تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی مشاهیر > خلاصه زندگینامه کوروش بزرگ
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • خلاصه زندگینامه کوروش بزرگ

  بخش نخست (جایگاه کوروش کبیر)

  کوروش، بزرگ مرد تاریخ ایران زمین و از جمله نوادری که تاریخ جهان به خود دیده است . انسانی والا و ابرمردی بی همتا که می توان گفت نام ایران با وجود او ایران شد و از بنیانی که او بنا نهاد برای هزاران سال ملتی واحد از اقوام آریایی واقع در فلات ایران شکل گرفت که طی قرنها تمام تمدن ها و قدرتهای کوچک و بزرگ را تحت شعاع خود قرار داد و هویت ایرانی متشکل از مادهای آذربایجان و کردستان و پارسهای جنوب و پارتهای شرق ایران زمین که ملت واحد ایران را تشکیل دادند و تاریخ چندین هزار ساله خود را دوشادوش یکدیگر و در کنار یکدیگر رقم زدند به همراه هم از این خاک و هویت دفاع کردند و با افتخار ایرانی بودن خود را به جهانیان اعلام نمودند

  (قابل توجه دوستان پان عثمانیسم که حسین رضا زاده رستم ایران زمین که در زمان خود حتی در قبال میلیاردها میلیارد ثروت حاضر به از دست دادن هویت خود نشد) براستی که نام شاهنشاه فقط لایق کوروش می باشد. به واقع تمام دنیای باستان وی را همواره همچون مردی فوق العاده و بی مانند نگریست.

  پارسی ها که وی آنها را از گمنامی به افتخار رسانید وی را پدر خواندند، یونانیها که وی آنها را در سواحل آسیای صغیر مقهور قدرت خویش ساخت با وجود نفرتی که غالبا به ایرانیها نشان می دادند در وی به چشم یک فرمانروای آرمانی نگریستند و یهود که وی آنها را جهت اجرای آیین و بنای معبد آزادی و کمک عطا کرد وی را همچون مسیح خویش تلقی کردند

  آنچه که در مورد او جای تردید نمی گذارد اینستکه لیاقت نظامی و سیاسی فوق العاده در وجود وی با چنان انسانیت و مروتی در آمیخته بود که در تاریخ پادشاهان شرقی پدیده ای بکلی تازه بشمار می آمد.احوال او بدون شک از بعضی جهات یاد آور فاتحانی چون اسکندر و ناپلئون نیز هست اما قیاس وی با آنها درست نیست چون هر چند وی نیز مانند انها سالها از گردونه جنگی خویش پایین نیامد اما جنگ و بوی خون او را بر خلاف دیگر فاتحان مست و مغرور نکرد بر خلاف آنها هر بار که حریفی از پای در می افکند مثل یک شهسوار جوانمرد دستش را دراز می کرد و حریف افتاده را از خاک بر می گرفت.

  رفتارش با “کرزوس” که او را از مرگ نجات داد و “نبودید” که حتی او را در کرمان حکومت نیز داد. احترام او به عقاید دینی عاقلانه ترین و زیرکانه ترین سیاستی بود که در چنان دنیایی به او اجازه داد تا اقوام مختلف متمدن و نیمه وحشی را بدون مشکلی در کنار هم اداره کند و آنها کنار هم بیاسایند و در سرزمین او ضعیفان در سایه اقتدارش در آرامش زندگی کنند و اقوام مخالف نیز بواسطه این جوانمردی هرگز در مقابل او تا پای جان ایستادگی نکنند . اینگونه بود که کوروش ؛ کوروش شد .

  در تاریخ جهان سرداران و شاهان فاتح بسیاری ظهور کردند که جز نفرت و نام بد از خود بجا نگذاشتند، اما چرا بعد از گذشت ۲۵۰۰ سال باید از طرف جامعه جهانی ۲۹ اکتبر به نام روز جهانی کوروش کبیر نامگذاری شود؟ چرا روز جهانی اسکندر و چنگیز یا هیتلر را نداریم! آری دوستان گرامی نیاکان ما اینچنین بودند و برگهای زرین تاریخ ایران زمین را رقم زدند ما نیز از همان خون و تباریم و در همان خاکی زندگی می کنیم که آنها زندگی می کردند اما…

  ایرانی باشید و پر غرور.

  بخش دوم (منشور آزادی نوع بشر)

  منشور آزادی نوع بشر کوروش کبیر بی تردید جزء بزرگترین افتخارات آریاییها و سرزمین ایران می باشد چرا که روحیه خداجویی؛آزادگی و عدالت خواهی ایرانیان را در بیش از ۲۵۰۰سال پیش از زبان سردار بزرگ خویش به جهانیان اعلام می نماید .آن هم در زمانی که جنگ و خون ریزی وظلم واستثمار یکدیگردر میان اقوام وحشی و متمدن آنروز امری رایج و عادی بشمار می آمد و تمدن بشری هنوز مراحل تکامل خود را کامل طی نکرده بود و در اواخر عصر آهن بسر می برد و بیان گفتارهایی که بی تردید هنوز درهمین سرزمین ایران تازه و نو بشمار می آید و راه گشای بسیاری از مشکلات امروز ایران می باشد در۲۵قرن پیش جای شگفتی و تفکر بسیار دارد آیا می توان گفت نیاکان ما از دید فرهنگ وتمدن در آن زمان به جایگاهی رسیدن که امروز ما حسرت آنرا می خوریم و راه درازی را برای رسیدن به آن در پیش رو داریم؟

  کجاست کوروشی که داد مظلوم را از ظالم بگیرد. در۲۵۰۰ سال پیش از زبان کوروش برده داری در شرایطی از میان جوامع ایرانی بر می افتد. دنیای استعمارگر امروز که با استثمار نوین خود ملل جهان سوم را به بی گاری می گیرد اگرکوروشی مقتدر را در برابر خود می دید دیگر شاهد فقر و گرسنگی در جهان بودیم. ابرقدرت امروز جهان مانند لات بی سرو پا و قمه کشی می ماند که هر کسی را که بخواهد در هر کجای دنیا مورد زور و ستم قرار می دهد و انتقام بی لیاقتی خود را ازخون دیگر ملل می گیرد .و هر کسی که با او نباشد و حتی در برابر خواسته هایش سکوت کند دشمن خود می شمارد غافل از اینکه هر قدرتی را پایانی است .منشور آزادی کوروش نشان کاملی است از شایستگی و لیاقت نژاد ایرانی. این متن یک سال پیش به عنوان اولین متن در این وبلاگ نوشته شد و ارزش بسیار دارد تا یکبار دیگر خوانده شود تا فراموش نکنیم ایران سزاوار آنست که سرفراز بماند.
  (( اینک که به یاری مزدا تاج سلطنت ایران و بابل و کشورهای جهات اربعه را به سرگذاشته ام اعلام می کنم که تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد دین و آئین و رسوم ملتهائی که من پادشاه آنها هستم محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت که حکام و زیر دستان من دین و آئین و رسوم ملتهائی که من پادشاه آنها هستم یا ملتهای دیگر را مورد تحقیر قرار بدهند یا به آنها توهین نمایند.

  من از امروز که تاج سلطنت را به سر نهاده ام تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد هرگز سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد و هر ملت آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا ننماید و هرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند من برای سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم کرد.

  من تا روزی که پادشاه ایران هستم نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر شخصی مظلوم واقع شد من حق وی را از ظالم خواهم گرفت وبه او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم کرد.

  من تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال غیر منقول یا منقول دیگری را به زور یا به نحو دیگر بدون پرداخت بهای آن و جلب رضایت صاحب مال تصرف نماید و من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت که شخصی دیگری را به بیگاری بگیرد و بدون پرداخت مزد وی را به کار وا دارد.

  من امروز اعلام می کنم که هر کسی آزاد است که هر دینی را که میل دارد بپرستد و در هر نقطه کخ میل دارد سکونت کند مشروط بر اینکه در آنجا حق کسی را غصب ننماید و هر شغل را که میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به هر نحو که مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینکه لطمه به حقوق دیگران نزند.

  من اعلام می کنم که هر کس مسئول اعمال خود می باشد و هیچ کس را نباید به مناسبت تقصیری که یکی از خویشاوندانش کرده مجازات کرد و مجازات برادر گناهکار و بر عکس به کای ممنوع است و اگر یک فرد از خانواده یا طایفه ای مرتکب تقصیر می شود فقط مقصر باید مجازات گردد نه دیگران.

  من تا روزی که به یاری مزدا زنده هستم و سلطنت می کنم نخواهم گذاشت که مردان و زنان به عنوان غلام و کنیز بفروشند و حکام و زیر دستان من مکلف هستند که در حوزه حکومت و ماموریت خود مانع از فروش و خرید مردان و زنان بعنوان غلام و کنیز بشوند و رسم بردگی باید به کلی از جهان برافتد.

  از مزدا خواهانم که مرا در راه اجرای تعهداتی که نسبت به ملتهای ایران و بابل و ملتهای ممالک اربعه بر عهده گرفته ام موفق گرداند.))

  بخش سوم  (ایران فاتح جهان)

  شرح مختصری از پرافتخارترین دوران تاریخ ایران مطمئنا به هزاران دیوان و دفتر نیاز دارد که هر چه از آن گفته شود باز هم کم است نه آنکه کافی نباشد بلکه دوست داران و عاشقان این کهن بوم و بر را سیراب نخواهد کرد.

  (( روزی که بیانیه کوروش بر روی استوانه معروف او در بابل در معرض مطالعه و تماشای مردم گونان قرار گرفت آریاییهای ایرانی همراه قوم پارس قدم بر صحنه حوادث جهانی نهادند قوم پارس که فاتح جدید بابل از میان آنها بر خاسته بود و بعدها اخلاف و خویشان او غالبا دوست داشتند خود را به آن قوم منصوب کنند با آنکه چندین فرمانروای دیگر از همین خاندان قبل از کوروش در میان آنها سلطنت کرده بودند فقط از عهد کوروش بود که توانست در عرصه رقابتهای بین المللی عصر خود را برای بنیان نهادن یک امپراطوری بزرگ جهانی شایسته نشان دهد .پدران کوروش از چند نسل قبل از او در انشان پادشاه بودند و در زمان حکومت مادها نیز از آنها تبعیت می کردند و پدرش که کمبوجیه نامیده می شد نیز خویشتن را دست نشانده آستیاگ می یافت . کوروش هم که بر حسب بیشتر روایات دختر زاده آستیاگ بود وقتی در انشان به سلطنت نشست خیلی زود ضعف و انحطاط دولت آستیاگ را دریافت و همین نکته او را به فکر توسعه قدرت و خیال کسب استقلال انداخت.
  آستیاگ سالها پیش کوشیده بود این دختر زاده خود را در هنگامی که هنوز کودک بود به دست وزیر خود هارپاگوس هلاک کند و چون هارپاگوس دست به خون کودک نیالوده بود شاه برای مجازات او داده بود فرزند هارپاگوس را بکشند و غذائی را که از گوشت سر و دست او ساخته بودند بزور به این پدر بدبخت خورانیده بودند

  (وقتی می گویم بیانیه اعلامیه حقوق بشر در چنان دورانی باعث شگفتی بسیار است بی جهت نیست).

  با اینهمه هارپاگوس خشم خود را فرو خورده بود و برای بدست آوردن فرصت انتقام در خدمت آستیاگ باقی مانده بود از این رو وقتی شاه سالها بعد در طغیان کوروش هارپاگوس را بدفع او فرستاد او در خیانت به آستیاگ هیچ تردیدی به خود راه نداد و با سپاه خویش به کوروش پیوست .حتی لشگری که خود آستیاگ جهت دفع او آورد در نزدیک محل پاسارگاد بر پادشاه خود شوریدند و او را به کوروش تسلیم کردند و این نشان می دهد که جنگجویان ماد کوروش را بیگانه و جدا از خود نمی دانستند خصوصا که ماندانا مادر کوروش نیز از خاندان ماد بود و این را نیز می توان از مورخان یونانی که گه گاه از طوایف و شاهان پارسی نیز همچنان به عنوان طوایف و شاهان ماد یاد کرده اند دریافت. یکبار به یکی از دوستان پان عثمانیسم دوستانه پیشنهاد برگزاری همایشی برای کوروش را جهت اتحاد و ارتباط بیشتر را نمودم اما این این اشخاص که تقریبا خود را از هر گونه هویت و خاستگاه ایرانی بودن مبرا می دانند بدون هیچگونه تردیدی گفتند کوروش به ما ربطی ندارد!!!

  هر چند بعد از گذشت هزاران سال دیگر پارس و ماد بودن برای ایرانیان معنایی ندارد اما همین نشان می دهد که از همان ابتدا نیز هرگز جنگ و دشمنی بین اقوام اصیل ایرانی روی نداده و همه ایرانیان در کنار هم و با یاری هم تاریخ خود را بر صفحه روزگار نوشتند و اگر شاهنشاه ایرانی به پیروزی و قدرت فراوان دست یافت بخاطر سواره نظام ماد و پیاده نظام پارس بود که هر دو در زمان خود بهترین بودند و بدین ترتیب قویترین ارتش جهان آنروز را در کنار یکدیگر ساختند .در هر حال شکست آستیاگ نه تنها پادشاه لیدیه را که خواهرش در نکاح آستیاگ بود ناراضی کرد بلکه بابل و مصر را نیز نگران ساخت و اتحاد این سه قدرت برتر آن زمان را در برابر ایرانیان را اجتناب ناپذیر نمود لازم به گفتن است که در آن هنگام هنوز یونانیها قدرتی محسوب نمی شدند و هنگامی که در جنگ کوروش با ایونیها آنها از اسپارت کمک خواستند یک فرستاده آنها نزد شاهنشاه باریافت و با ساده دلی به کوروش اخطار نمود که اگر از مداخله در سرنوشت ایونی ها دست بر ندارد باید منتظر عکس العمل اسپارت باشد شاهنشاه نیز بر حسب اخلاق جوانمردانه خود از فرستاده اسپارت بخاطر این اخطار مشفقانه تشکر کرد اما در عین حال به خنده گفت اگر عمرش کفاف دهد کاری خواهد کرد که اسپارت بجای دلسوزی بر احوال ایونی ها بر سرنوشت خود گریه کند ونیز افزوده بود که من از کسانی که در میدانهای شهر خویش گرد هم می آیند تا بقید سوگند دروغ یکدیگر رافریب دهند بیمی به دل راه نمی دهم )) براستی که فرق بسیار نیاکانمان را با وضع موجود در میادین بازارها و مجلس امروز ایران مقایسه کنید که جزء دروغ و کلاهبرداری هنری یافت نمی شود .

  خداوند این کشور را از دشمن خشکسالی و دروغ محفوظ دارد کتیبه داریوش در تخت جمشید

  بخش چهارم (ایستادگی و رشادت کوروش)

  (( تا به آنجا رسیدیم که دشمنان ایران سعی کردند تا با اتحاد با یکدیگر در برابر کوروش ایستادگی نمایند ( زهی خیال باطل ) در لیدیه کرزوس کوشید تا از راه اتحاد با مصریها و بابلیها و یونانیان وضع خود را در مقابل تهدید تازه استوار نماید او با آگاهی از سقوط آستیاگ اولین هدف خود را بازپسگیری زمینهای مجاور مرز خویش یافت که ماد در پی جنگهای طولانی بدست آورده بود از این رو از رود هالیس گذشت و قبل از آنکه کمک متحدشان برسد کاپادوکیه را در آن سوی رود تسخیر کرد اما چون اثری از کمک آنها نرسید دوباره به سارد بازگشت و بانتظار ماند .اما در این اوقات یک پناهنده سیاسی بدربار کوروش آمد و نقشه کرزوس و اتحاد او را فاش کرد شاهنشاه نیز با هوشیاری و بر خلاف انتظار کرزوس قبل از آنکه متحدین فرصت یابند قوای خود را تجهیز نمایند و با وجود اینکه نبودید پادشاه بابل ممکن بود به سپاه وی چشم زخمی وارد سازد از راه بین النهرین راه شمال را در پیش گرفت و از دجله نیز گذشت و در بین راه حران ومعبد سین خدای محبوب بابلیها را به تصرف در آورد و به سوی کیلکیه رفت و کاپادوکیه و ارمنستان را نیز به قلمرو خود افزود و در پتریا در شرق رود هالیس در برابر سپاه کرزوس قرار گرفت پیشنهاد کوروش آن بود که لیدیه نیز به عنوان یک ساتراپ شود تا هم کرزوس جان خود را حفظ کند و هم حکومت خود را اما او با تحقیر و خشونت آن را رد کرد ولی چون در برابر کوروش نیز امید چندانی به پیروزی نداشت شبانه از برابر ایرانیان عقب نشینی کرد و در سر راه همه چیز را به آتش کشید و به سارد بازگشت و به انتظار کمک متحدشان نشست و حتی سربازانش را بگمان آنکه شروع سرما کوروش را از تعقیب وی منصرف می سازد مرخص کرد اما کوروش نیز با ذکاوت و دور اندیشی چون نمی خواست به حریف برای تجدید قوا فرصت دهد و هم با سرمای آن حدود که داشت نزدیک می شد گرفتار سازد بدنبال او راه سارد را در پیش گرفت.

  سپاه کرزوس و کوروش در جلگه ای نزدیک سارد به نبرد بر خواستند که خواندن جزئیات این نبرد و تدابیری که دو حریف برای مغلوب ساختند یکدیگر در پیش گرفتند بسیار جالب است اما به شرحی طولانی نیاز دارد در هر صورت این نبرد سر انجام با پیروزی ایرانیان پایان یافت و و پادشاه لیدیه در پایتخت خود سارد به محاصره افتاد و همچنان به امید کمک بابلیها و اسپارتیها چشم دوخت ولی این محاصره تنها دو هفته به طول کشید و سارد سقوط کرد و کرزوس به دست کوروش افتاد و با توجه به سیرت و اخلاق کوروش و آنچه از وی انتظار می رفت نه تنها حریف خود را نکشت بلکه در حق وی محبت هم نمود و در داخل ایران و نزدیکیه همدان ایالت بارنه را با دستگاهی شاهانه به او بخشید . با فرجام کار ثروتمندترین پادشاه آنروز جهان افسانه خاندان سلطنتی گوگس نیز که ظهورشان با افسانه ها آمیخته بود با سقوط نواده شان کرزوس خاتمه یافت و در تابعیت ایرانیان به پایان رسید ))

  بخش پایانی (فرجام کوروش)

  بعد از فتح آسیای صغیر برای کوروش نوبت رسیدگی به حساب بابل و نبودید رسیده بود اما در داخل ایران هنوز مسایلی بود که حل و تصفیه فوری تری را ایجاب می کرد در واقع درا ین زمان هم نواحی شرقی قلمرو ماد مثل گرگان هنوز تحت نظارت سردار پارسی در نیامده بود و همچنین آنسوتر وجود طوایف نیمه وحشی و مهاجم ممکن بود امنیت قلمرو داخلی کوروش را به خطر اندازد از این رو کوروش حمله به بابل را عمدتا به تاخیر انداخت و نزدیک پنج شش سالی اوقات خود را صرف سرکوب کردن طوایف و اقوام نواحی شرق کشور کرد و قبل از وی نیز پادشاهان ماد در هنگام لشگر کشی به غرب از جانب شرق لطمه خورده بودند و شاهنشاه نمی خواست تجربه آنها را تکرار کند در هر حال این لشگرکشی ها نه تنها مرز ایران را خیلی بیشتر از آنچه برای ماد حاصل شده بود توسعه داد بلکه ثروت بسیاری را نیز برای کوروش و ایرانیان به همراه آورد .اما این امپراطوری وسیع که با جنگ بی انقطاع به وجود آمده بود برای دوام و بقای خود نیاز به جنگ داشت و کوروش در استراحتگاه خود در همدان نمی توانست فراموش کند که بابل هنوز تسخیر ناشده مانده بود و نبودید پادشاه آن هنوز به خاطر اتحاد ی که بر ضد وی با کرزوس کرده بود حسابی پس نداده بود.بالاخره وقتی مسیح یهود که برای آنها حکم پادشاه خدایی را داشت برای فتح بابل حرکت کرد تقریبا اعتماد داشت که با پیروزی به بابل وارد خواهد شد.در مقابله با شاهنشاه که به سرعت شهرهای قلمرو نبودید را یکی پس از دیگری فتح می کرد و بسوی بابل پیش می آمد پادشاه کاهن تنها کاری که انجام داد آن بود که خدایان شهر را از صدمه سپاه مهاجم حفظ کند و آنها را به هر قیمتی هست به خارج از شهر منتقل سازد گویی در رویاهای دینی خود می پنداشت که او فقط وظیفه دارد خدایان خویش را حفظ کند و حفظ مردم و شهرها به عهده خودشان است!

  بدون شک برای رسیدن به بابل یک مانع عمده رود دجله بود اما کوروش برای رفع این مشکل بود مسیر این رود را وقتی آب آن به نسبت کم بود از سر راه برگردانند خود سختکوشی و اراده نیاکانمان را قضاوت کنید و عد با حمله به شهر اوپیس و تسخیر آن ارتباط آن را با پایتخت به کلی قطع کرد و سرانجام یک سردار ایلامی کوروش به نام گبریاس توانست لشگر نبودید را در محلی به نام سیپ پار به سختی مقلوب کند و بدون مانعی وارد بابل شود و نبودید که نتوانست به موقع خود را نجات دهد ناچار با ورود ایرانیان تسلیم و اسیر شد .کوروش در این پایتخت عظیم اقوام سامی سرانجام قدرت نوخاسته آریایی را بر تخت نشاند و در معبد مردوک تاج سلطنت بابل را بر سر نهاد (تقریبا ۲۳ مهر ماه) و تمام اقوام تابع بابل از چادرنشینان عرب تا شهرنشینان سوریه و فلسطین در برابر شاهنشاه سر تعظیم فرود آوردند و نبودید نیز به کرمان فرستاده شد و تا پایان عمر در آنجا با دستگاه حکومت همچنان باقی ماند از اطلاعات باقی مانده حکایت از آن دارد که فاتح پارسی در شهر با شوق و علاقه مردم پذیره شد و نسبت به طیقات مردم محبت و حسن سلوک کم مانندی ارائه داد معابدو شهر را از هرگونه تاراجی که رسم سپاهیان فاتح بود حفظ کرد و آزادی که او به قوم یهود اعطا کرد چنان بود که تا امروز نام او را در میان این قوم جاودانه ساخته شاید عمر وی کفاف آن را نداد که درسی مشابه با آنچه به بابل داد به مصر هم بیاموزد اما سالهای بعد توسط دیگر سرداران پارسی مرزهای شاهنشاهی ایران هر سه قاره آسیا و اروپا و آفریقا را درنوردید و از بنیانی که او برنهاد کشوری برپاخاست که بیش از نیمی از تاریخ خود را ابرقدرت جهان بود.

  درباره فرجام کوروش نیز باید گفت این سرباز وطن در جنگ با اقوام وحشی شرقی و دفاع از سرزمین خویش جان خود را فدا نمود و پیکرش در پاسارگاد به خاک سپرده شد و تا امروز نیز جاودانه باقی مانده حتی او در وصیت به فرزندان خود آنها را از ساخت مقبره ای مانند فراعنه برحذر می دارد و آرامگاهی ساده را بر هر چیزی ترجیح می دهد. تمام زندگی بی نظیر خود را در لوحی کوتاه روی مقبره خویش اینگونه بیان می کند:

  “ادم کوروش خشایثیه هخامنشیه” – منم کوروش شاه هخامنشی

  روانش شاد و راهش پر رهرو باد. پاینده باد ایران

   

  • برای آشنایی بیشتر با شخصیت کوروش و بخشی از زندگی او روی لینک زیر کلیک نمایید:

  شخصیت و بخشی از زندگی کوروش بزرگ

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3٫75 out of 5)
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=11630
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  زندگینامه محمد بن زکریای رازی

  محمّد زَکَریای رازی (۲۵۱ ه.ق. – ۳۱۳ ه.ق.) پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به‌عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است. …

  135 دیدگاه

  1. سلام بر پادشاه عدالت گستر. سلام بر پادشاه دادگر. سلام بر شاه ایران زمین. سلام بر شاه دادگستر. درود بیکران بر کوروش بزرگ ایران زمین. افتخار میکنم که یک ایرانی هستم نه یک عرب. اسمم ایرانی است نه یک اسم عرب. افتخار میکنم از نوادگان کوروش بزرگ هستم. کوروش آسوده بخواب. کوروش بزرگ. کوروش مهربان. کوروش عزیز تو بر بلندای کوه ایستاده ایی. درود همه فرزندان پاک آریایی نثار روح بلندت.

  2. درورد بر شما که اینقدر روان و زیبا از پدر ایران زمین گفتید

  3. کوروش کبیرعزیز هنگامی که باشاه یونان گفتگو میکرد به هنگام جنگ از او شنید که میگفت ایران برای ثروت میجنگد وما برای شرافت کوروش بزرگ گفت آری هرکس برای نداشته هایش میجنگد…زنده باد کوروش..زنده بادایران وایرانی..من کسی هستم ک شاه سرزمینم کوروش بوده است .من آریاییم واین ابهت و بزرگی وافتخار من است…

  4. از اینکه من فرزند کوروش هستم خوشهالم سلام بابا

  5. چو ایران مباشد تن من مباد…….
   ازکوروش کبیر تا سردار سلیمانی وشهدای عزیزمان قدردان شان باشیم

  6. سلام مطلب جالبی دارید.

  7. هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم شود.
   کوروش کبیر
   روحش شاد
   دلم برای بودنش تنگه

   • هرگز نخواب کوروش ای شاه شاهان! ای شاه عدل و راستی، زیا که همچون تو دیگر جهان به خود نبیند

  8. با سلام خدمت همه ایرانیان عزیز خواهشم اینه که اختلاف بزاریم کنار همه با هم تلاش کنیم که ایرانی سربلند داشته باشیم ………درود بر پیامبر ما کوروش کبیر که اینا رو به ما آموخت.که امیدوارم از یاد نبریم

  9. زنده باد ایراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان زنده باد جدم کوروش

  10. به نظره من کوروش نبایدگفت باید بگیم حضرت کوروش اما ما ایرانی ها عادت داریم فقط به عرب ها فک کنیم درحالی که خودمون ایرانی هستیم.من خودم مدیون حضرت کوروش هستم وآرزو داشتم که زمان حضرت کوروش بودم وتا جایی که جوون داشتم به پادشاه ایران زمین خدمت کنم حضرت کوروش.کاش یه کوروش دیگه هم الان بیاد مارو ازاین وضعیت دربیاره.به امید آن روز

  11. تا زمانی که هر چه به نام تاریخ، به خوردمان می دهند، بدون تامل و کنکاش می پذیریم ( از جمله همین تحریفها و جعلهای هدفدار مورخان قلم به مزد که تاریخ و تمدن های پیش از هخامنشی را آگاهانه نادیده می گیرند ) هر روز سرنوشتمان بدتر از دیروز می شود.

  12. واقعا زیبا بود به خودم میبالم که یه ایرانیم فقط به خاطر اینکه انسانى مثل کورش کبیر رو توى تاریخمون داریم

  13. کورش کبیر روحش شاد زنده باد سرزمین کورش کاش یکی مثل کورش پیدا میشد …

  14. اقا محسن شما حتما یکی ازون بزرگاشی چون بلدی مثل خیلیا فقط شعار بدی
   شما که گفتی هرکس در جای خودش منم بگم تو یک عرب وطن فروش هستی

  15. با عرض سلام. دوستان و هموطنان گرامی، چرا بعضیاتون سواد کافی ندارین. کاش کوروش الان زنده بود و… مثلا یارو نوشته بغیر از کوروش هیچ پادشاهی مرد نبوده. جان مادرت یه خورده کتاب بخونید برا معلومات خودتون، وجدانآ اینده بهتری دارین اگه کتاب بخونین. با عرض پوزش. متشکرم. ولی یادمون باشه ایران سرداران و دلاوران زیادی داشت.

  16. متاسفانه ما ایرانیها اصالت خودمان را فراموش کردیم نه تنها برای رفتار و منش کوروش ارزشی قایل نیستیم بلکه برای آثار باقیمانده از این بزرگوار نیز ارزشی درخور قایل نمیباشیم در حالیکه باید بیشترین هزینه را در پاسداری از ارزشهای مادی و معنوی این شخصیت والا بکار بگیریم .بزرگانی چون حضرت محمد ،حضرت علی ،حضرت مسیح،جناب کوروش انگونه که شایسته است شناخته نشده باقی مانده اند…

  17. سعیدبال

   کاش فقط یک. مردپیدامیشدمثل کورش فقط یک مرد افتخارمیکنم یک پارس هستم زنده بادکوروش کببر

  18. شاهین سلطانی

   باید افتخار کرد به کوروش کبیر

  19. سلام درود بر کروش کاش که الان واین موقع پادشاه ایران بود

  20. دردو بر ذوالقرنین درود بر کوروش بزرگ

  21. درود بر فرستاده ی راستین…درود بر پادشاه جهان…درود بر آریایی

   و نفرین بر خائنان

  22. شاهین محمدی

   به نام یزدان پاک
   پدر ایران زمین به کسی توهین نمیکرد.
   خون کوروش هنوز در رگ های ما جاریست ماباید پیامبر صلح باشیم کاری که پدرمون انجام داد.
   شاهین از پولادشهر

  23. ابوالفضل صفایی

   اگر کوروش زنده بود هیچ کشوری نمی توانست با ایران بجنگد او با مرد بودنش به تمام دنیا ثابت کرد که ایرانی ها غیرت دارند و حال آمریکا از غیرت مردم ایران میترسد به جز کوروش همه ی پادشاه های ایران بی غیرت بوده اند وحال همین طور است

   • جان من این طوری حرف نزن.

    ایران پادشاهان بزرگی چون داریوش،ارشک(آغازگر شورش اشکانیان بر علیه سلوکیان)،شاهپور(فاتح روم)داشت.

    اینهای که گفتم فقط بعضی هاشون بودن.
    مثلاً دیااکو (اولین شاه ماد)،هوخشتره(کسی که آشوریان را نابود کرد.)جلال الدین ایلخانی(کسی که 10 سال در برابر چنگیز مغول جنگید و چنگیز در باره ی او گفت:((اگر من 100 مرد جنگی همچون او داشتم جهان را فتح می کردم.)
    و…

    من از همین الان بگم املام بد است باز ازم غلت نگیرین.

  24. با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما ایرانیه عزیز که لطف کردید موضوع به این زیبایی رو برایه ما گذاشتید.
   ولی ای کاش کوروش بزرگ الان زنده بود . ایران رو به رخ تمام جهان میکشید پوزه بعضی قوم ها رو میزد زمین که هی نگن پیامبر و حضرت علی از ما بود اینقدر کلاس نیان ما هم از نوادگان کوروشی بزرگیم دلتون بسوزه.خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
   بابای

  25. منظورم اینکه اگه گفته ی کوروش ه کی؟ و کجا ؟ و چرا ؟ و به کیه ؟

  26. تو بخش دوم داخل برانتز چیه ؟

  27. من با این که سن کمی دارم خیلی مدیون کوروش هستم فیلم جومونگو با اساس زندگی نامه ی کوروش ساختنددددددددد خاک بر سر ماااااا کوروش کجایی

  28. ایرانی بدبخت

   تازمانی که هم وطنان بی فکر واندیشه من این نوع محملات ویاوه سرائی های فریبنده و سبکسرانه و یا از طرف دیگر خرافات مشابه مذهبی احمقانه را بسادگی می پذیرند ، من ایرانی روی خوشبختی نخواهم دید .

  29. یک ایرانی عاشق وطن

   بسیار عالی بود واز شما صمیمانه سپاس گزارم و از این که یک ایرانی هستم به خود می بالم و خدا رو شکر میکنم

  30. کورش کبیر …یعنی خدای سر زمین پارس یعنی غیرت و آبرو ایران زمین.
   روحش شاد.

  31. کوروش کتیبه حقوق بشر را نوشته بود . کوروش مردی عادل وخوب بود ما ایرانی باید به داشتن چنین پادشاه وپیامبری در آسمان ها به خود ببالیم .

  32. کوروش بهترین پادشاه تاریخ جهانه.افتخار میکنم که ایرانیم.

  33. alllllliiiiiiiiii booooood llllllliiiiiiiiiiii mer30

  34. بنام خداوند یگانه ….کوروش کبیر مردی بزرگ و مظهر شجاعت و پاک دلی و عشق به وطن بود و ما ایرانیها باید به همچین اسطوره ای ببالیم.. زنده باد خاک پاک ایران و زرتشت

   • علی ابراهیمی

    از دوستان خواهشمندم از پسوند ((کبیر))برای کلمه ی کوروش استفاده نکنند.چون این کلمه عربی است.بهتر است به جای کوروش کبیر بگوییم کوروش بزرگ.

  35. درود و هزاران درود بر کوروش بزرگ.افتخار همه ی ما ایرانیا.عاشق چنین مرد بزرگی هستم و همیشه به یادش هستم و خواهم بود.

  36. واقعا عالی بود ادم از خوندن سرگذشت همچین ادمای بزرگی لذت میبره

  37. کوروش مردی استوار و بزرگی بودومن تا هنگامی که زنده ام هیچ وقت نام کوروش از ذهنم بیرون نمیرود

  38. من عاشق پاکان جهانم مثل امام علی (ع) وکورش بزرگ.

  39. دوستدار کورش شیعه امام علی (ع) هستم.

  40. ب نظرمن کوروش یک پیامبره حتی ازمخمدپیامبر هم بهتروپاک تربوده است ای مردم ایران این اماما ن وپیامبران عربندکه دختران رازنده به گورمیکردند زنده باد کوروش بزرک ازطرف فرزند کوروش بزرگ 😆

   • یعنی چی یانا میفهمی چی میگی استغفرالله کن دختر درسته کوروش بزرگ رو همه دوست دارند اما دلیل نمیشه ب پیامبران وامامان توهین کنی 👿

  41. بهترین انسان جهان : 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛 😛

  42. سلام خدمت همه دوستان تا ان جای که من اطلاع دارم زادگاه کورش بزرگ شهرستان بیضا (انشان بیضا)فارسه

   فقط محض اطلاع

  43. من کوروش بزرگ روخیلی دوست دارم به عنوان یک پیامبرفبولش دارم ممنونم ازکسانی که این مطالب زیبارونوشتن باتشکریانا 13ساله یزد :mrgreen: 😳 😯 8) ❗ 🙁 😮

  44. فوق العادست.

  45. امیرعلی

   کورش کبیر بود معروف به ذالقرنین قانون برده داری تو جهان برد ازبین

  46. کوروش بزرگ فقط ذولقرنینه نه پیامبر (مثل لقمان که اسمش تو قرآن آمده ولی گفته نشده که هیچ یک پیامبرن)
   کوروش پسر کمبوجیه پسر کوروش اول پسر … پسر چیش پش پسر هخامنش بوده . بله هخامنش در اون زمان خاخا منش تلفظ میشده ولی چه ربطی به این داره که تو کلا این ها رو مجزا میکنی؟؟؟ در ضمن میخوای دروغ بگی برو تحقیق کن که چی به واقعیت نزدیک تره تا حرفتو باور کنن. نه این که بیای بگی کوروش هخامنشی ، هخامنشی نیست . خاک بر سرت کنن . 8) در ضمن کتاب های اون احمق پورپیرال رو نخونین چون مثل فیلم های هالیووده ، (کاملا حقیقت رو بر میگردونه) 8)

  47. فزرند كوروش بزرگ

   کوروش بزرگ ترین انسانیه که تا حالا دیدم….دیگه هم مثلش نمیاد….
   فقط امیدوارم بتونیم با رفتارمون(گفتار نیک-کردار نیک-پندار نیک)راضی نگهش داریم…..
   بچه ها نمیدونین دفعه اول که رقتک پاساگارد چه حسی داشتم…..
   یادمه فقط گریه میکردم….. 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥 😥

  48. میگم رفقا بیکارینا دعوا میکنید…..برین به زندگیتون برسین… 😆

  49. آسمونی جان از کیه اون بالای سایت نوشتی به زودی ، پس کی مشکلات سایترو برطرف میکنین؟؟؟ 🙁

   • راست میگن منم الان 2 ساعته صبر کردم تا سایتتون باز بشه وای چرا همچینه؟

   • --> آسمونی

    به زودی عزیز، اگه مشکلی بوده عذر خواهی میکنیم

    • مهر ماه تموم شد و شما هنوز افتتاح نکردین!!! ولی با توجه به این که تعداد ادمین های آسمونی زیاده و سایتِ خیلی زیبا و پر طرفداری دارین و این که خیلی وقته دارین روش کار میکنین ، معلوم میشه که یه سایت خیلی خفنی دارین طراحی میکنین و امید وارم که موفق بشین. 😉

  50. تایلندی

   ساقول کوروش

  51. سلام کوروش مردی والا مقام بود که کل جهان او را میشناسند

  52. شما کورش رو قبول ندارین وای توروخدا قبولش داشته باش روح کورش بزرگ در عذابه فقط به خاطر شما
   در ضمن هیچ آریایی هم شما رو قبول نداره شرمنده اصلا نخواستم تیکه بپرونم

  53. هر چی گفتی قابل تکذیبه ولی متاسفانه الان 2 ساعته تو سایتم ودارم از خستگی میمیرم ولی هم از تو و هم از امثال تو خواهش میکنم چند تا کتاب تاریخی بخونین. من همه ی اونا رو خوندم چه یونانی چه ایرانی همه رو و حتی یک دونه ی اون ها هم ایشان رو کوچک نکرده در ضمن کوروش فقط 47 سال عمر کرد و شهید شد ( میگم شهید چون در راه دفاع از مردم بود مثل شهدای دفاع مقدس) و در ضمن فقط بابل و چند جای دیگه بود که بدون خونریزی و به روش های مختلف فتح شد که داستان طولانی داره ( به منابع رجوع شود) و همچنین اون امپراطوری بزرگ هخامنشی فقط در زمان کوروش نبود آقای نابغه . مصر و نصف آفریقا(آفریقا (قسمتیش) مستعمره بود و هرساله وسایلی به پایتخت میفرستاد) در زمان کمبوجه فتح شد و خیلی جاها هم در زمان داریوش و خشایار شا و بقیه پادشاهان هخامنشی از آن پاسداری کردند و کوروش بزرگه چون با سن کمی که داشت و پادشاهی کمی که کرد بهترین بود. او کسی رو اذیت نکرد (قومی ) کسی رو مجبور به پرستش اهورا مزدا نکرد هیچ کجا نگفت من پادشاهم وشما باید از من تبعیت کنین . او آنقدر بزرگ بود که حضرت علی (ع) ایشان رو برادر خطاب کرده و کفته برادم ذولقرنین. تو هر چی که میپرستی برو کتاب بخون.

  54. مایکله عرب برو اول یاد بگیر چطوری وجدان رو مینویسن به جای وجدان ننویسی(وژدان) بعدش وارد این بحث ها شو عرببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب

  55. سلام.اقای نیک فر شما 1 وطن فروش هستین نه این وطن بلکه وطنی که کوروش کبیر شاهش بود
   ان زمان هر چی بود از این زمان بهتر بود
   در ضمن اگه اون طوره که شما میگین کوروش ذوالقرنین قران نمی شد.

  56. کوروش افتخار بشریت است

   کوروش افتخار بشریت است

  57. سلام بر تو ای دوست به نظر من کوروش شاه شاهان بود یک ادم خردمند و بی همتا

  58. درود بر کوروش کبیر پادشاه بزرگ ایرانی . سایت بسیار خوبی دارید . مرسییییییییی.

   • اگه ایرانی هستی پس خواهشا به جای کبیر از بزرگ استفاده کنین هیچ وقت اسم ایرانی کنار اسم عربی نمیاد

  59. کوروش یه آدم ایران دوست است.

  60. ایران تنها کشوریه که ایرانی بودن توش جرمه

  61. سياوش ياشى

   آقا اینجا هیچ کس اعصاب نداره ماکه رفتیم

   • واقعا با سیاوش موافقم ولی خیلی خیلی خیلی ببخشید عذر میخوام واقعا چرا همش ب هم دیگه میپرید ی کم انتقاد پذیر باشید و اگر کسی چیزی رو اشتباه گفته شما اشتباه اون رو تکرار نکنید خیلی مودبانه واسش دلیل بیارید ک نظرش اشتباه بوده بعدشم اگه توهینی هم باشه آسمونی جون زحمت میکشن و نظرشون رو حذف میکنن ممنون بعد از اینکه نظرمو خونید حتما روش فکر کنید و بازم من حقیرو ببخشید اگه چیزی گفتم و شمارو ناراحت کردم 🙄 راستی آسمونی جون ممنونم ازت 😳

  62. اقای محمد نیکفر بهتره بجای این ک ب کوروش فوشو لعنت بفرستی بری ۱کم بیشتر تحقیق کنی !
   این کارو کردی اون وقت بیا نظر بده اگ عین ادم تحقیق کنی میفهمی ک باید بهش افتخار کنی!!!
   در ضمن اگر کوروش بی ارزش بود بهش ذولقرنین نمیگفتن !
   درضمن بدون کوروش درحد ۱پیامبر بوده !پس دیگه قار نزن …!

   • ی مرد فقط تو جهان بوده و هسست اونم علی(ع)

    • حضرت علی (ع) خیلی خیلی بزرگ بوده . اصلا ایشان امامه . و این مقایسه ی تو غلطه چون : 1- ائمه دیگه رو حذف کردی…. 2- ما داریم در مورد کوروش حرف میزنیم….. در مورد ایران 3- مهمترین: شما میدونستین که کوروش آنقدر مرد بوده که حضرت علی (ع) با اون رتبه و مقام نزد خدا که برادر دینی پیامبر (ص)بوده ایشان رو برادر خطاب کرده (ذولقرنین رو). پس ببین کسی که علی (ع) برادر خطابش کنه و در قرآن یک صفحه در موردش نوشته شده باشه …. کیه؟؟؟یا علی

  63. مایکل و نیک فر حیف نام ایرانی و حیف ایران که مجبوره وجوده شمارو تحمل کنه شما لیاقت این رو ندارید که حتی نام کوروش رو به زبان بیارید, ماکت کتیبه ی کوروش که در سالن سازمان ملل جای گرفته نشون میده که دنیابرحق بودن کوروش بزرگ رو پذیرفته_ اونوقت امثال شما. . . .!

  64. من هر وقت نام والاقدر بزرگ مرد ایران کوروش کبیر رو میشنوم اشک تو چشمام جمع میشه سایتتون خیلی خوبه ممنون از شما و همه دوستان ایرانی و طرفدار مردانگی و انسانیت

  65. متاسفم برات مایکل لیاقت فحش دادنم نداری.خودتون معنی مردانگی و انسانیت رو نمیفهمید چون اصلا انسان نیستین حیف نام ایرانی برای امثال شما

  66. اقای نیک فر اکه کوروش بعد بود تا پیامبری پیش نمیرفت

  67. دیدگاه های مختلف شما را خوندم می خوام چند مورد را نقد کنم
   اقای نیک فر شما از سنگسارزنان دربابل میگی این مجازاتی بود معمول دربین یهودیان که متاسفانه در اقوام دیگرنیز معمول شد درمورد ادعای شما باید بگم کشور های تحت امپراطوری ایران بعضی از انها حتی مالیات هم به دولت ایران نمی دادند(در زمان کوروش وداریوش اول وخشایار)و فقط در مقابل دشمنان مورد حمایت ایران بودند وبا ایین وتا حدودی رسوم خود وفرمانده ی از نژاد خود اداره می شدند هرچند این گفته ی شما برای من تازگی داشت وما می دانیم که در زمان هخامنشیان متهمین وخلافکاران به عنوان پاروزن درکشتی ها که کاری سخت بود قرارمی گرفتند که به استناد کتوب معروف تاریخی این گروه از کشورهای تابع ایران بودند چون در زمان هخامنشیان در ایران مجرم و دزد یا روسپی وجود نداشت(حتی در نوشته های مورخین وطبیبان یونانی که در ان زمان مدتی در ایران بسر بردند دیده میشود).
   متعجبتر شدم وقتی از زنبارگی کوروش گفتی این درحالی هست که کوروش درتاریخ به پادشاه وفاداربه یک زن معروف هست!!!!!
   ما درزمان کوروش رباخواری واجاره ی دختران برای بهره ی جنسی نداشتیم.
   لطفا جای که میخوای صاحب نظر باشی بیشتر ودرست مطالعه کن.شما درباره ی ایران متمدن صحبت می کنی جای که درزمان داریوش برای رفاه حال مردم هند ازسیلاب رود سند برای ایجاد سد انقدر دقیق وکامل بررسی وپژوهش میشه که بیان کامل وجزبه جز گزارش این پژوهش از حوصله ی بعضی کتوب تاریخی خارج هست وتنها به قسمتی از ان بسنده شده.اینجا روم نیست که انسان به اندازه ی یک گلادیاتور تنزل کن یا عرب جاهلی که افتخارش بازجر کشتن کودک وبی بند وباری.
   تصحیح میکنم گفتن حقیقت به معنی تعصب ونژاد پرستی یا توهین به قومیت خاصی نیست.
   ما که نفهمیدیم ارزش ادمها از نگاه شما چیست یکجا اززنبارگی وبی بندوباری اخلاقی انتقاد می کنی جای دیگه ازدوست عرق خور مست و شاید هم مفسد اقتصادی و اجتماعیت تقدیر میکنی بهتر نیست اول از سردرگمی خودتا بیاری بیرون تا نقد انسانهای بزرگی که مطمینادرذهن اشفته ی شما نمیتونن به قضاوت بشینن.
   یزدان عزیز مهمتر از نسل تو رفتار توهست ما باید در رفتارمون به بزرگان نزدیک باشیم.
   سجاد عزیز تمدن ما هزاران سال قبل از تخت جمشید شروع شده وتخت جمشید یکی ازپروژه های بزرگ داریوش اول بود که تا زمان فرزنده او نیز ادامه پیدا کرد.
   مایکل لطفا قبل از باز کردن دهنت به شخصیت خودتو وخوانوادتم فکر کن. درضمن اون وجدان هست نه وژدان …

  68. آهای تویی که اعلام میکنی:
   ((به موجب لوحه شماره ۲۵۲ از سال هشتم پادشاهی کورش در بابل، دختری به نام تابموتو به دلیل اینکه پدرش به مؤسسه مالی یا رباخانه اگیبی بدهی داشت، به گرو گرفته شد تا زمانی که پدرش بدهی خود را تسویه کند. دخترانی که به گرو گرفته می‌شدند، برای بهره‌کشی جنسی اجاره داده می‌شدند تا خسارت تأخیر را جبران کنند. ))یاجسارت میکنی:((سنگسار زنان در زمان فرمانروایی کورش بزرگ بر بابل امری متداول بود و در مورد زنان زانیه اجرا می‌شد. در این مورد مردان از مجازات سنگسار معاف بودند، مگر آنکه به حرم و کنیزان شاه نظر داشتند. ))تو خون آریایی تورگهات نیست اگه بود یقینااین مزخرفات رو که نمیدونم از کجاآوردی رو نمیگفتی.مطمئن باش تو از نسل کوروش نیستی،بنا بر این هیچ دخالتی به دین وآیین زرتشت نکن.وشک نکن که کسی که ازدینش پیروی میکنه خوب وموثر کتابها ومقالات و…مطالعه کرده و کوروش بزرگ را به خوبی میشناسد ومن به شماتوسیه میکنم این کتیبه حقوق بشر رو بخونید بع چرند بگید.کتیبه که دیگه دروغ نمیگه

   قسمتی از کتیبه حقوق بشر:
   منم کورش،شاه بزرگ،شاه دادگه
   اعلام می کنم:
   تاروزی که زنده هستم دین،آیین ورسوم ملت هایی را که من پادشاه آنها هستم،محترم خواهم شمرد.
   من سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد.

   هرملتی آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یانکند.وهرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند،من برای فرمانروایی به جنگ مبادرت نخواهم کرد.

   ((نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند))

   ((من نخواهم گذاشت مردان و زنان رابه عنوان برده وکنیزبفروشند ورسم برده داری را براندازند))

   ((من اعلام می کنم که هر کس در انتخاب دینش آزاد است))

   هم بدان گونه که بر این خاک زنده زاده شدم،روزی نیز تن خسته بر این خاک ماندگار خواهم کشید،اینجا مزار محیای من است،سرزمین مادری،آرامگاه واپسین.

   ***پس ای امیران آینده:بدانید،*شهسواران وشهریاران می میرند اماشادمانی مردمان هرگز***

   ***من برای صلح جهان کوشیدم***

  69. اقای محمدنیک فرمواظب باش که چی میگی انقدم قیافه حق به جانب نگیر.توکه ادعامیکنی ازهمه چی خبرداری منظورت اینه که ماهیچی نمیدونیمویه طرفه قضاوت میکنیم. من ازنسل اون نیاکان بزرگم اصل کتابوشواهدی که دارم ازبزرگ من این طوری یادنکرده که واسه من قانونوماده میگی اونم براساس چرتوپرتایی که خوندیومیگی.من کاری بامغزمتفکر توندارم فقط اگه اون غیرتی که تورگ اریایی هاست بجوش میومدخیلی ازحقیقت عالم اشکار میشد.امااین ایران ایرانی نیست که کورش جدمن گذاشته ورفته.دروغ های محظی که الان خوردمردم زودباورمیکنن اون حقیقتی نیست که من دارم بهش اشاره میکنم.ازحقیقت اسلام یاهردینومذهب دیگه ای چی میدونی که به اجدادمن گیردادی.ازدروغوحقدارچه میدونم ازاین حرفامیزنن درحالی که خودشون نزول میدنوحق ازحقدارمیگیرن وادعای ادم خوب بودنودارنوتابخوای چیزی بگی ادمو به جرم احانت به دین ترورش میکن بدون این که اب از اب تکون بخوره.کورش واقعامردبزرگی بود.من نمیخوام باطرفداری ازکوروش از مذهبوچیزای دیگه ایراد بگیرم اماحقیقتوهیچکس نمیدونه بجز تنهاخدا.به هرحال هماننداسمش بزرگش بزرگ بود بیخود نیس که میگن کوروش بزرگ.روحش شادیادش همیشه برنسل اریایی هاجاویدان

  70. امید وپیشرفت

   با سلام
   من خودم یک روحانی ام و کوروش را به عنوان ذوالقرنین که در قرآن هم آمده قبول دارم اما با نژاد‍پرستی مخالفم چه از طرف عرب باشد چه از طرف فارس
   باید در همه حال منصف بود
   این مسایل ربطی به نوع دین و نحوه انتخاب کاملترین دین که وظیفه همه است ندارد و نباید با هم قاطی شود

  71. من یه ایرانی شیعه هستم ولی این دلیلی نداره که من چشمامو رو واقعت ببندم هر چیزی جای خودش البته دم بعضی از بچه ها گرم خوب حال بعضی ها رو گرفتن واز مدیر سایت هم کمال تشکر را دارم

  72. تف تو روی اونایی که برای منبرنشستن حرفشون به تمدن و اصلیت خودش رو زیر پا میذارند

  73. shaghayeghsadeghiyahoo.com

   خیلی عالی هست من دوست دارم از تاریخ ایرانم بدانم واقعا دوست دارم بدونم از چه نسلی هستم من اریایی هستم افتخار می کنم به کوروش کبیر واقعا اگر کوروش بود هیچ مشکی تو ایران نبود چون حق و به حق دار می نشون من عرب نیستم که از دین اعراب اطاعت کنم

   • دمت گرم ولی دین الهی اسلام- مسیحیت-یهودیت دین کلی و مال همه دنیاست . تو باید خوشحال باشی که تو ایران اسلام نیوده چون که این نشان انه که خداوند تبارک و تعالی میدیده ایرانیا همینجوری خدا پرستن دلیلی نداشت کامل ترین دین رو واسه ایران بفرسته. ولی خاک بر سر اعراب که با وجود این که کامل ترین دین واسشون اومده ولی الان پیرو ناقص ترین مذهبشن (وهابیت) و درود بر من تو ی آریایی که آنقدر باشعور بودیم و هستیم که 90 درصد مسلمان و اکثرا شیعه ایم. زنده باد ایران و یاد بزرگانش و به امید بزرگان بیشتر

    • درسته ایرنیا آریایی ها همشون به وجود مقدس خدا اعتقاد داشتند
     خسروپرویز نامه پیامبر رو پاره میکنه و میگه ما از زمانی که عرب ها ملخ میخوردند خدا را قبول داشتیم ولی نه به نام الله بلکه به نام آریایی اهورامزدا

  74. دم شماگرم بازهم به مرام شما که حدعقل این مطالب رابرای ما می گذارید تابا این انسان های بزرگ اشناشویم راستش من خودم اسم این انسان بزرگوار راچندین بارشنیده بودم ولی هیچ اطلاعاتی ازایشان نداشتم ولی حالا خوشحالم که هنوزهم هنوزه جایی هم وجود دارند که این نوع انسان هابرای ما جوان ها شناخته شوند ومن افتخار می کنم که یک جوان ایرانی هستم که چنین پادشاهانی درکشورعزیزم ایران وجود داشتن تانام ایران پابرجا بماند.
   ومن ازشما خواهش میکنم که زندگی نامه نادر شاه رابرایمان درسایت خودبگذارید.
   باتشکر فراونA.PATOازبابل

   • --> آسمونی

    سلام دوست عزیز زندگی نامه نادر شاه هم در سایت هست فقط کافیست در قسمت search عبارت زندگی نامه نادر شاه را جستجو کنید
    این هم لینک مطلب :http://www.asemooni.com/culture/ancient-iran/biography-of-nader-shah-afshar

  75. در بزرگ مرد بودن کوروش شکی نیست ولی مواظب باشیم هر چیزی رو هم الکی به خوردمون ندن
   میدونستین قدمت تخت جمشید بیشتر از 2500 سال هست؟ فقط بر اینکه تمدن ایران رو بیارن پایین 2500 به خوردمون دادند و یه جاهاییش رو هم تخریب کردند و داستانهای کذاییی برامون ساختن.

  76. اگر علی مرده کوروش ما راد مرده سایتتون ماهه خسته نباشید …..

   • از این مقایسه ها نکنید این صد بار … باعث دعوا و جنجال میشه. صد بار گفتم حضرت علی (ع) کوروش رو برادر خطاب کرده. 😉

    • cyrusجان حالا عصبانی نشو بابا

     • راستی شما چند سالته (کاردارم) ؟؟؟ ببخشیدا!!!

      • خدا ببخشه 18 سالمه میشه بگین چیکار دارین؟

      • من یه گروهی تشکیل دادم ( البته خدا ببخشه منم 17 سالمه تقریبا همان 18 ) که دارم دنبال آدم هایی مثل شما و با عقاید شما میگردم و الانم به شدت خوشحالم میبینم که هنوزم کسایی هستن که ایرانمو دوست دارن و از این که شما تو این سن این چیزارو میدونی بسیار خوشحالم . امثال شما یکی از هزاران افتخاران ایران هستید. 😉
       خیلی خیلی ببخشید ولی دیگه میپرسم شما پسری یا دختر ؟؟ خیلی خیلی معضرت میخوام. 😳

      • من دخترم شما چی؟ببخشیدا 😳
       شما که گفتین فوق لیسانس تاریخ دارین چند سال جهشی خوندی؟ 😆 😆 😆

      • باز هم عذر خواهی میکنم از این جسارتم ولی اون جا یکی یک متنی نوشته بود که غلط بود و شما هم قطعا اون رو خوندین ولی من که نمیتونستم بگم فلان کتاب ها رو خوندم ، گفتم فوق لیسانس تاریخ دارم . درسته الان سوم دبیرستانم ولی دست کمی از فوق لیسانس تاریخ ندارم ( حداقل در زمینه قبل از اسلام) چون به علاقه ربط داره اون فردی هم که فوق لیسانس تاریخ داره با علاقه به اون جا رسیده دیگه و کتاب خونده.به هر حال خیلی معذرت میخوام که دروغ گفتم 😳 😳 😳 😳 به قول شما در شاٌن یک ایرانی نیست 😳 😳 😳 😳 😳 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

      • من که گفتم برای چی میخواستم. ببینید توضیحش یکمی سخته…. شما اگه آهنگ های یاس رو گوش بدین منظور من رو میفهمین. یاس با آهنگ کار میکنه رو افراد من هم از طریق تاریخ.ولی ما تو گروهمون دختر خانم نداشتیم (تا حالا) و الانم در حال راه اندازی یک سایت هستیم. 😉

      • تا حالا تو گروهتون دختر نداشتیند؟
       افتخار میدین منم تو گروهتون عضو بشم؟

      • --> آسمونی

       دوستان عزیز این بخش برای گفتگوی آزاد نیست

      • شچم و ممنونم که تا الان اجازه دادید 😉

      • من گفتم بهت نمیخوره سنت زیاد باشه…..اخه گفته بودی فوق لیسانس داری..البته دلیلشو فهمیدم. 😈

      • --> آسمونی

       دوستان عزیز این بخش برای گفتگوی آزاد نیست

      • چششششششم.معذرت..ولی فک کنم به بقیه هم باید بگی اینو

  77. درود بر شما
   سپاس از مطلب مفیدتون.
   با اجازتون این مطالبو تو وبم قرار میدم

  78. کوروش بیا ببین چه بر سر ایران و ایرانی امده!! میبینی؟ دیگر بچه هایمان در کتاب هایشان حتی نامت را نمیشنوند….. چقدر غم انگیز… روحت شاد و یادت گرامی باد

  79. امپراطوری کوزش کبیر اثر موسی نثری همدانی

  80. اتش خاموش کن

   باسلام خدمت تمامی دوستان عزیزم که برای این مطلب واقعا جنجالی نظر گذاشته اند((چه موافق و چه مخالف))
   من،خود بشخصه بعنوان یک ایرانی مسلمان که به خدا و همچنین پیغمبرش و همچنین سنن و تاریخی ایرانیان اعتقاد دارد.
   دلیل منطقی دارم اول خطاب به میهن پرستان که حس وطن پرستی این عزیزان و همچنین تعصبشان نسبت به کوروش بزرگ کاملا قابل ستایش است اما ایا این درست است که ما ایرانین که پدرمان کوروش بزرگ است دیدگاهی کاملا (من عذر خواهی میکنم که همچین حرفی رو میزنم)(((نژاد پرستانه و یک بعدی))) داشه باشیم و بیایم ملتی دیگر را پست جلوه دهیم؟(من با نزاد پرستس اعراب کار ندارم)و یک دین الهی را زیر سوال ببریم؟و خودمان را پیرو کوروش و زردشت (یازرتشت)بدانبم ؟ان هم با این دید نزژد پرستانه که نه ازنظر کوروش درست است نه از نظر تربیت پارسی و ایرانی؟ایا کوروش هدفی جز ازادی و اسایش انسان ها داشت(وگرنه اولین بیانیه ی حقوق بشر را در بابل نمیگفت).
   و بعد از این ،خطاب به کسانی که میخواهند از دین اسلام دفاع کنند،این کار که شما نسبت به دین خود و همچنین ارادتی که نسبت به دین اسلام و پیامبر اکرم(ص) دارید کاملا قابل ستایش است اما ایا درست است که ما چشمانمان را بر روی حقیقت ببندیم و بدون هیچ استنباطی بیایم در مورد شخصی که در قران خودمان بنده صالح،با تقوا،مخلص و نیکوکار معرفی شده است این طور واکنش نشان دهیم که نه از نظر دینمان و نه از نظر اخلاق اسلامی درست میباشد صحبت کنیم ؟و اورا مشرک و زنباز بنامیم و تاریخ یک ملت را زیر سوال ببریم
   اگر باور ندارید ذوالقرنین(سوره کهف ایه83 تا 93)، کوروش است می توانید به این منابع مراجعه کنید:

   مولانا ابوالکلام آزاد، مفسر بزرگ قرآن و وزیر فرهنگ هند در زمان گاندی در تفسیر مجمع‌البیان
   ‫2.‬ترجمه تفسیر سوره کهف از باستانی پاریزی
   ‫3.‬علامه طباطبایی در تفسیر المیزان
   ‫4.‬آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی و ده نفر از مفسران بزرگ قران در تفسیر نمونه(ماننداقایان قرائتی، امامی، آشتیانی، حسنی، شجاعی، عبدالهی و محمدی)
   تابنده گنابادی در کتاب سه داستان عرفانی از قرآن
   ‫6.‬آیت‌الله میر محمد کریم علوی در تفسیر کشف الحقایق (با ترجمه عبدالمجید صادق نوبری)
   ‫7.‬حجت‌الاسلام سید نورالدین ابطحی در کتاب ایرانیان در قرآن و روایات
   ‫8.‬علی شریعتی در کتاب بازشناسی هویت ایرانی اسلامی
   ‫9.‬صدر بلاغی در قصص قرآن
   ‫10.‬جلال رفیع در کتاب بهشت شداد
   ‫11.‬دکتر فاروق صفی زاده در کتاب از کورش هخامنشی تا محمد خاتمی
   ‫12.‬منوچهر خدایار در کتاب کورش در ادیان آسیای غربی
   ‫13.‬قاسم آذینی فر در کتاب کورش پیام آور بزرگ
   ‫14.‬فریدون بدره‌ای در کتاب کورش در قرآن و عهد عتیق
   ‫15.‬محمد کاظم توانگر زمین در کتاب ذوالقرنین و کورش
   ‫16.‬آیت‌الله سید محمد فقیه استاد اخلاق، حافظ کل قرآن و نماینده مجلس خبرگان دوم
   ‫17.‬استاد محیط طباطبایی
   ‫18.‬حجه‌الاسلام شهید هاشمی نژاد
   ‫19.‬سر احمدخان بنیان‌گذار دانشگاه اسلامی علیگر هند
   ‫20.‬دکتر عبد المنعم النمر
   ‫21.‬صابر صالح زغلول
   ‫22.‬الشیخ الشعراوى

   این منابع مستقیما از ویکی پدیا دانشنامه ازاد امده است.
   کلام اخر:
   من از شما عزیزان خواهش میکنم در درجه اول به نظرات یکدیگر احترام بگذارید و انتقاد پذیر باشید و سریع واکنش ان هم از روی احساسات انجام ندهید بلکه اول در مورد موضوع تحقیق کنید و بعد نظر بدهید و حتی به یک منبع نیز اکتفا نکنید و دست از افراط گرایی در بعضی از امور بردارید زیرا این کار نه از لحاظ دینمان درست است و نه از نظر ایین ایرانیان و نحوه ی تربیتشان.
   به امید اینکه روزی همه به همه احترام بگذارند.

  81. اقای نیک فر منظورتون چیه مااگه به کوروش افتخار نکنیم به چی کشورمون افتخار کنیم راستی استهبان چه مدلیه اخه تو کتاب یکی از مورخان بزرگ دنیا خوندم زادگاه اصلی کوروش استهبان واقع دراستان فارسه

  82. محمد رضا

   هرگز نخواب کوروش ای مهر آریایی
   .بی نام تو وطن نیز نام و نشان ندارد

  83. واقعا کاش مردم به خودشون بیان ما از نسل کوروشیم نه اعراب

  84. ملکی رسول

   خیلی جالبه

  85. سارا خهنوم کجاش عالیی؟؟

  86. عالی بود بیایم تا ایران را کورشی کنیم

   • محمد نيك فر

    سنگسار زنان در زمان فرمانروایی کورش بزرگ بر بابل امری متداول بود و در مورد زنان زانیه اجرا می‌شد. در این مورد مردان از مجازات سنگسار معاف بودند، مگر آنکه به حرم و کنیزان شاه نظر داشتند.

    برای آگاهی بیشتر بنگرید به: ترجمه پنجاه لوح حقوقی و اداری از زمان پادشاهی کورش، دانشنامه آشورولوژی و زبان شناسی، جلد سوم، دفتر سوم، لایپزیک، ۱۸۹۷ (منبع زیر)؛ و نیز تاریخ تمدن ویل دورانت، جلد یکم، مشرق زمین.

    Beitrage zur Assyriologie und Semitischen Sprachwissenschaft, Dritter band, heft 3, Leipzig, 1897

  87. از نظر من عالی اما اگر میشود درباره دانشمندان دیگر هم بنویسید

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.