خانه > چهره ها > بیوگرافی بازیگران > درباره حضرت خدیجه(س)همسر بزگوار پیامبر اکرم (ص)
املاک کوهک
فولاد صنعت صداقت

درباره حضرت خدیجه(س)همسر بزگوار پیامبر اکرم (ص)

زندگی پربار حضرت خدیجه (س)


خدیجه (س) 68 سال قبل از هجرت بدنیا آمد .

خانواده‏ اى که‏ حضرت خدیجه را پرورش داد ، از نظر ‏خانوادگى در شمار بزرگترین قبیله‏ هاى عرب جاى داشت .

این‏ خاندان در همه حجاز نفوذ داشت . آثار بزرگى و نجابت و شرافت ازکردار و گفتار خدیجه پدیدار بود .

خدیجه از قبیله هاشم بود و پدر و اقوامش از ثروتمندان قریش‏بودند . پدرش خویلدبن اسد قریشى نام داشت . مادرش فاطمه دخترزائد بن اصم بود .

خدیجه در بین اقوام خود یگانه و ممتاز و میان اقران کم نظیربود . او به فضیلت اخلاقى و پذیرایى ‏هاى شایان بسیار معروف بود وبدین جهت زنان مکه به وى حسد مى‏ ورزیدند .

معروف است اولین کسى که به خواستگارى خدیجه آمد یکى ازبزرگان عرب به نام «عتیق بن عائذ مخزومى‏» بود . او پس از ازدواج با خدیجه ، در جوانى در گذشت و اموال بسیارى براى خدیجه‏ ارث گذاشت .

پس از او «ابى‏ هاله بن المنذر الاسدى‏» که یکى ازبزرگان قبیله خود او بود ، با وى ازدواج کرد . ثمره این پیوندفرزندى به نام «هند» بود که در کودکى در گذشت . ابى‏ هاله‏ نیز پس از چندى ، وفات یافت و ثروت بسیار از خویش بر جاى نهاد.

فضایل اخلاقى خدیجه ، بسیارى از بزرگان و صاحب منصبان عرب رابه فکر ازدواج با وى مى‏ انداخت .

ولى خاطرات همسر پیشین به وى ‏اجازه نمیداد شوهرى دیگر انتخاب کند . تا اینکه با مقامات ‏معنوى حضرت محمد (ص) آشنا شد و آن دو غلامى که براى تجارت‏ همراه پیامبر (ص) فرستاده بود ، مطالب و معجزاتى که از وى‏ دیده بودند ، براى خدیجه نقل کردند .

خدیجه فریفته اخلاق و کمال‏ و مقامات معنوى پیامبر (ص) شد . البته او از یکى ازدانشمندان یهود و نیز ورقه بن نوفل ، که از علماى بزرگ عرب وخویشان نزدیک خدیجه به شمار مى‏رفت ، در باره ظهور پیغمبرآخرالزمان و خاتم الانبیا (ص) مطالبى شنیده بود . همه این‏ عوامل موجب شد تا خدیجه حضرت محمد (ص) را به همسرى خودانتخاب کند .

حضرت‏ محمد (ص) 25سال داشت و خدیجه چهل ساله بود .

خدیجه به سبب علاقه به حضرت محمد (ص) و مقام معنوى او بارسول خدا ازدواج کرد و تمام دارایى و مقام و جایگاه فامیلى خودرا فداى پیشرفت مقاصد همسرش ساخت .

خدیجه از بزرگترین بانوان اسلام به شمار مى‏رود . او اولین زنى‏ بود که به اسلام گروید ; چنان که على ‏بن ابى‏طالب (ع) اولین‏ مردى بود که اسلام آورد . اولین زنى که نماز خواند ، خدیجه بود. او انسانى روشن بین و دور اندیش بود . با گذشت ، علاقه‏ مند به‏ معنویات ، وزین و با وقار ، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به‏ اخبار آسمانى بود . همین شرافت‏براى او بس که همسر رسول خدا (ص) بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت .

خدیجه در سن 65 سالگى در ماه رمضان سال دهم بعثت در خارج از شعب ابوطالب جان به جان آفرین تسلیم کرد . پیغمبر خدا (ص) شخصا خدیجه را غسل داد ، حنوط کرد و با همان پارچه‏ اى که جبرئیل‏ از طرف خداوند عزوجل براى خدیجه آورده بود ، کفن کرد . رسول‏ خدا (ص) شخصا درون قبر رفت ، سپس خدیجه را در خاک نهاد و آنگاه سنگ لحد را در جاى خویش استوار ساخت . او بر خدیجه اشک‏ مى‏ ریخت ، دعا مى ‏کرد و برایش آمرزش مى‏ طلبید . آرامگاه خدیجه درگورستان مکه در «حجون‏» واقع است .

رحلت‏ خدیجه براى پیغمبر (ص) مصیبتى بزرگ بود ; زیرا خدیجه ‏یاور پیغمبر خدا (ص) بود و به احترام او بسیارى به حضرت محمد(ص) احترام مى‏ گذاشتند و از آزار وى خوددارى مى‏ کردند .

رسول خدا (ص) با این که بعد از رحلت‏ حضرت خدیجه (س) با زنانى چند ازدواج کرد ; ولى هرگز خدیجه را از یاد نبرد . عایشه‏ مى‏ گوید : هر وقت پیغمبرخدا (ص) یاد خدیجه مى فتاد ، ملول وگرفته مى‏شد و براى او آمرزش مى‏طلبید . روزى من رشک ورزیدم وگفتم : یا رسول الله ، خداوند به جاى آن پیرزن ، زنى جوان وزیبا به تو داد .

پیغمبر (ص) ناگهان بر آشفت و خشمگینانه دست‏بر دست من زد وفرمود : خدا شاهد است‏ خدیجه زنى بود که چون همه از من رو مى‏گردانیدند ، او به من روى مى‏کرد ; و چون همه از من مى‏ گریختند، به من محبت و مهربانى مى ‏کرد ; و چون همه دعوت مرا تکذیب‏ مى‏ کردند ، به من ایمان مى‏ آورد و مرا تصدیق مى‏ کرد . در مشکلات‏ زندگى مرا یارى مى ‏داد و با مال خود کمک مى‏ کرد و غم از دلم ‏مى ‏زدود .

حضرت امام صادق (ع) فرمود : «وقتى خدیجه از دنیا رفت ،فاطمه کودکى خردسال بود ، نزد پدر آمد و گفت : «یا رسول الله‏ امى‏» ; مادرم کجاست ؟

پیامبر (ص) سکوت کرد . جبرئیل نازل شد و گفت : خدایت ‏سلام‏ مى‏ رساند و مى ‏فرماید : به زهرا بفرما ، مادرت در بهشت و در کاخ‏ طلایى که ستونش از یاقوت سرخ است و اطرافش آسیه و مریم هستند ،جاى دارد .

 

+ سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


امتیاز شما به این صفحه:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

< اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=163123
loading...
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • موسسه حقوقی ثبتی آماتیس
 • تبلیغات در آسمونی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  اما واتسون در مراسم گلدن گلوب 2018 + بیوگرافی و تصاویر او

  اما واتسون بازیگر مجموعه فیلم های هری پاتر, بازیگر و مدلینگ می باشد . آسمونی …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.