تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی ورزشکاران > لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام ۲۰۱۸ – بیوگرافی و عکس ها
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام ۲۰۱۸ – بیوگرافی و عکس ها

  85d7a83126381ee00400be3a2eec94f8 لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  نگاهی به زندگی لو یاشین(Lev Yashin)؛ عنکبوت سیاه دروازه روس ها/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

  “شادی دیدن یوری گاگارین در حال پرواز در فضا،‌ فقط با شادی مهار یک ضربه پنالتی قابل مقایسه است.”( لو یاشین)

  45ed3e5a1e47deb9c5c01fdc9389cc03 لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  سه هفته قبل فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) از پوستر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در یکی از ایستگاه های متروی شهر مسکو رونمایی کرد. در مراسم رونمایی این پوستر ویتالی موتکو وزیر ورزش، فاطیما سامورا، دبیر کل فیفا، آلکسی سوروکین مدیر کمیته سازماندهی جام جهانی روسیه، الکساندر گوربنکو، معاون شهردار مسکو و ایگور آکینکیف، سفیر جهانی جام جهانی ۲۰۱۸ و دروازه بان تیم ملی روسیه حاضر بودند. اما مساله مهم، خود پوستر بود. در این پوستر که توسط «ایگور گوروویچ» هنرمند روس طراحی شده،  تصویری از «لو یاشین» دروازه بان افسانه ای فوتبال شوروی سابق نقش بسته است.

  اما یاشین چه کرده که این گونه به یکی از نمادهای فوتبال روسیه بدل شده است؟ او چگونه دروازه بانی کرد که ساندرو ماتزولا ستاره تیم ملی ایتالیا درباره اش گفت: بازی او در زمین از من هم بهتر است؟!

  68cc18ee9a07cc83e108fbab2d200b4c لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  کارگری ۱۲ ساله در شمال مسکو

  داستان زندگی عنکبوت سیاه فوتبال شوروی از همان آغاز با سختی های زیاد همراه بود؛ لو ایوانوویچ یاشین در ۲۲ اکتبر ۱۹۲۹ در مسکو متولد شد. پدرش کارگر بود و لو هم خیلی زود طعم کارگری را چشید. تنها ۱۰ سال داشت که آلمان نازی به شوروی حمله کرد و به این ترتیب کشورش وارد جنگ جهانی دوم شد. در آن شرایط مردان باید به جنگ می رفتند و پسران هم سن و سال یاشین هم مجبور بودند تا در کارهای مربوط به جنگ کمک کنند. لو به عنوان مکانیک دستگاه های الکتریکی آموزش دید و در کارخانه ای در توشینو در شمال مسکو مشغول به کار شد. در همین دوران بود که فعالیت های چندی در رشته هایی چون هاکی روی یخ، فوتبال و بسکتبال انجام داد.

  %name لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  ۲۰ سال حضور در دینامو مسکو

  جنگ جهانی در سال ۱۹۴۵ تمام شد اما حالا نوبت سربازی یاشین فرا رسیده بود.چندی بعد آرکادی چرنیشوف مربی جوانان دینامو مسکو استعداد او را کشف کرد و چندی بعد لو در سال ۱۹۴۹ با تیم دینامو مسکو قرارداد امضا کرد. اولین بار که او برای تیم اصلی دینامو به میدان رفت در سال ۱۹۵۰ بود و مقدر بود که او وفادارانه ۲۰ سال تمام درون دروازه این تیم بایستد و در ۳۲۶ بازی برای این تیم، آماری حیرت انگیز به جای گذارد.

  d991110b8d6ec3ec6c148921f6bdb20c لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  رقابت با ببر

  با این حال یاشین هم مثل سایر ستارگان دنیا فوتبال برای تثبیت جایگاه خود ناچار بود با رقبای باتجربه رقابت کند. در بدو ورود لو به این تیم، الکسی خومیچ ملقب به ببر دروازه بان اصلی دینامو بود. همان دروازه بانی که بعد از پایان جنگ جهانی دوم در چند دیدار دوستانه با دینامو در بریتانیا به میدان رفت و مورد توجه بسیاری از فوتبالدوستان قرار گرفت. خومیچ که ۹ سال از لو بزرگ تر بود، آنچنان جایگاه خود را تثبیت کرده بود که بو در سال ۱۹۵۰ تنها در دو مسابقه فرصت کرد که درون دروازه بایستد! این آمار در سالهای بعد کمتر هم شد به طوری که در سالهای ۱۹۵۱ و ۱۹۵۲ حتی یک بازی هم به سنگربان همیشه سیاه پوش نرسید! با این حال سرانجام او فرصت لازم را کسب کرد. خومیچ در سال ۱۹۵۳ مصدوم شد و از آن پس لو به صورت کامل جایگاه او را گرفت به گونه ای که آلکسی سالهای پایانی فوتبال خود را در دینامو مینسک و اسپارتاک مسکو سپری کرد.

   

  3cd0a51382bbb99288d176641b50eaeb لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  نخستین قهرمانی در لیگ

  در سال ۱۹۵۰ یاشین و هم تیمی هایش عنوان دوم را در لیگ ۱۹ تیمی شوروی کسب کردند؛ بالاتر از دینامو تفلیس و با ۳ امتیاز کمتر از زسکا مسکو. چهار سال بعد تعداد تیمهای لیگ به ۱۳ کاهش یافته بود. این بار رقابت بر سر قهرمانی بین تیمهای دینامو مسکو، اسپارتاک مسکو و اسپارتاک مینسک بود. اما سرانجام یاشین و هم تیمی هایش با ۱۵ برد و تنها ۴ شکست عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود ساختند. در همان سال بود که یاشین برای اولین بار به تیم ملی کشورش دعوت شد.

  f6c3d994e4c776a2130b0fdc444e704e لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  اولین بازیها در تیم ملی

  شوروی در سال ۱۹۵۴ در دیداری یک طرفه موفق شد با ۷ گل سوئد را در هم بکوبد. لو برای اولین بار در این مسابقه در ترکیب اصلی تیم خود قرار گرفت و در آن سال یک بار دیگر نیز حراست از دروازه تیم کشورش را عهده دار شد. یک سال بعد بازیهای او بیشتر شد و این بار در ۴ مسابقه از دروازه کشورش محافظت کرد. اما سال ۱۹۵۶ پرکارترین سال یاشین در تیم ملی کشورش بود؛ سالی با ۱۰ بازی رسمی از جمله مسابقات المپیک ملبورن. در همان زمان لو می گفت: “فقط دو دروازه‌بان در سطح جهانی وجود دارد. یکی لئو یاشین و دیگری تراتمان، دروازه‌بان جوان آلمانی که در منچسترسیتی بازی می‌کند.”

  %name لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  قهرمانی در المپیک به لطف دروازه بان- مدافع

  یاشین از همان زمانی نقشی فراتر از یک دروازه بان صرف را در تیم خود ایفا کرد. او پست دروازه بان- مدافع پوششی را ابداع کرد و اغلب از دروازه بیرون می آمد و در بازی سازی شرکت می کرد. در مسابقات ۱۹۵۶ ملبورن شوروی با برد مقابل آلمان(۲-۱)، با اندونزی(۰-۰) کرد و آن گاه در دیداری تکراری این تیم را(۴-۰) شکست داد. پس از یک برد(۲-۱) در وقت اضافی مقابل بلغارستان، شوروی راهی فینال شد و یوگسلاوی را( ۱-۰) شکست داد تا روس ها اولین قهرمانی در المپیک را جشن بگیرند. چهار سال بعد همین دو تیم فینال اولین دوره یورو را برگزار کردند که باز هم شوروی برنده شد.

  a7ee56745585a55a4703baadfbd9f5c1 لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  بهترین دروازه بان جام جهانی

  یاشین در جام جهانی ۱۹۵۸ بهترین دروازه بان جام جهانی شد. با این حال در جولای ۱۹۶۱ ولادیمیر ماسلاچنکو، دروازه بان لوکوموتیو مسکو به عنوان دروازه بان اصلی شوروی برگزیده شد. البته یاشین به سرعت و در ماه آگوست جایگاهش را پس گرفت. در جام جهانی ۱۹۶۲ به نظر می رسید یاشین چندان آماده نیست. به خصوص در بازی با کلمبیا که نتیجه(۴-۴) شد. در مرحله یک چهارم نهایی شوروی(۲-۱) از شیلی میزبان باخت اما بعد از بازی مشخص شد که یاشین در برخورد با بازیکن شیلی، از ناحیه سر آسیبی جدی دیده است؛ با این وجود تا پایان دوام آورده است. یاشین یک بار دیگر بهترین دروازه بان جام شد.

  fc156943d3c593ed733a9fecdf1e5bc4 لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  برنده توپ طلای اروپا

  کنستانتین بسکوف مربی روسها به توانایی یاشین اعتماد داشت و از او همچنان به عنوان دروازه بان اصلی تیم ملی استفاده کرد. یاشین در سال ۱۹۶۳ به اوج بازگشت. در مقدماتی یورو در خانه ایتالیا پنالتی ساندرو ماتزولا را مهار کرد و سرانجام به تنها دروازه بان تاریخ فوتبال بدل شد که برنده توپ طلای بهترین بازیکن سال شده است. افتخاری که قبل و بعد از لو به هیچ دروازه بانی نرسید. یاشین این عنوان تاریخی را در ۲۷ می ۱۹۶۴ پیش از دیدار با سوئد که به پیروزی ۳-۱ شوروی انجامید، پیش دیدگان صد هزار هوادار در مسکو دریافت کرد. دو سال بعد نوبت به کسب عنوان چهارمی جام جهانی بود و البته آخرین جام جهانی که لو به عنوان بازیکن اصلی تجربه می کرد. او در سال ۱۹۷۰ همچنان عضو تیم ملی بود اما با شماره ۱۳ و به عنوان دروازه بان ذخیره لئونید شومتس. سه سال از آخرین حضور او در ترکیب تیم ملی می گذشت؛ بازی با یونان در رقابت های یورو ۶۸. چیز زیادی تغییر نکرده بود. به قول لو”: برای دروازه‌بان‌ها هیچ چیز تغییر نکرده است. آنها مثل همیشه، فقط نباید گل بخورند.”

  d66717b617fbe6f29f99cbf4a6d02f37 لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  ۲۰۷ کلین شیت!

  در دوران حضور در میادین  در ۲۰۷ مسابقه از ۴۳۸ دیدار رسمی خود، گلی دریافت نکرد و آمار  (۴۷%) کین شیت را برجای نهاد که حیرت انگیز است. سرانجام بازی خداحافظی یاشین در می ۱۹۷۱ میان منتخب مسکو و منتخب جهان با حضور بازیکنانی چون جاچینتو فاکتی، بابی چارلتون و گرد مولر و دیگر بزرگان فوتبال برگزار شد و عنکبوت سیاه برای همیشه از فوتبال کنار رفت.

  ee528e631b4a2b6738e3d1540254fbe6 لو یاشین ، سنگربان افسانه ای و پوستر جام 2018  بیوگرافی و عکس ها

  افتخارات

  یاشین ۵ بار با دینامو لیگ شوروی را فتح کرد. این عناوین در سالهای ۱۹۵۴، ۱۹۵۵،  ۱۹۵۷، ۱۹۵۹ و ۱۹۶۳ به دست آمدند. علاوه بر این ۶ بار هم عنوان نایب قهرمانی لیگ را با دینامو به دست‌ آورد. در خلال این سالها ۳ عنوان قهرمانی جام حذفی در سالهای ۱۹۵۳، ۱۹۶۷ و ۱۹۷۰ و یک نایب قهرمانی این مسابقات در سال ۱۹۵۵ نصب دینامو شد.

  در تیم ملی هم قهرمانی یورو ۶۰ و نایب قهرمانی این مسابقات در سال ۶۴ و فتح المپیک ملبورن( ۱۹۵۶) از دیگر افتخارات لو به شمار می آمد. عنوان چهارمی جام جهانی ۱۹۶۶ نیز آخرین افتخار او با تیم ملی بود. تیمی که تا سال ۱۹۷۰ در ۷۴ بازی برای آن به میدان رفت.

  با این حال تمام عناوین لو به فوتبال محدود نمی شد و او قهرمانی لیگ هاکی روی یخ شوروی را هم در سال ۱۹۵۳ با تیم هاکی دینامو به کارنامه خود افزود

  پایان

  پایان کار افسانه فوتبال شوروی خیلی ناگهانی بود. ابتدا در سال ۱۹۸۶ مشخص شد که یک لخته خونی بزرگ در پای لو وجود دارد او مجبور شد تا آن پایش را قطع کند.چهار سال بعد و  در ۲۰ مارس ۱۹۹۰ سنگربان افسانه ای به دلیل سرطان معده در خانه اش در کنار همسرش والنتینا و دو دخترش ایرینا و النا درگذشت….

  منبع: اختصاصی آسمونی

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  علی کریمی بازیکن جدید استقلال + بیوگرافی

  نام: علی کریمی ( Ali Karimi ) متولد: ۲۲ بهمن ۱۳۷۲ : ایران – اصفهان رشته …

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.