تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی افراد معروف > مریم میرزاخانی (نابغه ریاضی جهان) + علت درگذشت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • طراحی سایت
 • تبلیغات در آسمونی
 • مریم میرزاخانی (نابغه ریاضی جهان) + علت درگذشت

  مریم میرزاخانی

  مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی و آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد بود. با آسمونی همراه باشید تا با او بیشتر آشنا شوید.

   

  خبر درگذشت مریم میزاخانی:

  فیروز نادری از درگذشت «مریم میرزاخانی» در تاریخ 24 تیر 1396 خبر داد/  امروز چراغی خاموش شد …

  به گزارش آسمونی مدتی بعد از اعلام مبتلا بودن مریم میرزاخانی به سرطان،  فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا از مرگ او خبر داد.

  فیروز نادری در اینستاگرام خود نوشت: « امروز چراغی خاموش شد. این موضوع قلب من را می‌شکند… خیلی زود رفت. »

  گفتنی است مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی و آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد بود او در سال 2014 به خاطر کار در موضوع «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد، این مدال بالاترین جایزه در ریاضیات است. میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.

  – لینک خبرها:

  آخرین اخبار مریم میرزاخانی

   

  بیماری مریم میرزاخانی :

  در تیر ماه سال 1396 اعلام شد میرزاخانی به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری است. یکی از نزدیکان او گفته بود که حال وی وخیم است. میرزاخانی از چهار سال پیش به سرطان سینه مبتلا بوده، و این سرطان اکنون به مغز استخوان وی سرایت کرده است. پدر و مادر وی برای مراقبت از او به آمریکا رفته‌ بودند.

  از سال ۲۰۱۳ پزشکان ابتلای مریم میرزاخانی به سرطان سینه تشخیص دادند و روند درمانی او شروع شد. در طی این سالها چهار باربیماری سرطان به بدن او بازگشت اما توسط پزشکان و درمان‌های صورت گرفته کنترل شد. اما سرانجام بیماری به مغز استخوان او رسید و جهان را از ذهن زیبا و خلاق این استاد دانشگاه استنفورد محروم کرد.

  کودکی مریم میرزاخانی

  بیوگرافی مریم میرزاخانی

  آسمونی: مریم میرزاخانی متولد 13 اردیبهشت 1356 – درگذشت 24 تیر 1396 در تهران ریاضی‌دان ایرانی و آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد است. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.
  زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته است.

  مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت. سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.
  از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات است.پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

  مرحومه مریم میرزخانی

  زندگی شخصی مریم میرزاخانی

  سلیقهٔ سینمایی میرزاخانی بازتابی از ذات بدون مرز پژوهش اوست، که درگیر کاویدن «خصوصیات اشکال هندسی نامعمول» است. او می‌گوید: «گاهی مواقع احساس می‌کنم در یک جنگل بزرگ هستم و نمی دانم به کجا می‌روم؛ ولی به طریقی به بالای تپه‌ای می‌رسم و می‌توانم همه چیز را واضحتر ببینم.

  آن چه آن گاه رخ می‌دهد، واقعاً هیجان انگیز است.» فیلم مورد علاقهٔ او، داگویل، نگاهی خشن به آمریکای دوران رکود بزرگ است. وی گفته که در کودکی آرزو داشته نویسنده شود. او گفت: “وقتی که بچه بودم رویایم این بود که نویسنده شوم.

  هیجان‌انگیزترین لحظاتم را به خواندن رمان می‌گذراندم، در واقع هر چیزی را به دستم می‌رسید می‌خواندم.” همسر وی یان وندراک، پژوهشگر علوم کامپیوتر نظری مرکز تحقیقات آی‌بی‌ام و اهل جمهوری چک است و از او دارای یک فرزند به نام آناهیتا می‌باشد.

  وقتی از او پرسیده شد که چه چیزی برایش بیش از هرچیز دیگری حکم جایزه و پاداشی در پشت یک کار طاقت‌فرسای ذهنی دارد، در پاسخ گفت :«قطعا رضایت‌بخش‌ترین اتفاق، همان لحظه‌ای است که می‌گویی آها! لحظه‌ای که شور و شوق کشف و لذت و شعف درک چیزی جدید را احساس می‌کنی و احساس اینکه بالای تپه‌ای ایستاده‌ای و و چشم‌اندازی کامل را در مقابل داری. اگرچه در اغلب اوقات انجام کار ریاضیاتی برای من مانند این است که در حال کوهنوردی طولانی هستم بدون آنکه مسیر پاخورده‌ای وجود داشته باشد و یا حتی چشم انداز پایان مسیری در تیررس دیدگان باشد.»

  مریم میرزاخانی در ایران

  حادثه تصادف اتوبوس مریم میرزاخانی

  در اسفندماه 1376 اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دورهٔ مسابقات ریاضی دانشجویی، که در آن تیم متشکل از میرزاخانی، ایمان افتخاری و حسین نمازی در آن رتبهٔ اول کشور را کسب کرده بودند، که از اهواز راهی تهران بود مسابقات ریاضی دانشجویی در اهواز برگزار شد به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبهٔ ریاضی دانشگاه صنعتی شریف شامل آرمان بهرامیان، رضا صادقی – برندهٔ دو مدال طلای المپیادجهانی – علیرضا سایه‌بان و علی حیدری، فرید کابلی، دکتر مجتبی مهرآبادی و مرتضی رضایی دانشجوی دانشگاه تهران که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌المللی ریاضی بودند، جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانشجویان بازمانده از این سانحه بود.

  مریم میرزاخانی در حال تدریس در دانشگاه آمریکا

  فعالیت‌ها و افتخارات مریم میرزاخانی

  او به همراه ۹ محقق برجستهٔ دیگر در چهارمین نشست۱۰ استعداد درخشان نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت. به نوشتهٔ یواس‌ای تودی این فهرست ۱۰ نفره، شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولاً از چشم عموم پنهان مانده‌اند.

  این فهرست بر اساس پیشنهادهای ارائه شده از سوی سازمان‌های گوناگون، رؤسای دانشگاه‌ها و ناشران انتشارات علمی برگزیده شده‌اند. این محققان برجسته جوان در حوزه‌های گوناگونی از گرافیک رایانه‌ای تا ریاضیات و علوم رباتیک، افق‌های تازه‌ای در مرزهای جهان اطراف ما گشوده‌اند که مریم میرزاخانی ریاضیدان ۳۳ سالهٔ ایرانی یکی از آنها است.

  میرزاخانی در سال ۱۹۹۹ میلادی موفق شد راه‌حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. ریاضیدانان مدت‌های طولانی است که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بوده‌اند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه پرینستون نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت: محاسبهٔ عمق حلقه‌های ترسیم شده بر روی سطوح هذلولی. میرزاخانی در تلاش است تا معمای ابعاد گوناگون فرم‌های غیر طبیعی هندسی را حل کند.

  در صورتی که جهان از قاعده هندسه هذلولی تبعیت کند، ابتکار وی به تعریف شکل و حجم دقیق جهان کمک خواهد کرد. در واقع مشکل این است که برخی از این اشکال هذلولی هم‌چون doughnuts و یا amoebas دارای ظاهری بسیار نافرم هستند که محاسبهٔ حجم آنها را به معمایی جدی برای ریاضیدانان مبدل کرده است. اما میرزاخانی با یافتن راهی جدید در واقع دست به یک ابتکار عمل بزرگ زد و با ترسیم یک سری از حلقه‌ها بر روی سطح این گونه اشکال پیچیده به محاسبه حجم آنها پرداخت.

  کاربردهای عملی اندکی برای پژوهش او وجود دارد ولی اگر مشخص شود که جهان توسط هندسه هذلولوی اداره می‌شود، کار او می‌تواند به تعریف دقیق شکل و حجم آن کمک کند.

  میرزاخانی در سال ۲۰۰۹ به خاطر دستاوردهایش در ریاضیات برنده جایزه بلومنتال شد. در اعلامیه‌ای که انجمن ریاضی آمریکا به مناسبت برنده شدن این جایزه برای میرزاخانی منتشر کرد، دلیل گرفتن این جایزه مهم ریاضی، “خلاقیت استثنایی، و تز (دکترای) مبتکرانه که در آن، ابزارهای گوناگونی از هندسه هذلولوی گرفته تا روشهای کلاسیک فرمهای اتومورفیک و تقلیل سیمپلکتیک برای بدست آوردن نتایجی در سه مسئله مهم ترکیب شده‌اند ” عنوان شد.

  مریم میرزاخانی در حال سخنرانی پس از دریافت جایزه فیلدز

  در این اعلامیه، این سه مسئله مهم به شرح زیر آمده‌اند :

  ۱- یک رابطه بازگشتی برای حجمهای وایل-پترسون در فضای پیمانه‌ای رویه‌های ریمانی.

  ۲- یافتن تقریبی مجانبی (asymptotic) برای تعداد ژئودزیک‌های ساده بسته بر روی رویه‌های ریمانی هذلولوی با طول داده شده L. تعداد این ژئودزیک‌ها، بر اساس نتایج میرزاخانی، برای طول‌های کمتر یا مساوی L، رشدی مجانبی همانند L^{6g-6} دارند. در این فرمول، منظور از g جنس (genus) رویه ریمانی مورد نظر است. این نتیجه، پیامدی از محاسبه حجمهای وایل-پترسون گفته شده در مورد ۱ است.

  ۳- اثباتی نو از حدس ویتن که پیش از آن توسط ماکسیم کانتسویچ در سال ۱۹۹۲ ثابت شده بود. میرزاخانی در اثبات جدیدش تفسیری تو از شمارش ژئودزیک‌ها در فضاهای پیمانه‌ای به دست می‌دهد.

  در سال ۲۰۱۰، میرزاخانی، حدس “شار زلزله” ویلیام ترستن بر روی فضاهای تایشمولر را که مدتها پرسشی باز و بی پاسخ در ریاضی بود به اثبات رساند. این حدس می‌گوید که چنین شاری لزوما ارگودیک می‌باشد.

  میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به همراه الکس اسکین و امیر محمدی ثابت کرد که ژئودزیکهای مختلط و بستارهای آنها، بسیار منظم هستند و نه بر خلاف انتظار نامنظم یا فراکتالی. به عبارت دیگر، بستارهای چنین ژئودزیک‌هایی جبری هستند و بنابراین، ویژگیهایی از جمله صلب بودن (rigidity) را دارا می‌باشند. اتحادیه جهانی ریاضی در مطلبی با نام “کار مریم میرزاخانی” این نتایج را چنین توصیف کرد:”یافتن این حقیقت، شگفت انگیز است که تصلب در فضاهای همگن، چگونه انعکاسی در فضاهای ناهمگنی همچون جهان فضای پیمانه‌ای دارد”.

  دیدگاه مریم میرزاخانی دربارهٔ ریاضیات

  بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می‌دهد. پُرارزش‌ترین بخش مطالعه ریاضی لحظه‌ای است که می‌گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.

  مریم میرزاخانی در حال دریافت جایزه فیلدز

  دریافت جایزه فیلدز توسط مریم میرزاخانی

  او در سال ۲۰۱۴ برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشتهٔ ریاضیات است و هر چهار سال یک‌بار به دانشمندان برگزیدهٔ زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود. وی نخستین زن و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه گشت.

  جوایز و افتخارات مریم میرزاخانی

  مدال فیلدز ۲۰۱۴ سئول (“List of Fields Medallists”)

  جایزه بنیاد ریاضیات کلی در سال ۲۰۱۴

  جایزه ستر از طرف انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳

  جایزهٔ ای‌ام‌اس بلومنتال در سال ۲۰۰۹

  Clay Mathematics Institute Research Fellow 2004

  Harvard Junior Fellowship Harvard University, 2003

  Merit fellowship Harvard University, 2003

  IPM Fellowship The Institute for theoretical Physics and Mathematics, Tehran, Iran, 1995-1999

  مدال طلا با نمرهٔ کامل و نفر اول جهان. المپیاد جهانی ریاضی کانادا ۱۹۹۵

  مدال طلا المپیاد جهانی ریاضی هنگ‌کنگ ۱۹۹۴

  مریم میرزاخانی در کنار پدر و مادرش در اصفهان

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 3٫47 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=89839
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  مگان مارکل همسر پرنس هری + بیوگرافی و تصاویر

  مگان مارکل بازیگر و مدل آمریکایی و همینطور همسر پرنس هری می باشد . با …

  44 دیدگاه

  1. حمیدرضا

   اون زمان که جایزه فیلدز (معتبر ترین جایزه ریاضی جهان) رو برنده شد ما چکار کردیم.شادی کردیم.ینی این رویداد از رفتن به جام جهانی مهم تر نبود. از این همه روزنامه کشور چند تاشون عکسشو چاپ کرد و تبریک کفت.

  2. یه مریم دیگه

   توایران بود یه بدبخت مثل بقیه می شد هزاز بار حراست محل کارش می خواستنش که چرا زلفت بیرونه و چرا خودکارو اونروز اینجوری رو میز انداختی چرا به رییس چلغوز احترام نگذاشتی وهزار تا چیزهای کوچک آنقدر مشغولش می کردن که دیوونه می شد و اخر ش به هیچ جایی نمی رسید و در کمال گمنامی میمرد با اعصاب خورد هم میمرد . بدون اینکه بتونه از استعداش استفاده کنه وطرحی نو ارائه بده . همین تموم می شد مفت. مرگ که حقه حداقل در بهترین شرایط زندگی کرد وعلت زود هنگام مرگش به دلیل سرطان این بوده چون از قوای ذهنیش زیاد کار می کشیده بدنش فرصت ترمیم وبهبودی پیدا نکرده . و به وضعیت سلامتی خودش به خاطر مشغله کاریش بی تفاوت بوده و انقدر غرق در کارش بوده که مریضیش از یادش رفته . در لحظه مرگ هم با همون ریاضیات در ذهنش بازی می کرده ومرگ ودرد هاشو به هیچ می گرفته در آخرین لحظات هورمون مرگ ترشح میشه که قویتر از هر مورفینیه . حتی به فکر دخترشم نبوده . آخرین پالس بین نورون های مغزیشم همین یه شکل هندسی خیلی عجیب وغریبی بوده که قابل آوردن در فضای سه بعدی نیست . وبا لذت تمام با دنیا وداع می کنه ومیره به جایی که ما ازش خبر نداریم .اصولاً اون انتخاب گره خوبیه . حتماً به جایی با امکانات بهتر رفته .

  3. چقدر مردم ما قشنگ تسلیت میگن . انگار فقط آماده اند یکی بمیره و بعد بیا و ببین.

  4. نمی دانم چرا همش نابغه های ما یا سرطان میگیرند میمیرند یا دچار حادثه میشوند میمیرند چرا نابغه های ملیت های دیگه اینقدر نمی میرند؟ اینهمه مرگ ومیر نابغه ها و یا هنرمندان آنهم از یک کشور علامت تعجبه اگه کسی جواب قانع کننده ای داره برام‌ بفرسته . با این همه عقل کل تو کشورمون که داریم ماشااله.

   • دوست عزیز با عرض سلام این ها همه بندگان خداوند حالا چه هموطن ایرانی و نوابغ ایرانی چه دیگر دانشمندان جهان . مالک همه خداست و همه دیر یا زود به سوی خدا می رویم.

  5. دانشجوی ریاضیات

   شکی نیست که در آن دنیا مقام آن مرحومه از خیلی از ما ها بالاتر باشد…. خداوند ایشان را با اولیاءالله محشور بفرماید انشاالله.
   شادی روح آن مرحومه همه با هم صلوات بفرستیم:
   اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم

  6. گلچین روزگار عجب خوش سلیقه است
   میچیند آن گلى که به عالم نمونه است

  7. سلام خیلی متاسفم که ایشان درگذشت اما خدا را شکر که در آمریکا درگذشت وگرنه ما رو به هزار بی لیاقتی وقدر نشناسی متهم میکردید مگر پروفسور کرم زاده دردانشگاه اهواز نیست درسته که محدودیت دارد اما همین جا مونده به کشورش خدمت می‌کند پس چطور طلای ریاضی گرفته مگر همین جا پرورش فکری ندادن لطفا اینقدر خودمان را خوار ودیگران روبزرگ جلوه ندیم

  8. سهیل موسوی

   خوشحالم که مریم عزیز به ایران بر نگشت و اگر نه به هیچ کدام از این افتخارات نمیرسید چون ما اگر بدمون نیاد اصلا تو این وادی ها نیستیم الان هم اکثر سایتها راجع به اعتقاد مذهبی مریم یا حجابش یا شدهرش که مسلمان بوده یا نه مینویسند بابا طرف نابغه بوده این چیز ها برای ادمهای معمولی مهم است نه برای یک نابغه همان بهتر که نیامدی که اگر میامدی انقدر میبردیمت تو حاشیه که از همه فکر های قشنگی که داشتی دور میشدی

  9. روحش شاد خیلی متاثر وشوک زده شدم سرمایه بزرگی در دنیای ریاضی از دست رفت انشائ الله باز شاهد چنین نبوغی باشیم

  10. خداوند رحمتش کند بنده خیلی متاسف شدم که این بانوی ایرانی چنین از دنیا رحلت کرده امیدوارم که خداوند روح پرفتوح این عزیزرا مورد رحمت خودش قراربده آمین (یاهویاکسنزانی).

  11. مریم میرزاخانی افتخار ایران بودددد.حیففففف

  12. متاسفم برای بیگانه پرستان لجبازی که به هر قیمتی حتی خودزنی وطنشون رو خراب و بی آبرو میکنند.
   تتلو تا وقتی که ضد ارزش بود خوب بود ولی حالا که به وطنش احترام می ورزه بی خاصیت و مضره؟
   ما خودمون برای کشورمون چه کردیم جز تخریب؟
   کاش این عزیز به رحمت خدا رفته هم با تمام قدر نشناسی هایی که همه ما مسئولش هستیم در ایران باقی میموند و هر چقدر کم باعث ارتقاء علمی، فرهنگی، اجتماعی و …. خودمون میشد.
   پس چه کسی باید مشکلات میهن ما رو حل کنه اگر قرار باشه همه ما با بهانه های درست و غلط کشورمون و مردمش رو تنها بزاریم و بریم به دشمنان ملتمون کمک کنیم یا آموزش بدمیم تا محکمتر و پرقدرت تر به ملتمون سیلی بزنند: گاه با حمله به هواپیمای مسافربری، گاه با پرورش سگ های هاری همچون صدام، آل سعود و داعش به جون این ملت بیافتند و گاه با ترور دانشمندانمون.
   در جواب اون عزیزی که فرموده بودند “به دلیل بعضی بی توجهی هاست که این نابغه های عزیز ما به خارج از کشور می روند” باید عرض کنم که تصادف هرجایی ممکنه پیش بیاد علت تصادف زیاد در جاده های ایران بیشتر به لیل بی توجهی خودمون به قوانینه تا به دلایل سیاسی.
   هیچ فکر کردید اگه این بانوی عزیز در ایران و اونم بدلیل سرطان سینه فوت میشد ما اجنبی پرستان خودزن چه چیزایی که راجع به خودمون نمیگفتیم؟
   میگفتیم با این همه پیشرفت و در سال 2017 دیگه توی هیچ دهاتی کسی از سرطان سینه نمیمیره، میگفتیم اگه این عزیز توی آمریکا حتی سرطان خون و ریه هم داشت نمیمرد و خوبش میکردن.
   بیاییم کمی تمرین غیرت بکنیم.
   لعنت خدا بر همه اونهایی که بدلیل منافع شخصی خون مردم رو میمکند حقوق میگیرند و کار نمیکنند.
   درود خدا بر همه افرادی که دلشون برای ایران و ایرانی میسوزه و با تمام وجود برای حل مشکلات در تلاشند.

  13. روانشاد خانم مریم میرزاخانی اگر در ایران می ماند و یا پس ازاخذ مدرک دکتری در هاروارد به وطن می آمد ، هرگز قادر به بروز نبوغ ریاضی و یا توسعه دانش خود نبود زیرا حاسدان عرصه قدرت که حتی در دانشگاهها نیز حضور دارند به انحای مختلف مردم پسندانه مانع آن میشدند همانطور که در گذشته بزرگانی چون امیر کبیر و قایم مقام
   و نظایر آنها از هستی ساقط شدند واکنون نیزبرخی از متفکران نامدار ایران که بواسطه قوت آرای خود ناگزیر به انتقاد و آلوده سیاست شدند (مانند دکتر ع.س. و دکتر ع.م. و…) ممنوع التدریس و مطرود شدند و اینشتین نیزبه همان علت آز آلمان اخراج گردید اما واقعیت تلختر آنکه دنیای غرب نیز با سقوط ارزشهای انسانی وزوال هویت شخصی خود در دوره اینترنت و ماهواره ، مجبور به خودپرستی و حسادت شده است و پیشرفت کشورهای دیگر را برنمیتابد و نقض عهد برجام نمونه ای از آن است وبی تردید مرگ آرام نابغه ریاضی جهان از طریق پرتوهای سرطانزای سازمان جاسوسی آمریکا و از مدتها قبل طراحی شده بود تا این مروارید درخشان بشریت به جرم ایرانی بودن از هستی ساقط شود.

   • این حرفها چیه میزنی… خیلی زشته که آدم به مملکت خودش تا این حد بدبین باشه… و از اون طرف بحثهای مطرح شده در خصوص ترور بیولوژیک ایشون رو نادیده بگیره…
    حرفهای شما فقط تطهیر دشمن و تهمت زدن به کشور خودته

  14. يك ايراني

   روانشاد خانم مریم میرزاخانی با پرتوهای سرطانزا از راه دور و با طراحی سازمان جهنمی سیا ، مبتلی به بیماری شد تاچراغ هدایتش خاموش شود . نفرین و نفرت برخفاشان خون آشام آمریکایی و اسراییلی که برای استمرار افزون طلبیها و خودخواهیهای دنیوی خود از حذف دردانه های بشریت هم ابایی ندارند. جهان به تدریج شاهد زوال تمدن ظالمانه آمریکا خواهد.

   • سهیل موسوی

    چرا دوست عزیز بدنه هیچ مدرکی به همه تهمت میزنی اخه این چه حرفی است دیگه بسه اگر مریم عزیز میامد ایران خود شما نمیزاشتید به این افتخارات برسه چون مثل الان که تو حاشه هستید انقدر میبردینش تو حاشیه که از اصل کار خودش دور میشد بسه دیگه لطفا

  15. با سلام
   بعنوان یک دانش آموخته در رشته ریاضی با شنیدن خبر بیماری و در ادامه مرگ او کنجکاو شدم تا ببینم کیست. واقعا او را نمی شناختم. با و جود این بسیار ناراحت شدم که اینچنین زود رفت. روحش شاد و راهش پر راهرو باد

  16. خدا رحمت کنه این بانوی بزرگ ایرانی رو، مایه افتخار ایران هستند،حیف این افراد که بمیرند اینها باید جاودانه بمانند. چرا باید نخبه های مارو با اتوبوس ببرند اهواز و چند نفر از عزیزان برجستمون رو از دست بدیم.تنها بازمانده این حادثه این بانوی عزیز باشه!!! بخاطر همین بی توجهی هاست این نابغه های عزیز ما به خارج از کشور می روند.!!!!!!!!

  17. محمدعلي

   چرا ما ایرانی ها باید چهره های معروف اینچنینی را بعد از مرگشان بشناسیم؟!!!

  18. از خودم میپرسم چرا با وجود اینهمه آدم بی خاصیت و مضر در جامعه(مثلا تتلو)بانوی نابغه ریاضیات مریم میرزاخانی جانش را از دست داد؟

  19. همه استادهای دانشگاه ازاد باید گوه مریم میرزاخانی رو میخوردن تا شاید پیشرفت کنن

  20. خداوند رحمتش کنه

  21. نمی دانم چرا بیماری او را مخفی کردند.
   مگر او متعلق به خودش بود. او متعلق به دنیا بود. اینهمه پزشک ماهر طب سنتی در ایران فکر میکنم براحتی میتوانستند او را درمان کنند. سرطان اساسا” به نظر من بیماری نیست.
   بنده خودم تمام مشکلاتم به سادگی با طب سنتی حل شده است. البته پزشکان حاذق!!!!
   کسانی که اجازه دادند او به راحتی بمیرد باید پاسخگو باشند. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  22. دلم گرفت…
   به عنوان یه دانشمند خیلی زود رفت. حالاحالاها جا داشت برا پرورش نسلی پویا و تاثیرگذار مث خودش!

   متاسفم که کشورم چنین فرزندان برومندی رو رها میکنه تا در سرزمین بیگانه و به نام بیگانه بدرخشن!!!

   دلم میخواد بدونم چرا از دست دادن چنین بزرگانی برا سردمدارانمون مهم نیست؟؟؟!!!

  23. خانم دکتر آسمانی شدنت مبارک. به امیددیدار

  24. دانشجوی ریاضیات

   آبل ، ریمان ، رامانوجان …
   اینها از جمله ریاضیدانان بزرگی بودند که درحالیکه زیر40 سال سن داشتند،دار فانی را وداع گفتند…
   و این بار مریم میرزاخانی…
   ایرانیان تسلیت

  25. مطابق نظریه خاص هایزنبرگ در مورد کوانتوم باید گفت کیفیت در کمیت نهفته است و باید هزاران سال بگذرد و میلیونها نفر بیایند و بروند تا یکی مثل خانم میرزا خانی به دنیا بیاید … این گونه افراد خیلی کم تکرار میشوند.. خدایش بیامرزاد … نام ایران و ا یرانی را تا بود زنده کرد ..ما با کسانی که در تفکر جنگ و التهاب هستند در هر جای دنیا کاری نداریم .. کل بشریت به این دسته از آدمها نیازمند هستند …

  26. دریغ دریغ ازاین فراق زود هنگام روجت شاد که باعث سربلندی ایرانی شدی فرزانه سرزمینم دلم سحت گرفته برایت

  27. صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
   تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
   افسوس

  28. در صلح کامل با خودش به عنوان یه زن. هم مادر و همسر و هم یه نابغه ریاضی

  29. درگذشت بانوی عالم ریاضی غمی بزرگ برای جامعه علمی ایران است خدایش رحمت کند

  30. کمیت زندگی مهم نیست کیفیت و اثر گذاری هر فرد درطول زندگی اهمیت دارد .خدایش رحمت کند.

  31. خداوند این بانوی بزرگ را مورد لطف و رحمتش قرار دهد روحش شاد و برای بازماندگان از خدای بزرگ صبر جزیل خواستارم و ای کاش با دانشمندانمان در سراسر دنیا در زمان حیاتشان هم اطلاع داشته باشیم

  32. خدا رحمت کنه واقعا برای مملکتم متاسفم که به جای اینکه این روزا رو عزای عمومی اعلام کنن میان یه بازیگر یا یه هنرمتد فوت میکنه اونو عزای عمومی اعلام میکنن . مگه دکتر میرزاخانی چی از این هنرمندا کم داره . واقعا متاسفم

   • اون توی ایران نبوده ونمونده که حالا بخواهیم ما براش عزای عمومی اعلام کنیم.آمریکا باید عزای عمومی اعلام کند.

  33. واقعا خدا رحمتت کنه خانم میرزاخانی .
   باعث افتخارمی استاد . دیگه حرفی ندارم

  34. خیلی دلم گرفت, ای کاش من بجاش میمردم

  35. خدا رحمتت کنه خانم میرزاخانی عزیز، که باعث سربلندی ایرانی ها تو جوامع بین الملل بودی

  36. ای دریغ از این همه انسانیت، استعداد و نبوغ که خیلی زود از جهان رخت بربست.

  37. خوش به حالش که تو کانال درست پیشرفت افتاد..وتفریحش با کار و علاقه اش یکی شده.

  38. جدا که استادای دانشگاه آزاد ایران باید برن خونه میرزاخانی برای نظافت .هرچی دانشگاه آزادیه…..

   • احمقی مثل تو که قطعا دانشگاه ازادی و پیام نوریه باید بره که حق امثال من که دولتی خوندیمو ضایع میکنید. برید ببینید کی اولین بار دانشگاه ازاد رو تو ایران تاسیس کرد

   • احسنت به گوزعلی

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.