خانه > چهره ها > بیوگرافی مجریان > بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

  biography dariush farziyayi uncle pourang5 بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

  نام و نام خانوادگی : داریوش فرضیائی

  متولد : اول مرداد ۱۳۵۲ در تهران

  سمت :  برنامه ساز بخش کودک و نوجوان تلویزیون می‌باشد که بیشتر به خاطر برنامه عموپورنگ شناخته می‌شود

   biography dariush farziyayi uncle pourang1 بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

  مادرش گیلانی و پدرش آذری هستند. او تحصیلات خود را در رشته گرافیک ادامه داد و با مدرک کارشناسی از دانشگاه فارغ التحصیل شد. از سال ۱۳۷۳ و در ۲۱ سالگی وارد صدا و سیما شد و فعالیت خود را با گزارشگری رادیو آغاز کرد. پس از آن در برنامه عصر جمعه با رادیو در تیپ‌های مختلفی ظاهر شد که شاخص ترین آنها «گل پسر» و «ننه بلقیس» بود. با برنامه او «ما و شما» که به کارتون‌های درخواستی بچه‌ها اختصاص داشت وارد دنیای تصویر و تلویزیون شد. سال ۷۸ با مجموعه «تورنگ و پورنگ» بین بچه‌ها چهره شد و پس از آن در ماه رمضان سال ۱۳۸۱ با اجرای برنامه کودک و نوجوان و اسم مستعار هنری «عمو پورنگ» بین مخاطبان کودک و بزرگسال محبوبیت یافت. از دیگر کارهای فرضیائی می‌توان به «شبکه بی طرف»، «یکی و تکی»، «باز باران با طراوت» و… اشاره کرد. عشق و علاقه وصف ناپذیر او به مادر مهربانش ستودنی است و اجراهای دلنشین و صمیمی او سبب شد بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته۹۸% بیننده را به خود اختصاص دهد. همکاری وی با مجری خردسالی به نام امیرمحمد هم در محبوبیت برنامه‌هایش تاثیر گذار بوده است. وی به همراه امیرمحمد در برنامه‌ای که صداوسیما با همکاری اداره راهنمایی و رانندگی تدارک دیده بود (همیار پلیس) به عنوان مجری وبازیگر ایفای نقش کرده است. این دو باز با هم در برنامه‌های دیگری چون “بوستان دوستان پورنگ” و “هزار و شصت و شونزده” و “کتابخانه عمو پورنگ” همکاری خود را ادامه دادند.در این چند برنامه اخیر او با افرادی چون امیر محمد متقیان (نقش های امیر محمد ، گلدون خان ، آقا نگهدار و آقا ممنون) ، محمدرضا خوارزمی (نقش های جوجه ، دود دو) ، امیر سهیلی (نقش سلطان) و ابراهیم شفیعی (نقش پهلون پنبه) و همکار بوده و با آنها خیلی موفق بوده است.

  biography dariush farziyayi uncle pourang4 بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

  گفت و گو با داریوش فرضیائی یا عمو پورنگ :

   

  عمو پورنگ چند سالشه؟

  هجده سال(باخنده)

   

  داریوش فرضیایی چند سالشه؟

  اونکه پانزده سالشه(باخنده)

   

  عمو پورنگ کی قراره که بزرگ بشه و از عالم کودکی دربیاد؟

  شماهم که حرف مادرم رو میزنید! اونم که-الهی قربونش برم-دائم میگه کی قراره دست از این دنیای کودکی ات برداری!

   

  سخت ترین سوال و زیباترین جمله ای که بچه ها تاکنون خطاب به عمو پورنگ مطرح کرده اند، چیست؟

  این بوده که آیا اتفاق افتاده که بچه ها را فراموش کنم؟

  در پاسخ باید بگویم هیچ گاه این طور نبوده و من همیشه به یاد آنها هستم و زیباترین جمله ای که به من گفته اند «عمو پورنگ دوستت دارم» بوده است.

   

  در دوران مدرسه و زمانی که دانش آموز بودید، بچه درس خوانی بودید یا نه؟

  بله. علاوه بر درس، انشاء و داستان نویسی ام نیز خوب بود و به درس علوم هم علاقه زیادی داشتم، کمی هم شیطان بودم اما همه مرا دوست داشتند.

   

  کارتون مورد علاقه شما در دوران بچگی؟

  گوریل انگوری، سندبا و یوگی و دوستان.

   

  مجری مورد علاقه شما؟

  من اجرای خانم رضایی رو خیلی دوست داشتم.هنوز هم اجراشون رو دوست دارم واگه برنامه داشته باشن تماشا میکنم.

   

  با پورنگ بیشتر احساس راحتی می کنید یا با داریوش فرضیایی؟

  هر دو یکی هستند. من زمانی که با بچه ها هستم بیشتر احساس راحتی و جوانی می کنم حتی در تنهایی هم فکر می کنم کودکان مرا نگاه می کنند و در واقع همین خود سازی است که مرا به سوی یک الگوی رفتاری مناسب سوق می دهد.

   

  عمو پورنگ چگونه خود را به دنیای پاک و بی آلایش کودکان نزدیک می کند؟

  سعی می کنم همیشه پاکی، نشاط و طراوت دوران کودکی در وجودم باشد. البته در این راه صمیمیت و صداقت گفتار را از یاد نخواهم برد. بچه ها را عاشقانه دوست دارم و از بودن با آنها لذت می برم.

   

  به نظر خودتان گل ای جان رقیب عمو پورنگ است؟

  هم رقیب و هم رفیق! گل ای جان در عین رقیب بودن، دوست و رفیق من است و بچه ها هم خیلی او را دوست دارند. او شخصیت لطیفی است و هر کس برداشت خاص خودش را از او دارد.

   

  فکر می کنید نزد بچه ها محبوب هستید یا مشهور؟ 

  قطعا قبل از مشهور بودن، محبوب هستم. محبوب بودن لطف دو چندان دارد چرا که محبوب بین دل های بی گناه و پاک ماندگاری را تثبیت می کند و این لطف پروردگار است که شامل حال من شده است.

   

  برخی معتقدند در اجرای کودکانه باید برای مخاطب نقش بازی کنی تا هم ذات پنداری بین کودک و مجری ایجاد شود. این قضیه چقدر درباره اجراهای عمو پورنگ صادق است؟

  هیچیکدام از کارهای من نقش بازی کردن نیست. همیشه سعی کرده ام خودم باشم. من نمی توانم از صداقت و پاکی درون کودکی جدا شوم. هنوز خودم را کودک می دانم و سعی می کنم از شادی های زیبای کودکی فاصله نگیرم.

   

  نحوه اجرایتان را صد در صد قبول دارید یا فکر می کنید می توانید بهتر ازاین باشد؟

  مطمئنا کسی نمی تواند که درست کار کرده است و این گفته به طورصد در صد اشتباه است. من هم امیدوارم بتوانم بهتر از این باشم. در واقع در برنامه سازی برای کودکان باید مثل آنها بشویم و برای این منظور من بارها به مهد کودک ها و دبستان ها رفته ام و کتاب های روان شناسی کودک را نیز بسیار مطالعه می کنم. در مجموع باید تلاش کرد تا بهتر از این بود.

   

  در زندگی بیشتر به نام کدام یک از ائمه توسل می جویید؟

  حضرت علی (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع).

   

  چه چیزی در زندگی به عمو پورنگ آرامش می دهد؟

  این که بدانی دیگران دوستت دارند، برایت دعا می کنند و تو را باور دارند، بیش از هر چیز دیگری برایم آرامش بخش است.

   

  خاطره انگیز ترین لحظه های اجرا برای شما کدامند؟

  لحظه هایی که با بچه ها صحبت می کنم و مثلا می گویم: الان یک گرمکن پوشیده ای و او می گوید: آره، آره عمو و من می گویم موهایت هم کم است و او نیز فورا تایید می کند و فکر می کند که من واقعا او را می بینم و این حس که بچه ها فکر می کنند ارتباط ما کاملا طبیعی و دو طرفه است و من واقعا آنها را می بینم برایم خیلی لذت بخش و خاطره انگیز است.

   

  از بین سرودهایی که اجرا کرده اید کدام یک را بیشتر دوست دارید؟ چرا؟

  همه سرودهایی را که برای بچه ها خوانده ام دوست دارم اما سرود «اردک تک تک» را بیشتر می پسندم. چون بچه ها هم آن را بیشتر دوست دارند و معمولا آن را زمزمه می کنند.

   

  تاکنون دل بچه ای را شکسته اید؟

  فکر نمی کنم این طور بوده باشد. سعی کرده ام چنین اتفاقی نیفتد.

   

  کار با بچه ها و اجرا برای کودکان سخت است یا آسان؟

  کار با بچه ها بسیارمشکل است و شما باید از کوچکترین فرصت نهایت استفاده را بکنید تا بتوانید آموزش های مثبت و مناسبی را از طرق رسانه پر طرفدار تلویزیون به کودک منتقل کنید.

   

  آیا همه بچه ها و مخاطبانتان شما را دوست دارند؟

  به طور قطع نمی توانم بگویم. اما قریب به اتفاق آنها مرا دوست دارند ولی لازم است این را بگویم که عمو پورنگ همه بچه ها را دوست دارد حتی آنهایی را که دوستش نداشته باشند! بچه ها تا زمانی که بچه اند، پاک ترین حس را دارند و بهترین موجودات روی زمین هستند. باید با آنها صادقانه برخورد کنیم.

   

  تا به حال خودتان را برای اجراهایی که داشته اید تحسین کرده اید؟

  این که از کاری که انجام داده ام خرسند باشم، زیاد پیش آمده اما تعریف و تمجید را دیگران باید بکنند نه خود فرد.

   

  موفقیت تان را بیشتر مدیون چه کسانی هستید؟

  اول خدا و یاری جد مادرم و دوم خود مادرم.(خانم سیده فاطمه گیلانپور) و تمامی عوامل برنامه خصوصا دوست خوبم مسلم آقاجانزاده که همین جا از همه آنها تشکر میکنم.

   

  از این که خانواده های زیادی در کنار فرزندانشان بیننده برنامه شما هستند(حتی پیرمرد ها و پیر زن ها) چه احساسی دارید؟

  امیدوارم بتوانم جوابگوی محبت تک تک آنها باشم و به هدفم که از ابتدا ارائه یک کار خوب و مفید بوده رسیده باشم. واقعا خوشحالم که مخاطبانم از کودکان فراتر رفته اند.

   

  راستی شنیده بودیم عموپورنگ ازدواج کرده!

  شایعه است اما همه واقعیت ها از شایعه شروع میشه(باخنده)

   

  پس ازدواج کردید؟

  نه بابا ! به خدا ازدواج نکردم.اما نمیدونم این مسائل خصوصی چرا اینقدر برای مردم مهمه.به نظر من مسائل مهمتر از ازدواج من هم وجود داره.

   

  درباره همکار کوچکتان، امیر محمد برای ما بگید.

  من سه سال به تنهایی برنامه را اجرا کردم و همواره بحث یکنواخت نشدن و ایجاد فضاهای شاد را داشته‌ایم. همیشه مرسوم بوده است که در چنین برنامه‌هایی از عروسک استفاده کردند و خود من هم از این شیوه استفاده کرده‌ام اما هیچ وقت هیچ عروسکی را ثابت در برنامه‌هایم نگه نداشته‌ام.اما امیر محمد یک کودک و یک عروسک واقعی است و بچه‌ها می‌توانند با او ارتباط برقرار کنند و اگر قرار است به کسی آموزش غیر مستقیم داده شود. من به همراه دوستانم معتقدیم که بچه‌ای که بتواند این توانایی را داشته باشد، به مراتب بهتر از عروسک است. چون کودکان بسیاری با امیر محمد ارتباط برقرار کرده‌اند.

   

  آیا ممکن است امیر محمد در برنامه بعدی شما، یعنی بعد از فوق برنامه، حضور نداشته باشد؟ یا آیا ممکن است کسی دیگر، مثلا سهند یا متین، برای همیشه جای امیرمحمد رابگیرند؟

  امیر محمد کودکی است که قابلیت‌های بسیاری دارد، اما هنوز جای کار دارد و باید خیلی از نیروهای نهفته و پتانسیلش فعال شود.اما باید بگویم که امیر محمد هیچ وقت از این برنامه نمی‌رود. یک اشتباهی ما می‌کنیم این است که فردی را که تجربه دارد کنار می‌گذاریم و افراد دیگری را می‌آوریم. این اشتباه است و من با آن مخالفم .

   

  اگر قرار بود،‌امیر محمد برود چرا آمد و ما برایش زحمت کشیدیم؟

  امیر محمد با تجربه بیشتر می‌ماند. شاید حضور کمتری داشته باشد ولی پخته‌تر جلوی دوربین می‌آید و بچه‌های دیگر هم همینطور. من سعی می‌کنم امیر محمدها و پورنگ‌‌های دیگری را تربیت کنم. این یک واقعیت است. من یک روز دورانم به پایان می‌رسد.

   

  چه امسال چه چند سال دیگر و چه کسی باید باشد که این راه را ادامه بدهد؟

   من تجربه خود را در اختیار افرادی قرار می‌دهم که آینده در دستان آنهاست.

   

  نظرتان درباره ی جذب مخاطب و سرگرمی چیست؟

  جذب مخاطب و سرگرمی اعتقاد دارم و در کنار آن باید به کودک آموزش داد واگر غیر از این باشد، مستقیم‌گویی می‌شود و کودک تلویزیون را خاموش می‌کند. یکی از اشتباهات ما در برنامه‌سازی کودک همین مساله است. تا شروع
  به برنامه‌سازی می‌کنیم. قصد داریم تمام مفاهیم و پیام‌ها را به او آموزش بدهیم، در صورتیکه خود ما در دوران کودکی شاید بسیار پرخطاتر بوده‌ایم.

   

  فکر میکنید چقدر طول بکشد تا افراد دیگری مانند عمو پورنگ دوباره بیاید؟

  این را نمی‌دانم. چنین مسائلی نه دست من است و نه دست دیگران. شعار نمی‌دهم، ولی ۱۰ تا ۱۱ سال طول کشید و تلاش کردم تا به این مرحله برسم و بگویم که می‌توانم این کار را انجام بدهم. شاید نفر بعد از من هم همین مقدار طول بکشد تا به این مرحله برسد. من از مسوولان درخواست می‌کنم که بیشتر روی این مساله سرمایه‌گذاری کنند، چون ممکن است سن فرد بالاتر برود یا فرصت‌ها از دست برود. کاش من سال ۷۳ که رفتم سازمان و پشت درهای بسته
  ماندم، کارم را آغاز کرده بودم. البته من این مسائل را به فال نیک می‌گیرم که قدر جایگاه فعلی خود را بیشتر بدانم.فقط امیدوارم که مسئولان اعتماد کنند و قابلیت‌های افراد را بیشتر بشناسند. 

   

  دوست دارید بچه ها برای شما چه دعایی کنند؟

   این که سالم بمانم و بتوانم خدمتگزار آنها باشم، دچار لغزش نشوم، فریب شیطان را نخورم و صادقانه چون گذشته برایشان برنامه اجرا کنم.

   

  و در پایان؟

  از همه عزیزانی که مصاحبه را می خوانند درخواست می کنم که خوبی و صداقت را فراموش نکنید و همیشه به یاد خدا باشید. مهربان و دوست داشتنی است، از جنس خود بچه ها. این روزها کمتر کسی را می توان یافت که به سراغ جعبه جادو برود و عمو پورنگ را با دنیای از شادی های کودکانه اش به مهمانی خانه دلش فرا نخواند. او به بچه ها عشق می ورزد و می کوشد شکوفه های رنگارنگ لبخند را به آنان هدیه دهد!

   biography dariush farziyayi uncle pourang2 بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

  برنامه های تلویزیونی

  ما و شما (۱۳۷۴)
  تورنگ و پورنگ (۱۳۷۸)
  کودک و نوجوان (۱۳۸۱)
  ویژه ماه رمضان (۱۳۸۱)
  شبکه بی طرف (۱۳۸۳)
  یکی و تکی (۱۳۸۴)
  باز باران با طراوت (۱۳۸۵)
  شبکه عمو پورنگ (۱۳۸۷)
  مدرسه عمو پورنگ (۱۳۸۸)
  بوستان دوستان پورنگ (۱۳۸۹)
  هزار و شصت و شونزده (۱۳۹۱)
  کتابخانه عمو پورنگ (۱۳۹۲)

  biography dariush farziyayi uncle pourang3 بیوگرافی داریوش فرضیایی (عمو پورنگ)

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • طراحی 
سایت
 • ویزای کانادا
 • اینم جالبه !

  بیوگرافی مجری و گزارشگر جوان ، محمدحسین میثاقی

  محمدحسین میثاقی گزارشگر و مجری جوان ایرانی است که در برنامه نود و با عادل …

  ۱۳ دیدگاه

  1. سلام عمو پورنگ عزیز?
   من شما را خیلی دوست دارم و همیشه براتون آرزوی موفقیت می کنم.
   من خیلی دوست داشتم یک پسر بودم و می تونستم مثل امیر محمد همکار شما باشم ولی متاسفانه نیستم.?
   عمو جون من یک ویدیو از شما و بچگی امیر محمد با ماجرای کتلت تو یوتوب دیدم می خواستم بگم که اونموقه امیر محمد خیلی بانمک تر بوده و یک چیز دیگه هم در مورده خودتون: به شما اصلا نمیاد اینقد سن داشته باشید.
   لطفا از دست من ناراحت نشید من منظوره بدی نداشتم ولی شما خیلی جوان به نظر میرسید.?
   عمو پورنگ من مادرتونو هم خیلی دوست دارم.
   عمو جون دوستون دارم موفق باشید و هر جا که هستید انشاالّه که سالم و سلامت باشید.???

  2. عموجونم دوست داررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررم اگه سنم بهت میخورد زنت میشدم

  3. عمووجون خیلی بی وفایی دنیا که پول نیست نباید حتما وسایل ان چنانی در برنامه ات بذاری ماتورو بدون ماشین زمان هم دوست داریم

  4. پوری جون پس کی برنامه تو پخش می کنی یا ساعت چند

  5. پارمیدا عبدالغفاری

   سلام به عمو پورنگ و امیر محمد

  6. عمو پورنگ جون من الان حدود ۱۸ سالمه ولی هنوزم برنامه تون رو میبینم و واقعا به این که شما صادقانه با بچه ها رفتار میکنید اعتقاد دارم .حدود ۷ سالم که بود اومدم پیشتون خیلی مهربونانه باهام حرف میزدین.الان هم به عنوان یه عموی مهربون دوستون دارم.
   در ضمن چه نیازی به اینه که همه میخوایید عمو پورنگ ازدواج کنه اونجوری کمتر میتونه وقتشو واسه بچه ها بزاره

  7. سلام،من ۱۶ سالمه ولی‌ همیشه برنامه‌های درسیم رو با برنامه‌های آقا داریوش (عمو پورنگ)تنظیم می‌کنم.مرسی از اجراتون

  8. من یکی از طرفداران عموپورنگ ستم وحرفی دربارهی گفته های ایشان ندارم چون خیلی زیا سخن می گویند فقط می توانم بگم عالیه

  9. عموپورنگ دوستتان دارم بسیار بسیار زیاد و امیدوارم خیلی زود ازدواج کنید

  10. عمو پورنگ عزیز.
   خوب ازدواج کن دیگه

  11. عمو پورنگ خیلی دوست دارم ارزوم این که بازیگر بشم و بیام پیش تو و امیر محمد برنامه اجرا کنم و در حال حاضر باید تست بازیگری بدم برام دعا کنید که قبول بشم

  12. عمو خیلی دوستدارم در حدی که دوست دارم حتی همکارت بشم نمی دونم چرا همه به ارزوم می خندن

  13. من وقتی بچه بودم برنامه عموپورنگ رو خیلی دوست داشتم مخصوصا شعراشو…به عنوان یه ارزو برای ایشون امیدوارم زودتر ازدواج کنن.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.