تلگرام آسمونی
ورود به کانال 👉
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > چهره ها > بیوگرافی هنرمندان > زندگینامه رضا مافی
سامانه متقاضی - بازار ثبت تقاضای رایگان,آگهی رایگان,نیازمندیها

زندگینامه رضا مافی

 reza mafi زندگینامه رضا مافی

 

تـنـهـا رضا مافی در پنجمین روز از ماه نهم سال 1322 خورشیدی در مشهـد متولد شد.  پدرش زرگر و حکاک بود و با این هنر ظریف آشنایی داشت. برادر بزرگتر او نقاشی می کرد و به هنرهای تجسمی علاقمند بود. رضا از کودکی قلم به دست گرفت و سرگرمی و دلخوشی او خطاطی و بازی با حروف و کلمات بود. پدر که شیفتگی او را دید، پس از جستجو، استاد ” اعتضادی ” را به استادی او برگزید.

اعتضادی از خوشنویسان بنام مشهد و در موزه آستان قدس رضوی کتابهـا و قطعات خطی قدیمی را تعمیر و مرمت می کرد. رضا در شاگردی اعتضادی کوشش، شیفتگی و پشتکاری بسیار از خود نشان داد و استاد نیز بی دریغ تمام تجربیات سالیان دراز عمرش را در کوتاهـترین مدت، کریمانه در اختیار رضا قرار داد. ر

رضا پانزده ساله بود که در پی عشق خود و تکمیل آن راهی تهران شد، تا از اساتید بزرگ پایتخت توشه برگیرد. در تهران در کنار درس به تمرین خوشنویسی ادامه داد و برای یافتن استاد به هر گوشه سیر کرد؛ تا در سال 1343 راه اصولی خود را یافت.

رضا مافی قبل از وارد شدن به کلاس آزاد، شیوه خطاطی میرزا غلامرضا اصفهانی، خطاط صاحب سبک قرن سیزدهم را پیش گرفته بود.  در کلاس انجمن، استاد او، استاد حسین میرخانی، خود نیز از طرفداران این شیوه بود و در این مورد آنچه را که لازم بود به شاگرد خود آموخت.  استاد دریافته بود که رضا این استعداد را دارد که در آینده نامور این هنر گردد و نام غلامرضا اصفهانی را زنده گرداند، و به راستی که چـنین شد.

 

reza mafi2 زندگینامه رضا مافی

نقاشی خط

با چـنین اندوخته ها و فراگیری ها به نقاشی خط روی آورد. آثارش در گالری سیحون مورد توجه اهل هـنر و هنرشناسان قرار گرفت.  نمایشگاه های متعددی نیز از نقاشی خط های او در ایران و کشورهای دیگر از جمله فرانسه، آمریکا، انگلستان، سویس و پاکستان ترتیب یافت.

شیوه مافـی

رضا مافی شیوه ای ویژه داشت و تابلوهای او را در بین صدها تابلوی دیگر بخوبی می توان تشخیص داد.  رنگ تابلو های او بیشتر قهوه ای کهنه است با متن و نوشته هایی به همین رنگ که متمایل به سیاه است. این رنگ که وقار ویژه ای دارد به تابلو حالتی کهـنه و قدیمی می د هـد. او از به کار بردن رنگ های شاد بکلی گریزان بود و بسیار به ندرت در ترکیب متن ها از آنها استفاده می کرد.

رضا مافی در چهـارم مهر ماه 1361 در تهـران از دنیا رفت.

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=18380
loading...
 • کانال تلگرام آسمونی
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • افزایش فالوراینستاگرام
 • تبلیغات اینترنتی
 • تبلیغات اینترنتی
 • اینم جالبه !

  زندگینامه سیمین بهبهانی

  نام و نام خانوادگی : سیمین بهبهانی متولد : 28 تیر 1306 وفات : 28 …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تبلیغات اینترنتی