تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی بزرگان دین > پیامبران اولوالعزم
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  پیامبران اولوالعزم

  Prophets پیامبران اولوالعزم

  پیغمبرانی که دارای کتاب آسمانی و قانون مستقل بوده اند، پنج نفرند:حضرت نوح، حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت محمد (ص).
  این پنج تن را که صاحب کتاب و شریعتند، پیغمبران اولوالعزم می نامند. پیغمبرانی که بعد از هر یک از پیغمبران اولوالعزم آمده اند، بشر را به سوی شریعت همان پیغمبران دعوت کرده اند و به همین ترتیب، بعثت و دعوت ادامه داشت تا این که خداوند، پیغمبر اکرم محمدبن عبدالله را برای ختم پیغمبران قبل و ابلاغ آخرین دستورها و کامل ترین مقررات مذهبیبرانگیخت و کتاب آسمانی او آخرین کتاب آسمانی گردید و در نتیجه، شریعت او برای همیشه زنده است.

  ١- حضرت نوح (ع) 
  نوح، بشر را به سوی توحید و یگانه پرستی و اجتناب از شرک و بت پرستی دعوت می کرد. خدای متعال به واسطه طوفانی که فرستاد، کفار را هلاک و زمین را از وجودشان پاک نمود و نوح که با عده ای از پیروان خویش نجات یافته بودند، شالوده یک جامعه دینی را از نو در جهان ریختند.

  ٢- حضرت ابراهیم (ع)
  ابراهیم نمونه کامل یک انسان فطری بود که با نهاد پاک خود، از حقیقت جست و جو کرد و یگانگی خدای آفرینش را دریافت و تا زنده بود با شرک و ظلم مبارزه نمود. ابراهیم پرستش خود را نسبت به خدای یگانه و بیزاری خویش را از شرک به مردم اعلام کرد و دیگر فکری جز مبارزه با بت پرستی و شرک نداشت و با بت پرستان مبارزه می کرد.

  ٣ – حضرت موسی (ع)
  آن حضرت وقتی متولد شد که بنی اسرائیل در اسارت می زیستند و سربازان حکومت به امر فرعون کودکان را سر می بریدند. مادر موسی طبق آنچه خدا درخواب به وی دستور داده بود، موسی را در صندوقی چوبی گذاشته و در رود نیل رها کرد. آب، صندوق را به قصر فرعون آورد. به امر فرعون، صندوق را گرفتند، وقتی که باز کردند، بچه ای در میان صندوق یافتند. فرعون در اثر اصرار ملکه، از کشتن بچه صرف نظر کرد و چون فرزند نداشتند، او را به فرزندی قبول کردند.

  ۴ – عضرت عیسی (ع)
  تولد آن حضرت به طور غیر عادی بوده است، مادرش حضرت مریم (س) کهدوشیزه ای پارسا بود، در بیت المقدس مشغول عبادت بود که روح القدس از جانب خدا بر وی نازل شده و مژده مسیح را به وی داد و او را به مسیحبارور کرد. پس از تولد، در مقابل تهمت های ناروا که مردم نسبت به مادرش می زدند، در گهواره به سخن درآمده، از مادر خود دفاع کرد و نبوت و کتاب خود را به مردم خبر داد. حضرت عیسی در سن جوانی به دعوت مردم پرداخت و شریعت موسی را با تغییرات کمی احیا کرد.

  ۵ – حضرت محمد (ص)
  پیغمبر گرامی اسلام، آخرین پیامبری است که خدای مهربان برای هدایتبه سوی جهانیان فرستاده است. چهارده قرن پیش، جهان انسانیت در حالی می زیست که از دین توحید نامی بیش نمانده بود و مردم از یگانه پرستی و خداشناسی به کلی دور مانده بودند، کعبه به بت خانه و دین ابراهیم (ع) به بت پرستی تبدیل شده بود. در چنین زمانی خدای مهربان، پیغمبر اکرم را برای اصلاح جهان و رهبری جهانیان برگزید و قرآن را که مشتمل بر معارف خداشناسی و اجرای عدالت و پند و اندرزهای سودمندبود، بر وی نازل فرمود و آن حضرت را مامور ساخت که با آن سند آسمانی، مردم را به سوی انسانیت و پیروی از حق دعوت کند.امید وارم استفاده کرده باشید

   

  برخی از بزرگان نیز پیامبران اولوالعزم را در ضمن شعری معرفی کرده اند:

  اولوالعزم نوح و الخلیل الممجَّد و موسی و عیسی و الحبیب محمّد

  پیامبران اولوالعزم نوح و ابراهیم خلیل است و موسی و عیسی و محمد (ص) حبیب خدا.

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  زندگینامه حضرت علی اکبر

  شناسنامه حضرت علی اکبر حضرت علی اکبر یکی از فرزندان امام حسین (ع) است ، …

  ۳۰ دیدگاه

  1. باشد که ایشان ما را در پناه گیرند و حامی انسان ها از هر رنگ , نژاد, مذهب و حتی لامذهب باشند که هستند. آمن .

  2. خیلی خوب وموثر

  3. عباس از تهران

   خیلی مطالبش عالی بود وبدردم خورد

  4. تشکرخیلی بدردم خورد مطالبش عالی بود

  5. خیلی مفید بود ممنون?

  6. :-)Very nice(-:

  7. بسیار مفید و عالیییییییی

  8. عالی بود

  9. دستتون دردنکنه اسامی پیامبران الوالعزم یادم رفته بودمطالبتون مفید بودند

  10. درجش وکی مشخص کرده یاکجامشخص شده؟کدام سند مشخص میکنه اینا اولوالعزم هستن؟زرتشت وداوودم بودن کتاب داشتن مسلک وشریعتم داشتن

  11. سلام یه سوال داشتم
   پیامبران اولولعزم به واسطه ی چند نسل به ح۱رت محمد میرسند؟؟؟؟

  12. چرا حضرت داوود ع کتاب دارند ولی پیامبر اولوالعزم نیستند

  13. زهراالسادات هاشمی

   خیلی به من کمک کردید .

  14. خیلخی وبه که مسلمانان کودکان خودشون از بچه گی آموزش بدن,تا بزرگ شدن منحر
   فنشن

  15. چرا زرتشت جز پیامبران اولوالعزم نیست باوجود اینکه کتاب اوستاهم کتابیست ک برای هدایت بشر آمده است

  16. مرسی دارین من هرچه تو مدرسه میگفتم اصلا متوجه نمیشدم فقط حفظ میکردم ولی حالا کاملا مفهوم شدم

  17. سپاس.خیلی استفاده کردم.

  18. 🙄 🙄 :mrgreen: 😳 ❓ 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😯 😯 😯 ۸) 😉 😈 🙄 😳 :mrgreen: 😆 💡 👿 😥 ➡ ❓ 😐 😡 😮 😛 😀 😕 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙁 🙁 🙁 🙁 ❗ ❗ ❗ ❗ ❗ ❗ ❗ ❗ 😯 😯 😯 😯 😯 😯 😯 ۸) ۸) ۸) ۸)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.