تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی ورزشکاران > به مناسبت ۶۹ سالگی اوتمار هیتسفلد
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  به مناسبت ۶۹ سالگی اوتمار هیتسفلد

  Ottmar Hitzfeld 1 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  ژنرالی در مرز آلمان و سوییس

  ××××

  هیتسفلد مربی ازلی و ابدی بایرن مونیخ است؛ کسی که همه چیز در مورد فوتبال را می داند.( اولیور کان)

  ××××

  ایالت بادن-وورتمبرگ در قسمت جنوب غربی آلمان، ایالتی است که در همسایگی سه کشور فرانسه، سوییس و اتریش قرار گرفته است. در بین شهرهای این ایالت، شهر زیبای لوراخ، شرایطی متفاوت از سایرین دارد. این شهر در منتهی الیه جنوب غربی ایالت بادن وورتمبرگ قرار گرفته و با توجه به نزدیکی این شهر به مرز سوییس، رفت و آمد اهالی لوراخ به سوییس برای ساکنان این شهر آسان تر است تا حضور آنان در دیگر ایالات آلمان!

  Ottmar Hitzfeld 2 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  ××××

  مردی در مرز دو کشور

  این دوگانگی برای همه اهالی این منطقه وجود داشت. از جمله اوتمار هیتلزفلد. حتی هنوز هم در جلوی نام کشور او نام آلمان دیده می شود و شهر محل تولدش لوراخ. اما وقتی به کارنامه بازیگری او نگاه می کنیم می بینیم که از سال ۱۹۶۰ به مدت هفت سال برای توز اشتتن بازی کرد و پس از یک سال بازی در اف.و. لوراخ، راهی چند کیلومتر آن طرف تر شد و به بازل پیوست. اوتمار هیتسفلد طی سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ در بازل بود و به عنوان یک فروارد با ثبت ۶۶ گل در ۹۲ بازی، آماری قابل قبول برجای گذاشت.

  ××××

  تنها لژیونر آلمان غربی در المپیک ۱۹۷۲

  به هنگام برگزاری المپیک مونیخ، هیتسفلد تنها بازیکن تیم آماتور آلمان غربی بود که در لیگ فوتبال کشورش بازی نمی کرد. در شرایطی که هم تیمی های او همگی در آلمان و در تیمهایی چون اوبرهاوزن، فرانکفورت،گلادباخ، دویسبورگ، بوخوم، هامبورگ، دورتموند و…توپ می زدند هیتسفلد به عنوان بازیکن بازل برای آلمان بازی کرد. او با عقاب ها ابتدا مقابل مالزی(۳-۰) به برتری دست یافت و آن گاه نوبت به برد(۳-۰) مقابل مراکش و برتری(۷-۰) در برابر امریکا فرا رسید. با این نتایج آلمان غربی صدرنشین گروه اول مسابقات شد و راهی دور دوم شد؛ مرحله ای که در دو گروه چهار تیمی برگزار می شد.

  Ottmar Hitzfeld 3 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  ××××

  ۵ گل در ۶ مسابقه

  آلمان غربی در این مرحله مقابل مکزیک(۱-۱) متوقف شد با این حال هیتسفلد برای سومین بازی متوالی گلزنی کرد. بعد از یک باخت(۴-۱) مثابل مجارستان که باز هم با گلزنی اوتمار همراه بود،  نوبت به دیدار مرگ و زندگی در حضور ۸۰ هزار تماشاگر رسید. برد آلمان غربی این تیم را به دیدار رده بندی می رساند اما آلمان شرقی با یک مساوی هم راهی رده بندی می شد. طی سی دقیقه نخست بازی شرقی ها پیش افتادند اما اولی هوینس بازی را به تساوی کشاند. شرقی ها در دقیقه ۵۳ هم پیش افتادند اما هیتسفلد در دقیقه ۶۸ کار را به تساوی کشاند و امیدهای آلمان را زنده نگه داشت ولی در ادامه بازی (۳-۲) به سود آلمان شرقی خاتمه یافت. کار هیتسفلد با ۵ گل در ۶ مسابقه المپیک خاتمه یافت و در ادامه نیز او هرگز نتوانست در تیم آلمان به جایگاه هم تیمی های خود از جمله اولی هوینس و مانفرد کالتز دست یابد.

  ×××

  تنها افتخارات دوران بازیگری

  هیتسفلد همراه با بازل در سال ۱۹۷۳  موفق به دفاع از عنوان قهرمانی در لیگ سوییس شد و او در راه حفظ عنوان قهرمانی لیگ ۱۸ گل به ثمر رساند. این در حالی بود که بازل در مجموع ۲۶ بازی انجام داده و ۵۷ گل به ثمر رسانده بود. دو سال بعد نوبت به قهرمانی در جام حذفی سوییس رسید و آن گاه اوتمار راهی اشتوتگارت شد. طی سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۸ هیتسفلد در بوندس لیگا ۸۰ بازی انجام داد و ۳۸ گل نیز به ثمر رساند از جمله ۶ گل در جریان بازی اشتوتگارت مقابل رگنزبورگ، که رکوردی ماندگار در تاریخ بوندس لیگا برایش به ارمغان آورد.

  Ottmar Hitzfeld 5 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  آن گاه یک بار دیگر به سوییس بازگشت. اما نه طی دو سال حضور خود در لوگانو و نه در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ که پیراهن لوزرن را به تن کرد، هیچ افتخاری به دست نیاورد تا با همان افتخارات بازی در بازل به فوتبال خود خاتمه دهد. ۳۰۰ بازی و ۱۶۹ گل زده حاصل عملکرد هیتسفلد در دوران بازیگری در لیگهای سوییس و آلمان بود.

  ××××

  دهه آغازین مربیگری

  سال ۱۹۸۳ هیتسفلد دوران مربی گری خود را با تیم تسوگ در لیگ دسته دو سوئیس آغاز کرد و در همان فصل این تیم را به لیگ دسته اول سوئیس رساند.. بعد از صعود با این تیم، وی هدایت تیم آرائو را پذیرفت و با این تیم نیز نایب قهرمان سوئیس شد. اوتمار در سال ۱۹۸۵ آرائو را قهرمان جام حذفی سوییس کرد و در پایان فصل به عنوان بهترین مربی کشور انتخاب گردید. در سال ۱۹۸۸ وی به عنوان مربی تیم گراس هاپرز سوئیس معرفی شد و تا سال ۱۹۹۱ برای این تیم ۵ عنوان قهرمانی از جمله دو قهرمانی لیگ سوئیس در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ را به ارمغان آورد. او در جام حذفی هم در سالهای ۱۹۸۹ و ۹۰ با گراس هاپرز طعم قهرمانی را چشید و علاه بر این عناوین یک بار هم در سال ۸۹ برنده سوپرکاپ سوییس شد.

  Ottmar Hitzfeld 4 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  ××××

  نایب قهرمانی در بوندس لیگا

  هیتسفلد در سال ۱۹۹۱ به دورتموند آمد؛ تیم دهم بوندس لیگا. اما او در همان فصل شاگردان خود را به نایب قهرمانی بوندس لیگا رساند آن هم با امتیازی برابر با اشتوتگارت قهرمان و تنها به خاطر تفاضل گل کمتر. یک فصل بعد تیم با ۴۱ امتیاز چهارم شد. با این حال در اروپا شرایط تیم متفاوت بود؛ در آن دوران چهار تیم آلمان جواز حضور در جام یوفا را به دست می آوردند.

  ××××

  اولین عنوان اروپایی هیتسفلد مربی

  فصل ۹۳-۹۲ برای دورتموند و مربی این تیم رویایی شروع شد. این تیم در جام یوفا با دو برد(۷-۲) و (۱-۰) مقابل فلوریانای مالت کار خود را آغاز کرد و آن گاه در مرحله بعد با نتایج(۱-۰) و (۲-۱) سلتیک گلاسکو را از پیش رو برداشت. یک برد(۳-۱) در خانه مقابل ساراگوسای اسپانیا این تیم را در آستانه یک چهارم نهایی قرار داد  تا باخت(۲-۱) در بازی برگشت مانع صعود زنبورها نشود. آن گاه باخت(۱-۰) در برابر رم ایتالیا با برد(۲-۰) در بازی برگشت جبران شد و سرانجام نوبت به نیمه نهایی مقابل اوسر فرانسه رسید. هر تیم در خانه خود (۲-۰) برنده شد تا کار در فرانسه به ضربات پنالتی کشیده شود. جایی که دورتموندی ها(۶-۵) پیروز شدند و سرانجام در فینال مقابل یوونتوس قرار گرفتند. اما در فینال دورتموند حریف روبرتو باجوی آماده نشد و با دو باخت(۱-۳) و (۳-۰) به نایب قهرمانی بسنده کرد. مقدر بود این دو تیم نبرد دیگری نیز با هم داشته باشند..

  Ottmar Hitzfeld 7 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  ××××

  سه فصل رویایی با دورتموند

  پس از یک عنوان چهارمی در سال ۱۹۹۴، نوبت به فصلی درخشان در تاریخ زنبورها رسید. آن ها در پایان فصل صاحب ۲۰ برد،  ۹ تساوی و ۵ شکست شدند و با یک امتیاز برتری نسبت به وردبرمن برای نخستین بار در تاریخ بوندس لیگا قهرمان شدند. در فصل ۹۶-۹۵ روند تیم بهتر و بهتر شد و تیم با ۱۹ برد و تنها ۴ شکست و با ۶ امتیاز برتری نسبت به بایرن از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد. شاگردان هیتسفلد در سال ۹۷ به رده سوم لیگ سقوط کردند اما آن فصل به درخشان ترین فصل تاریخ باشگاه بدل شد؛ زیرا زنبورها با برتری(۳-۱) مقابل یوونتوس برای اولین بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدند..

  ×××

  اولین مربی بعد از ارنست هاپل

  هیتسفلد در سال ۱۹۹۸ راهی بایرن مونیخ شد و افتخارات را هم با خود از وستفالن به المپیا اشتادیون انتقال داد. باواریایی ها با او در سالهای ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ قهرمان بوندس لیگا شدند و جام حذفی سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ نیز نصیب آنها شد. هرچند بایرن در فینالی عجیب در سال ۱۹۹۹ قهرمانی اروپا را به منچستریونایتد واگذار کرد اما دو سال بعد زمان انتقام فرا رسید. در یک چهارم نهایی از منچستر، در نیمه نهایی از رئال( که سال ۲۰۰۰ بایرن را در نیمه نهایی حذف کرده بود) و سرانجام قهرمانی با برتری در ضربات پنالتی مقابل والنسیا. او اولین مربی بعد از ارنست هاپل شد که با دو تیم مختلف بر قله اروپا می ایستاد.

  Ottmar Hitzfeld 6 به مناسبت 69 سالگی اوتمار هیتسفلد

  ×××

  دورانی درخشان در تیم ملی سوییس

  پس از یک دوری سه ساله در اول فوریه ۲۰۰۷ و به دنبال اخراج فلیکس ماگات از بایرن مونیخ دوباره به باواریا آمد. در سال ۲۰۰۸ با بایرن دبل کرد اما دیگر به خداحافظی فکر می کرد. اوتمار که در دانشگاه در رشته ریاضی تحصیل کرده بود، از لحاظ میانگین امتیاز در هر بازی، عنوان موفق ترین مربی تاریخ بوندسلیگا را به خود اختصاص داد و آن گاه به سوییس رفت. طی سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ مربی سوییس بود و با این تیم در دو جام جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ نتایجی آبرومندانه کسب کرد؛ در سال ۲۰۱۰ سوییس هیتسفلد تنها تیمی بود که اسپانیای قهرمان جام را شکست می داد. چهار سال بعد هم تیمش در یک هشتم تنها در وقت اضافی مغلوب آرژانتین شد؛ تیمی که چند روز بعد نایب قهرمان جام شد. داستان هیتسفلد هم این گونه در عالم مربیگری به سر رسید..

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  علی کریمی بازیکن جدید استقلال + بیوگرافی

  نام: علی کریمی ( Ali Karimi ) متولد: ۲۲ بهمن ۱۳۷۲ : ایران – اصفهان رشته …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.