خانه > چهره ها > بیوگرافی شهدا > زندگینامه شهید عباس بابایی
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

زندگینامه شهید عباس بابایی

abas-babaee (2)

نام : عباس بابایی

نام پدر : اسماعیل 

تولد : 14 آذر 1329

محل تولد : قزوین

راه یابی به دانشکده خلبانی نیروی هوایی : 1348

اعزام به آمریکا جهت تکمیل دوره خلبانی : 1349

بازگشت به ایران : 1351

ازدواج با صدیقه (ملیحه ) حکمت: 4 شهریور 1354

فرماندهی پایگاه هشتم هوایی اصفهان (ارتقاء از درجه سروانی به درجه سرهنگ دومی) : 7/5/1360

معاون عملیات نیروی هوایی تهران (ترفیع به درجه سرهنگ تمامی) : 9/9/1362

افتخار به درجه سرتیپی : 8/2/1366

تاریخ شهادت : 15 مرداد 1366

محل دفن : گلزار شهدای قزوین

طول مدت حیات : 37 سال

نحوه شهادت : اصابت گلوله به پیکرش در حین انجام عملیات برون مرزی

شهید عباس بابایی، بزرگ مردی که در مکتب شهادت پرورش یافت ؛ مجاهدی که زهد و تقوایش بسان دریایی خروشان بود و هر لحظه از زندگانیش موج ها در برداشت. مرد وارسته ای که سراسر وجودش عشق و از خودگذشتگی و کرامت بود، رزمنده ای که دلاور میدان جنگ بود و مبارزی سترگ با نفس اماره ی خویش. از آن زمان که خود را شناخت کوشید تا جز در جهت خشنودی حق تعالی گام برندارد. به راستی او گمنام، اما آشنای همه بود. از آن روستاییِ ساده دل، تا آن خلبان دلیر و بی باک. 

شهید بابایی در 14 آذر سال 1329، در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. دوره ی ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به تحصیل پرداخت و در سال 1348، به دانشکده خلبانی نیروی هوایی راه یافت و پس از گذراندن دوره آموزش مقدماتی برای تکمیل دوره به آمریکا اعزام شد. شهید بابایی در سال 1349، برای گذراندن دوره خلبانی به آمریکا رفت. طبق مقررات دانشکده می بایست به مدت دو ماه با یکی از دانشجویان آمریکایی هم اتاق می شد. آمریکایی ها، در ظاهر، هدف از این برنامه را پیشرفت دانشجویان در روند فراگیری زبان انگلیسی عنوان می کردند، اما واقعیت چیز دیگری بود.چون عباس در همان شرایط تمام واجبات دینی خود را انجام می داد، از بی بند و باری موجود در جامعه آمریکا بیزار بود. هم اتاقی او در گزارشی که از ویژگی ها و روحیات عباس نوشته، یادآور می شود که بابایی فردی منزوی و در برخوردها، نسبت به آداب و هنجارهای اجتماعی بی تفاوت است. از رفتار او بر می آید که نسبت به فرهنگ غرب دارای موضع منفی می باشد و شدیداً به فرهنگ سنتی ایران پای بند است. همچنین اشاره کرده که او به گوشه ای می رود و با خودش حرف می زند، که منظور او نماز و دعا خواندن عباس بوده است. خود وی ماجرای فارغ التحصیلی از دانشکده خلبانی آمریکا را چنین تعریف کرده است: «دوره خلبانی ما در آمریکا تمام شده بود، اما به خاطر گزارشاتی که در پرونده خدمتم درج شده بود، تکلیفم روشن نبود و به من گواهینامه نمی دادند، تا این که روزی به دفتر مسئول دانشکده، که یک ژنرال آمریکایی بود، احضار شدم. به اتاقش رفتم و احترام گذاشتم. او از من خواست که بنشینم. پرونده من در جلو او، روی میز بود، ژنرال آخرین فردی بود که می بایستی نسبت به قبول و یا رد شدنم اظهار نظر می کرد. 

abas-babaee (3)

او پرسش هایی کرد که من پاسخش را دادم . از سوال های ژنرال بر می آمد که نظر خوشی نسبت به من ندارد. این ملاقات ارتباط مستقیمی با آبرو و حیثیت من داشت، زیرا احساس می کردم که رنج دوسال دوری از خانواده و شوق برنامه هایی که برای زندگی آینده ام در دل داشتم، همه در یک لحظه در حال محو و نابودی است و باید دست خالی و بدون دریافت گواهینامه خلبانی به ایران برگردم. در همین فکر بودم که در اتاق به صدا در آمد و شخصی اجازه خواست تا داخل شود. او ضمن احترام، از ژنرال خواست تا برای کار مهمی به خارج از اتاق برود با رفتن ژنرال، من لحظاتی را در اتاق تنها ماندم. به ساعتم نگاه کردم، وقت نماز ظهر بود. با خود گفتم، کاش در اینجا نبودم و می توانستم نماز را اول وقت بخوانم. انتظارم برای آمدن ژنرال طولانی شد. گفتم که هیچ کار مهمی بالاتر از نماز نیست، همین جا نماز را می خوانم. ان شاءالله تا نمازم تمام شود، او نخواهد آمد. به گوشه ای از اتاق رفتم و روزنامه ای را که همراه داشتم به زمین انداختم و مشغول نماز شدم. در حال خواندن نماز بودم که متوجه شدم ژنرال وارد اتاق شده است. با خود گفتم چه کنم؟ نماز را ادامه بدهم یا بشکنم؟ بالاخره گفتم، نمازم را ادامه می دهم، هر چه خدا بخواهد همان خواهد شد. سرانجام نماز را تمام کردم و در حالی که بر روی صندلی می نشستم از ژنرال معذرت خواهی کردم. ژنرال پس از چند لحظه سکوت نگاه معناداری به من کرد و گفت: چه می کردی؟ 

گفتم: عبادت می کردم. گفت: بیشتر توضیح بده. گفتم: در دین ما دستور بر این است که در ساعت های معین از شبانه روز باید با خداوند به نیایش بپردازیم و در این ساعات زمان آن فرا رسیده بود، من هم از نبودن شما در اتاق استفاده کردم و این واجب دینی را انجام دادم. ژنرال با توضیحات من سری تکان داد و گفت: همه این مطالبی که در پرونده تو آمده مثل این که راجع به همین کارهاست . این طور نیست؟ پاسخ دادم: آری همین طور است. او لبخندی زد. از نوع نگاهش پیدا بود که از صداقت و پای بندی من به سنت و فرهنگ و رنگ نباختنم در برابر تجدد جامعه آمریکا خوشش آمده است. با چهره ای بشاش خود نویس را از جیبش بیرون آورد و پرونده ام را امضا کرد. سپس با حالتی احترام آمیز از جا برخاست و دستش را به سوی من دراز کرد و گفت: به شما تبریک می گویم. شما قبول شدید . برای شما آرزوی موفقیت دارم. من هم متقابلاً از او تشکر کردم. احترام گذاشتم و از اتاق خارج شدم. آن روز به اولین محل خلوتی که رسیدم به پاس این نعمت بزرگی که خداوند به من عطا کرده بود، دو رکعت نماز شکر خواندم.» 

با ورود هواپیماهای پیشرفته اف – 14 به نیروی هوایی، شهید بابایی که جزء خلبان های تیزهوش و ماهر در پرواز با هواپیمای شکاری اف – 5 بود، به همراه تعداد دیگری از همکاران برای پرواز با هواپیمای اف–14 انتخاب و به پایگاه هوایی اصفهان منتقل شد. با اوج گیری مبارزات علیه نظام ستمشاهی، بابایی به عنوان یکی از پرسنل انقلابی نیروی هوایی، در جمع دیگر افراد متعهد ارتش به میدان مبارزه وارد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وی گذشته از انجام وظایف روزمره، بعنوان سرپرست انجمن اسلامی پایگاه، به پاسداری از دستاوردهای پرشکوه انقلاب اسلامی پرداخت. شهید بابایی با دارا بودن تعهد، ایمان، تخصص و مدیریت اسلامی چنان درخشید که شایستگی فرماندهی وی محرز و در تاریخ 7/5/1360، فرماندهی پایگاه هشتم هوایی بر عهده ی او گذاشته شد. به هنگام فرماندهی پایگاه با استفاده از امکانات موجود آن، به عمران و آبادانی روستاهای مستضعف نشین حومه پایگاه و شهر اصفهان پرداخت و با تامین آب آشامیدنی و بهداشتی، برق و احداث حمام و دیگر ملزومات بهداشتی و آموزشی در این روستا، گذشته از تقویت خط سازندگی انقلاب اسلامی، در روند هر چه مردمی کردن ارتش و پیوند هر چه بیشتر ارتش با مردم خدمات شایان توجهی را انجام داد. بابایی، با کفایت، لیاقت و تعهد بی پایانی که در زمان تصدی فرماندهی پایگاه اصفهان از خود نشان داد، در تاریخ 9/9/1362 با ارتقاء به درجه سرهنگی به سمت معاون عملیات نیروی هوایی منصوب و به تهران منتقل گردید.

او با روحیه شهادت طلبی به همراه شجاعت و ایثاری که در طول سال ها، در جبهه های نور و شرف به نمایش گذاشت، صفحات نوین و زرینی به تاریخ دفاع مقدس و نیروهای هوایی ارتش نگاشت و با بیش از 3000 ساعت پرواز با انواع هواپیماهای جنگنده، قسمت اعظم وقت خویش را در پرواز های عملیاتی و یا قرارگاه ها و جبهه های جنگ در غرب و جنوب کشور سپری کرد و به همین ترتیب چهره آشنای «بسیجیان» و یار وفادار فرماندهان قرارگاه های عملیاتی بود و تنها از سال 1364 تا هنگام شهادت، بیش از 60 مأموریت جنگی را با موفقیت کامل به انجام رسانید. شهید برای پیشرفت سریع عملیات ها و حسن انجام امور، تنها به نظارت اکتفا نمی کرد، بلکه شخصاً پیشگام می شد و در جمیع مأموریت های جنگی طراحی شده، برای آگاهی از مشکلات و خطرات احتمالی، اولین خلبان بود که شرکت می کرد. سرلشکر بابایی به علت لیاقت و رشادت هایی که در دفاع از نظام، سرکوبی و دفع تجاوزات دشمنان از خود بروز داد، در تاریخ 8/2/1366، به درجه سرتیپی مفتخر گردید. تیمسار بابایی معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به هنگام بازگشت از یک مأموریت برون مرزی، هدف گلوله ضد هوایی قرار گرفت و به شهادت رسید. تیمسار عباس بابایی صبح روز پانزدهم مرداد ماه روز عید قربان همراه یکی از خلبانان نیروی هوایی (سرهنگ نادری) به منظور شناسایی منطقه و تعیین راه کار اجرای عملیات، با یک فروند هواپیمای آموزشی اف–5 از پایگاه هوایی تبریز به پرواز درآمد و وارد آسمان عراق شد. تیمسار بابایی پس از انجام دادن مأموریت، به هنگام بازگشت، در آسمان خطوط مرزی، هدف گلوله های تیربار ضد هوایی قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد و بلافاصله به شهادت رسید.

abas-babaee

یکی از راویان مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ درباره این واقعه نوشته است:

« به دنبال اصابت گلوله به هواپیمای تیمسار بابایی و اختلالی که در ارتباط هواپیما و پایگاه تبریز به وجود آمد، پایگاه مزبور به رابط هوایی سپاه اعلام کرد که یک فروند هواپیمای خودی در منطقه مرزی سقوط کرد برای کمک به یافتن خلبان و لاشه آن هر چه سریعتر اقدام نمایید. مدت کوتاهی از اعلام این موضوع نگذشته بود که فرد مذکور مجدداً تماس گرفت و در حالی که گریه امانش نمی داد گفت: هواپیمای مورد نظر توسط خلبان به زمین نشست، ولی یک از سرنشینان آن به علت اصابت تیر در داخل کابین به شهادت رسیده است.»

راوی در مورد بازتاب شهادت تیمسار بابایی در جمع برادران سپاه نوشته است: «برخی از فرماندهان ارشد سپاه در جلسه ای مشغول بررسی عملیات بودند که تلفنی خبر شهادت تیمسار بابایی به اطلاع برادر رحیم رسید . با شنیدن این خبر، جلسه تعطیل شد و اشک در چشمان حاضرین به خصوص آنان که آشنایی بیشتری با شهید بابایی داشتند ، حلقه زد.» نقل شده که وی چند روز قبل از شهادت در پاسخ پافشاری های بیش از حد دوستانش جهت عزیمت به مراسم حج گفته بود: «تا عید قربان خودم را به شما می رسانم.»
بابایی در هنگام شهادت 37 سال داشت، او اسوه ای بود که از کودکی تا واپسین لحظات عمر گرانقدرش همواره با فداکاری و ایثار زندگی کرد و سرانجام نیز در روز عید قربان، به آروزی بزرگ خود که مقام شهادت بود نائل گردید و نام پرآوازه اش در تاریخ پرا فتخار ایران جاودانه شد.

شهید بابایی در بیانات مقام معظم رهبری : 

این شهید عزیزمان انسانی مومن و متقی و سربازی عاشق و فداکار بود و در طول این چند سالی که من ایشان را می شناختم ، همیشه بر همین خصوصیات ثابت و پابرجا بود . 

 

 • زندگینامه سایر شهیدها را در لینک زیر ببینید:

زندگینامه شهدا

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 3٫88 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=36515
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  زندگینامه شهید محسن حججی

  محسن حججی یکی از شهیدان مدافع حرم بود که به طور ناجوانمردانه ای توسط گروهک …

  44 دیدگاه

  1. من طی چند روز نشستم و فیلم شوق پرواز را از اینترنت تماشا کردم روزی یکی دو قسمت رو تماشا کردم تا اینکه قسمت اخر رو دیدم که شهید شد توسط توپ … شمال سردشت. بعد رفتم بیوگرافی شهید رو دیدیم جالب اینجا بود که همان روز که قسمت اخر رو دیدیم که شهید شد همان روز سی امین سالگرد شهادتش بود

  2. آیا این راست است که ایرانیان شهید عباس بابائی را به شسهادت رسانند؟

  3. نوکر شهدا

   مطالبتون عالی بود . امیدوارم مورد شفاعت این شهید بزرگوار قرار بگیرید.
   یا علی مدد

  4. مطالب خوبی بود میسی

  5. ………………………………واقعا ناراحت شدم ……من این شهید رو خیلی دوست دارم…

  6. افراسیاب

   بنازم ب معرفتتون.انشاالله شهدا برای بخشش ما دعا کنن

  7. در دیانت و مسلمانی عباس بابایی هر چه بگوییم کم گفتیم اما عباس بابایی برخلاف بزرگانی مثل صیاد شیرازی فقط بخاطر ارتباطی که با بزرگان تهران داشت بعد از شهادت معروف شد ، ایشون بر خلاف گفته ها و بر اساس اسناد خلبان تام کت هم نبودند و گواهینامه پرواز اف14 رو نداشتند .
   ایشون با خودخواهی یکی از خلبانان دلیر اف 14را به خاطر اینکه با یک هواپیمای ملخ دار معیوب پرواز نکرد ؛ 5 ماه زندانی کرد . که بعد مشخص شد که حق با خلبان زندانی بوده و ازاد شد و همین خلبان اف14 در طی 8 سال جنگ لقب خلبان تک خال و ماهرترین خلبان اف14 دنیا رو بدست اورد.

  8. به تو چه

   عباس بابایی در راح کدام کشور به او تیر خورد

  9. عاشق عباس و آدم هایی مثل اون

   برای من امسال اولین سالگرد شهادت عباسه،چون تازه اونو شناختم بعد۲۸سال. برای خودم متاسفم که تازه پیداش کردم و برای تلویزیون که خیلی دیر این آدما رو به ما می‌شناسونن حتما خیلی‌های دیگه مثل عباس هستن که ما کامل اونهارو نمی‌شناسیم فقط امیدوارم خدا توفیق بده راهشونو ادامه بدیم (خدایا مرگ ما را هم شهادت قرار بده)

  10. سلامـ

   تیمسار بر اثر هدف گلوله ضد هوایی خودی به شهادت رسید یا ضد هوایی عراقی ها؟

   • --> آسمونی

    سرلشکر بابایی هدف گلوله توپ 23 میلیمتری “گروه 33 توپخانه ارتش” قرار گرفت.شهید بابایی توسط استوار خلیلی مورد اصابت قرار گرفت.این درجه دار بعد ها به دلیل دیگری از ارتش اخراج شد.
    یاد شهید بابایی و تمام جانباخته های راه آزادی و دفاع از وطن گرامی باد.

    • واقعا متاسفمـ که اینقدر تجهیزاتمون کمـ بوده که نیرو های خودی این بزرگوار رو شهید کردن !!! :((

     البته ان شآء الله که غیر عمد بوده :((

     خدای من! :((

   • شهید عباس بابایی از کجا تیر خورد

  11. شهید بابایی را از هر چیش بگی کم گفتی اشنایی نداشتم با این بزرگ وار فیلم شوق پرواز را که دیدم با این شهید اشنا شدم امید وارم بتوانیم راه تمامی شهدا را طوری ادامه بدهیم که خودشان می خواهند.از خانوادی محترم سردار شهید عباس بابایی سپاس گذارم که اجازه پخش سریال شوق پرواز را دادند.

  12. خانم سلما بابایی لطفا متن کامل نوحه السلام ای لاله خونین هوایی را در سایت بگذارید وهمچنین متن تعزیه مسلم سلامت میکند یاحسین . باتشکر

  13. منم دوست داشتم برم سر مزارش ولی احساس میکنم این شهیدهمه جا هستن بجز آنجا به نظر من همه شهدا اینطورند ومن همه آنها را دوست دارم امیدوارم ما را شفاعت کنند

  14. ان کسی که این انسان شجاع را شهید کرده است ایرانی بوده وبه اشتباه این انسان بزرگوار را شهید کرده است

  15. بنیامین

   هیچ چیز نمیتوانم بگویم که این ادم چزو فرشته ها بوده و یادش جاودانه وگرامی باد و روحش در مقام حق تعالی بالاترین مرتبه باشد یا حق

  16. من یکی از طرفداران ودوستاران این شهید عزیز هستم.امید که این شهید گوشه چشمی به زندگی ما بکند

  17. یزدخواستی از اصفهان

   شاید باید سال های سال بگذر تا مثل شهید بابایی دوباره متولد بشه برای خودم متاسفم که در زمان زندگی او کوککی بیش نبودم ونتونستم او را بشناسم ولی الان سعی می کنم که راه کار های او را الگوی خود قرار بدم .خدا بیامرزدش

  18. واقعا انسان خیلی خیلی بزرگی بودن….ایشون یکی از بهترین و برترین انسان های این دنیا هستند…من عاشق شخصیت این شهید بزرکوارم

  19. روح الله

   فقط میتونم بگم ای کاش شهید نمیشد و واسه این مملکت میموند
   فدای روی ماهش
   ارزومه برم مزارش

  20. شهید بزرگی بوده و کشورمان ادم خوبی را از دست داده و او یک الگو فوف العاده ای بوده

  21. خیلی مرد بود

  22. چه طور جواب شهدارو بدیممممممممممممممم

  23. خببببببببببببببب …تحقی ؟آمادگی دفاعی ام هم تموم شد………….. واقعا کامل بود… چطور باید جواب شهدارو بدیم؟؟؟؟

  24. چه قدر این مد رشید و خود گذشت بود.نام او همیشه در دل مردمایران خواهد ماند.
   .
   .
   از شما تهیه کننده ی وبلاگ هم خیلی ممنون خیلی استفاده کردم.به دردم خورد.ممنونم.

  25. شهید بابای مردی زحمت کش و عالی بوده است 😛 😉 :mrgreen: 😆 😮 😀 🙂 😯 8)

  26. یه الگو واسه همه ی ماست

  27. ممنون واقعا عالی بود

  28. خیلی خوب بود….من دوسسسسسسسسسسسسس داستممممممممممممم………تازشم من کتابه اینو دارم…دلتون بسوزه.هه هه هه هه…..هههه.. 😀 😛 ❗ ❗ 😛 ❓ ❓ :mrgreen: :mrgreen: 😉 😉 😉 😉 😉 ❗ ❗ ❗ ❗ ❗ ❗

  29. 😉 😈 🙄 😳 :mrgreen: 😆 💡 👿 😥 ➡ ❓ 😐 😡 😮 😛 😀 😕 🙂 🙁 ❗ 😯 8)

   • عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بوووووووووووووووووووووووووووووووووووود 🙂 😀 😛 😉 😉 😉

  30. شهید عباس بابای خدا رو با چشمهایش میدید ومن شخصیت شهید بابایی رو دوست دارم وخدا هم بهش حال داد

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.