تازه های آسمونی
خانه > مد و زیبایی > مد و لباس > لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال
 • باغ تالار گلهای زندگی
 • آآبی پیک - دانلود فایل لایه باز
 • مشاورین املاک کوهک
 • ساحل گشت - تور کانادا
 • loading...

  لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  Iran is outfits from past to present 3 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  پوشش در ایران باستان هم بنا به شرایطی که بوده است همیشه سبک و اسلوب خاصی داشته‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پوشش تمام بدن در دوره‌های مختلف تاریخی چه نزد زنان و چه نزد مردان در ایران یک حقیقت بوده‌است و به هیچ وجه ایرانیان در برهنگی به سر نمی برده‌اند. اما این را بایستی در نظر داشت که پوشش کامل و آراسته همراه با تزیینات زنان در ایران، با پوشش چادر سیاه  بسیار متفاوت بود و سبک خاص خودش را داشته است .برخی معتقد هستند که این پوشش کامل و آراسته به نوعی ریشه به وجود آمدن حجاب در دنیا است.

  ویل دورانت معتقد است نقش پوشش و حجاب زنان در ایران باستان چنان برجسته‌است که می‌توان ایران را منشاء اصلی پراکندن حجاب در جهان دانست.دایره‌المعارف لاروس نیز به وجود حجاب زنان در ایران باستان اشاره می‌کند.در تفسیر اثنی عشری چنین آمده‌است: «تاریخ نشان می‏دهد که حجاب در فرس(فارس) قدیم وجود داشته‌است.» تاریخ پوشاک به طور کلی بخشی از تاریخ تمدن و فرهنگ انسان است و برای آگاهی از پوشش در ایران، باید فرهنگ مردم ایران را هم بررسی کرد .روند تاریخ تمدن و فرهنگ انسانی از زمانی آغاز شد که انسان‌ها زندگی فردی و غارنشینی را رها کرده و هسته‌های ابتدایی نخستین جامعه بشری را پدید آوردند. از این رو در هر جامعه‌ای بنا به شرایط زیر نوع پوشاک و پوشش زنان و مردان متفاوت شد: بابل قدیمی، این اثر در سال‌های بین ۱۸۰۰ تا ۱۷۵۰ پیش از میلاد (حدود ۱۳۰۰ سال قبل از انضمام این سرزمین به ایران) ساخته شده است.برای نمونه در جنگ‌ها بانوان مبارز ایرانی پوششی همچون مردان می‌پوشیدند که گواه این سخن جنگ سهراب با گردآفرید است که تا زمانی که کلاهخود از سر گردآفرید نیفتاده‌بود، سهراب به زن بودن او پی نبرده بود.

  دین زرتشتی

  Iran is outfits from past to present لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  زرتشت در حدود بیش از هزار سال (و به روایاتی بیش از هزاران سال) پیش از میلاد مسیح، در کتاب یسنا بر عفت سرشتین در کنار پوشش ظاهری پافشاری کرده‌است.
  بر پایهٔ آنچه موبد «رستم شهرزادی» گفته‌است، پوشش زن باید به گونه‌ای باشد که حتا یک تار موی او نیز آشکار نگردد. در خرده اوستا، چنین آمده‌است: «همگان نامی ز تو بر گوییم و همگان سر خود را می‌پوشیم و آن گاه به درگاه دادار اهورمزدا نماز می‌کنیم».

  در کتاب پوشاک باستانی ایرانیان در ذیل عنوان «پوشاک اقلیت‏های میهن ما» در مورد حجاب زنان زرتشتی چنین می‏خوانیم: «این پوشاک که بانوان زرتشتی از آن استفاده می‏کنند، شباهتی بسیار نزدیک به پوشاک بانوان نقاط دیگر کشور ما دارد. چنان‏ که روسری آنان از نظر شکل و طرز استفاده، نظیر روسری بانوان بختیاری است و پیراهن، شبیه پیراهن بانوان لُر در گذشته نزدیک است و شلوار، از لحاظ شکل و بُرش، همان شلوار بانوان کُرد آذربایجان غربی است و کلاهک، همان کلاهک بانوان بندری است».

  در کتاب دینی زرتشتیان اوستا و گات‌ها لباس یا کیفیت خاصی برای حجاب زنان واجب نشده‌است و قانون نامه‌ای وجود ندارد که زرتشتیان را ملزم به پوشانیدن سر و موی خود کند.
  کوروش نیکنام دارای دکترای فلسفه زرتشت از دانشکده هندوستان و نماینده سابق زرتشیان در مجلس چندین پرسش را پاسخ داده‌است

  آیا در اوستا قانون حجاب برای زن وجود دارد؟

  زن و مرد در تاریخ ایران باستان همواره با پوشش مناسب و زیبا در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند و این قانونی در اوستا نیست.

  در باور زرتشتی حجاب برای بانوان چگونه تعریف شده‌است؟

  واژه حجاب در فرهنگ واژگان پارسی نیست، اگر پرسش شما در مورد پوشش بانوان است. در ایران باستان زنان ومردان را هیچگاه برهنه نمی‌بینیم، نسبت به محل زندگی، آب وهوا وشیوه کار و زندگی هر شهر و روستا پوشش‌های گوناگونی وجود داشته که نمونه آن را هم اکنون در پوشش زنان گیلکی، مازندرانی، کرد، لر، بلوچ، بختیاری، اقوام دیگر و زرتشتیان مشاهده می‌کنیم. از ویژگی‌هایی که در اینگونه پوشش‌ها به شکل یکسان وجود دارد دو چیز است، نخست اینکه این پوشش‌ها با رنگ‌های طبیعت همگون است یعنی رنگ‌های سرخ، سبز، ارغوانی، زرد ودیگر زنگ‌ها در پوشش آنان بوده وکمتر از رنگ‌های تیره به ویژه سیاه استفاده می شده چون باور داشتند رنگ‌های کبود، افسردگی آور وغم انگیز است. دوم اینکه در همه پوشش‌ها دستان زن و مرد برای انجام کارها به ویژه برای کشاورزی آزاد بود، نمونه پوشش‌ها را در اقوام لر، کرد، بلوچ، گیلکی و… می توان یافت.

  چرا در هنگام نیایش باید کلاه یا روسری بر سر داشته باشیم؟

  در باور سنتی و گزارش اوستا، هالهٔ از روشنایی به نام خُوَرِنَه (فر) پیرامون تن ِ انسان را فرا گرفته‌است این هاله نور در انسانهایی که نیکوکار باشند و به خداوند نزدیکتر شوند با شعاع بیشتری همراه‌است چون این هاله نور، پیرامون سر انسان بیشتر است عقیده بر این است که به هنگام نیایش و برای ایجاد تمرکز حواس به هنگام راز و نیاز با خداوند بایستی سرها پوشیده باشند از سوی دیگر پوشیدن سر به هنگام نیایش هماهنگی در چهره‌ها ایجاد می‌کند و چهره انسان روحانی تر خواهد بود.

  مادها

  Iran is outfits from past to present 4 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  برپایهٔ پذیرفته‌شده‌ترین نظریهٔ کنونی، آریاییانی که به فلات ایران آمدند، به سه دستهٔ اصلی تقسیم شدند: مادها، پارس‌ها و پارت‌ها. مادها نخستین دودمان ایرانی را در ایران تشکیل دادند. دولت ماد را می توان پیشاهنگ دولت آریایی و دولت بزرگ هخامنشی دانست چه «هووخشتر» دولتهای نیرومند آن زمان یعنی آشور و بابل را ضعیف ساخت و بر ارمنستان و آسیای صغیر تا رود هالیس دست یافت. عیلام، پارس، هیرکانی، طبرستان و باکتری از دولت ماد اطاعت می‌کردند. این دولت اصول کشورداری قبایل متحد و فنون نوین جنگ را بوجود آورد. چنانکه کوروش بزرگ پس از فتح ماد همدان را که پایتخت دولت ماد بود، مرکز پادشاهی خود قرار داد و پارسیان از آداب و رسوم و حتی طرز پوشاک مادها بهره مند شدند.
  کتاب «پوشاک باستانی ایرانیان» دربارهٔ پوشش زنان در دوران مادها با تکیه بر نقوش برجستهٔ برجا مانده می‌گوید که پوشاک زنان آن دوران از دید شکل با پوشاک مردان یکسان است. در ادامه دربارهٔ آن نقوش چنین می‌نویسد:«مرد و زن به واسطه اختلافی که میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می‌شوند. به نظر می‌رسد که زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده‌اند و از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان است.»

  هخامنشیان

  Iran is outfits from past to present 2 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  به نظر می‌رسد که پوشش زنان در دوران هخامنشیان با دوران مادها چندان تفاوتی نکرده باشد. پیرامون پوشاک زنان در این دوره چنین نوشته شده‌اند: «از روی برخی نقوش مانده ازآن زمان، به زنان بومی بر می‌خوریم که پوششی جالب دارند. پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین کوتاه‌است. به زنان دیگر آن دوره نیز برمی خوریم که ازپهلو به اسب سوارند. اینان چادری مستطیل برروی همه لباس خود افکنده و در زیر آن، یک پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز، پیراهن بلند دیگری تا به مچ پا نمایان است.»
  ویل دورانت دربارهٔ زنان در دوران هخامنشیان می‌گوید: «زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آن را نداشتند که جز درتخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند. هرگز به آنان اجازه داده نمی‌شد که آشکارا با مردان آمیزش (اختلاط) کنند. زنان شوهردار حق نداشتند هیچ مردی را، حتی پدر یا برادرشان باشد، ببینند. در نقش‌هایی که درایران باستان برجای مانده، هیچ صورت زنی دیده نمی‌شود و نامی از ایشان به نظر نمی‌رسد.»
  همچنین توسط یک هیئت روس در دره پازیریک قطعه فرشی کشف شده‌است که مراسم مذهبی را ترسیم می‌کنند که توسط چهار زن جشن گرفته شده‌است. آنها ایرانی الاصل هستند و لباس هخامنشی به تن دارند. رنگ پوست شخصیت‌ها سفید، چشم هایشان قهوه‌ای و موهایشان آبی است. در این فرش شباهت لباس زنان با مردان بسیار قابل توجه‌است، فرضیه‌ای که توسط هرودوت پیش از این تایید شده‌است.
  پلوتارک موردخ یونانی در مورد شرایط ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که «هر گاه لازم است زنان ایران از خانه خارج شوند و به سفر روند، درون چادر‌های در بسته‌ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند.» احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت و آمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز در آمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی مانده‌است.

  اشکانیان

  Iran is outfits from past to present 6 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  پس از هخامنشیان و تاخت و تاز اسکندر مقدونی به ایران، هنگامی که وضعیت سلوکیان آشفته بود، اشکانیان ایرانی که از پارت‌ها بودند، به حکومت رسیدند.در این دوران که نفوذ ادیان بودایی و مسیحیت از شرق و غرب، آیین زرتشتی را کم‌رنگ نموده بود، زنان ایرانی همچون گذشته دارای حجاب پوشیده‌ای بوده‌اند.
  در این باره چنین می‌خوانیم: «لباس زنان اشکانی پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین‌دار و یقه راست بوده‌است. پیراهن دیگری داشته‌اند که روی اولی می‌پوشیدند و قد این یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمنا یقه باز بوده‌است. روی این دو پیراهن چادری سرمی کردند.»
  درجای دیگر آمده‌است: «چادر زنان اشکانی به رنگ‌های شاد و ارغوانی و یا سفید بوده‌است. گوشه چادر در زیر یک تخته فلزی بیضی منقوش یا دکمه که به وسیله زنجیری به گردن افکنده شده، بند است. این چادر به نحوی روی سر می‌افتاده که عمامه (نوعی کلاه زنانه) را در قسمت عقب و پهلوها می‌پوشانیده‌است.

  دوره پارتیان

  Iran is outfits from past to present 7 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  درکتاب «پارتیان» نیزآمده‌است: «زنان عهد اشکانی قبایی تا زانو برتن می‌کردند، با شنلی که برافکنده می‌شد و نیز نقابی داشتند که معمولاً به پس سر می‌آویختند.»
  همچنین از آثار این دوره، روسری ابریشمین خوش رنگ و نگار و نفیس زنان سنگسری به جا مانده‌است که «ساخته مکنه» نام دارد و سده‌هاست که زنان سنگسری آن را می‌بافند و می‌آرایند. آنان این روسری را به ترتیب خاصی بر سر خود می‌بندند، که این خود نمونهٔ کامل پوشش سر زنان در زمان اشکانیان می‌باشد.
  در دورهٔ اشکانیان پوشش زنان شامل پیراهن شلوار و در مراسم‌های رسمی و مذهبی همراه با شال بلندی بودهذاست که نمونه‌های آن در مجسمه‌های دورهٔ اشکانیان نمایان است. این مجسمه‌ها بانو اوبال و دخترش را با کلاهی بلند وجواهر نشان همراه با شال بلندی که در پشت آویزان است و گیسوان بافته و جمع سده و پیراهنی دراپه(چیندار به صورت افقی) وشلوار دراپه و جواهرات فراوان نشان می‌دهد که بسیار یادآور پوشش بانوان هندی است.

  دوره ساسانیان

  Iran is outfits from past to present 10 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  در این دوره اردشیر دین زرتشت را دین رسمى کشور قرار داد. اوستا را ترجمه و آتشکدههاى ویران را بازسازى نمود. زنان در این دوره همچنان داراى حجاب کامل بودند. در مورد پوشاک زنان این دوره چنین آمده است: «چادر که از دورههاى پیش مورد استفاده بانوان ایران بوده است، در این دوره نیز به صور مختلف مورد استعمال داشته است.»

  از آنجا که زرتشت در زمینه اصل حجاب و پوشش زنان در ایران کمبودى نمىدیده است، با تأیید حدود و کیفیت حجاب رایج آن دوران، کوشید تا با پندهاى، خود ریشههاى درونى حجاب را تعمیق و مستحکم نموده، عامل درون را ضامن اجرا و پشتوانه استمرار و استوارى حجاب معمول قرار دهد.

  بررسی نقوش سنگی و طرح‌هایی از چندین بشقاب باستانی نشان می‌دهد که بانون ساسانی پیراهنی بلند با آستین یا بدون آستین، پرچین و گشاد می پوشیده اند و آن را با نواری در زیر سینه مانند زنان اشکانی جمع می کردند، از طرز قلم زنی و چین سازی پیراهن و دامن پیداست که در انتهای دامن بر پشت پا، پارچه ای اضافه و پرچین به آن دوخته اند یقه پیراهن آنان اغلب گرد ولی یقه جلو باز تا پایین تر از سینه نیز دیده می شود زنان ساسانی گاهی چادر گشاد و پرچین سر می کردند که تا ساق پا می رسیده است.

  دوره صفویان

  Iran is outfits from past to present 9 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  به دلیل توجه صفویان به آداب و رسوم و مذهب خاص ایرانی و مذهب اثنی عشری، رشته های گوناگون صنعت و هنر، پیشرفت شایانی داشته است، که در این میان پوشاک بانوان، با توجه به بافت خاص اجتماعی–مذهبی آن روزگار شکل خاصی به خود گرفت.

  Iran is outfits from past to present 8 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  پیراهنها، اغلب رنگارنگ و گلدار و زربفت ابریشمی بود و روی آن قبای جلوباز بلندی تا مچ پا به پا می کردند و کمربندی به کمر می بستند بصورتیکه محکم روی کمر قرار نگیرد، کلاه کوچک، چارقد، شلوار پنبه دوزی شده، جوراب ساقه کوتاه پارچه ای از جمله پوشاکی بودند که در فصل زمستان مورد استفاده زنان قرار می گرفتند.
  زنان هنگام بیرون رفتن از خانه چادر بزرگ سفید یا بنفش رنگی، به سر می کردند که تمامی بدن آنان را می پوشاند و فقط جلوی صورت باز می ماند که بوسیله آن می توانستند پیش روی خود را ببینند.

  دوره زندیه

  Iran is outfits from past to present 15 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  در دوره نادرشاه افشار و خاندان او از تجملات لباس ها کاسته شد و جامه ها فرمی ساده تر به خود گرفتند. از خصوصیات جامه های این دوره کوتاه شدن دامن پیراهن ها (بلوز) و قبا بود و فرم شلوار(تنگ یا گشاد) و جنس وتزیینات آن اهمیت بیشتری پیدا کرد. در دروه زندیه عموما زنان پیراهن تنگی در بر می کردند که پارچه آن اغلب از نخ و ابریشم بود. یقه گرد (بدون یقه) که در وسط آن چاکی بوسیله روبان یا دکمه در زیر گلو بسته میشد. در مواقع احتیاج روی پیراهن، اغلب ارخالق( کت بلندی است که تا نصف بدن را می پوشاند)آستین سنبوسه یا کلیجه( کت بلندی که تا روی ران می رسید روی ارخالق می پوشیدند) آستین کوتاه می پوشیدند.

  Iran is outfits from past to present 14 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  زنان این دروه مانند مردان، شلوار گشاد و بلندی که از پارچه های راه راه که بطور مورب دوخته می شد به پا می کردند و روی آن دامن گشاد و نسبتا بلندی می پوشیدند که تا وسط ساق پا می رسید.
  زنان در این دوره روی سرخود توری یا پارچه زیبایی را بطور آزاد انداخته و با زیور وزینت، موهای خود را می آراستند. کفش آنها نعلین یا ساغری نوک برگشته بود که فقط اندکی از سر انگشتان پا در داخل آن قرار می گرفت. زنان هنگام خروج از منزل چادر سیاه یا بنفش یا نیلی تند به سر می کردند و روی خود را با روبنده، کاملا می پوشاندند.

  دوره قاجاریه 

  Iran is outfits from past to present 13 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  پوشاک زنان در دروه قاجاریه شبیه لباسهای زندیه بوده و خیلی کم تغییر کرده است. پیراهن های چاک دار آستین بلند دوره قبل با دامنهای گشاد و پرچین بلند که لبه دامن را بوسیله یراق و گلابتون و.. . حاشیه داده تزیین می کردند، کمربندی طلا و نقره یا جواهر نشان به کمر می بستند. در این دوره مانند دوره زندیه تور و کلاهک زینت سر بوده و چادر نماز و چارقد هنوز معمول نشده بود.
  مسافرت ناصرالدین شاه قاجار به فرهنگ و روسیه و دیدن لباسهای بالرینهای پترزبورگ که شلوار بافته چسبان و نازکی به پا می کردند و زیر جامه بسیار کوتاهی به اندازه یک وجب روی آن می پوشیدند، شاه را برآن داشته که زنهای حرمسرای خود را که لباسشان شامل: پیراهن، ارخالق، کلیجه، شلیته، شلوار، جوراب، چارقد و کلاغی بود، به این لباس درآورد.

  ساختار طبیعی فلات ایران در طول اعصار تاریخی این مرز و بوم و مرکزیتی که به دلیل داشتن پل ارتباطی بین شرق و غرب عالم داشت باعث شد که این سرزمین سالیان سال در معرض یورش و تهاجمات اقوام و ملل گوناگون قرار گیرد. بدیهی است که این یورشها توسط اقوامی که دارای فرهنگ و اعتقادات ویژه خود بودند صورت می‌گرفت و شدیدترین فشارها را بر فرهنگ بومی و سنتی جامعه به وجود می‌آورد.

  بدین گونه قوم ایرانی که از اعصار باستان اعتقاد به پوشیدگی و مستوری زن داشت و حتی خدایان و الهه‌های خود را در اوج پاکی و قداست می‌پرستید و با قبول دین اسلام و تأکید و تأیید این دین بیش از پیش بر پوشیدگی زنان دقت می‌کرد، تحت فشارهای گوناگون قرار گرفت: « هجوم مغول بعینه نمونه‌ای از این فشارها مبنی بر حضور زن بدون پوشش در مجامع عمومی بود که پس از قدرت گرفتن حکومتهای شیعی مذهبی چون سربداران و صفویان منتفی شد و زن ایرانی با پوشش همچنان به حضور خود در اجتماع می‌پرداخت. »

  بنابراین دوران قاجاریه به عنوان نخستین دوران رویارویی نزدیک با غرب حائز اهمیت است. ایرانیان نخستین تجربیات تلخ شکست از غرب را در جنگهای ایران و روسیه آزمودند و به ناچار به تفوق نظام جنگی و علمی آنان آگاه شدند. بروز جنگهای ایران و روس، روابط ایران را که سالیان سال به دلیل جنگهای داخلی از اوضاع جهانی بی خبر بود گسترش داد و رفت و آمد خارجیان فزونی گرفت. از سویی دیگر اعزام محصلین ایرانی به خارج از کشور به منظور کسب علوم و فنون جدید، ایرانیان را با سبک زندگی غربی آشنا کرد. همین رفت و آمدها به دربار و ارتباط خارجیان با ایرانیان در نوع پوشش مردان تأثیر گذاشت و کم کم استفاده از پیراهن و کفش چرمی معمول گشت.
  تغییر لباس زنان اندرون نیز که پس از سفرهای ناصرالدین شاه به اروپا آغاز شده بود، به تدریج از حرمسرای شاهی به خانه اعیان و سایر اقشار جامعه سرایت نمود. اما پوشش زنان در بیرون از خانه تا دوره مشروطیت و مدتی پس از آن به همان شکل سنتی (چادر، چاقچور و روبنده) بود.

  دوران پهلوی

  Iran is outfits from past to present 5 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  ورود اجناس و البسه گوناگون اروپایی و حضور خیاطان و طراحان فرانسوی، و تقلید از آنها، کم کم، باعث تغییراتی مهم در وضع لباس ایرانیان و خصوصا زنان ایرانی شد. به این ترتیب که، از طول و عرض چادر کاسته شد و چاقچور و روبنده در میان جوانان، اکثرا از بین رفت و پیچه عمومیت یافت، شلوار کشی تبدیل به جوراب های ساقه بلند ماشینی شد، پیراهن و شلیته و شلوار و چادر کمری جای خود را به پیراهن های بلند یک تکه که بلندی آن بر حسب مد روز تغییر می کرد، دادند و به جای ارخالق و نیم تنه، کت و ژیلت و بلوز به طرز دوخت اروپایی معمول شد و پارچه های زری و مخمل و تور، به کرپ و ساتن و کرپ دشین و ژرژت و.. . تغییر یافت.چنانچه گفته شد، با نگاهی به تاریخ تحول پوشاک زنان در ایران خواهیم دید که تغییر و تحولات لباس زنان از اندرونی و زنان درباری شروع شده و به طبقات و اقشار دیگر جامعه سرایت کرده است، این تقلید بنا به موقعیت اجتماعی افراد و به تناسب و توانایی آنها در انتخاب نوع و جنس پارچه و تزیین آن تفکیک می شده است. در زمان رضا شاه که پوشاک ادامه دروه قبل است، بیشتر زنان اعیان و اشراف لباس های اروپایی به تن می کردند اما هنگام خروج از منزل روی آن چادر می پوشیدند.

  انقلاب اسلامی

  Iran is outfits from past to present 12 لباس های ایرانیان از گذشته تا به حال

  تحولات سیاسی ایران پس از انقلاب در جامعه زنان بی تأثیر نبود، به ویژه آنکه احزاب سیاسی و گروههای متعدد مسئله تعلیم و تربیت زنان و اصلاح وضعیت آنان را در رأس برنامه خود قرار داده بودند. آنان یکی از عوامل اصلی متمدن بودن را حضور زنان در عرصه اجتماع می‌دانستند و مانع اصلی این حضور را در سبک و شیوه زیستی و سنتی جامعه و نوع پوشاک جست وجو می‌کردند. بنابر این به دنبال یک سری انتقادات نسبت به حضور زنان در منازل، خواستار حضور آنان در جامعه بودند. بدین منظور یک جریان پنهان اما مستمر با بیان آزادی زن از اسارت، بین تجددخواهان بروز کرد. اینان خواستار حضور زن در عرصه اجتماعی بودند و از وضع حجاب سخن به میان می‌آوردند.

  منبع: اختصاصی سایت آسمونی

  loading...
 • تبلیغات در آسمونی
 • شبکه اشتراک ویدئو واو
 • ترنج - مجری دکوراسیون داخلی
 • طراحی سایت
 • کانال تلگرام آسمونی
 • اینم جالبه !

  برندسازی مد و لباس

  برندسازی: به مجموعه راه کار هایی گفته می شود که به یک برند هویت بخشیده …

  ۹۲ دیدگاه

  1. برای کاربرگه خوب بود

  2. من هم برای کاربرگه ازش استفاده کردم

  3. از قاجار به بعد خودمونو فراموش کردیم ، دقیقا از زمان قاجار و واخرش با سفر به اروپا و تقلیدات شروع شد ، چه در عرصه لباس و حتی معماری تقلیدی ، وای که چی بودیم و چی شدیم… مخصوصا این ٣٨ سال که دیگه نقطه ی تاریکه سرزمینم ایرانه .

  4. من پارسال با تور به ارمنستان رفتم خیلی خوب بود لباسا و تیپشون عالیه

  5. وضوح عکس ها زیاد خوب نبود و منبع توضیحات کامل نبود.

  6. سلام خوب بود ولی کاش منبع این حرف ها هم ذکر میشد

  7. خوب بود برای کتاب اجتماعی ششم ازش کمک گرفتم

  8. عاقا شما چیکار به گذشته ها دارین؟؟؟تموم شد و ررررفت……..امروز رو دریابید که رسممون شده آمریکایی و لباسامون شده غربی…..خدا به داد آیندگان ما برسه…..بازم خدا بیامرزه پدر اون قدیمیارو که هرچی بودن ، خوب یا بد ، دیگه مقلد بقیه نبودن…..یکم به خودمون بیایم و یادآوری کنیم که ماها ایررررررانی هستیم ، اصالتمون قابل قیاس با اروپا و آمریکا نیست که تازه شدیم مقلد اونا……یاعلی

  9. بددددددد بود

  10. اگر به غیر از پوشش، به تاریخ نگاهی کنید متوجه میشید که از دوران صفویه اسلام به معنای واقعی در ایران جایگاه پیدا کرد، و حتی از ان زمان تا امروز هیچ حکومتی به خودش اجازه نداد برای پوشش حکم و قانون تعیین کنه و تنها فرهنگ و شخصیت نوع پوشش رو مشخص میکرد. شاه عباس صفوی ، کریم خان زند ، آقا محمد خان قاجار جزء پادشاهان متعصب اسلام بودند ولی هیچوقت تعصبشون باعث نشد طرز پوشش مردم زمانه رو اونا تعیین کنن. اما متاسفانه اولین اشتباه در زمان رضاخان اتفاق افتاد که دخالت در پوشش رنزنان جامعه کرد و بزرگترین دلیل نابودیش بود و بعد از اونها دوره جدید که با دخالت در نحوه پوشش بخصوصی بانوان ، از رسیدگی به مسایل کلی جامعه عقب افتادن و نه تنها الگوی خوبی برای زنان سرزمینمان نبودند بلکه اونا رو به سمت بدتر از غرب هدایت کردند. هیج مقام زن متشخص در غرب اینگونه پوشش زنان عجیب و غریب در جامعه ما رو نداره ، و آنچه برای ما زننده جلوه میکنه پوشش زنان سطح پایین در جوامع غرب هست. اگر روشنفکران ما محدودیت قایل نمیشدند و حتی زنان تحصیلکرده و پر افتخار غرب رو به ما میشناسوندن مطمین باشبد وضع زنان سرزمین ما اینگونه سردرگم نمیبود?

  11. باسلام خوب بود ولی گلایه من از پوشش الانه زمان زیادی از انقلاب نگذشته که دوباره به دروه رضا خان بازگشتیم این روسری ها ی الکی و مانتوهای باز و …. پس آن همه شهید برای چه بود

   • شهدا دنبال اعتقادشون رفتن و نتیجه شو دیدن(قصد جسارت ندارم و نمیخام بگم کارشون خوب یا بد بود و به بنده هم مربوط نمیشه.
    نسل ما هم دارن دنبال اعتقادشون میرن
    اینکه اعتقادشون چیه به ما مربوط نمیشه

    • اخه وقتی یه عده میان میگن ما ایرانیا تمدن ۲۵۰۰ساله داریم و ال وبلیم وپس باید طبق فرهنگ خودشون باشن
     جالب اینه که مردم ما اصلا تاریخ کشورشون نمیدونن من کاری به حجاب و فلان ندارم میگم حرفی که یه عده میزنن با رفتارایی که میکنن در تناقض

  12. قنبرعلی قارداش امیرعلی

   بسمه تعالی
   لباس خوب است

  13. عالی بود حرف نداشت اما ای کاش کسانی ک اینارو می بینن بفهمن ک سرزمین ما ازکجا ب کجا داره کشیده می شه وهرکس باهنری ک داره کسانی رو ک درخواب غفلتن رو بیدار کنه

  14. علی علی اوغلو

   بمناسبت دیدار یادگار امام حضرت حجته الاسلام سید حسن خمینی ازاتشکده زردشتیها
   ضمن تحسین عمل پسندیده حضرت اقای سید حسن اقا خمینی ازهموطنان عزیز وبی حاشیه زردشتیان
   اولا به غیر الهی بودن دین حنیف زردشت درهیچ یک ازمتون ادیان معتبر به ان اشاره ای نشده ثانیا اگر شک داشته باشیم که حضرت زردشت هم عصر ویا ماقبل حضرت موسی (س) که بافرعون مدعی ا لوهیت مبارزه میکرد نباشد غیرقابل انکار بودن تقدم زمانی حضرت زردشت وائین او درقبل ازبعثت حضرت عیسی (س) برهمه کس مسلم است مضافا مشترک بودن منطقه جغرافیائی ظهور هرسه ائین ایجاب میکرد که برخوردی بین انها ایجاد بشود چنانچه میبینیم پس از ظهور مسیح ماجراهائی بایهود پیداکرد وپس از ظهور اسلام هم بین مسلمین ویهود ونصارا تنشها وجنگهای زیادی رخداده چنانکه می بینیم بخش عظیمی ازسوره ها وایات قران مجید درباره فرعون موسی واسرائیل وموضوعات مربوط بان اختصاص یافته اگر ائین زردشت غیرالهی ومعارض ویا مغایرادیان موجود بوده و درزمان حضرت موسی وجود داشته چرا حضرت موسی با ان مبارزه نکرده ؟ ویا حضرت مسیح درقبال ان موضع نگرفته حضرت عیسی (ع) مبعوث نشده بوده که بیاید یک شام بخورد وبه اسمان چهارم برود اوپیغمبراولوالعزم وصاحب کتاب بوده وماموریت ورسالت خودرا داشته که نمتواند جدا ومغایر سایرانبیا ورسل باشد اما ممکن است به مرور زمان فرقه هائی ازیک نحله فکری پیدا شوند که با اصل وروح نحله اصلی متفاوت ویا مغایر باشند همجنانکه درادیان یهود ومسیحیت ومسلمانان مانند سنی وشیعه وشعبات متعدد هریک انها مانند حنفی شافعی حنبلی و هابی درتسنن ومانند زیدی امامی وفرقه های غالی وسلسله های دراویش ونهایتا بهائی ها درمیان شیعه یان اگر درمقطعی اززمان درمیان زردشتیان انطوریکه ادعا میشود اتش پرستیده میشده مغایر تعلیمات اهورا مزدائی زردشت بوده همانند گروه منحرف بهائیت ووهابیت دربین مسلمین حتی اگر حضرت زردشت جزو ۱۲۴۰۰۰ فرستاده خداهم نباشد بازهم افتخار انتساب ما ایرانیان بان حضرت حائز اهمیت بسیاراست که دربین ملت های ما چنین افرادی وجودداشته که اوامر الهی را بدون تکلف بطورخودجوش به بشر عصرخود ابلاغ کرده اما اینکه درقانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی حقوق اقلیتهای قومی ومذهبی مشخص وبه رسمیت شناخته شده وباید ازجانب عموم ملت متبوع ایران وتمام ارگانها ونهادها ازجمله صدا وسیما باید محترم شمرده شود چون قانون اساسی میثاق ملت است اما متاسفانه ازجانب برخی محافل شوونیست توجهی بان نمیشود وحقوق اقوام بطور گسترده ندید گرفته میشود که باید درجای خود بان پرداخته شود

  15. من متاسفم که یکی میگه علی نبود ویکی میگه به درد درس وپایان نامم میخوره و یکی میگه….چر انمیگین عالی بود و ما ایرانیان و دختران و زنان ایرانی که بانی حجاب بودیم لااقل باید یه کمی بدنمون رو بپوشونیم و اندکی پوشیده تر باشیم و حد اقل اگه سرمون ر و لخت میکنیم ولی با لباسهای زننده بیرون نیایم .برین درقران بخونید که خداوند در مورد زنان و دخترانی که لباسهای بدن نما و پوشش مبتذل دارن چه هشداری داده .برید در مورد علایم ظهور که دختران به پسر بودن وارایش پسرانه رو ی می اورند و طبق فرموده علی ع سر دختران و زنان زمان ظهور مثل کوهان شتر لاغری میشود .که الان با کلیپسهایی که از زیر شالها میزنند و سرشان پف میکند و بالا می اید بیشباهت به فرموده ان حضرت نیست و همینطور تغییر جنسیت دادنها و عوض شدن دیدیگاه ها و رفتار ها و اخلاق ها در دخترها و….راببینید وبخوانید .چند سطر اول را از قول شما دخترها گفتم.

   • نظرشما واقعیت تلخ الان جامعه ماست شیک پوش بودن یا زیبایی مبتنی بر خوذ نمایی نیست با حجاب بهتری هم میشه شیک چوش بودن رو اثبات کرد .

  16. خیلی خوب بود ولی کاس علاوه براین پست یک پست درباره سیر تحول حجاب ایران از ده سال پیش تا به حالا قرار می دادید به امید پست جدید شما . با سپاس

  17. عالی بود ولی کاش به غیر از این پست ، یک پست برای سیر تحول حجاب ایران در ده سال پیش قرار می دادید . با تشکر

  18. خیلی خوب بود. ولی بدبختانه بدردم نخورد

  19. لطفا در خصوصو پوشش در دوران سلجوقیان تصاویر و توضیحات بگذارید ممنون . عالی بود

  20. برای تححقیقم خوب بود

  21. بدرد بخور وخوب بود مخصوصا برا ی کار ها ی درسی

  22. ابراهیم رشیدی

   خیییلی ممنون ، عالی تر از عالی بود‏!‏

  23. خوب بود برای تحقیقم عالی بود

  24. خیلی عالی بود

  25. به پدیده کشف حجاب رضاشاه پرداخته نشد.مایل به همکاری شمادرتکمیل پایان نامه ی کارشناسیم باموضوع مشوعیت دوگانگی پوشش درجامعه هستم.باادرس وبلاگ نیرباقری.ویاارتباط ایمیلی

  26. عالی بود واسه تحقیقم کلی به درم خورد!
   مچکریم

  27. خوب بود. برای کتاب اجتماعی ششم به دردم خورد

  28. زهرا از کاشان

   پوشش زمان قدیم دوره ی قاجارکجا پوشش لباس های امروزی کجا؟

  29. من با زهرا و مهدی موافقم ولی از یه نظر پگاه درست میگه

  30. خوب بود

  31. خوبببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب بببببببببببببببببوووووووووووووووووووووووووووووووووووودددددددددددددددددددددددددددددددددد

  32. با درود و خسته نباشید : عفت, سنگر تسخیر ناپذیر است, در حالیکه حجاب, سنگر تسخیر پذیر است. تربیت مکمل عفت است, نه حجاب مکمل عفت. پوشش بر حسب نیاز بشر و مد روزگار, مسیر تحولات و پیشرفت را پیموده است, نه بر حسب دستور خدا و پیامبر. پیش از اسلام, حجاب در دین یهود حکم بود که مریم مقدس از آن حکم معتدل پیروی می کرد. بواقع حکم یهودی, در باب پوشش زنان یک حکم روحانی بود نه یک حکم نبوی. لیکن اسلام و روحانیون اسلامی بطور افراطی, دختران و زنان را بر اساس آیه ای از سوره احزاب که زنان پیامبر اسلام را به خانه نشینی فرا خواند, فراتر از حجاب چادر و روسری, از مشارکت های اجتماعی و دانش آموزی محروم ساخت و بواقع حقوق زن را پایمال نمود. این واقعیت تلخ زندگی سیاه و تباه اسلامی زنان پیش از دوره پهلوی را بطور نمونه در شعر زن, به قلم مرحومه خانم پروین اعتصامی می توان یافت. البته! من معتقد هستم که پوشش های معتدل و متعادل همچون پوشش مریم مقدس یا زنان ایرانی پیش از اسلام, به دختران و زنان, وقار بیشتری می بخشد, ولی فقدان این پوشش ها برای دختران و زنان, نماد بدی و پلیدی نیست که بی گمان بسیاری از دختران و زنان غربی و شرقی به همراه حفظ عفت و دارای امنیت, بی حجاب زیسته اند. جوامع بشری با فرهنگهای خویش مانوس گشته, عادت کرده اند که عادات را می توان, در طی مدتی تغییر داد.

  33. بسیار عالی بود .لباس وپوشش اصیل ایرانی بسبا زیباوجذاب بوده وهست.تشکرازرحمات شما.امیدوارم روزی به اصالت خودمان پی ببریم وکورکورانه وبیسوادانه از دیگر فرهنگها پیروی نکنیم.

  34. اگه تصاویر واضح تر بود عالی می شد

  35. الانم این لباس هاهست،به روزشده وبسیارشیک،ولی خب قیمت هاخیلی بالا هستن!
   هرکسی توانایی خرید نداره!
   ولی بازم میشه درست وشیک لباس انتخاب کنی،نه هرچی دم دستت اومد،بهت بندازن،توهم بپوشی!

  36. عالی بود فوق العاده بود خیلی به دردم خورد ممنون

  37. مرسی ممنون از مطالب خوبتون

  38. اگه دقت کنیم تا قبل از دوره ÷لوی نمام لباس زنام ما ÷وشیده بوده پس ما را چه شده ! الان دیگه چرا؟…

  39. سلام من کتاب های تاریخی مخونم و خیلی دوست داشتم که این لباس ها را بینم

  40. عالی بود به دردم خورد فقط تعریف ها با عکسا یکمی بی شباهت بودن به خصوص ساسانیان اخه اینا که حجاب سر نداشتن

  41. عالی بود ممنون بدردم خورد

  42. مطلب به این آموزنده گی گذاشتند اونوقت دارین از ایرانی بودن و نبودن حرف میزنید!
   شما هم نمیدونینید هم نمیدونید که نمیدونید……

  43. به طور کلی خوب بود
   تونستم برای تحقیقم کمی استفاده کنم
   خسته نباشی

  44. فوق العاده بود خیلی بدرد خورد مرسی

  45. فوق العادست مقاله پوششتون.بسیار عالی استفاده کردم با ذکر منبع .دست حق با شما

  46. ای کاش همین لباسهابه جای مانتوهای تنگ وترش داخل مغازه های مانتو فروشی بودالبته بجز دوره قاجاریه

  47. خوبه واسه اون دوره نبودیم

  48. سلام.آره خیلی باحال بود.ولی خودمونیم دوره ی قاجار یهو سروکله ی چادر پیدا شد انگار!؟به هرحال توهر دوره ای لباسا هرچی بودن مال خود ایران وساخته ی ذهن ایرانی بود.نه که الان ساخته چینی و پرداخته ی ذهن غرب باشه.مرسی.

  49. سلام واقعاممنون بابت مطلب وحیف ازاین همه پوشش زیبا که فقط درموزه ها داره خاک میخوره جاش رو ساپورت ومانتوهای نیم وجبی دیکته شده کشورهای دیگر برما گرفته

  50. من واسه تحقیق میخواستم واقعا کارمو راه انداخت واقعااااااااااااعالی بود مرسیییییییییییسس

  51. وه ناوی یزدانی پاک .
   با درود .
   سپاس ویژه از شما .
   گله دارم از سرمایه دارها . چرا برای فرهنگ و پوشاگ ایرانی سرمایه گزاری نمی کنند .
   چرا کسی در اندیشه فرهنگ نیست . چرا همه چیز پول شده . چرا ؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!
   خانه آباد …

  52. ممنون از اطلاع رسانی تون خوب بود.

  53. لطفا جهت فروش لباس های قدیمی ما را راهنمای کنید

   • در حال حاضر مرکزی برای فروش این لباسها وجود ندارد، و همان تعداد موجود هم سمبلیک و بصورت تک دوخته میشوند که در طرح های سینمایی و غیره قرار دارند

  54. خیلی عکس های بدرد بوخوری بود

  55. از نمره بیستم بهتر بود ممنونم از سایت خوبتون

  56. عالی بود به خصوص عکس هایی که مربوط به هر زمان بود

  57. بیست بود

  58. لطفانام منابع ذکرشود

  59. خیلی خوب بود ولی اگر می شود مطالب خود را بیشتر کنید

  60. سلام

   مرسی از مطالب خوبتون

   عالی بود

  61. هر چی بخوام توی این سایته ، فوق العاده است

  62. فوق العاده همونی بود که میخواستم

  63. جالب و خوندنی بود ممنون

  64. مطالبتون خیلی خیلی جالب بود خیلی ممنونم 😉

  65. مطلب تاریخی جالبی بودممنونم

  66. lمطالب شما خیلی جالب بود اگه میتونی دوباره بذار چون خیلی این ها نمیدونن

  67. مطلب جالبی بود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.