تازه های آسمونی
خانه > چهره ها > بیوگرافی بازیگران > درباره حضرت خدیجه(س)همسر بزگوار پیامبر اکرم (ص)
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • کوهک
 • تبلیغات در آسمونی
 • درباره حضرت خدیجه(س)همسر بزگوار پیامبر اکرم (ص)

  زندگی پربار حضرت خدیجه (س)


  خدیجه (س) 68 سال قبل از هجرت بدنیا آمد .

  خانواده‏ اى که‏ حضرت خدیجه را پرورش داد ، از نظر ‏خانوادگى در شمار بزرگترین قبیله‏ هاى عرب جاى داشت .

  این‏ خاندان در همه حجاز نفوذ داشت . آثار بزرگى و نجابت و شرافت ازکردار و گفتار خدیجه پدیدار بود .

  خدیجه از قبیله هاشم بود و پدر و اقوامش از ثروتمندان قریش‏بودند . پدرش خویلدبن اسد قریشى نام داشت . مادرش فاطمه دخترزائد بن اصم بود .

  خدیجه در بین اقوام خود یگانه و ممتاز و میان اقران کم نظیربود . او به فضیلت اخلاقى و پذیرایى ‏هاى شایان بسیار معروف بود وبدین جهت زنان مکه به وى حسد مى‏ ورزیدند .

  معروف است اولین کسى که به خواستگارى خدیجه آمد یکى ازبزرگان عرب به نام «عتیق بن عائذ مخزومى‏» بود . او پس از ازدواج با خدیجه ، در جوانى در گذشت و اموال بسیارى براى خدیجه‏ ارث گذاشت .

  پس از او «ابى‏ هاله بن المنذر الاسدى‏» که یکى ازبزرگان قبیله خود او بود ، با وى ازدواج کرد . ثمره این پیوندفرزندى به نام «هند» بود که در کودکى در گذشت . ابى‏ هاله‏ نیز پس از چندى ، وفات یافت و ثروت بسیار از خویش بر جاى نهاد.

  فضایل اخلاقى خدیجه ، بسیارى از بزرگان و صاحب منصبان عرب رابه فکر ازدواج با وى مى‏ انداخت .

  ولى خاطرات همسر پیشین به وى ‏اجازه نمیداد شوهرى دیگر انتخاب کند . تا اینکه با مقامات ‏معنوى حضرت محمد (ص) آشنا شد و آن دو غلامى که براى تجارت‏ همراه پیامبر (ص) فرستاده بود ، مطالب و معجزاتى که از وى‏ دیده بودند ، براى خدیجه نقل کردند .

  خدیجه فریفته اخلاق و کمال‏ و مقامات معنوى پیامبر (ص) شد . البته او از یکى ازدانشمندان یهود و نیز ورقه بن نوفل ، که از علماى بزرگ عرب وخویشان نزدیک خدیجه به شمار مى‏رفت ، در باره ظهور پیغمبرآخرالزمان و خاتم الانبیا (ص) مطالبى شنیده بود . همه این‏ عوامل موجب شد تا خدیجه حضرت محمد (ص) را به همسرى خودانتخاب کند .

  حضرت‏ محمد (ص) 25سال داشت و خدیجه چهل ساله بود .

  خدیجه به سبب علاقه به حضرت محمد (ص) و مقام معنوى او بارسول خدا ازدواج کرد و تمام دارایى و مقام و جایگاه فامیلى خودرا فداى پیشرفت مقاصد همسرش ساخت .

  خدیجه از بزرگترین بانوان اسلام به شمار مى‏رود . او اولین زنى‏ بود که به اسلام گروید ; چنان که على ‏بن ابى‏طالب (ع) اولین‏ مردى بود که اسلام آورد . اولین زنى که نماز خواند ، خدیجه بود. او انسانى روشن بین و دور اندیش بود . با گذشت ، علاقه‏ مند به‏ معنویات ، وزین و با وقار ، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به‏ اخبار آسمانى بود . همین شرافت‏براى او بس که همسر رسول خدا (ص) بود و گسترش اسلام به کمک مال و ثروت او تحقق یافت .

  خدیجه در سن 65 سالگى در ماه رمضان سال دهم بعثت در خارج از شعب ابوطالب جان به جان آفرین تسلیم کرد . پیغمبر خدا (ص) شخصا خدیجه را غسل داد ، حنوط کرد و با همان پارچه‏ اى که جبرئیل‏ از طرف خداوند عزوجل براى خدیجه آورده بود ، کفن کرد . رسول‏ خدا (ص) شخصا درون قبر رفت ، سپس خدیجه را در خاک نهاد و آنگاه سنگ لحد را در جاى خویش استوار ساخت . او بر خدیجه اشک‏ مى‏ ریخت ، دعا مى ‏کرد و برایش آمرزش مى‏ طلبید . آرامگاه خدیجه درگورستان مکه در «حجون‏» واقع است .

  رحلت‏ خدیجه براى پیغمبر (ص) مصیبتى بزرگ بود ; زیرا خدیجه ‏یاور پیغمبر خدا (ص) بود و به احترام او بسیارى به حضرت محمد(ص) احترام مى‏ گذاشتند و از آزار وى خوددارى مى‏ کردند .

  رسول خدا (ص) با این که بعد از رحلت‏ حضرت خدیجه (س) با زنانى چند ازدواج کرد ; ولى هرگز خدیجه را از یاد نبرد . عایشه‏ مى‏ گوید : هر وقت پیغمبرخدا (ص) یاد خدیجه مى فتاد ، ملول وگرفته مى‏شد و براى او آمرزش مى‏طلبید . روزى من رشک ورزیدم وگفتم : یا رسول الله ، خداوند به جاى آن پیرزن ، زنى جوان وزیبا به تو داد .

  پیغمبر (ص) ناگهان بر آشفت و خشمگینانه دست‏بر دست من زد وفرمود : خدا شاهد است‏ خدیجه زنى بود که چون همه از من رو مى‏گردانیدند ، او به من روى مى‏کرد ; و چون همه از من مى‏ گریختند، به من محبت و مهربانى مى ‏کرد ; و چون همه دعوت مرا تکذیب‏ مى‏ کردند ، به من ایمان مى‏ آورد و مرا تصدیق مى‏ کرد . در مشکلات‏ زندگى مرا یارى مى ‏داد و با مال خود کمک مى‏ کرد و غم از دلم ‏مى ‏زدود .

  حضرت امام صادق (ع) فرمود : «وقتى خدیجه از دنیا رفت ،فاطمه کودکى خردسال بود ، نزد پدر آمد و گفت : «یا رسول الله‏ امى‏» ; مادرم کجاست ؟

  پیامبر (ص) سکوت کرد . جبرئیل نازل شد و گفت : خدایت ‏سلام‏ مى‏ رساند و مى ‏فرماید : به زهرا بفرما ، مادرت در بهشت و در کاخ‏ طلایى که ستونش از یاقوت سرخ است و اطرافش آسیه و مریم هستند ،جاى دارد .

   

  + سایر موضوعات در تلگرام، کلیک نمایید


  امتیاز شما به این صفحه:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...

  < اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی >

  🔗 لینک کوتاه: http://www.asemooni.com/?p=163123
  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • تابلوسازی تابلونما
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  بیوگرافی لوون هفتوان + علت درگذشت

  لوون هفتوان بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر ایرانی-ارمنی بود. متاسفانه این هنرمند کشورمان روز …

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.