تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی بزرگان دین > زندگینامه مختار ثقفی
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  زندگینامه مختار ثقفی

  Biography-Mokhtar saghafi2

  تولد مختار

  ابو اسحاق، مختار بن ابی عبید ملقب به کیسان، در سال اول هجری به دنیا آمد. دقیقا در سال اول هجری! 

  لقب

  لقب مختار «کیسان» به معنی زیرک و تیزهوش بود که قبیله کیسانی رامنسوب به او دانسته اند. در روایتی نقل شده است که این لقب را امیرالمومنین علیه السلام به او دادند.

  خانواده مختار

  مادر او چنان که در تاریخ اشاره شده است زنی باهوش،صاحب عقل و دارای فصاحت و بلاغت بود. نقل شده است که مادر مختار وقتی او را حامله بود در خواب دید که بشارت پسری شجاع را به او می دهند او همچنین بعد ازتولد مختار خوابی مشابه در مورد او دید. هنگامی که ارتش اسلام برای جنگ با ارتش کسری از مدینه به طرف عراق و ایران حرکت کرد، فرماندهی این لشکر از طرف خلیفه دوم به ابوعبید، پدر مختار واگذار شده بود.

  ابوعبید، مختار را نیز برای جهاد در این بسیج شرکت داد و بدین وسیله مختار 13ساله از جمله رزمندگان شدکه برای اولین بار درجنگی عظیم شرکت می کرد. پدر و دوبرادر مختار در جنگ با ایران در روزی که به یوم الجسرمعروف است کشته شدند و مختار که در آن زمان 13 سال داشت تحت تکفل عمویش سعد ثقفی در آمد. سعد از طرف حضرت امیر علیه السلام فرماندارمداین شد و تا زمان امام حسن علیه السلام بر این سمت بود و به‌ دلیل حسن سلوک و رفتار نیکویش با مردم محلی شهرت داشت. اوهمچنین یکی از فرماندهان سپاه امیرالمومنین در جنگ صفین بود. مختار نیز به همراه عمویش به مداین رفت.

  مختار خواهری داشت به نام صفیه که این خواهر بعدا باعبدالله ابن عمر پسر خلیفه دوم ازدواج کرد. و همین عبدالله بواسطه احترامی که عرب برای او قائل بودند دوبار باعث آزادی مختار از زندان شد.

  همسران مختار

  همسران مختار به نام‌های عُمره، دختر نعمان ‏بن بشیرانصاری و ام‏ثابت، دختر سمره ‏بن جُندَب بودند که هنگام دستگیری،از لعن او سر باز زده و گفتند: «چگونه ازمردی بیزاری بجوییم که به ربوبیت خدا معترف، روزها روزه و شب‌ها به نمازمشغول بود.خونش را در راه خدا ورسول و برای کشتن قاتلان فرزند پیامبر واصحابو یاران آن بزرگوار، بذل کرد و خداوند وی را بر آن نامردمان مسلّط ساخت و با کشتن آنها دل‌ها را شفا داد.»به فرمان عبدالله ‏بن زبیرآن دوزن، بین لعن مختار یا مرگ مخیّر شدند… پدر عمره، نعمان‏بن بشیرانصاری همان کسی بود که پیراهن عثمان را به شام بردو در جنگ صفین در کنار معاویه و علیه امام شمشیر زدو از طرف معاویه و فرزندش یزید،والی بود. خداونداز چنین پدری منحرف، چنین دختری با ایمان به دنیاآورد.

  Biography-Mokhtar saghafi3

   محل زندگی مختار

  او از مردم شهر طائف و از قبیله بنی ثقیف بود که در خلافت عمربن الخطاب،همراه پدرش به مدینه رفت. مختار درزمان خلافت امیرالمومنین علی علیه السلام،با آن حضرت در عراق بود و بعد از شهادت حضرت، در بصره ساکن شد.

  مختار و دعوت امام حسین علیه السلام

  در سال 61، زمانی که مسلم بن عقیل علیه السلام به کوفه آمد تا برای حضرت ابا عبدالله علیه السلام بیعت بگیرد، او اولین نفری بود که با مسلم علیه السلام پیمان بست، سپس خانه اش را در اختیار مسلم قرار داد تا در آنجا، مسلم از مردم بیعت بگیرد. هنگام دستگیرى مسلم و هانى، مختار در کوفه نبود و او براى جذب نیرو به اطراف شهر رفته بود و وقتى خبر ناگوار دستگیرى مسلم را شنید، بـا جمعى از افراد و یارانش به کوفه آمد. هنگام ورود به شهر، با نیروهاى مسلح ابن زیاد برخورد کرد و در پى یک گفت و گوى لفظى شدید، بین آنان و مختار و افرادش درگیرى پـیـش آمـد و فـرمـانـده آن گـروه مـسـلح کـشته شد و افراد مختار متفرق شدند؛ زیرا مقاومت را به صـلاح نـدیـدنـد؛ مـخـتـار از آنـان خـواست محل را ترک گویند تا ببینند چه پیش خواهد آمد. مختار به حمایت عمرو نزد ابن زیاد رفت. 

  وقـتـى چـشـم ابـن زیاد به مختار افتاد، فریاد زد: تو همانى که به یارى پسر عقیل شتافتى؟ مختار قسم یاد کرد که من در شهر نبودم و شب را هم نزد عمرو بن حریث به سر بردم.

  ابن زیاد که عصبانى بود، عصاى خود را محکم به صورت مختار کوبید به طورى که از نـاحیه یک چشم صدمه دید. عمرو برخاست و از مختار دفاع کرد و شهادت داد که او در ماجرا نبوده و بـه وى پناهنده شده است. ابن زیاد کمى آرام گرفت و گفت: اگر شهادت عمرو نبود، گردنت را مى‌زدم. و دستورداد مختار را به زندان افکندند. مختار همچنان در زندان بود تا امام حسین علیه السلام به شهادت رسید.

  Biography-Mokhtar saghafi1

  قیام مختار

  وی پنج سال بعد از حادثه خونین کربلا و یکسال بعد ازنهضت «توابین» باهدف خونخواهی حضرت سیدالشهدا علیه السلام وانتقام از قاتلان شهدای کربلا قیام کرد. 14 ربیع الاول سال 66 هـ ق، در کوفه به پا خاست و عبدالله بن مطیع را که کارگزار عبدالله بن زبیربود بیرون کرد. قیام و جهت گیری اصلی جنبش مختار با شعار «یا منصورامت» و «یا لثارات الحسین» بود. درگیری های سختی در محله ها و میدان های کوفه شد، گروههایی کشته وگروههایی تسلیم شدند و مختار وارد قصر کوفه شد.اشراف کوفه با او بیعت کردند. اغلب سپاه مختار ازموالی ایرانی بودند. مختار بعد از تسلط بر حکومت، قاتلان واقعه کربلا را کشت ونیروهایی به اطراف فرستاد تا هم در مناطق دیگر غالب شده و هم جنایتکاران آنجا رابه کیفرشان برساند. مدتها این تحرکات و نبرد با طرفداران بنی امیه به طول انجامید.

  ایرانیان در قیام مختار

  پیوستن نیروهای ایرانی به مختار چندان دامنه دار بود که وقتی سفیری از شام برای مذاکره با ابراهیم بن مالک اشتر وارد اردوی سپاه مختار شد، از زمانی که ازدروازه اردو گذشت تا وقتی که با خودِ ابراهیم مذاکره کرد، یک کلمه عربی نشنید.به همین دلیل هم به تدریج گروه‌های عربی که هوادار وی بودند و به سنت جاهلی اشرافیت اعراب باور داشتند،به تدریج از گرد اوپراکنده شدند. 

  نظر ائمه علیهم السلام درباره قیام مختار

  از مجموع قرائن و روایات به دست می آید که خروج و قیام مختار، مورد رضایت خداوند و چهارده معصوم بوده است و شواهد زیادی بیانگراین امر است. مثلا یکی ازقرائن این است؛ زمانی که میثم تمار به همراه مختار در زندان به سر می برد، میثم به او خبر داد که او بر علیه قاتلین کربلا قیام خواهد نمود، بی شک اگر قیام او مورد رضایت اهل بیت علیهم السلام نبود، میثم این امر را به مختار گوشزد می کرد. از ظاهر برخی دیگر از روایات به دست می آید که قیام او با اذن و اجازه خاص امام سجاد علیه السلام بوده است. از جمله این روایات، اجازه ای است که وی از محمد بن حنفیه گرفته است. ممکن است گفته شود اجازه ازمحمد حنفیه دلیل بررضایت ائمه از قیام او متار نمی شود، ولی با توجه به اینکه از طرفی، مختار می دانست هر گونه حکومت و سیاستی جز به فرمان معصوم صحیح نیست، و از سوی دیگر با توجه به شخصیت و تقوای محمد اوبدون اذن امام زمانش،اجازه چنین کاری را صادر نمی کند، و عدم اذن مستقیم از امام علیه السلام به خاطر رعایت شرایط تقیه بوده است؛ او برای گرفتن اجازه به سراغ محمد بن حنفیه می رود، در این دیدار محمد بن حنفیه او را به تقواسفارش می کند و با رعایت شرایط تقیه، سخنانی میگویدکه  ختار از آن، اجازه برای قیام می فهمد و باتوجه به شخصیت معنوی محمد بن حنفیه، می توان گفت اجازه او با اذن امام سجاد بوده است.

  Biography-Mokhtar saghafi4

  مرقد مختار بن ابی عبید ثقفی

  پس از شهادت مختار توسط مصعب بن الزبیر، جسد پاک او در دیوار قصر الاماره نزدیک مسجد مدفون شد , این قبر مخفی ماند تا اینکه آیه الله العظمی سید مهدی بحر العلوم در زمان خود به جستوجو وآشنایی با آثار ومحرابهای مسجد پرداخت , سید در آن زمان ترجیح داد,مسجد کوفه با خاک پاک مدفون شود چون زمین مسجد پائین تر از دیگر سرزمین های منطقه بود ودر نتیجه آبهای سطحی در آن جریان پیدا می گرد, پیرو دستور آیت الله بحر العلوم زمین مسجد کوفه که عمق آن مساوی مقام پیامبر وخانه حضرت نوح بود با خاک پاکسپرشد تا از آلودگی ها در امان نگه داشته شود در جای همان محراب ها بر روی خاک محرابهای جدید ساخته شد همانگونه که اکنون هم نمایان است.
  در زمان بررسی ها جستجوی آثار مسجد که از طرف سید وجمعی از علما صورت گرفت, سید قبر شریف پنهان شده ای را پیدا کرد وجایگاه آن قبر انتهای راه رو در زیر زمین وبه طرف خارج مسجد به سمت قصر الأماره بود وبر آن قبر سنگی یافتند که بر آن اسم ولقب مختار نوشته شده بود .
  پس از یافتن قبر, (محسن الحاج عبود شلاش ) ساختن حرم جدید وبزرگی برای مختار را بر عهده گرفت وآن را به رواق حرم حضرت مسلم از سمت جنوب ملحق کرد , وبرای قبر پنجره ای آهنین قرار داد ودرب راه رو که در حجره ای در کنج مسجد کوفه قرار داشت را مسدود کرد .

   

  همچنین مشاهده بفرمایید:

  بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=46223
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  زندگینامه امام سجاد (ع)

    نام مبارک امام چهارم علی است و مشهورترین القاب آن حضرت زین العابدین و …

  30 دیدگاه

  1. ثریا صمدی

   عالی بود عالی، دلم سوخت برای مظلومانه به شهادت رسیدن مختار

  2. عالی بود ….. فقط در فیلم مختار نامه ام ثابت به مختار لعنت فرستاده بود و زبیریان عمره را بهشهادت رسناده بودند …نه هر دو را

  3. تاریخ و زمان های نوشته شده با فیلم مختار مغایرت دارد

  4. بد نبود ام یخده کم بودخواب تش دسدون مرسی

  5. تهمینه بلندرفتار

   سلام بر مختار و ارتش ایرانی او که روی سیاه تاریخ را پاک نمودند

  6. با سلام. این مطالب رو از چه سایت و منبعی اوردید؟ ایا کاملا. ایا حقیقت داره که پدر مختار جزو سرداران عرب در زمان حمله به اعراب به ایران و قتل عام ایرانیان بوده است؟ و مختار هم در کشتار ایرانیان شرکت داشته است؟ ایا درست است که مختار با قیام توابین و شیعیان همکاری نکرد و شیعیان را متفرق ساخت؟ و درست است امام سجاد (ع)به مختار را تحویل نگرفتند ولی او به دروغ امام سجاد را موافق جنگ دانست و پیروانی برای خود جمع کرد؟ و درست است که در خونخواهی امام حسین (ع) مصوبین را ابتدا دست و پا و زبانشان را میبریدند و زنده زنده در اتش یا روغن مذاب میانداختند و با قصاوت میکشتند … البته حقشون بوده. ولی درسته؟

  7. خیییییییییییلیییییییی عالی بودممنون

  8. فاطی و رضا

   بسیار متشکرم واقغا عالی
   دوستون دارم مررررررررررررررررسی

  9. عالی بود ممنون که درباره مرد بزرگی مثل مختار نوشتی

  10. به هرحال در طول تاریخ مردان بسیاری قیام کردند مختار هم یکی از همین مردان با این فرق که به خونخواهی کسی رفت که پدرش سرور مردان زمین است

  11. مختار انسان بزرگی است. خدا ماروهم به راه راست هدایت کنه

  12. باید اعتراف کنم که ازاین مرد بزرگ چیز های زیاذی میشه یاد گرفت.ا ن شاالله خداروحش را با مولام علی محشور کنه.درودخداوندبراوکهتسکینی برآلاماهل بیت شد.

  13. خدا رحمتش کند در صف یاران امام حسین ع بودند ولی از شرایط و قسمتی که داشتند این بود که در ان روز در زندان باشند تا بعدا بیاید خونخواهی حسین ع را بکند و دل عاشقان اباعبدالله را شاد کند.

  14. عالی بود خسته نباشی

  15. خیلی خوب بود ممنون

  16. بنیامین بخشی

   ممنون .من 12سالمه اطلاعات خوبی به من دادین.خسته نباشید.

  17. عالی بود عزیزم…………………………………………………….مرسی که این قدرخوب نوشتی.

  18. سلام آسمونی جون وسلام دوستان آسمونی.این دو روزی که نبودم دلم بدجوری واستون تنگ شده بود.الانم که کامپیوتر رو روشن کردم از دیدن این تغییرات شوکه شدم واقعا عالیه ایشالا همیشه موفق باشین خیلی زحمت کشیدین ممنون.راستی آسمونی عزیز زندگی نامه مختارثقفی هم خیلی عالی بود.فذات.

  19. من خیلی به دنبال این چیزا میرم اما این یکی کمی بهتر بود اما یه اشکالی که داشت این بود که خخخخخخخخخخخخخخخخییییییییییییییییییییلللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییییی کوتاه بود ولی یه چیز خوبی که داشت این بود که من خیلی از داستانای مذهبی خوندم اما این بهترین زندگی نامه بود چون از همه ی جزئیات مختار ثقفی نوشته اید خلاصه خیلی چیزا یاد گرفتم ممنون از مطالب آموزند تون التماس دعا

  20. ممنون از وب تون من مختار را نمی شناختم بعد از این که فیلم مختار نامه رو اقای میر باقری ساخت من شخصیت مختار و شناختم الانم عاشقشم و دوست دارم بیشتر از اینها در باره ا شبدانم

  21. آسمونی جون ممنون…خسته نباشی عزیزم!!
   اطلاعات خوبی روبه من دادین..

  22. ععععععااااااااااااااااللللللللللللیییییییییییی عالی 🙂 😡 8) عالی 😀 🙂 8) عالی 😮 😀 8) عالی 😮 😀 8) عالی 😀 🙂 8)

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.