در تلگرام منتظر شما هستیم
عضویت در کانال آسمونی
تازه های آسمونی
صفحه اصلی > چهره ها > بیوگرافی بازیگران > بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار
پیش بینی فوتبال

بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

fariborz arabnia 1 بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

 فریبرز عرب نیا از بازیگران ایرانی است. فریبرز عرب نیا در سال ۱۳۴۳ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۶۰ موفق به اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک شد. او پس از طی کردن دوره خدمت سربازی در سال ۱۳۶۴ به ترکیه رفت و در دانشگاه MIDDLE EAST آنکارا مشغول به تحصیل رشته مدیریت شد، اما آن را نیمه تمام رها کرد و به ایران بازگشت تا در رشته مورد علاقه‌اش مشغول شود…

فعالیت هنری

هم زمان با تحصیلات دانشگاهی، آموزش سینما را در مجتمع آموزشی سینما آغاز کرد و مدتی نیز کلاسهای بازیگر تئاتر را در کانون تئاتر تجربی گذراند.او پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی و دوره‌های تخصصی تئاتر و سینما به شکل حرفه‌ای وارد کار شد و تئاتر را در کانون تئاتر تجربی زیر نظر استاد حمید سمندریان و سینما را در دوره‌ای دو ساله در مجتمع آموزشی سینما تحصیل کرد. نمایش هایی که طی این دوره بازی و کارگردانی کرده عبارتند از: آوازخوان طاس، کالیگولا، دایره گچی قفقازی و … فریبرز عرب نیا تا قبل از سال 1374 در هشت فیلم در نقشهای دوم و سوم ظاهر شد و هیچگاه نتوانست توانایی هایش را به معرض نمایش بگذارد.

fariborz arabnia 2 بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

اما وقتی از طرف مسعود کیمیایی برای بازی در فیلم ضیافت از او دعوت شد، همگان بر این عقیده بودند که کیمیایی قهرمان خود را یافته است. بازی او در فیلم ضیافت یکی از بهترین بازیهای جشنواره چهاردهم فیلم فجر بود. اوج هنرنمایی فریبرز عرب نیا در فیلم سلطان بود. او توانست شمایل یک قهرمان به ته خط رسیده را به زیبایی هرچه تمام تر ایفا کند. این نقش آفرینی تا حدی خوب و پذیرفتنی بود که منتقدان ماهنامه فیلم بازی او را بهترین بازی جشنواره پانزدهم فیلم فجر خواندند. این در حالی بود که عرب نیا حتی کاندید دریافت جایزه هم نشده بود فریبرز عرب نیا در فاصله بین ضیافت و سلطان سه فیلم بازی کرد. سه فیلم حادثه ای فیملهایی که نه ارزش ماندگاری داشتند و نه عرب نیا نشانی از خود داشت. عرب نیا تا به امروز همچنان در فیلمهای نچندان مطرح بازی می کند.

او می توانست چهره ای ماندگار در سینمای ایران از خود به جای بگذارد اما بیراهه های کارنامه بازیگری او شاید حتی بازیهای بسیار خوبش را زیر سوال ببرد. فریبرز عرب نیا پس از سلطان، سه چهار بازی خوب هم در کارنامه سینمایی اش ثبت کرد تا همچنان خیلیها به او امیدوار باشند. بازی قابل قبول او در فیلم جهان پهلوان تختی و بخصوص شوکران هر دو ساخته بهروز افخمی و بازی متفاوت و بسیار دشوارش در فیلم شیفته فریبرز عرب نیا را به عنوان یکی از چهره های برتر دهه هفتاد سینمای ایران معرفی کرداو علاوه بر بازیگری در زمینه طراحی گرافیک نیز فعال می‌باشد. همسر اول وی آتنه فقیه‌ نصیری بود . او سپس با زنده یاد “عسل بدیعی” ازدواج کرد که بعدها از هم جدا شدند.

 

گفت و گو با فریبرز عرب نیا:

فریبرز عرب‌نیا طی شش سالی که ساخت “مختارنامه” به طول انجامید، به ندرت در فیلمی حاضر شد و به گفته‌ی خودش یک “خودکشی حرفه‌یی” را تجربه کرد. او معتقد است در چنین شرایطی یک بازیگر حرفه‌یی همواره به لحاظ مالی ضرر می‌کند؛ با این حال عرب‌نیا خوشحال است که سیستم غیرقابل پیش‌بینی فیلمسازی در ایران، سال‌هایی که او صرف این سریال کرده بود را به هدر نداد و در گفت‌وگوهایی که در مقاطع مختلف ساخت سریال “مختارنامه” داشت، بارها اعلام کرد که احساس می‌کند از این انتخاب (بازی در سریال داوود میرباقری) راضی است.

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در پاسخ به این پرسش که نقش مختار برایش چقدر به لحاظ مالی و معنوی ارزش داشت که قبول کرد چندین سال از عمرش را صرف آن کند؟

 

fariborz arabnia 4 بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

 در مورد امکانات مالی به جرأت می‌گویم که بازیگر توانا و صاحب سبک همیشه در ایران ضرر می‌کند؛ در این باره شک نکنید؛ من با فکت(دلیل) مشخص و مسلم علمی، در یک سمیناری حتما در این باره صحبت خواهم کرد.

عرب نیا ادامه داد: بازیگر توانای صاحب سبک و دانش‌آموخته، همواره در سیستم سینما و تلویزیون ایران در حال ضرر مالی و جانی است؛ اما این بحث به کنار است.

 

وی سپس درباره‌ی ارزش‌های معنوی بازی در سریال «مختارنامه» و همکاری با کارگردانی چون داوود میرباقری و جمعی از عوامل حرفه‌یی این سریال، خاطرنشان کرد: از حیث ارزش‌های کار، من به عنوان یک بازیگر همواره مجموعه‌ای از فاکتورها برایم در انتخاب دخیل هستند که پیش از هرچیز کارگردان و فیلم‌نامه‌ قرار می‌گیرد و بعد از آن جمع همکاران است که باعث می‌شود ببینیم پیش‌بینی ما نسبت به آینده کار آیا مثبت است یا خیر.

فریبرز عرب‌نیا که در زمان ساخت این مجموعه در این گفت وگو شرکت کرد سپس توضیح داد: در سریال “مختارنامه” هم وضعیت به همین منوال بود؛ حساسیت‌های این کار و این که از همان ابتدا حدس می‌زدم که سال‌ها از سینما دور می‌افتم، برایم یک‌جور به معنای خودکشی حرفه‌یی بود. منتها من شخصا زندگی را با فراز و فرودهایش دوست دارم و باورم نیست زندگی بدون سختی و ریسک، زندگی باشد و در حقیقت یک‌جور تکرار روزمرگی است. در عرصه بازیگری هم هستند گروهی که دوست دارند موفقیت‌هایشان همواره تکرار شود و یک مسیر بی‌فراز و نشیب را طی کنند؛ اما من چون باور ندارم چنین مسیری، مسیر پویایی باشد، از ابتدا خوشبختانه به دنبالش نبودم که حالا هم از ترکش ناراحت شوم.

“مختارنامه” ارزش همه ریسک‌ها را داشت

این بازیگر سینما و تلویزیون با بیان این که از ابتدا دغدغه‌هایش چیزهای دیگری به غیر از حفظ موقعیت بوده، ادامه داد: من قبل از شروع «مختارنامه» می‌خواستم فیلم خودم را بسازم و مهم‌ترین دغدغه‌ام این بود که ساخت این فیلم چند سال به عقب می‌افتد؛ کمااین که این اتفاق افتاد. مجموعه قصه‌ام را داشتم چاپ می‌کردم آن هم چند سال به عقب افتاد؛ اما الآن شکرخدا فکر می‌کنم که غلط پیش‌بینی نکرده بودم و “مختارنامه” ارزش تمام این سختی‌ها و ریسک‌ها را داشته‌است. خدا را واقعا شکر می‌کنم؛ به این دلیل که به راحتی می‌توانست کار خوب از آب در نیاید؛ نه به این دلیل که کارگردان، فیلم‌نامه و عوامل خوب نبودند بلکه به این جهت ‌که سیستم فیلم‌سازی در ایران، سیستم قابل پیش‌بینی نیست. به همین راحتی می‌توانست این کار درنیاید و حال همه خراب شود که شکر خدا این‌طوری نشد.

بازی در سریالی مثل “مختارنامه” ایثار می‌خواهد

بازیگر نقش “مختار” سپس با بیان این که کارهایی مانند “مختارنامه” ایثار می‌خواهد، اظهار کرد: در چنین کارهایی پوست، مو، گوشت و جان آدم فرسوده می‌شود. زندگی‌ بازیگر چنین کارهایی دچار تنش‌های عجیب و غریب می‌شود. از نظر حرفه‌یی 5 سال فید شدن در ید هرکسی نیست ولی من از گفتن این‌ها همواره اباء دارم؛ به جهت این‌که دوست ندارم بحث شخصی کنم.

عرب نیا بار دیگر تاکید کرد: بازی در چنین کارهایی حقیقا ایثار می‌خواهد. 5 سال از زندگی یعنی نیم دهه‌ی یک بازیگر چه از لحاظ حرفه‌یی و چه نظر زندگی شخصی؛ بنابراین بر روی جسم و روحش تأثیر می‌گذارد.

عدم تمایل به مصاحبه

از نخستین روزی که فریبرز عرب‌نیا برای بازی در سریال تاریخی «مختارنامه» با سیما فیلم قرارداد بست، حدود شش سال می‌گذرد و او در این مدت به جز یک پروژه، در هیچ پروژه سینمایی و تلویزیونی دیگری مقابل دوربین نرفت. او در تمام این روزها «مختار» داوود میرباقری باقی ماند، تا علاوه بر رد پیشنهاد کارگردانان و تهیه‌کنندگان برای بازی در پروژه‌ای دیگر، پاسخش برای مصاحبه با خبرنگاران نیز منفی باشد.

با این حال فریبرز عرب‌نیا پس از گذشت پنج سال و در حالی که در صحنه‌های کربلا از سریال «مختارنامه» حاضر شده بود، در گفت‌وگویی حاضر شد و به خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا درباره‌ی دلایل عدم تمایلش به مصاحبه گفت: شاید یکی از دلایلی که من به طور کلی از صحبت فرار می‌کنم، این است که همواره کلام شهید می‌شود.

بنابراین او در این مصاحبه ترجیح داد که بیشتر از دغدغه‌ها و علایق یک بازیگر به هنگام پذیرش نقش‌های طولانی را مدت بگوید.

عرب‌نیا که معتقد است باید با نگاه جدی‌تری با مقوله بازیگری برخورد کرد، دراین باره تصریح کرد: تولیدات سینمایی و تلویزیونی بسیاری منوط و مشروط به بازیگری هستند؛ این درحالی است که متأسفانه هنوز بر سر این‌که آیا بازیگری اولین شرط فیلم و سریال‌سازی است، دعواست.

تلویزیون سردمدار عرصه فرهنگ و تولید است

بازیگر نقش «مختار» در پاسخ به این پرسش که یک پروژه و یک نقش باید چه اندازه برای بازیگر جذابیت داشته باشد که باعث شود او به مدت 5 سال در هیچ فیلم یا سریال دیگری حاضر نشود؟ گفت: این مساله به جنبه‌های مغفول مانده بازیگری، ارتباط عوامل دیگر صحنه، پشت صحنه و مدیریت‌های فرهنگی برمی‌گردد و به حدی ارتباط این مسایل در ایران با هم مخدوش است که شاید در کلی‌ترین شکل، متأسفانه نه تنها با استانداردهای جهانی که با استاندارهای سال‌های شناخته‌شده این عرصه، فاصله بسیاری داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تلویزیون به شکلی سردمدار عرصه فرهنگ و تولید الگو شده است و در برخی زمینه‌ها تلاش‌هایی می‌کنند که پیش از این انجام نشده‌است؛ به هر صورت این جریان روبه جلو است.

فریبرز عرب‌نیا با پرداختن به این موضوع از جنبه حرفه‌یی و صنفی و همچنین گسترده‌ خواندن این بحث، در عین‌حال گفت: ایراد و خطر اساسی این است که این رشد ابدا متوازن نیست. در برخی زمینه‌ها خصوصا در مقوله نگاه به بازیگر و لوازم کارش بسیار بسیار ابتدایی عمل می‌کنیم.

 

مقولات هنری معضل بسیار پیچیده‌ای است

عرب‌نیا بار دیگر با تأکید بر این‌که بحث‌های صنفی و حرفه‌یی را مطرح می‌کند، اظهار کرد: جای بحث در مورد مقولات هنری اساسا این جا نیست؛ چراکه آن خود معضل بسیار بسیار پیچیده‌ای است.

این بازیگر در پاسخ به این پرسش ایسنا که آن‌چه با وجود تمام این مشکلات شما را نگه می‌دارد چیست؟ گفت: این سوال کلیشه‌ای دوست‌داشتنی است که پاسخ آن معلوم است.

وی سپس گفت: از جنبه‌ی حرفه‌یی آن‌چه یک بازیگر را 5 سال با وجود تمام مشکلات بسیار عجیب و غریب و گاه ابتدایی از جمله نبود امکانات رفاهی در بدترین شرایط جوی و جغرافیایی نگه می‌دارد، عشقش به دیدن تأثیر تمام چیزهایی است که در این سال‌ها بر او، نقش و جهان هنر و رسانه گذشته است.

fariborz arabnia 3 بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

“مختارنامه” برآیند علائق میرباقری و عرب‌نیا

فریبرز عرب‌نیا در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا جسارت و اجازه آن را داشته است که در عین خلق مختار واقعی، آن‌چه خود علاقه داشته است را از این شخصیت ارایه دهد؟ گفت: «مختارنامه» به شکل مستقیم برآیند نقاط مشترک علائق من، آقای میرباقری و تمام گروه است؛ اما فکر می‌کنم وقتی نمایش داده می‌شود، از این حرف‌ها فراتر رفته باشد. این اتفاقی است که در هنر نمی‌توان تعریفش کرد. یعنی وقتی سریال «مختارنامه» را ببینیم متوجه می‌شویم که احتمالا ارزش همه این زحمات را داشته است.

 

استفاده از بدلکار

فریبرز عرب‌نیا در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره‌ی استفاده از بدلکار در برخی صحنه‌ها به جای وی و آیا این‌که این امر با اصرار خود وی یا شخص کارگردان صورت گرفته است، اظهار کرد: به هرحال در پروژه‌ای که 5 سال به طول می‌انجامد، حتما کارگردان ریسک نمی‌کند که در صحنه‌های جنگ‌های خطرناک و سواری‌های بی‌محبا، بازیگر اصلی حضور داشته باشد. اما من شخصا به دلیل علائقم و بسیاری از مسایل دیگر تا حد امکان خودم این صحنه‌ها را بازی کردم و دوست دارم بازی کنم.

وی ادامه داد: تا حدی که ریسک به خطر افتادن پروژه نباشد، آقای میرباقری خوشبختانه این اعتقاد را داشتند که خود من در صحنه‌های اکشن حاضر شوم.

عرب‌نیا با اعلام این‌که یک بدل تقریبا همیشگی در صحنه‌های خطرناک نقش او را بازی ‌کرد، خاطرنشان کرد: ایشان در صحنه‌هایی حضور دارند که صورت مختار لو نمی‌رود. این صحنه‌ها پلان‌های بسیار دور را شامل می‌شود؛ بنابراین در صحنه‌هایی که احساس کردم نمی‌توانم صحنه را کنترل کنم، یا درصد خطا بالا برود و یا آقای میرباقری و شخص دیگری از عوامل تولید تشخیص می‌دهند که باید شخص دیگری جای من بازی کند، قاعدتا بدلکار کار را انجام می‌داد.

بازیگر نقش مختار با تشکر از بدلکاری که نقش او را در برخی صحنه‌ها بازی کرد، گفت: حضور ایشان در صحنه از خستگی‌های من کم می‌کرد اما چون این همکارم از نظر سایز و جثه با من تفاوت داشت در صحنه‌هایی که اصلا حدود دیده نمی‌شد و موقعیت از دور مشاهده می‌شد، زحمات را این دوستم متحمل شد.

فریبرز عرب‌نیا در پایان تأکید کرد: در ایران متأسفانه رابطه بازیگر با صحنه‌هایی که با خطر جانی همراه است و الزامات آن، درست تعریف نشده است. مشابه بازیگر باید رابطه نزدیک‌تری با پروژه داشته باشد و بسیاری از مسایل برای او تعریف شود. البته خوشبختانه در «پروژه مختارنامه» این اتفاق تا حدودی رخ داده است.

 

fariborz arabnia 6 بیوگرافی فریبرز عرب نیا، بازیگر نقش مختار

سریال های تلویزیونی فریبرز عرب نیا:

 

 • وکیل اثر سیروس مقدم
 • مختارنامه اثر داوود میرباقری

 

فیلم های سینمایی از فریبرز عرب نیا:

 

 • چ (۱۳۹۱) اثر ابراهیم حاتمی‌کیا
 • پرتقال خونی (۱۳۸۹) اثر سیروس الوند
 • پنهان (۱۳۸۹)
 • خاک و آتش (۱۳۸۹)
 • شکلات داغ (۱۳۸۸) اثر حامد کلاهداری
 • صندلی خالی (۱۳۸۷) اثر سامان استرکی
 • طاووس های بی پر (۱۳۸۷)
 • باج‌خور (۱۳۸۲) اثر فرزاد موتمن
 • برگ برنده (۱۳۸۲) اثر سیروس الوند
 • پروانه ای در باد (۱۳۸۲) اثر عباس رافعی
 • دختری در قفس (۱۳۸۱) اثر قدرت‌الله صلح‌ میرزایی
 • ستاره های سربی (۱۳۸۱)
 • عطش (۱۳۸۱) اثر محمدحسین فرح‌بخش
 • از صمیم قلب (۱۳۷۹)
 • رنگ شب (۱۳۷۹) اثر محمدعلی سجادی
 • شیفته (۱۳۷۹)
 • هزاران زن مثل من (۱۳۷۹) اثر رضاکریمی
 • هفت پرده (۱۳۷۹)
 • بادام‌های تلخ (۱۳۷۸) کاظم معصومی
 • دلباخته (۱۳۷۸)
 • سحرگاه پیروزی (۱۳۷۸)
 • شوکران (۱۳۷۷) اثر بهروز افخمی
 • طوطیا (۱۳۷۷) اثر ایرج قادری
 • جهان پهلوان تختی (۱۳۷۶) اثر بهروز افخمی
 • شاهرگ (۱۳۷۶)
 • بالاتر از خطر (۱۳۷۵)
 • سلطان (۱۳۷۵) اثر مسعود کیمیایی
 • ضیافت (۱۳۷۴) اثر مسعود کیمیایی
 • فرار مرگبار (۱۳۷۴)
 • بوی خوش زندگی (۱۳۷۳)
 • سال های بی قراری (۱۳۷۳) اثر مسعود نوابی
 • کاکادو (۱۳۷۳) اثر تهمینه میلانی
 • مرد پنجم (۱۳۷۳)
 • من زمین را دوست دارم (۱۳۷۲)
 • خسوف (۱۳۷۱)
 • مسافران (۱۳۷۰) اثر بهرام بیضایی
 • وصل نیکان (۱۳۷۰)
 • آهوی وحشی (۱۳۶۹)

 

 

همچنین مشاهده بفرمایید:

زندگینامه مختار ثقفی

- عضو تلگرام آسمونی شوید: کانال تلگرام

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=30573
تبلیغات اینترنتی
کانال تلگرام آسمونی

اینم جالبه !

بیوگرافی کامل از بازیگر محبوب سحر جعفری جوزانی

سحر جعفری جوزانی یکی از بازیگران موفق سینما و تلویزیون ایران می باشد که در …

2 نظرات

 1. میلاد حبیبی

  سلام ما نیز در مسجد عاشق شماییم افتخار دادن یک پیام به ما را بدهید تشکر خیلی وقت بود دنبالتان بودیم

 2. تو فیلم مختارنامه کارش عالی بود اونجا من عاشق کارش شدم واقعادستش درد نکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات اینترنتی