تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی مشاهیر > زندگینامه و عکس پهلوان پوریای ولی (محمود خوارزمی)
 • طراحی سایت
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • مشاورین املاک کوهک
 • loading...

  زندگینامه و عکس پهلوان پوریای ولی (محمود خوارزمی)

  pouriya-vali1نام و لقب

  نام آن چنانکه دانسته است، پهلوان محمود خوارزمی است و در شعر به قتالی تخلص می‌کرد. اما درباره لقبش (پوریای ولی) اختلاف کرده‌اند. برخی گفته‌اند اصل آن “پوربای ولی” است؛ بای لقب او در ترکی به معنی بزرگ، و ولی نام پدرش یا اشاره‌ای به مقام پیشوایی و قطبیت او است. برخی نیز ولی را نام خود او و بای را همان بیگ ترکی، لقب پدرش دانسته‌اند.

  پوریای ولی (پوربای ولی، محمود خوارزمی، پریار) پهلوان، صوفی و شاعر ایرانی است که در ورزش‌های زورخانه‌ای پیشینه زیادی داشته‌است.

  کمال‌الدین حسین گازرگاهی، مؤلف مجالس العشاق، که نزدیک‌ترین تذکره نویس به زمان پوریای ولی است، لقبش را “پریار” یاد کرده است. نویسنده کتاب «تاریخ ورزش باستانی ایران، زورخانه» بر این نظر است که پوریا ترکیبی از دو کلمه پری و یار است و بر کسانی اطلاق می‌شده که در انجام کارهای شگفت‌انگیز ممتاز بوده‌اند.

  pouriya-valiac

  زادگاه پوریای ولی

  نویسندگان درباره زادگاه او نیز اختلاف کرده‌اند. برخی او را از مردم اورگنج (از شهرهای خوارزم)، برخی از مردم گنجه و برخی دیگر، بر اساس طوماری قدیمی به جا مانده از دوره صفوی، او را از مردم سلماس و خوی دانسته‌اند.

  زندگینامه پوریای ولی

  پوریای ولی در جوانی کشتی می‌گرفت و پیشه پوستین‌دوزی و کلاه‌دوزی داشت. در همان زمان جوانی، به شهرهای گوناگون آسیای میانه، ایران و هندوستان سفر کرد و همه جا کشتی گرفت و به پهلوانی نام یافت. درباره دگرگونی روحی پوریای ولی روایت‌های فراوان آورده‌اند. بطور کلی زندگی پوریای ولی با افسانه درآمیخته است.

  پوریای ولی در میان ورزشکاران ایران نمونه‌ای از اخلاق، پایمردی و جوانمردی است و نه تنها در مقام یک پهلوان، بلکه در مقام یک قدیس در میان مردم جایگاهی والا دارد.

  pouriya-vali4آرامگاه پوریای ولی

  مقبرهٔ او در شهر خیوه ، ۲۵ کیلومتری جنوب شهر اورگنج مرکز استان خوارزم ازبکستان می‌باشد. این مقبره خود یک مجموعهٔ فرهنگی – تاریخی است و در فاصلهٔ قرن های هشتم تا چهاردهم هجری (۱۴ تا ۲۰ میلادی) برای بزرگداشت نام پهلوان محمود ساخته شده است. چنانکه در آن نواحی رسم بر این است که پس از مراسم ازدواج برای تبرک به زیارت آرامگاه او می‌روند.

  شهرت پوریای ولی تنها به دلیل پهلوانی‌هایش نیست بلکه مردم منطقه او را به داشتن ویژگی‌های نیکوی اخلاقیِ معلم، مرشد، صوفی و مرد خدا می‌شناسند. آرامگاه او از پر رونق‌ترین مکان‌ها در منطقه است که هر روز مردم کثیری از اطراف فرارود و به ویژه خوارزم برای زیارت و راز و نیاز با خدای خود به آنجا می‌روند. گفتنی است که در ایشان قلعه امیران و صاحب منصبان زیادی مدفون‌اند اما امروزه از هیچ یک از آنها نامی برده نمی‌شود و تنها نام پهلوان محمود پوریای ولی و آرامگاهش همچنان زنده است.

  pouriya-vali3زایش و مرگ پوریای ولی

  سال دقیق ولادت او و مدّت عمرش معلوم نیست، امّا در کتاب های مختلف مرگ او را سال ۷۲۲ه.ق ذکر کرده اند. ولی با توجّه به اینکه زمان سرودن کنزالحقایق را ۷۰۳ هجری یاد کرده‌اند و بنا به اظهار خودش:

  چه خفتی عمر بر پنجاه آمد

  کنون بیدار شو گرگاه آمد

  می توان گفت که سال تولد او باید ۶۵۳ هجری بوده باشد.

  علاوه بر رباعیاتی که از وی باقی مانده است ، برخی معتقدند مثنوی کنزالحقایق نیز از آنِ اوست. این مثنوی در سال ۷۰۳ سروده شده است.

  2

  آثار پوریای ولی

  مثنوی کنزالحقایق

  این مثنوی در پنج مقاله و ۱۳۲۰ بیت سروده شده. زمان سرودن این اثر را در سال ۷۰۳ هجری یاد کرده‌اند.

  مجموعه رباعیات پوریای ولی

  شعر پوریای ولی ساده و به دور از پیچ و تاب‌های مرسوم است.

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 3٫38 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=57203
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  زندگی نامه دکتر علی شریعتی

  دکتر علی شریعتی یکی از شخصیت های معروف تاریخ ایران است که جریان مرگ او …

  6 دیدگاه

  1. سلام واقعا باعث سرافکندگی وشرم است .اطلاعات ما ازبزرگان سرزمینمان .اگربه جای پوریای ولی مثلا زندگینامه یک عرب کثیف بودبرای خوش امد اقایان حتی ازتوالت رفتنش ۶۰سطر مینوشتید .اماپوریای ولی شخصیتی باان اوازه حتی درکشورهای اطراف با نیم صفحه سروته جمع میشود .من که چیزی عایدم نشد واگرپوریای ولی رانمیشناختم بارزمه شما اینجور برایم تداعی میشدیه گشتی گیرسرگردان بوده که زورخانه هم میرفته ونمازوروزه اش هم به راه بوده وازسربیکاری شعرهم میگفته .اقامگه مجبورشده اید اینجوری سرگذشت اسطوره ای رابیان کنید .جای تاسف است .

  2. امیر حسین محبوبی

   آرامگاه پوریای ولی که توی شهر خوی است. آرامگاه پسرش که او هم پهلوانی دلیر بود در ازبکستان است . این دو را بعضی منابع اشتباه می گیرند و می گویند که هر دو یکی است در حالی که این طور نیست.

  3. ممنون خیلی کامل و جامع بود

  4. خیلی عالی بود و کامل

  5. عالی بود تشکر

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.