تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی بازیگران > بیوگرافی کتایون ریاحی
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت
تبلیغات اینترنتی

بیوگرافی کتایون ریاحی

katayoun-riahi(1)
 
 
کتایون ریاحی متولد ۱۰ دی‌ماه سال ۱۳۴۰ شمسی، بازیگر سینما و تلویزیون ایران است.

پدر و مادر وی شیرازی -گیلانی تبار هستند. پدر وی اردشیر ریاحی پزشک ارتوپد دربیمارستان چمران شیراز و مادرش گیتی ریاحی یکی از سهام داران اصلی شرکت اویل ورد آمریکا است. او هیچ نسبتی با شهلا ریاحی ندارد.

 

کتایون ریاحی در دانشگاه در رشته کارشناسی ادبیات و مردم‌شناسی تحصیل کرده است. او خواهر علیرضا ریاحی از دیگر بازیگران سینما در ایران است. یک پسر به نام پوریا دارد که هم اکنون در زمینه موسیقی فعالیت می کند.

خانواده‌ای معتقد و مومن دارد. پدرش را چند سال قبل از دست داده است. کتایون در برخورد با مستمندان و ایتام فوق العاده احساساتی می شود. از دوران نوجوانی بسیار شیک پوش بوده و در کار و زندگی بسیار وابسته به برادرش است و در حال حاضر همراه با او مدیریت یک شرکت گرافیکی را بر عهده دارد.
با نویسندگی برای کودکان شروع کرد ومجموعه ای از قصه های او با نام (ضرب المثلهای پدر بزرگ) به شکل نوار کاست منتشر شد.

اولین همبازی حرفه ای او امین تارخ بود، با فیلم خبرچین (مازیار پرتو، نصرالله زمردیان) به سینما آمد. اما فیلم در نیمه راه متوقف شد و او برای بازی در فیلم « پاییزان » (رسول صدرعاملی) در سال ۱۳۶۶انتخاب شد.

در آن زمان در سینما چندان موفق نبود اما با بازی در مجموعه پدرسالار (اکبر خواجویی) توانست خود را مطرح کند و حضور او در مجموعه های روزهای زندگی (سیروس مقدم) و خصوصا سریال پس از باران از او چهره محبوبی ساخت.

ریاحی موفق شد در مجموعه های پس از باران و شب دهم (حسن فتحی) بازی بسیار زیبایی ارائه دهد.

او پس از پنج سال دوری از سینما با بازی در شام آخر(فریدون جیرانی) مهمترین و زیباترین بازی دوران زندگی خود را به معرض نمایش گذاشت و برای بازی در همین فیلم کاندیدای جایزه بهترین بازی نقش اول زن از بیستمین جشنواره فیلم فجر شد.

کتایون ریاحی در خرداد ۱۳۸۸ طی یاداشتی به سایت سیمافیلم، کناره‌گیری خود از دنیای بازیگری را اعلام کرد.

فرج الله سلحشور کارگردان سریال یوسف پیامبر در گفتگویی در این مورد گفت : خانم ریاحی پس از سریال یوسف پیامبر گفت دیگر نمی‌توانم فضاهای موجود سینما را تحمل کنم و از حرفه بازیگری کناره گیری کرد. چون در فیلم حضرت یوسف مسائل معنوی، آرامش، احترام، حیا و حجاب مطرح بود و وی نمی‌توانست صحنه‌های دیگر را تحمل کند، گفت: دیگر نمی‌خواهم کار کنم و می خواهم شیرینی سریال یوسف پیامبر در ذائقه من بماند.

کتایون ریاحی بازیگر سینما و تئاتر که در آخرین اثر خود در نقش زلیخا در سریال حضرت یوسف (ع) به ایفای نقش پرداخته بود طی یادداشتی از عرصه هنر خداحافظی کرد. آنچه در پی می‌آید متن این یادداشت است:

“گاهی اوقات زندگی طوریه که آدم نون امروز را واسه شکم فرداش نمی‌خواد،اونوقته که رویاهای آدم به تعویق می‌افته. گاهی اوقات آدم از سرنوشت، ‌رو دست خوبی می‌خوره،‌ که فکر می‌کنه داره تصمیم می‌گیره اونوقته که آدم ادعاهایی می‌کنه،‌ که تو رو دربایستی انجامش گیر می‌افته. گاهی اوقات آدم از آرزوهاش جا می‌مونه. گاهی اوقات آدم می‌خواد بازی کنه، ‌بازیگر می‌شه. گاهی اوقات داره می‌خنده وقتی تو دلش خونه، گاهی گریه می‌کنه و قتی داره از زور خنده می‌میره. گاهی اوقات شوخی شوخی همه چیز جدی می‌شه. گاهی اوقات آدم وقتی زیاد می‌خواد کم می‌یاره، گاهی وقتی کم می‌یاره زیاد می‌خواد. گاهی اوقات با ترس و لرز بر می‌گرده به پشت سرش نگاه کنه،‌ می‌بینه چه شجاعتی! گاهی اوقات با شجاعت می‌تونه ترساشو نگاه کنه. گاهی اوقات آدم به دنبال خوشبختی، ‌زندگی را گم می‌کنه، گاهی هم با انتظار زندگی را معنا می‌کنه. گاهی اوقات آدم برای پیدا کردن یه گنج الکی،‌ گوهر خودشو گم می‌کنه،‌ گاهی هم گوهر حقیقت را پیدا می‌کنه…
گویا زمان برآورده شدن آرزوی من و پسرم فرا رسیده و لازم است که زائر سرزمین قصه، راهی شود. اینک که عازم سفرم، سفری به دیگر سوی زندگی،‌ بر خود لازم می‌دانم تا از دوستانم و استادانم که آنقدر به من نزدیک بودند که در من بودند، تشکر کنم؛ پروانه ماهان، زهرا عروس خوب پدر سالار، خانم بس، فاطمه ملاصدرا، فخرالزمان،‌ مهین مشرقی، تارا، ثریا اردلان …. و زلیخای عاشق. گر چه همه این عزیزانم عاشق بودند ولی عشق زلیخا خود یک معجزه بود…
این زنان و تنها دوستان نازنینم گاهی تشویقکی شدند و اگر تنبیه نشدند، خدا را شکر، ‌که البته باور نمی‌کنم بازیگر زنی در جهان باشد که شماتت، تحقیر و تنبیه نشود. اما همواره بزرگترین مشوقم مردم بودند با مهر آریائیشان و ایمان به خدا، بسیار بسیار مفتخرم که در تمام طول زندگی بازیگری‌ام، تنها و تنها یک حامی داشتم و به قول جماعت سینمایی آنان که با کمان حلاجی پنبه‌ام را زدند، خواسته یا ناخواسته به دنبال چیزی بودند که سهم من ورای آن بود.
در طول بیش از دو دهه هرگز افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فجر را ندیدم. کارت دعوت به دستم نرسید! و خلاصه به قول ولتر: “خدایا مرا از شر دوستانم در امان بدار، خود با دشمنانم می‌دانم چه کنم!”
در مقطعی که سینما راجایگاهی شایسته برای خود نمی‌دیدم، تلویزیون پایگاهی شد تا مهرم را با مردم مهربان تقسیم کنم.
و باز به قول حافظ: “کیمیای سعادت رفیق بود رفیق”،‌ رفقایی که همچنان هستند و من قدردانشان و آنان که رفتند خدا به همراهشان. و اما این همه تنهایی، ‌برکت بود برای خلوت انس و این که؛ “یدالله فوق ایدیهم”،‌ که ترجمه سینمایی آن می‌شود: براستی خدا بزرگ ترین کارگردان است!
آنچه می‌بایست از جادوی سینما و بازیگری بیاموزم، ‌آموختم تا شاید ره توشه‌ای برای نوشتن باشد و در پی تجلی معجزه عاشقانه زلیخا در زندگی‌ام. ‌اینک برآنم تا با اعجاز کلمات، ‌پیوندی دیگر با شما نه از جنس نقش آفرینی بلکه با آفرینش نقش داشته باشم.
اراده امروز من برای نوشتن،‌ گویا مجالی برای بازیگری نخواهد گذاشت،‌ اما باید دید اراده خدا چه تقدیری برایم رقم خواهد زد.
باشد که از این آزمون سربلند و دست پر بیرون آیم.”

او، یک مهرآفرین است. «کتایون ریاحی»، سال‌هاست که داوطلبانه، برای کمک به نیازمندان، تلاش می‌کند. تصاویر حضور او در سومالی و در آغوش گرفتن کودکانی که فقر و گرسنگی، کودکی را از آن‌ها گرفته، در خاطر ما مانده.حالا، او به فعالیت‌های شخصی‌اش، همکاری با موسسه «مهرآفرین» را هم افزوده. مهرآفرین، موسسه‌ای است که همت‌اش را صرف کمک به زنان و کودکان بدسرپرست کرده است؛ گروهی که به باور موسسان این خیریه، به دلیل داشتن سرپرست، کم‌تر، مورد توجه قرار می‌گیرند.  مهرآفرین، در هر فصل، برای سفیرش، سفری ترتیب می‌دهد به دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین نقاط تحت پوشش‌اش.

«یک پنجره برای من» مجموعه پنج نمایشنامه داستانی از کتایون ریاحی با موضوعات مختلف است که در قطع رقعی و با مقدمه‌ای از ناصر تقوایی و رضا درستکار منتشر می‌شود. عباس کیارستمی نیز طراح جلد کتابی است که در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌شود.

کتاب یک پنجره برای من

به گفته وی «ماهی قرمزه» عنوان کتاب دیگری از کتایون ریاحی است. این کتاب مصور که به صورت دو زبانه، فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود را کارولین کراسکری به انگلیسی برگردانده و نگین احتسابیان تصویرگری کرده است.

جوایز و افتخارات:

۱) کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (شام آخر) – دوره ۲۰ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) – سال ۱۳۸۰
۲) کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (این زن حرف نمی زند) – دوره ۷ جشن خانه سینما (مسابقه) – سال ۱۳۸۲
۳) کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (شام آخر) – دوره ۶ جشن خانه سینما (مسابقه) – سال ۱۳۸۱
۴) کاندید لوح زرین بهترین بازیگر زن (شام آخر) – دوره ۳ منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) – سال ۱۳۸۲
۵)کاندید لوح زرین بهترین بازیگر زن (این زن حرف نمی زند) – دوره ۴ منتخب سایت ایران اکتور (بهترین های سال) – سال ۱۳۸۳
۶) بازیگر نقش اول زن سال (این زن حرف نمی زند) – دوره ۱۸ منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) – سال ۱۳۸۲
۷) جایزه بهترین بازیگر از جشنواره فیلم قاهره برای فیلم شام آخر (فریدون جیرانی ) – سال ۲۰۰۲

 

فیلم‌شناسی:
سالنام فیلمکارگردان
۱۳۸۷دعوتابراهیم حاتمی کیا
۱۳۸۲تارا و تب توت فرنگیسعید سهیلی
۱۳۸۱این زن حرف نمیزنداحمد امینی
۱۳۸۱بانوی منیدالله صمدی
۱۳۸۱جایی دیگرمهدی کرم پور
۱۳۸۰شام آخرفریدون جیرانی
۱۳۷۵لاک پشتعلی شاه حاتمی
۱۳۷۴ماه مهربانقاسم جعفری
۱۳۷۱قافلهمجید جوانمرد
۱۳۷۱تماس شیطانیحسین قلیزاده
۱۳۶۹حکایت آن مرد خوشبخترضا حیدرنژاد
۱۳۶۹آپارتمان شماره ۱۳یدالله صمدی
۱۳۶۷کشتی آنجلیکامحمدرضا بزرگ نیا
۱۳۶۷اخرین لحظهفرخ انصاری بصیر
۱۳۶۶غریبهرحمان رضایی
۱۳۶۶پاییزانرسول صدر عاملی

 تلویزیون:

سالنام سریالکارگردان
۱۳۸۷/۱۳۸۶یوسف پیامبرفرج الله سلحشور
۱۳۸۰شب دهمحسن فتحی
۱۳۸۱/۱۳۷۸پس از بارانسعید سلطانی
۱۳۷۹/۱۳۷۸روزهای زندگیسیروس مقدم
۱۳۷۵پهلوانان نمی میرندحسن فتحی
۱۳۷۳پدرسالاراکبرخواجویی
۱۳۷۲همسایه هامجموعه- یک قسمت

 


عکس‌های کتایون ریاحی:

کتایون-ریاحی

 
7-2
 
216
 
45617
 
47300_208
 
11084870_343545152500876_946851483_n
 
 
 
bisms.irkatayon-riahi1
 
f6eghupesd89xgkqtg4i
 
gndgxn
 
hja7oncg1e4r2e7n16m4
 
KATAYOUN-RIAHI-GERIM-TARIKH
 
kt-22
 
www.Campec.Ir-Katayoun Riahi-55
 
www_Campec_Ir_Katayoun_Riahi_65
 
عکس-های-کتایون-ریاحی-4

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=31121
 • خدمات اینترنت پرسرعت بیسیم - شبکه رسانه
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بیوگرافی نعیمه نظام دوست

  نعیمه نظام دوست از بازیگران و هنرمندان ایرانی است که این روزها به دلیل انجام …

  ۱۲ دیدگاه

  1. سلام باتشکر میتونم شماره تلفن یا ادرس ایمیلی از خانم ریاحی داشته باشم ؟خواهش میکنم.

  2. با سلام لطقا ایمیل خانم ریاحی رو برای بنده ایمیل کنید ممنون میشم با تشکر فراوان

  3. واقعا ازتصمیم خانم ریاحی ممنونم ایشون وقتی ازبازیگری کناره گیری کردند خیلی ها خوشحال شدندچون به سینما فهموندند که الآن درجایگاهی قراردارندکه دارند به طور جدی درحال انجام دادن کارغیراسلامی هستند

  4. سلام..من برای عمل خانمم ۲ میلیون تومان کم دارم ۱ ساله برمیگردونم اگه کسی هست به من کمک کنه ممنونش میشم چک هم دارم شماره حسابم ۶۲۷۳۵۳۱۰۵۰۰۰۴۷۷۹ فریدون گلی هستم

  5. کامل تر باشه بهتره

  6. میدونی چه نمیگم اینا بد ها سوء تفاهم نشه اما کاشکی سن کسایی ک موضوعات ب ایمیلشون میره رو بدونی تا مطالب مورد علاقشون بهشون بفرستی ب نظر من ک اینجوری بهتره نظرت؟ 😆 ❓

   • بله ، اما دوست داریم بدونیم شما بیشتر به چه موضوعاتی علاقه دارید، که بیوگرافی هم یکی از این موارد هست، البته مطالب در تمام سنین ارسال میکنیم، ممنون

  7. مطلب خیلی جالبی بودممنونم 🙂
   هیچگاه بازی بسیارخوب خانم کتایون ریاحی رودرسریال قشنگ وآموزنده ودینی حضرت یوسف(ع)روفراموش نمیکنیم آنقدر به حس موضوع وفیلم نزدیک بودندکه مابیننده هاروبه آن روزگاران می بردبازی ایشون فوق العاده زیباست 😉 🙂

  8. خیلی خلاصه ست اکه ممکنه راجع به زندکی خصوصی هنرمندان هم بنویسین

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.