تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی سیاستمداران > زندگینامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • زندگینامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

  102 

  نام: حسن

  نام خانوادگی: روحانی

  تولد: ۱۳۲۷/۸/۲۱

  تحصیلات: کارشناسی ارشد رشته حقوق عمومی – دانشنامه دکتری رشته حقوق اساسی

  محل تولد: سرخه – سمنان

   

  حسن روحانی سیاست‌مدار و مجتهد شیعه ایران در ۲۱ آبان ۱۳۲۷ در شهرستان سرخه در استان سمنان به دنیا آمد. وی تحصیلات دروس ابتدایی را در سرخه و تحصیلات دروس دینی را از سال ۱۳۳۹، ابتدا در حوزه علمیه صادقیه (سمنان) آغاز نمود و سپس در سال ۱۳۴۰ وارد حوزه علمیه قم شد.او همزمان در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۵۱ دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی در رشته حقوق قضایی اخذ کرد.

  روحانی با ادامه تحصیل در بریتانیا، مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری (Ph.D) در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کرد.حسن روحانی دارای مرتبه علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک می‌باشد. وی با کسب پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز در سال ۱۳۸۶، وکیل پایه یک دادگستری شد.از شانزده‌ سالگی‌ کار سخنرانی‌ و منبر را آغاز کرد و از قضای‌ روزگار، در اولین‌ سفر تبلیغی‌ خود در تویسرکان‌، توسط‌ شهربانی‌ دستگیر و بازداشت‌ شد. روحانی‌ به‌ رغم‌ اخذ مدرک‌ لیسانس‌ حقوِق از دانشگاه‌ تهران‌، از فعالیت‌ در دادگستری‌ و قضاوت‌ سربرتافت‌ و همچنان‌ به‌ کار تبلیغ‌ و منبر ادامه‌ داد و به‌زودی‌ از سخنوران‌ پرآوازه‌ شد؛ به‌ گونه‌ای‌ که‌ در سال‌های‌ ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ یکی‌ از مشهورترین‌ سخنرانان‌ کشور در مجامع‌ دینی‌ و سیاسی‌ شناخته‌ می‌شد.

  به‌ دلیل‌ وسعت‌ اطلاعات‌ دینی‌ و تسلط‌ وی‌ به‌ اطلاعات‌ علمی‌ و اجتماعی‌ روز، همواره‌ سخنرانی‌های‌ ایشان‌ از لحاظ‌ عنوان‌ و محتوا بسیار نو و جذاب‌ و در عین‌ حال‌ انقلابی‌ و پرشور و برای‌ نسل‌ جوان‌ و تحصیل‌کرده‌ی‌ کشور بسیار مفید و ارزشمند بود.پس‌ از رحلت‌ غریبانه‌ی‌ آیت‌الله حاج‌ سیدمصطفی‌ خمینی‌ در اول‌ آبان‌ ۱۳۵۶، حجت‌الاسلام‌ روحانی‌ در مجلس‌ بزرگداشتی‌ که‌ از سوی‌ جمعی‌ از روحانیون‌ و شخصیت‌های‌ مبارز در مسجد ارک‌ تهران‌ برگزار شد، به‌ دعوت‌ آیت‌الله مرتضی‌ مطهری‌ سخنرانی‌ کرد و برای‌ نخستین‌ بار در این‌ سخنرانی‌ پیشنهاد نمود که‌ همگان‌، از عنوان‌ و لقب‌ «امام‌» برای‌ آیت‌الله العظمی‌ خمینی‌ استفاده‌ کنند و خود نیز در همان‌ مجلس‌ از آیت‌الله خمینی‌ با عنوان‌ امام‌خمینی‌ یاد کرد.

  با پیروزی انقلاب، حسن روحانی در اولین اقدام در سال ۱۳۵۸، به ساماندهی ارتش آشفته و پادگان‌های از هم پاشیده پرداخت. وی در سال ۱۳۵۹ به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و در پنج دوره قانونگذاری به مدت بیست سال (از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۹) فعالیت نمود. او نایب رئیس اول مجلس (در دوره‌های چهارم و پنجم) و رئیس کمیسیون‌های دفاع (دوره‌های اول و دوم) و سیاست خارجی (دوره‌های چهارم و پنجم) بود. عضویت و ریاست شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ نیز از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.

  بعد از پایان جنگ، حسن روحانی به همراه تعدادی از فرماندهان سپاه و ارتش، نشان درجه دو فتح و در مراسم دیگری در سالروز آزادسازی خرمشهر، به همراه جمعی دیگر از فرماندهان و مسؤولان پشتیبانی جنگ، نشان درجه یک نصر را از آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا، دریافت کرد.روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی آیت‌الله خامنه‌ای را در این شورا تاکنون در اختیار داشته و به مدت ۱۶ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴) در دوره‌های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. وی همچنین به مدت ۱۳ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴) مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت بوده است.

  101

  روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و تاکنون در این سمت فعالیت دارد.وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز برعهده دارد.روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸، از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان نماینده استان تهران به عضویت دوره چهارم این مجلس برگزیده شد. سمت‌های وی در مجلس خبرگان، ریاست کمیسیون سیاسی-اجتماعی این مجلس (از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ و از ۱۳۹۲ تاکنون) و عضویت هیأت رئیسه و ریاست دفتر دبیرخانه این مجلس در تهران (از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷) بوده است.

  کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای که شرح عملکرد و نیز خاطرات دوران تصدی حسن روحانی به عنوان مسئول پرونده هسته‌ای ایران و در مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی است، چگونگی تصمیم‌گیری در ساختار سیاسی ایران، نقش نهادهای عالی‌رتبه در پرونده هسته‌ای و تمام مراحل مذاکرات با اروپایی‌ها را با ذکر مستندات روایت می‌کند. این خاطرات، جزئیات خواندنی و مهمی را شامل می‌شود که قضاوت درباره عملکرد این گروه و تصمیم‌هایی که مقامات و رهبران بلندپایه ایران طی آن گرفته‌اند را ممکن می‌سازد.استقبال از این کتاب منجر به چاپ مکرر آن در مدت کوتاهی شده و در زمستان ۱۳۹۱ برای بار پنچم تجدید چاپ شده است.

   

  از آثار منتشر شده حسن روحانی می‌توان به کتب زیر اشاره کرد:

  • امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای (۱۳۹۰)

  • امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران (۱۳۸۹)

  • اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد اول: مبانی نظری (۱۳۸۸)

  • اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد دوم: سیاست خارجی (۱۳۸۸)

  • اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد سوم: مسائل فرهنگی و اجتماعی (۱۳۸۸)

  • خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد اول: انقلاب اسلامی (۱۳۸۷)

  • روایت تدبیر و امید (۱۳۹۱)

  • مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه (۱۳۹۱)

  • سن اهلیت و مسئولیت قانونی (۱۳۹۱)

  • آشنایی با کشورهای اسلامی (۱۳۸۷)

  • انقلاب اسلامی؛ ریشه‌ها و چالش‌ها (۱۳۷۶)

  • مبانی تفکر سیاسی امام خمینی (ره) (۱۳۷۸)

  • نقش حوزه‌های علمیه در تحولات اخلاقی و سیاسی جامعه (۱۳۹۰)

  • امنیت ملی و سیاست خارجی (آماده چاپ)

  • امنیت ملی و محیط زیست (آماده چاپ)

  • خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد دوم: دفاع مقدس (آماده چاپ)

  • (The Islamic Legislative Power (1994

  • (The Flexibility of Shariah; Islamic Law (1996

   

  حسن روحانی، در روز 22 فروردین 1392، با شعار «دولت تدبیر و امید» در میان هوادارانش رسماً اعلام کاندیداتوری کرد. روحانی که پیشتر اعلام کرده بود مستقل می‌آید، در همایش اعلام کاندیداتوری خود گفت: رئیس جمهوری باید مسئولیت را به عهده بگیرد که ملی باشد نه حزبی. وی تدوین «منشور حقوق شهروندی» را از جمله اولویت‌های خود در صورت انتخاب برای ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: دولت من، دولت تدبیر و امید است و گفتمان آن، “نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل با جهان” است.

  در 31 اردیبهشت 1392، حسن روحانی به همراه 7 نامزد دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری تأیید صلاحیت شدند و در نهایت حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران در انتخابات پیروز شد.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=33879
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  نحوه ترور و محل شهادت شهید صیاد شیرازی + قاتل او

  سپهبد علی صیاد شیرازی فرمانده اسبق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و عضو شورای …

  20 دیدگاه

  1. لطفا برای پیشرفت و تعالی ایران طوری تلاش کنید که شهدای ما راضی و خشنود باشند

  2. اقای روحانی بهترین ریس جمهو ر جهان

  3. تو رو خدا فقط راست بگو دلت به حال مردم وبچه ها ومریض ها بسوزه خیلی وضع دارو خرابه

  4. ماخیلی دوست داریم شمارعیس جمهور ماباشید دلمون نمی خوادازپیش مابرید. 🙂 😥 🙄

  5. میای بامن دست بشی.

  6. امید وارم اقای روحانی به مسئله ی تحریم ها اهمیت زیادی بدن خیلی ممنون

  7. خوبه اگه عکس های بیشتری از اقای روحانی بودعالی می شد

  8. درود بر همه ایرانیان.آقای روحانی فردی با معلومات و دنیا دیده هستن.امید است که امید ما را به واقعیت تبدیل کنند.به امید ایرانی آزاد بدرود

  9. movafagh bashe azizam

  10. هستی . . .

   امید است که بتواتی ایران را نزد خدا عزیز کنی.///

  11. فرشید خزایی

   حسن روحانی گذشته ی خوبی دارد اما شیطان قسم خورده که او را بد کند واگر نیت روحانی مانند عملش هم خوب باشد شیطان را ضربه ی فنی میکند واگر خوب نباشد پس خدا به داد ما برسد .

  12. ادم فوق العاده مزخرفى هستن.لعنتى.

  13. بادرود /امید است این عزیز با توکل به ایزد یکتا همچون جناب دکترخاتمی به اوضاع میهن عزیزمان سروسامان بخشد به امید انروز /جناب روحانی واقعا به شما افتخار میکنم/

  14. ا قای روحانی فوق العاده با سواد هستند ولی تعلیق پرونده هسته ای در زمان ایشان یک نمره منفی برای این استاد عالی قدر می باشد امیدوارم بتواند هم از لحاظ سیاسی وهم از لحاظ اقتصادی موفق شود

  15. دکترا در چه سالی اخذ نمودند؟

  16. محمدمصطفی زاده

   ما به روحانی افتخار می کنیم ایران بارییس جمهوری روحانی یعنی بهشت

  17. محمدمصطفی زاده

   به جناب روحانی افتخارمیکنم کردستان سردشت

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.