روح او را قبض نمود و به آسمان‏ها برد و خداوند بعد از الیاس، یسع را براى ارشاد و راهنمایى آنها مأمور ساخت».

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=19465
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  زندگینامه حضرت علی اکبر

  شناسنامه حضرت علی اکبر حضرت علی اکبر یکی از فرزندان امام حسین (ع) است ، …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.